Daha 1 ay önce Türkiye'nin en az borçlu belediyesi Uşak demişlerdi, tam tersi çıkınca borç yiğidin kamçısıdır dediler!

Geçtiğimiz günlerde işi iyice tiyatroya döktükleri için artık gazetecilerin bile uğramadığı halkın gündemine dahi girmeyen Uşak Belediye Meclisinde 2017 yılı faaliyet raporu oylandı ve her zamanki gibi bütün hukuksuzluklara ve türlü şaibeye rağmen sessiz sedasız kabul edildi. Faaliyet raporları açıklandığı sırada ortaya çıkan gerçekler tüyler ürpertirken daha geçtiğimiz ay yaptırdıkları çakma haberlerle Türkiye'nin en borçsuz belediyesi oldukları ile övünenler bütçesine oranla kategorize edildiğinde aşağı yukarı aynı nüfusa ve aynı bütçeye sahip belediyeler arasında en önde olduğu ortaya çıkınca Nurullah Cahan her zamanki pişkin edasıyla 'Borç Yiğidin Kamçısıdır' deyip geçiverdi gülerek. Elbette ki kendisine asla hesap sorulamayacağının sözünü almış edalarını sürdüren Belediye Başkanı Cahan ve ekibinin faaliyet raporları açıklanınca ortaya çıkan tek kabahat yada kusurları belediyenin gelir gider dengesini altüst ederken gırtlağına dek borca batırmak değil tarihi rekorlara imza atarak belediyeyi her yıl lüzumsuz yere rekor seviyelerde borçlandıran Cahan ve ekibi bu sene o alandaki rekorlarını egale ettikleri gibi Meşhur Laleli Lambalara Ensar vb Vakıf ve derneklere ödediği devasa rakamlar ile de pes dedirtti. Faaliyet raporunda göze çarpan tüm konuları tek tek işleyeceğiz ama bu günkü haberimizin konusu sadece borçlar ve gelir gider dengesi. Faaliyet raporuna ilişkin saptamalarımızı kısa kısa haberleştirerek Uşak kamuoyunun dikkatine sunacağız.

10 Nisan 2018 Salı 10:51
Daha 1 ay önce Türkiye'nin en az borçlu belediyesi Uşak demişlerdi, tam tersi çıkınca borç yiğidin kamçısıdır dediler!

Gelelim Uşak Belediyesinin borç meselesine; Uşak Belediyesinin borcu Nurullah Cahan ve ekibi Belediyenin başına gelmeden önce 50 Milyon Lira bile değildi ki o zaman bile borcun çokluğundan yakınırdık ve Ali Erdoğan'ı da belediyeyi aşırı borçlandırmakla suçlardık zaman zaman. Peki Nurullah Cahanın iş başına gelmesinin ardından ne mi oldu? Kurulduğu tarihten bu yana 50 Milyon Lira borçlanan Uşak Belediyesi bir yılda o rakamdan fazla borçlanmaytı becerebildi. Düşünsenize 2017 Yılı bütçesine ait rakamlara göre yani 2017 Yılı sonu itibarı ile Uşak Belediyesinin borcu 275 Milyonun üzerinde. Kurulduğu tarihten bu yana 50 Milyon borçlanmış Cahan ve ekibi geleli 225 Milyon borçlanmış bir belediye var karşımızda. Belediyenin toplam borcu 275 Milyon (trilyon) olmuş, adamlar utanmadan sıkılmadan belediyeyi sadece İlller Bankasına olan borçları baz göstererek en az borçlu belediyeler arasında göstermeye yani Uşak kamuoyunu kandırmaya kalktılar. Hem rekor düzeyde borçlan hem de dalga geçer gibi haberler yaptır çakma internet gazetelerinde. 

Peki ne iş yapmışta bu kadar borçlandırabilmişler belediyeyi derseniz Uşak Belediyesinin bütçesinin büyük oranda başkanın reklamları, misafir ağırlama, konaklama, tören gibi giderlere ayrılırken Ensar, Uşimder gibi şaibeli işlerle anılan derneklere ayrılan devasa bütçeleri de es geçmeyelim ama laleli direklere ayrılan para hiç azımsanmayacak boyutta sahi birde UTAŞ'a devrettikleri belediyeye ait araçları kiraladıkları için yani çayın taşı ile çayın kuşunu vurup Belediye iş makinası yada kamyonunu önce bedelsiz devrettiği UTAŞ'tan daha sonra aynı aracı kiralayarak UTAŞ'a kazandırdıkları 24 Milyon Lirayı da unutmayalım. Hazır yeri gelmişken söyleyelim UTAŞ'ın belediyeden çoğunluğu açıkça usulsüz şekilde pazarlık usulü ile gerçekleşen ihalelerde aldığı işler karşılığında belediye bütçesinden sadece b yıl için aldığı rakam 135 Milyon (Trilyon) civarında. Karayollarına ait olduğu için etrafındaki kaldırım ve ağaçlandırma dahil tüm masraflarının Bakanlık bütçesinden yada İl Özel İdare bütçesinden karşılanması gereken bir yola alt geçit yaparak belediyenin Milyonlarını çarçur ettiklerini söylememize bile gerek yok sanıyoruz. İnanın tanıtım reklam misafir ağırlama vs gideleri ile ilgili yapacağımız haberde vereceğimiz rakamlar dudak uçuklatacak yuh artık diyeceksiniz. İl Özel İdaresindeki durumu hiçte aratmayacak düzeyde bütçe keyfe keder tamamen siyasi maksatlarla har vurulup harman savruluyor diyebiliriz rahatlıkla. Şehrin en gözde mekanına köy karnavalı kurdurmaktan tutun da yol üstlerini otopraka çevirip otopark ücreti tahsil etmeye varıncaya değin pek çok nizami gayri nizami gelir kapısını kendisine aralayan ve şehri suyu ve şehir içi ulaşımı Türkiye'nin en pahalı şehri haline getiren belediyedeki gelir gider denglerini inceleyeceğiz sonraki haberilerimizde ama belediye başkanı ve ekibinin kendi öngördükleri tahmini bütçenin %44 açık verdiğini de şimdiden söyleyebiliriz. Yani öngörülen bütçe yaklaşık %56 oranında gerçekleşti elde etmeyi hedefledikleri gelirin yarısı kadarını elde eden ekip öngördükleri gider tablosunu da tahmin edebileceğiniz gibi tutturamadılar. Masraflar da hedeflediklerinin çok üzerinde gerçekleşti tam tersine. Yani gelir de hedefleneni elde edemeyen başkan ve ekibi giderler konusunda da sınıfta kaldı umulanın çok üzerinde bir giderle şehri kaos ortamına döndürebildiler diiyebiliriz rahatlıkla. Bütçeyi şöyle bir inceleyen herkesin edeceği ortak dua şu işimiz Allaha kalmış ne muhalaef var bunlara bir şey diyen ne hukuk adamı var ne müfettiş gelip gidiyor belediyeye belediye batmış şehir mahvedilme noktasına getirilmiş her alanda ve bir müddet daha kimse müdahale etmezse geçmiş olsun diyeceğiz o halde dua edelim de Allah şehrimizi bu beceriksizlerden bir an önce kurtarsın. Bütçeyi okuyan herkes Allah sonumuzu hayreylesin diyecektir eminiz ve bizde bu devamının ilerleyen günlerde geleceği haberimizi bu dua ile noktalıyoruz.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 6 yorum mevcut

  • hoca 3 ay önce yorumlandı

   çekemiyorsun sen bu nurullah başkanı destan yazıyor adam destan.efsane oldu da araştırmacı gazeteci olarak senin haberin yok

  • diklitaşlı emin 4 ay önce yorumlandı

   gariban olmak zor bu zamanda. geçen gün karta su yükleteyim diye gittim. 49 küsur liraya 9 ton su yüklendiğini gördüm. ilginç olanı 17 küsur su ücreti diğerleri alt alta yazdıkları kalemlere gitmiş. elektrik faturasına baktım 26,99 kullandığım elektrik ücreti, fatura ücreti 52,20, eve ortalama 4-5 ekmek alıyoruz günlük, kirası, taksitleri, telefonu, ulaşımı, yakacağı, tüpü, çocukların okul ve diğer masrafları derken kendimle bir kez daha gurur duydum, ay başını getirebildiğim için. ben tek başıma gerçekten zor olanı başaran adammışım. madalya hak ediyorum. bu arada bazı tabana zıt siyasi görüşlere sahip insanların sendika ve siyasilerin marifetiyle bazı kurumlara idareci oldukları, ödüllendirildikleri dillen diliyor. insanlar 2002 den önce ile şuan arasında hiç bir fark yok, 2002 den öncede o zihniyet idarecidiydi şimdide idareciler diyorlar. tabanınız diğer tarafa, ana karaya kayıyor bilesiniz.

  • birisi 4 ay önce yorumlandı

   ceplerindenmi çıkıyor onlar ceplerine girene bakıyorlar.laleleri dikip işlerine bakıyorlar.iftiralar yalanlar cabası ha birde belediyeden taşeron başkanın evinde temizlik yapar karısïna ayrı makam arabası ve şöförü alınır. ciddiyim öğretmenin makam arabası var şoförüde tabi.hukuk işleri müdürünün çocuğuna belediyeden bakıcı müdüre makam arabası bunlar hep sizin cebinizden çıkıyor uşak görün artık bu talanı...

  • Yuh 4 ay önce yorumlandı

   275 milyon...dile kolay yuh..bu görünen borçtur bir de..kayıtlara girmeyenler,sonradan çıkacaklar, seçime kadar yapılacak borçlar da olur daha.. utaşın borçları da girdimi devreye al sana sahibinden satılık belediye:)önceki dönemin 50 milyon borcunun 40 milyonu iller bankasınaydı zaten..10 milyon borçtan 275 milyona..pesss

  • kemal 4 ay önce yorumlandı

   ben razıyım uşakın haritada bile yerini kimse bilmiyor
   burda siz belediye vs diyorsunuz ankara da kimsenin umrunda değil uşak oyuzden burda da ne olursa olsun mantığı devam ediyor siz birde arka bahçe utası denetleyin bakalım ne çıkacak borc kazanc futbola harcanan çanta çanta pğaralar rakiplere gönderilen çuval dolusu teşvikler buda bizim paramız ama ben razıyım uşak razı ise ama ya Allah ne olacak adaleti̇ namzalar kurtarirmi hirsizligi bence kurtarmaz

  • Yazık 4 ay önce yorumlandı

   "biz alışığız, bir çok haberimizi yalanladınız; ama hiç birisine adliyeyi inandıramadınız! neredeyse hepsi adli birimlerce doğrulandı!" başlıklı haberinizde çetin ergüre 3 ihalede 15.962.155 artı kdv iş verildiği ve bu işle 61 km mini çin seddi yapılabileceğini yazmıştım. yorumcu bir arkadaşda 2018/40562 kayıtlı ihaleyi dikkat çekmişti. ekapa baktımki yine çetin ergüre verilmiş ve bedeli ise 6.684.519 artı kdv olmuş. bu çetin ergüre muhtelif inşaat tadilatları adı altında 4 ihale ile 22.646.674 artı kdv lik iş vermişlerdir. en komiği en son ihaleyi birim fiyat çıkmaları ve 300 küsur kalem birimin olmasıdır.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366