Hukuku ve Matematiği Bilmeyen Hukukçu Acaba Cahan mı, Yoksa Karakoç mu?

Hukukçu kimliği ile de tanınan CHP'li Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Karakoç, Belediye ait işletmelerin UTAŞ'a devrinin hukuki olmadığını söyleyip dava açıyor. Ama Hukukçu Belediye Başkanı hukuki olduğunu savunuyor. Yine İmar Plan değişikliği ile Menzilci işadamına ait 2 kata imarlı arsaya Cahan 8 kat imar hakkı veriyor. Ama hukukçu Meclis üyesi ile hukuka aykırı olduğu için Mimarlar Odası da İmara aykırı olduğu için dava açıyor ve mahkeme yürütmeyi durduruyor. Bunun gibi daha pek çok olayda hukukçu Başkan Nurullah Cahan ile hukukçu Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Karakoç sık sık ayrı düşünüyor ve karşı karşıya geliyorlar. Bu ayrı düşünme bu kezde bütçede söz konusu oldu. Karakoç, bütçenin bu hali ile hem hukuki sıkıntılarının olduğunu hem de açık vereceğini iddia ederek red yönünde oy kullanıyor. Ama AKP'li meclis üyeleri red verenlerin gerekçesini dahi dinlemiyorlar ve ayrıca espri konusu yapıp gülüşebiliyorlar. Acaba Karakoç mu hukuku bilmiyor ya da hesap yapmayı bilmiyor? Yoksa AKP'li meclis üyeleri ve başkan mı? Bu sorunun cevabını yaşayıp öğreneceğiz ve kamuoyu takdir edecek. Ancak AKP'lilerin hukuk dışı denmesine rağmen rahatça kabul oyu verebilmeleri "Hukuk Devleti kavramına ne oldu" şeklinde akıllara soru getiriyor. Acaba hiç mi hesap sorulmaz diye düşünmekteler? Merak konusu olacak.

27 Kasım 2015 Cuma 07:31
Hukuku ve Matematiği Bilmeyen Hukukçu Acaba Cahan mı, Yoksa Karakoç mu?

Kasım ayı olması nedeniyle Bütçe görüşmelerinin gerçekleştiği Uşak Belediye Meclisi'nde haftanın son gününde gündemi gelir-gider cetveli ve harç tarifelerinin planlanması konusu meşgul etti. Üye bazında ayrı ayrı yapılan oylamada AK Partili üyeler tasarıya kabul yönünde oy kullanırken CHP ve MHP'li Meclis üyeleri ise ret yönünde oy kullandılar. 

Uşak Belediyesi'nini 2016 yılı için hazırladığı Bütçe Gelir Gider tasarısı ve Harç Tarifeleri tasarısı meclis üyelerinin oylamasına sunulurken, toplamda 239 milyon 700 bin TL olarak planlanan bütçe tasarısı CHP'Li ve MHP'Li üyelerin ret oyuna karşılık AKP'Li Meclis üyelerinin kabul oyları ile meclisten geçti.

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına açıklamada bulunarak ret gerekçelerini açıklayan CHP Grup Başkanvekili Avukat Mehmet Karakoç; hazırlanan bütçe ve performans programının 5 yıllık hazırlanan Stratejik planla uyumlu olması gerektiğini, ancak stratejik amaç ve hedeflerin genelde rutin belediye hizmetlerini içerdiğini ve yatırımlara çok az oranda yer verildiğini belirtti.

2015 bütçesine bakıldığında 2016 bütçesinde %40'lık bir artış olduğuna dikkat çeken Karakoç; gelir kalemlerine bakıldığında da toplamda %10'luk bir artış yaşandığını ve geriye kalan %30'luk kısmın nasıl karşılanacağı konusunda da somut ve gerçekçi bir projenin olmadığını, gelir bütçesinin hayali rakamlarla şişirilerek gider bütçesine denk hale getirildiğini düşündüklerini, dolayısıyla da 2016 bütçesinin 70 milyon TL'Lik bir açık verecğini ifade etti. 

Şişirme rakamlardan ziyade Belediye bütçesine gelir sağlayabilecek işletmelerle bu farkın rahatlıkla kapanabileceğine de değinen CHP'li Karakoç; "tüm itirazlarımıza rağmen Belediye bütçesinden büyük gelir kayıplarına yol açacak şekilde, Kayaağıl Termal Tesisleri, Çayzade, At Çiftliği Kafeteryası, Ekmek Fırını, Otoparklar, Çay bahçeleri gibi tüm işletmelerin UTAŞ'a devredilmesini anlama da mümkün değildir. Kaldı ki; bu işletmelerin elde ettiği gelirler artık doğrudan belediye bütçesine girmemekte ve belediyenin bu gelirler üzerinde doğrudan tasarruf hakkı bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı. 

Bütçenin geneline oranla yatırım bütçesine az bir pay ayrıldığına da dikkat çeken Karakoç, toplam bütçenin 239 milyon 700 bin TL olduğunu buna karşılık ayrılan yatırım bütçesinin ise 85 milyon 215 bin TL olduğunu ve bu rakamın da Uşak'a yatırım açısından yetersiz olduğunu belirtti.

Planlanan bütçe ve harç tarifeleri kapsamında su ücretlerine de Belediye'nin %10 oranında zam yaptığını ifade eden Mehmet Karakoç; 1,65 TL'Lik su ücretinin KDV hariç 1.82 TL'ye çıkarılacağını ayrıca Katı Atık Yönetim Sistemi ücreti olarak konutlardan alınan 4.53 TL'Lik bedelin de 5.47 TL'ye çıkarılacağını, vatandaşın temel ihtiyacı ve temel tüketimini içeren bu iki konu üzerindeki artışa CHP grubu olarak oany vermediklerini ifade etti. Karakoç son olarak sayılan gerekçeler nedeniyle 2016 Gelir ve Gider Bütçesi'nin yeterli olmadığını bu nedenle de söz konusu bütçeyi onaylamadıklarını söyledi.

Görüşmeler sırasında açıklama yapmayan ve kendisine telefonla ulaşarak görüşlerini aldığımız MHP Grup Başkanvekili Aylin Dokur ise; Belediye'nin ilk yıl içinde yaptığı Stratejik Plan ile ilgili Bütçe tasarısı arasında uyumsuzluk ve uygunsuzluk mevcuttur. Belediyeye ait gelir kaynakları meclis üyelerine bilgi verme gereği dahi hissedilmeden UTAŞ'a devrediliyor ve belediye buralardan gelir kayıpları yaşıyor. Bunlara rağmen bütçede artışlar gösteriliyor. Bu nedenler ve çelişkilerden dolayı da bütçe oylamasında ret yönünde oy kullandık." şeklinde konuştu.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 22 yorum mevcut

  • HALK HESAP SORAR 2 yıl önce yorumlandı

   konu aslinda akp mhp chp meselesi değil konu uşak meselesi ancak akp belediye meclis üyeleri yanlış kararlara doğru diye oy kullaniyorlar nedenmi? nasilsa iktidar akp nasilsa akp kendi aralarindaki yolsuzluklari hukuksuzluklari aninda fark ettirmeden yok ediyor.nedenmi?çünkü akp başarizliği kabul etmez nasilsa yargiyi istediği gibi yönlendiriyor suçsuz insanlari hapse attiği kendisine biyat etmeyenleri zora düşürdüğü gibi miletin malina el koyduğu gibi mazlumun beddua sini aldiği gibi sayin başkan hani kul hakkina girersen giydiğin gömlek ateşten gömlek oluyodu hatirladinmi???asil sizler dini kullanarak milleti sömürdünüz sayin başkan Allah yarina birakir ama yaniniza bırakmaz siz yine bildiğinizi yapin nasilsa güç sizde size hukuk adalet bişey yapamaz öyle değilmi sayin başkan ??

  • menzilin dansözleri 2 yıl önce yorumlandı

   deveden büyük fil var unutmayın gün gelir devran döner

  • asigo 2 yıl önce yorumlandı

   belediyeyi derebeyi gibi yonetiyorsunuz...kendi cemaatinizdan olmayanları hiç yerine koyuyorsunuz..marurlanma başkan senden büyük Allah var

  • @vatandaş 2 yıl önce yorumlandı

   akıl olsa aklını başına alırdı da bütün bu yaptıklarını yapmazdı zaten . mazlumun ahı da inşAllahhhhhhh fitil fitil çıkar ve bütün alem bu sefer görür inşAllahhhh, ayan olur tüm hakzıslıkları,usulsuzlukleri zaman alır belki ama ayan olur inşAllah kısa zmanda hemde inşAllah rabbim tez eyler

  • vatandas 2 yıl önce yorumlandı

   yazık oldu uşagin 5 yılına fos bir balon yalancı sinsi bir baskan..yalamacilarida etrafında vah usak vah selfi yapın selfii halk.esnaf kendi memurun sana ileniyoruz başkan aklını başına al..mazlumun ahi senden fitil fitil çıkar

  • Belediye 2 yıl önce yorumlandı

   yoldan çıkan başkan ve ekip arkadaşları

  • Cahan'a 2 yıl önce yorumlandı

   şan ve şöhret için yaptıklarını yaparsın birlerinin fitnelikleriyle fenalıklar yapıp başkan dedirtirsin kendine ekibin ve sen doğru yoldan çıktınız sizler kabalıklarınız havalarınız fotoğraf karelerinde pek ala görünür .... Allahım kahhar ismini tecrlligah etsin inşsllat tez vakitte rabbe havalesiniz hepiniz .....

  • @selendi'li 2 yıl önce yorumlandı

   hemde çok kısa bir sürede insanlar eleşirilir illa ki iyi şeylerde yapsa lakin göreve gelir gelmez 3. ayda başlamaz ki eleştirilere mesut başkan bile son döneminde eleştirilere hedef oldu peki ya bu ? her şey yolundaymış gibi sanki başarı hizmet küpüymüş gibi ortalıklarda sasmimiyetten uzak yüzünde maske ila saf temiz kalpli insanlarla oynayarak fotoğraf çektiriyor . tek becerdiği sosyal medya başkanlığı!!! iyiki kız olmamışsın mankenlik ve dansözlük mesleğin olurdu o zman menzile de alınmazdın ! başkan 2 bin lira karşılığında meclis üyesi yapıcam seni diye vaatlerde bulunduğun kişilere de şahit olduk biz medyaya para ödenecek diye zaten uhb seçim öncesi pek ala kullandın ! uyarılara rağmen iyi niyetleriyle sen geldin bi yerlere ama unutma o koltuk sana kalamayacak ! işten çıkardığın insanlar için çıkta açıklama yap bakalım dürüstçe o sinsi bakışların atarak azrail hepsini sana soracak sen tüyü bitmemiş yetim hakkı yedin sen insanların hakkına girdin kul hakkına girdin çakma dinci!

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366