Mahkeme Kararına Uymayıp Kılıf Arayan Belediye Meclisi, Yine Yok Hükmünde Bir Karara İmza Attı!

Son zamanlarda hukuka aykırı olduğu ayan beyan ortada olan pek çok karara imza atan Uşak Belediye Başkanı ve Meclisi, sadece gayri hukuki karar almakla kalmayıp, mahkemenin durdurulmasını istediği bu hukuksuz kararların icraatlarını durdurmadığı gibi mahkeme kararlarını dolaylı olarak aşmak maksadı ile yeni hukuksuzluklara da imza atmaktan çekinmiyor. Belediye Meclisi bu türden uygulamalarına bir yenisini GİMPA A.Ş. isimli firmaya tanıdığı imtiyaz konusunda ısrar ederek gerçekleştirdi.

10 Aralık 2015 Perşembe 23:36
Mahkeme Kararına Uymayıp Kılıf Arayan Belediye Meclisi, Yine Yok Hükmünde Bir Karara İmza Attı!

Foto galeriye git Uşak Belediye Meclisi’nde 2015 yılının ilk toplantısında gündeme gelen ve Menzil Cemaatine yakınlığı ile bilinen GİMPA A.Ş’nin 2 ve 3 kata imarlı bölgede 8 kata imar izinli inşaat yapılması konusu başta Mimarlar Odası olmak üzere şahıslar tarafından da dava edilmiş ve Manisa Bölge İdare Mahkemesi konuyla ilgili kararını Belediye aleyhine vermişti.

MAHKEME: İMAR DEĞİŞİKLİĞİ KİŞİYE ÖZEL YAPILMIŞTIR, DURDURUN BU İŞLEMİ!

Alınan karara istinaden Mimarlar Odası başta olmak üzere kişisel bazda da yargıya taşınan konu hakkında Manisa Bölge İdare Mahkemesi; söz konusu alanın çevresindeki alanlarda 2 ve 3 kata imar izni verilmesine rağmen ilgili yurt inşaatının çevre parsellerdeki yapılaşma koşullarını bozduğu, bu durumun plan sürekliliği ve plan bütünlüğü ile bağdaşmadığı, sosyal donatı alanı ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir çalışma bulunmadığı, plan değişikliğinin bilimsel, nesne, ve teknik gerekçelere dayanmadığı, parsel bazında yapılan dava konusu imar plan değişikliğinde kamu yararının olmadığı, kamu yararı planlama ve şehircilik ilkelerine aykırılık olduğu ve hukuka uygunsuzluk gerekçeleriyle itirazı kabul ederek, ilgili işlem hakkında da yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN, İNŞAAT RUHSATI VERDİLER!

Kararın geçtiğimiz Kasım ayının 11’inde Uşak Belediyesi’ne tebliğ edildiği öğrenilirken; Menzil Cemaati’ne yurt ve sosyal tesis yapımı için mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen 27 Kasım’da inşaat ruhsatı verildi. Bir başka iddia da yine ruhsatın Kasım ayının 13’ün de yani mahkeme kararının belediyeye tebliğinden iki gün sonra verildiği yönünde. Yasalara göre mahkemenin bu kararını idare en geç 1 ay içerisinde uygulamak zorunda. Şunu da belirtmekte fayda var; verilen sürenin 1 ay olması, kararın ivedi olarak uygulanmasını engelleyici durumların varlığı sebebiyledir. Ancak söz konusu alanda bu şart oluşmamasına rağmen belediye yönetiminin keyfiyeti ve Başkan Cahan’ın Menzil Cemaati’ne bağlı bir isim olmasından kaynaklı, kararın uygulanması bile düşünülmezken, yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararı tebliğ edillmiş olmasına rağmen, bu kararın üzerine inşaat ruhsatı verilmesi de işin ilginç boyutlarından biri olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca yine bu süreçte firma çalışanları da inşaatın yapımına devam etmekte.

GÜNDEM EDİLEN MADDE MAHKEME KARARI, MECLİSTE OYLANAN İSE EMSAL DÜŞÜRÜLMESİ KARARI!

Tabi söz konusu Uşak Belediyesi olunca ilginçlikler ve hukuksuzluklar bununla da sınırlı değil. Mimarlar Odası’nın açtığı dava neticesinde verilen Yürütmenin Durdurulması Kararı’nın görüşülmesine ilişkin gündem  maddesi Aralık ayı meclis toplantılarında görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Ancak komisyonda mahkeme kararına istinaden yürtümenin durdurulması ve yapılacak işlemlerin konuşulması gerekirken; davaya söz konusu olan Menzil Cemaat Yurdu inşaatının yoğunluğu (emsali) 2,25’ten 2,05’e çekilmesi konusu görüşüldü. Komisyonda CHP’li komisyon üyesi ve Grup Başkanvekili Mehmet Karakoç’un itirazlarına rağmen oy çokluğu ile alınan karar yeniden meclis gündemine getirilerek oylandı ve AKP’li meclis üyelerinin oyları ile meclisten yeniden geçirildi. Ancak mevzuata göre yapılması gereken; söz konusu alandaki inşaat yoğunluğunun düşürülmesi, imar değişikliği talebi şeklinde bir madde gündeme alınmalı ve konu ilgili komisyonlara havale edilmeliydi. Mahkeme kararını çiğnemek ve hukuksuzluğa kılıf uydurmak için alınan kararın usul açısından da uygun olmadığı (Başkan Cahan ve Başkan Yardımcısı Ufuk Uğur hariç) bir çok hukukçunun ortak görüşü.

Uşak Belediye Meclisi böylece, daha önce SSK evleri, 8 Köyün ve 1 beldenin Uşak'a bağlanması gibi verdiği hukuken yok hükmündeki kararlara bir yenisini daha eklemiş oldu.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 21 yorum mevcut

  • başkan 3 yıl önce yorumlandı

   avukatların gelirlerinde yükü tutan hangi kazançları birileri onu söyleyebilir mi?

  • laf olsun 3 yıl önce yorumlandı

   acilen yeni anayasaya ihtiyacı var bu ülkenin. devletçi değil, vatandaş odaklı, vatandaşın hak ve özgürlüklerini ön planda tutan, siyasi baskılardan uzak bir adalet sisteminin olduğu.

  • akif 3 yıl önce yorumlandı

   başkan ne yapmaya çalışıyor

  • uşak 3 yıl önce yorumlandı

   hangi karar

  • Uşaklı 3 yıl önce yorumlandı

   kendi kafasına göre meclis karar verdi 8 köy ve 1 beldeyi şehire bağladım deme yetkisine sahip değildir.burada orman kanunu olmaz.heryerin bir tüzel kişiliği var.oradaki muhtarların yetkisi,belediye meclisinin almış olduğu kararları tınlamaz.karar belde ve köy halkına aittir.nasıl bir adalet ve hukuk taınımazlık.Allah bildiği gibi yapsın.

  • hakan savaş 3 yıl önce yorumlandı

   utaşlı menzilciler davıd papıl diye bir cafe açmışlar,bu işletme bütün dünyada ve türkiyede, şubelerinde su gibi içki satmaktadır,yahudi kökenli bir şirkettir,diyecekler ki biz içki satmıyoruz.düne gelinceye kadar müritleri içki satan avmlerden,dükkanlardan alışveriş yapmayın diyorlardı.şimdi ne oldu da içki satan yahudi kökenli bir şirketi uşağa getirdiler.hani mutassıptınız muhafazakardınız,geldiğiniz nokta budur.çelişki̇ şudur bi̇r i̇mamın gazi̇noya veya içkili mekana gitmesi kanunen yasak değildir,fakat hayatın sosyal matematiğine terstir,yani burdaki durum budur.bu işletmeyi herkes getirebilir fakat menzilciler getirmemeliydi.yani imam gazino meselesi.

  • hakan 3 yıl önce yorumlandı

   yetim hakkı demiyorsunuz,yoksul hakkı demiyorsunuz,bu milletin arazilerini Allah diye diye kuran diye diye peşkeş çekiyorsunuz.ve bütün bunlarıda yaparken islamı kullanıyorsunuz.ey menzilciler peygamberimizin yüzüne nasıl bakacaksınız.gerçi oda sizin için bir şey ifade etmiyor biliyorum.dibine kadar pislik içindesiniz.şunu göremiyorsunuz,kendi camianız dışında bütün uşak halkı sizden tiksinir hale geldi.

  • ali ertürk 3 yıl önce yorumlandı

   pkk ve fetö den sonra yeni terör örgütü menzilcilerdir.bunların diğerlerinden farkı hırsız olmasıdır.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366