Uşak Belediye Başkanı na Türk Dil Kurumundan Onur Belgesi


Uşak Belediye Başkanı na Türk Dil Kurumundan Onur Belgesi

Uşak Belediye Başkanı Mimar Ali Erdoğan a (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, işyeri tabelalarında Türkçe kelimeler kullanılmasını zorunlu tutması nedeniyle onur belgesi verdi... Ayrıntılar İçin Tıklayın..

02 Mart 2011 Çarşamba 00:00
Uşak Belediye Başkanı na Türk Dil Kurumundan Onur Belgesi

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa katılan TDK Başkanı Prof. Dr Şükrü Haluk Akalın Türkçe'nin son derece yaygın bir dil olduğuna işaret etti. Yaklaşık 220 milyon insanın Türkçe konuştuğunu vurgulayan Prof. Dr. Akalın, "Türkçe yeryüzündeki diller arasında en fazla konuşulan 5'inci ve sınırları aşan dildir. Yeryüzündeki çok az dil Türkçe gibi sınır aşan dil konumundadır. Balkanlara, Kafkaslara, Orta Doğu'ya, Avrupa'ya, Orta Asya'nın içlerine ve Sibirya'ya kadar çok geniş bir alanda Türkçe'nin kolları yazı dili olarak kullanılıyor. Türkçe bugün 220 milyona ulaşan konuşucuya sahip. Özellikle son yıllarda kitle iletişim araçları, radyolar, televizyonların uydudan, sanal ortamdan yayın yapmaları sayesinde Türkçe'nin sesi dünyanın her bir köşesine ulaşıyor. Son yaptığımız araştırmaya göre Türkçe dünyada 35 ülkede konuşuluyor" dedi.

Prof. Dr. Akalın, Türkçe'nin başka dilleri ve kültürleri etkileme gücü olduğunu belirtirken, şunları söyledi:

"Sırpça'da 7 binden fazla Türkçe kelime yer alıyor. Türkiye'de aşıklık geleneği Ermeni ve Gürcü kültürlerini de etkilemiştir. Keza 'aşık' kelimesi Ermenice'de biraz değiştirilerek 'asug' olarak kullanılmaktadır. Türkçe'den dünya dillerine 11 bini aşkın kelime geçmiştir. Türkçe'de 27 Ermenice sözcük olmasına karşılık Ermenice'de 3 binin üzerinde Türkçe kelime var. Hep Farsça'dan Türkçe'ye giren kelimelerden yakınırız, fakat Farsça'dan Türkçe'ye 1500 kelime geçtiği halde Türkçe'den Farsça'ya 2 bin 500 kelime geçtiğini bilmeyiz. Ermeni soyadlarında da Türkçe'nin etkisini görüyoruz. Mesela Ermeni Dışişleri Bakanının soyadı Nalbantyan'dır. Örnekleri çoğaltabiliriz dedi.

Konuşmasının ardından uzun süre alkışlanan Prof. Dr. Akalın geçen mayıs ayındaki meclis toplantısında kent genelindeki tüm işyeri tabelalarında Türkçe kelimeler kullanılması yönünde oybirliğiyle karar alınan Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan a TDK adına onur belgesi verdi.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv