Uşak Türk Eğitim-Sen'den Hükümete Bütçe Tepkisi! ile ilgili haberler

Uşak Türk Eğitim-Sen'den Hükümete Bütçe Tepkisi!
Türk Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Ahmet Gürten yaptığı açıklamada bütçe ile ilgili çeşitli noktalara değinirken bütçenin halk nazarında dağıtımı konusundaki eşitsizliğe vurgu yaptı.

Ahmet Gürten'in açıklaması şu şekilde:

"Aralıksız olarak 10 yıldır ülkeyi dilediği gibi yöneten AKP iktidarının hazırladığı bütçeyle bir yıl daha geçirmeye hazırlanıyoruz.

2012 yılı boyunca memurları, emeklileri enflasyona ezdirmedik deyip, ülkenin kaymağını yandaş çevrelere dağıtanları gördük.

Günlerce, sözde sendikaların ve siyasetçilerin büyük bir nimetmiş gibi anlattığı, toplu sözleşme tiyatrosunu izledik.

Eşit işe eşit ücret getireceği söylenen 666 sayılı KHK ile kamu görevlilerinin fazla mesailerinin, ikramiye haklarının gasp edildiğine, bazı kurumlarda yol ücretlerinin kaldırıldığına, öğretmen, akademisyen, KİT çalışanı gibi birçok memura ise hiç ek ödeme artışı yapılmadığına şahit olduk.

Kamu görevlilerini tam 6 ay boyunca sıfır zamma mahkûm edip, doğalgaza % 29,3; elektriğe % 20; mazota, benzine %13; kömüre %17; oduna %21; ulaşıma %16 zam yapanların; toplu sözleşme adı altında memurlara %4+4 artışı reva görmelerini yaşadık.

Ekonomide yaptıkları yanlışı, dış politikada düştükleri zafiyeti, ekonomiyi yönetememelerinin beceriksizliğini memura, emekliye, dul ve yetime fatura eden siyasetçilerle, bakanlarla muhatap olduk. Şimdi bu çarpık anlayışın hazırladığı 2013 yılı bütçesi Meclis’te görüşülüyor.

Bundan önceki 10 yılda ne gördüysek, ne yaşadıysak, 2013 yılında da benzer şeylerle karşılaşacağız.
Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. Hükümetin elindeki terazi bozuk, cetvel eğri, bu nedenle de yaptığı hesapların hepsi yanlış çıkıyor.

2013 yılı bütçesinde, bütçe açığının ve cari açığın, memur, emekli, dul ve yetimlerden kesilecek parayla ve yeni vergilerle kapatılmaya çalışılacağı görülüyor.

Gelecek yıl bütçesinde enflasyon hedefi %5,3; büyüme hedefi %4 ama Özel Tüketim Vergisindeki artış %17, KDV artışı %18 ve toplam vergilerdeki artış da %14 olarak planlanmış.

Bunun anlamı, dar ve sabit gelirlilerimizin sırtına binecek yeni vergilerdir. Bunun anlamı vergi dilimi nedeniyle, Haziran ayından sonra azalacak maaşlardır. Bunun anlamı, zahmeti, külfeti çalışanın sırtına bindirmek, nimeti mutlu azınlığa peşkeş çekmektir.

2002-2012 yılları arasında ülke ekonomisi ortalama yıllık %6,8 oranında büyürken, kamu görevlilerine büyümeden pay verilmemiş, aksine pastadan aldıkları pay kısılmıştır.

Ekonomik kriz dönemleri, çalışanlarımızın haklarının budanması için bir fırsat olarak görülmüş, bu dönemlerde çalışanlarımız işsizlikle tehdit edilerek sesleri kısılmıştır.

Yatırım paketi adı altında sanayici ve iş adamlarına milyarlarca liralık kaynak yaratılırken, memurlarımız ve memur emeklilerimiz açlığa, yoksulluğa ve sefalete sürüklenmektedir.

Yalnızca 2012 yılı içinde banka hesabında 1 milyon lira ve üzerinde para bulunan mevduat sahiplerinin sayısı 6 bin 669 kişi artarak 51 bin 161 kişiye yükselmiştir.

Bir yanda milyonlarına milyonlar katan mutlu azınlık varken diğer tarafta ek ödemeden, fazla mesaiden, ikramiyeden bile mahrum bırakılan, %3+3 zamma mahkûm edilen memurlar bulunmaktadır.

Bilinmelidir ki, devletin bütçesi kimsenin babasının malı değildir. Bütçe de milli gelir de milletin ortak kaynağıdır.

Hükümetin görevi, herkesin ortak malı olan bütçeyi adaletle yönetmek, elde edilen geliri, hakça paylaştırmaktır.

75 milyonun ortak kaynağından; milletin %99’u için ayrılan pay, milletin geri kalan %1’lik ayrıcalıklı kesimi için ayrılan pay kadar bile olamamıştır.

Son 10 yıl içinde toplamda reel anlamda %68 büyüyen bir ülkede, çalışanların pastadan aldığı pay azalıyorsa, burada bir tutarsızlık ve adaletsizlik var demektir.

Ne yazık ki, bu bütçeyle 2013 yılında da bu adaletsizlik artarak sürecektir.

Son bir yıl içinde tavuk eti, fasulye, traş %15, deterjan %13, sabun %18, şampuan %25, tren %27, vapur %19, otobüs %10, doğalgaz %29, odun %20, kömür %16, elektrik %20, okul masrafları ve tüp %10 zamlanmışken; memurlara %3+3 zammı reva gören anlayışın hazırladığı bütçenin adalet getirmeyeceği açıktır.

Bu anlayışla dar ve sabit gelirlilerin insanca bir yaşama kavuşması hayalden öteye gitmeyecektir.
2013 için kamu görevlilerine verilmesi planlanan maaş zammı, memurun cebinden çıkacak paranın yarısını bile karşılamamaktadır.

Bütçe görüşmelerinde Hazinedeki altın ve döviz rezervleriyle övünen Sayın Başbakan’ın demecini hayretler içinde izledik.

Madem Hazine altın ve döviz kaynıyor; Bakanlar neden çıkıp her gün memur maaşlarının bütçede açık yarattığını iddia ediyorlar?

Madem Hazine altın ve döviz kaynıyor; memurlar, emekli, dul ve yetimler neden inim inim inletiliyor?

Madem Hazine altın ve döviz kaynıyor; neden her yıl milyarlarca dolar borçlanılıyor, her yıl rantiyeciye 50 milyar lira faiz ödeniyor?

Madem Hazine altın ve döviz kaynıyor; neden fabrikalar, limanlar, ormanlar, madenler, hatta otoyollar ve köprüler haraç mezat satılıyor, ülkemizin değerleri elden çıkarılıyor?

Yetkililer bu mantıksızlığı izah etmek durumundadır.

2013 yılı bütçesinde memur, işçi, emekli, dul, yetim, gazi, şehit yakını gibi dar ve sabit gelirli vatandaşlara ayrılan ödenek, toplam milli gelirin yalnızca %7,1’idir.Milli Gelirin %92,9’unu mutlu azınlığa peşkeş çekmek, hangi adaletle bağdaşmaktadır?

Milletten tahsil edilen vergilere, ÖTV ve KDV’ye %18 artış öngörüp, memurlara %3’le yetinin demek hangi adaletle bağdaşmaktadır?

Bir taraftan Türkiye’nin ekonomisi en hızlı büyüyen ülke olmasıyla övünen yetkililerin, diğer taraftan memurlarına ve emeklilerine gerçek enflasyonun üçte biri kadar maaş artışı öngörmesi anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.

Kamu görevlilerimiz; 666 sayılı KHK ile ek ödemelerde yaratılan adaletsizliklerin çözülmesini, kaldırılan fazla mesailerin, ikramiyelerin, servis ücreti karşılığı ödenen ulaşım yardımlarının yeniden düzenlenmesini,
Bir saatlik fazla çalışma karşılığında ödenen 1,35 TL’nin hiç olmazsa çalışanın bir saatlik ücreti tutarına çıkarılmasını,4/C’li çalışanlarımızın insan haklarına aykırı uygulamalarla çalışmaya mahkûm edilmesinden vazgeçilmesini,

Adil bir vergi sistemi ile herkesin kazandığı ölçüde vergi ödemesinin sağlanmasını,

Mağdur edilen, unutulan 4/B’li ve diğer sözleşmeli çalışanlarımızın kadroya geçirilmesini,İşyerlerinde yaşadıkları sorunların çözülmesini beklerken; yetkililerin aylarca çalışıp, günlerce müzakere edip ortaya çıkardıkları 2013 yılı bütçesini görünce büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlardır.

Ülke insanı yanlış ekonomi politikalarıyla günden güne tüketilirken, yanlışı görme ve doğruya yönelme erdemi gösteremeyenlerin, vicdanı ve ahlak anlayışı mutlak sorgulanmalıdır.

Değerli basın mensupları;İddialara göre Türk ekonomisi büyümektedir. Ancak, bu büyüme dar gelirliye, ücretli çalışana ve işsize yansıyacak tarzda gerçekleşmemektedir.

Ülkemizde, gelir dağılımda yaşanan adaletsizlik hızla artmakta, zengin daha zengin, fakir daha fakir hale gelmektedir.

Türkiye Kamu-Sen olarak itirazımız ekonomik program hazırlanırken, sosyal ayağının eksik bırakılmasınadır.

Vatandaşına yansımayan büyümenin kime ne fayda sağlayacağı tartışmalıdır.

Küresel sermayenin taleplerine uygun olarak hazırlanan ekonomik programlar, sermayeyi büyütürken; başta kamu çalışanları olmak üzere dar ve sabit gelirlileri ezmektedir.

Milletin sırtına binilerek adalet sağlandığı, bütçe açıklarının kapatıldığı nerede görülmüştür.

Bütün bu verileri göz önünde bulundurarak soruyorum; siz bizim yerimizde olsanız bu hükümete dua mı ederdiniz, yoksa beddua mı? Hepinize saygılar sunuyor, bu vesile ile yeni yılınızı da kutluyorum."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Teberen 6 yıl önce

Arkadaş bu hükumet hep mi kötü uygulamalar yapıyor. Bir kere olsun takdir edilecek icraat yok mu? Ahmet Gürten B.efendiyi bir gün olsun olumlu bir konu hakkında görmeyecek miyiz? Maşallah MHP il başkanından daha etkn muhalefet yapmaya çalışıyor. Bu arada küçük bir not. Bu millet sizin hükümet zamanınıza da iyi hatırlıyor. Deneyip gördüğü için sizi meclisin hep sol tarafında oturtuyor.

Avatar
Emekli Birisi 6 yıl önce

Sayın sendika başkanını tebrik ediyorum;gerçekleri söylemiş.Ben de bir zamanlar bu iktidara oy vermiş bir emekli olarak büyük hayal kırıklığı yaşıyorum.Hep para sıkıntısı çekmiş birisi olarak bu iktidardan beklentilerim büyüktü.Benim gibilerin sırtına basarak iktidar olanlar şimdi bizleri unuttu.Bizi unutanları bizler de unutmalıyız ama nerede.Benim gibiler haklarımızı hiçbir zaman helal etmiyoruz,bizlerin sayesinde iktidar olduklarını unutmasınlar.Uygulamalar akılla bağdaşacak gibi değil.Sendika başkanı hayat pahalılığından az bile bahsetmiş.Marketlerdeki malların fiyat artışlarına bakıyorum da maaş artışlarıyla arasındaki çelişkiyi aklım almıyor.Süt ve süt ürnlerindeki yıllık artışa bir bakıverin,yaklaşık %70 ; bizim artış %8 olacak.Bunun adı vatandaşı ezmek,yoksulluk sınırında süründürmek değil de nedir?Birileri bu hükümeti ve uygulamalarını çok beğeniyorlar.Benim nazarımda beş para etmez.EY EMEKLİLER,MEMURLAR EN YAKIN SEÇİMDEN İTİBAREN GÜCÜMÜZÜ GÖSTERELİM.EN BÜYÜK KİMMİŞ GÖRSÜNLER.

Avatar
Endem 6 yıl önce

Peki Emekli birisi. Anlat ta sana tabii olalım. sen ne öneriyorsun. Gücümüzü kime oy vererek göstereceğiz. Anlat ta söylediklerin havada kalmamış olsun. Süt ürünlerindeki artış ile oy kararını veriyorsan işimiz var

Avatar
cemre64 6 yıl önce

sayın başkanım teşekkür ederiz...kimseye boyun eğmeden KÜÇÜLMEDEN BÜYÜYEN BİR SENDİKACILIK yaptığınız için...burda söz konusu olan a ve ya b partisi değildir.mesele memura hükümetin nasıl baktığıdır.birileride kalkıp bunu savuyorsa nemalanıyor demektir.hükümetin kendi sendikası var zaten ama onlar hükümeti övemiyorlar üye kaybedecekler yeremiyorlar misyonlarına ters.saksağan misali kaldılar ortada...sendikacılık nedir görmek isterlerse TÜRK EĞİTİM SEN e baksınlar...

Avatar
endem 6 yıl önce

Hala cevap bekliyorum emekli birisi büyüğüm. Gücümüzü ne şekilde göstereceğiz. Anlatın..bekliyorum