Putin'i yumuşatan Erdoğan'ın özrü değil, Türk Milleti'nin önemiydi!

01 Temmuz 2016, 01:46
Putin'i yumuşatan Erdoğan'ın özrü değil, Türk Milleti'nin önemiydi!
Nurullah Çavuşoğlu

Erdoğan Putin'e Özür dileyen bir mektup yazdı, Putin derhal tüm ilişkilerin normale dönmesi için gerekli talimatları verdi. Peki 14 yıllık iktidarı boyunca sürekli ABD, İsrail, İngiliz ortak yapımı projeler üzerinde çalışan ve müttefik olarak kendisine ABD'yi seçen AKP İktidarı üstelik bu kadar köşeye sıkışmışken niçin Rusya'dan son derece önemli ve stratejik bir destek görmüştü? Erdoğan'ın dilediği özrü kıymetli hale getiren şey aslında neydi? Avrupa Birliğinde kalmaya hayır diyen İngiliz halkı ve Putin Rusya'sı niçin sağduyuyu seçti? Dünya yeniden mi şekilleniyor?

Bilindiği üzere dünya devletlerini yönetenler Türkiye'de gerçekleşen G20 zirvesinde başta İŞİD ve PKK olmak üzere terör örgütleri ile mücadele etme hususunda el sıkışmışlardı. Birleşmiş Milletler; Suriye'de oluşan tampon bölgede faaliyet gösteren İŞİD terör örgütü ile ve Barzani adına savaşan teröristlerle mücadele etmesi için yetki vermişti. Rusya Devleti de dünya devletlerinden aldığı bu yetkiyle o bölgeyi terör örgütlerinden tamamen temizlemek üzere harekete geçmişti. Ancak ne olduysa Amerika ve İsrail yönetimi üzerinde etkin olan bazı karanlık odaklar devreye girmiş ve Rusya'nın bu mücadelesini durdurmak için düğmeye basmışlardı. Çünkü Rusya gerçekten de İşitin yanısıra Barzani kuvvetlerine ciddi hasarlar verdirtiyordu. Nihayetinde Türkiye, Rus uçağının kara sularımıza havadan geçiş yaptığı gibi komik denilebilecek bir gerekçe ile düşürdü ve İŞİD'le mücadele kesintiye uğradı. Zira iki yüzlü siyaset yaptığını gördüğü dünyaya ve Türkiye'ye adeta ne haliniz varsa görün demişti. Çünkü daha önceki bir yazımda da bahsettiğim gibi Rusya'nın; içerisinde Türkiye başta olmak üzere, Suriye, İran, Yemen, Hindistan, Endonezya gibi çoğunluğu Müslüman olan ülkelerinde bulunduğu bir grup dünya ülkesinin içine Çin, Ukrayna gibi bazı dünya ülkelerini ve Türki Cumhuriyetleri dahil ettiği bir blok oluşturma planı vardı. Yani Dünya tek kutuplu olmaktan çıkıp yeniden çift kutuplu hale gelecekti.

ABD ve İsrail'in Avrupa Birliği projesini de dahil ederek oluşturduğu batı blokunun karşısında bir Doğu bloku oluşturmak isteyen Rusya, bu birliğin oluşabilmesi için pek çok fedakarlıkta bulunmuştu. Türkiye'nin bütün planını Batılılarla birlikte yapmasına aldırmayan Rusya, dünyada çok ciddi bir pazarı bulunmasına rağmen doğalgaz için Türkiye'yi yeğlemiş ve neredeyse en ucuz doğalgazı Türkiye'ye satmıştı. Tabii ki AKP Hükümetinin uyguladığı ağır vergiler sebebiyle Türk Milleti Rusya'nın bu ve benzeri jestlerinden layıkıyla yararlanamamıştı ancak Putin her zaman sağduyudan yana oldu ve Türk Milletini karşısına değil yanına almaya yönelik politikalar oluşturmaya çalıştı. Gerek deri gerek tekstil ve gerkese turizm sektöründe Türkiye'nin ve Türk'lerin en önemli pazar payını Rus'lar oluşturmuştu ve Rusya bunun için adeta halkını teşvik etmişti.

Avrupa Birliğine girebilmek için her türlü tavizi veren ve Türkiye'yi AB Politikaları uğruna milyarlarca dolar zarara uğratan AKP Hükümeti ne Şanghay 5'lisi adı verilen oluşumu ne de Rusya'nın önerdiği başka oluşumları malesef bu güne dek bir alternatif olarak görmemişti. Rusya'nın ve Çin'in doların imparatorluğuna son vermek adına kendi milli paralarımızla ticaret yapalım önerisini bile geri çeviren AKP Hükümetinin hepsinin üzerine İŞİD'le mücadele için orada bulunan Rus uçağını düşürmesi tuz biber ekmiş ve Rusya Türkiye ilişkilerini bir hayli germişti. Nihayetinde Erdoğan'ın özür dilemesi ile ilişkiler normalleşme sürecine girdi ya da girecek gibi görünüyor diyebiliriz. Elbette ki Erdoğan yada AKP Hükümetinin yeni bir yanlış hamlesi olmazsa. Ayrıca Erdoğan; bu jestin kendisine değil Türk Milletine yapılmış bir jest olduğunu unutmaz ve Putin'in; Türk Milletine uzattığı bu eli Türk Milletinin eli ile buluşturabilirse. Yani Türk Rus ilişkilerini istenilen noktaya taşımaya çalışmayı sürdürebilirse. Putin ve bütün dünya liderleri Türk Milletinin ve Devletinin öneminin esasen farkında, keşke bizde Türk'ler olarak bu farkındalığımızı ortaya koyup, siyasi ve askeri insiyatif alma yönünde de gösterebilsek.

Burada öncelikle şunun altının bir kez daha çizilmesi gerekir ki; Dış politikada ebedi dostluklar yada ebedi düşmanlıklar olmamalıdır, elbetteki dünya devletleri birbirleri ile ilişkilerinde farklı manevralara girebilir ama diplomatik ilişkilerde mümkün mertebe ikiyüzlü politikadan kaçınılırsa, daha faydalı olur ve dünya kamuoyunun sempatisini kazanmanız uzun sürmez. Dilerim ki Sayın Erdoğan; bu yönde bir karar almış ve artık batının iki yüzlü politikalarını terk ederek Türk dış politikasını olması gereken noktaya getirmeyi planlamaktadır. Türkiye'de uygulanmayı bekleyen ve uygulandığı takdirde Türk Milletini zengin edecek, Türk Devletini kainat Devleti yapabilecek pek çok alternatif proje varken yalnızca ABD ile ittifak etmenin hiç bir anlam ve manası olmadığı gibi uzun vadede ülkeyi ciddi sıkıntılara sokabilmektedir. Tabi ki demiyorum ki ABD İle düşmanlık edelim ama o bizim kazanmamıza müsade ettiği oranda kazansın bizle ilişki içine girdiğinde. Yani bizimle ticarette yapsa başka birliktelikler de kursa ABD'de alalede ülkeler gibi bir muamele görmeli. ABD'ye torpil yapılmamalı, Amerika düşmanı olmayalım derken Amerikancı olmaya da lüzum yok kanaatimce.

Şartlar ne olursa olsun doğruları söylemek gerekir düşüncesine sahip bir insan olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Erdoğan bu kez doğru bir hamle yapmıştır. Rus uçağını düşürdüğünde eleştirdiğimiz Erdoğan'ı özür dilediğinde ve Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi adına bir takım adımlar attığında da eleştirmekte, bir nevi ikiyüzlü siyasettir diyebilirim. Yani demem oki Türkiye'nin içinde bulunduğu bu çok zor günlerinde Rusya ile diplomatik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve normalleştirilmesi kesinlikle desteklenmesi gereken bir durumdur. Rusya ile ilişkilerimiz gerildiği anda anında hissedilen piyasalardaki bungunluk ve durgunluk artık had safhaya ulaşmıştı. Derisinden, tekstiline, seramiğinden tarım mamüllerine her sektörde Rusya'nın yokluğu ciddi anlamda hissedilmiş ve her geçen gün artan bir biçimde hissedilmekteydi. Turizm sektörü son yirmi yılın en kötü dönemlerini yaşamaktaydı ve pek çok turistik işletme malesef batma noktasına gelmişti. İşte tam bu dar boğazda Rusya ile uzlaşamamız ve Putin'in verdiği talimatlar aslında Türk Milletine can suyu gibi geldi. 

Bu arada; ABD'nin karşısında Avrupa Devletlerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir birlikmiş gibi dünya kamuoyuna lanse edilmeye çalışılsa da artık çok açık ortaya çıkmıştır ki Avrupa Birliği projeside; Tıpkı BOP gibi, Dinler Arası Diyalog gibi, Medeniyetler İttifakı gibi bir Amerika projesidir. İngiltere halkı Amerika'nın ağzı ile inilen kuyulardan su çıkmadığını hatta tam tersine dünyanın bu projeler sayesinde geriye götürüldüğünü farketmiş olacak ki, Avrupa Birliği projesinin ipini çekti ve yapılan referandumda AB'den çıkmak istediklerini belirtir nitelikte bir karara imza attı. İngiliz halkının bu sağ duyulu davranışının gereğini İngiltere Devleti yapar ve yeni bir seçimle İngilizlerin geleceğini tayin edecek lideri yeniden seçerse ve İngiltere'nin yeni yöneticileri de ABD İsrail ortak yapımı çılgın projelere daha temkinli yaklaşır alternatif politikalara da sıcak bakarsa dünyada sulh sağlanabilir diye düşünmekteyim.

Gelelim, Türkiye'de bu yaşanan trajedilerin ve acıların sebebine; Tabi ki Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı bu acıların ve sıkıntıların baş müsebbibi AKP hükümetidir. Ancak yalnızca AKP Hükümetine de yıkmak haksızlık olacaktır. Zira yıllardır Türkiye'de iktidara gelen yada iktidarı paylaşan bütün partiler dışa bağımlı kolaycı politikaları tercih etmişlerdir. Türkiye'de Millete sesini duyurmak halka kendini arz ederek iktidara gelebilmek bir hayli zor. Zira medyanız ABD ve İsrail güdümünde, alemi cihan olsanız ABD Politikalarını benimsemiyor, alternatif projeler sunuyorsanız, sizi bir kare dahi gündem etmiyorlar. Bu yüzden de politikacılarımız işin kolayını seçerek algı yöneticilerini ele geçirebilmek adına ABD ve İsrail güdümlü politikalar üretmek zorunda kalıyor. ABD ve İsrail ile anlaştınız medyada yer bulmaya başladıysanız, Türkiye'de köşe taşlarını tutmuş bazı cemaat vs türü organizasyonlarla aranızı iyi tuttuysanız ve Türk Milletinin zaaflarını tespit edip o zaafları kullanmayı da başardıysanız size iktidar yolu açıldı demektir. Böyle olunca da iktdar olabiliyorsunuz belki ama müktedir olamıyorsunuz. Demek ki müktedir olmak istiyorsanız kimseye eyvallahınız olmaksızın iktidara gelmeniz gerekiyor. Bunun içinde milletinize güvenmeli ve Milleti bir şekilde ikna ederek algı oyunlarına medyaya rağmen iktidarı ele geçirmelisiniz. 

Ama politikacılarımız kolaycılığı seçiyorlar bu yüzden de ülkemizi bizim yönetme şansımız kalmıyor. Bakın Rusya'ya yüzümüzü döner dönmez birileri bomba patlatabiliyor. Kaldı ki bu eylem hiç bir terör örgütünün kaldırabileceği nitelikte değil. Yani dünyada bu eylemi yapabilecek kaabiliyette bir terör örgütü yapılanması yok. Yani bu demektir ki, bahse konu eylem, başka dünya devletlerinin istihbarat güçlerinin katkısı alınarak yapılmış gibi görünüyor. Eee siz iktidarınız boyunca başka ülkelerin kontrolünde olduğunu söylediğimiz adını cemaat tarikat vs koymuş grupları Devlet kademelerinize yerleştirirseniz, bahsi geçen grupların paralel devlet kurabilecek kadar güçlenmesine göz yumarsanız başınıza bu kaderin gelmesi kaçınılmaz olur. Demekki yol arkadaşlarınızı dikkatli seçmelisiniz. Bu güne dek bütün politikalarını dışa bağımlı hale getiren Türkiye, dilerim bundan böyle bağımsız politikalar üretecek, kendi Devleti ve Milletinin dışında kimseye göbek bağı ve eyvallahı olmayacak, Atatürk'ün Devrimleri ile bu Milletin değerlerini bir potada eritip cem edebilecek, Türk Milletini bir ve beraber kardeş edebilecek siyasetçilerle, DEVLET ADAM'ları ile tanışır ve böyle isimleri iktidara taşır. Ama her halükarde şu kesin ki Rusya ile yakınlaşabilmiş olmamaz ümit verici bir durumdur. Ülkemiz için Hayırlısı olur inşaallah.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 9 yorum mevcut

  • Okur 2 yıl önce yorumlandı

   sayin cavusoqlu bu konuda tayyip pek samimi deqil gibi cunku rusyayla yakinlasiyor ama bir taraftanda israil ile el sikisiyor gerci bu zaman kadar hic eller8 ayrilmadida ama demek istedigim tayyibin niyetine hic guven olmaz gene rusyayi bir bakarsin arkasindan bicaklayverir.ki zaten olacak olanda bu mesela israilin gazi avrupaya tasinacaqi meselesi soz konusu.

  • türk rus kardeşliği 2 yıl önce yorumlandı

   evet doğru türk rus dostluğu dememiz gerekiyor yanlış olmuş..yaşasın türk rus dostluğu...ama akp gibide ikide bir dansöz gibi dönmemek gerek.. ama neyse.. su an ki işbirliğini(rusyayla) devam ettirtmemiz gerek batıdan bize fayda yok olmadığı gibide adamların her şeyi bizim aleyhimize.

  • akp li 2 yıl önce yorumlandı

   yaşasın türk rus kardeşliği diyor. bunun kardeşlikle ne alakası var. çıkarlarımız için şimdilik birlik olmamız lazım. ilerde çıkarlarımız çakışırsa yine düşman olabiliriz. bu her zaman böyledir. ebedi dostluk ve düşmanlık olmaz

  • Oğuz 2 yıl önce yorumlandı

   türk milletinin değeri putinin bile malumu ama bizim rte ve binali bundan haberdar değil. türk olduklarını bile söyleyemeyen siyasetçilerin abd endeksli politikaları ülkeyi ne hale getirdi. türkiyede iktidar değişimi şart ama önce chp'de genel başkan değişmeli.anlayış değişmeli doğu bloku ile de batı bloku ilede iyi geçinebilecek türk milletinin menfaatleri doğrultusunda politikalar üretebilecek milli bir duruşu olan kadrolar iktidara getirilmeli artık.abd ve israil endeksli politikalar derhal terkedilmeli. rus devleti ile aralarında protokol olduğu bilinen ve putinin övgülerine mazhar olmuş olan, devlet başkanı olmamasına rağmen duma meclisinde milli ekonomi modeli konferansına izin verilen ilk türk olan prof.dr. haydar baş bu yeni hükümetin içinde mutlaka olmalı. rusya ile bir planız varsa haydar başı işin içine dahil etmeye mecbursunuz zaten.

  • Turk rus kardesligi 2 yıl önce yorumlandı

   Bugune kadar hep rusya aleyhine propaganda yapildi bati hep bizi rusyayla dusman etmek istedi.bati kafali siyasetcilerimiz vasitasiyla bunu cok kolay basardi ama artik millet batinin kirli oyunlarini goruyor.artik bop iflas etti ab iflas etti.gercekler yavas yavas ortaya cikyor.tabi akp gene cark etmezse dahada guzel gunler olacak. yasasin turk rus kardesligi

  • Ataturk hava limani patlamasi abd kurgusudur 2 yıl önce yorumlandı

   amerika havaalaninda saldiri olacagini cok onceden haber veriyor(insan en iyi kedisinin ne yapacagini bilir) ve.saldiri tamda rusya yakinlasmasi aninda yapiliyor.bu saldiri normal bir isid saldiri olmayip abd nin bize karsi rusyaya yakinlastigimizdan dolayi kallesce yapilmis bir saldiridir.abd biliyorki rusyayla yakinlasmamizin kendi aleyhine olacagini.

  • Yasin 2 yıl önce yorumlandı

   i̇ste uhm yibu yüzden seviyorum sözünü esirgemeyen doğruya doğru diyebilen köşe yazarları var bünyede

  • Birlik 2 yıl önce yorumlandı

   bizim orta asya turk devletleri hepside rusya ile ittifak halince biz gibi abd taseronu deqil.bizim bir an once hicbir menfaatimizin olmadiqi hatta hep zararimiza olduqu bu bati ittifakindan vazgecip turk dunyasiyla ve rusyayla bir ve beraber olmamiz gerekiyor.bu zamana kadar yeter cektigimiz batinin elinden zararin neresinden donsek kardir.

  • netice öenmli 2 yıl önce yorumlandı

   farklı bi bakış açısı ama bence önemli olan ilişkilerin düzeşmesiydi yyoksa türkiye sıkıştıkça sıkışcaktı

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sayfalar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366