Kadın Hastalıklarında Kapalı Ameliyat Tercih Ediliyor! ile ilgili haberler

Kadın Hastalıklarında Kapalı Ameliyat Tercih Ediliyor!

Halk arasında ‘kansız’ ya da ‘kapalı’ ameliyat olarak bilinen modern cerrahi yöntemi Laparoskopi; sıklıkla, yumurtalık kistleri, çikolata kistleri, miyom ve yumurtalık kanallarıyla ilgili operasyonlarda kullanılıyor.

Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine Bağlı Uşak Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Serdar Akkuş, günümüzde artık pek çok ameliyatın kapalı yapıldığını belirterek, kalp ve safra kesesi ameliyatı gibi kadın doğumda da aynı şekilde bütün ameliyatların kapalı yapılmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Akkuş, laparoskopi ve kadın hastalıklarında uygulama alanları yaptığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

"Laparoskopi, optik kamera ve ışık kablosu kullanarak, karın içini gözlemlemek ve cerrahi işlemler yapabilmek için kullanılan bir cerrahi tekniktir. Göbek altı yaklaşık 1 cm.lik kesiden optik kamera karın içine yerleştirilir. Kadın iç genital organları(rahim, yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya problemler) doğrudan gözlemleme ve de gerekirse aynı anda karın alt bölgesinde açılan 5 mm’lik deliklerden içeri yerleştirilen yardımcı aletler ile tedavi olanağı da verir. Halk arasında kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir. Kadın Hastalıkları alanında uygulanan endoskopik yöntemler laparoskopi ve rahim içerisinin gözlemlendiği, gerekirse rahim içi yapışıklıkların açıldığı ve rahim içindeki myom ve polip oluşumlarının cerrahi olarak çıkartılabildiği işlemlerdir."

Laparoskopi (Kapalı) ameliyatın kadın hastalıklarında pek çok farklı amaçla yapılabildiğini ifade eden Akkuş, kanser ameliyatları da dahil olmak üzere her türlü jinekolojik cerrahi girişimi yapma olanağının var olduğunu söyledi. Akkuş, en sık olarak kadın doğum uzmanları tarafından, gebe kalmada güçlük çeken infertil (kısır) hastaların takip ve tedavileri esnasında gebe kalmalarına engel olacak bir problemin var olup olmadığını araştırmak amacı ile yapıldığını belirtere; "Örneğin, karın içerisinde oluşan ve kadının üremeye yardımcı tüplerinin fonksiyon görmesine engel olan yapışıklıklar, önceki bir ameliyattan, geçirilmiş bir iltihabi hastalıktan veya endometriozis hastalığından kaynaklanmış olabilir. Yapışıklıklar, tüp-yumurtalık ilişkisini, tüpün rahat hareket ederek atılan yumurtayı yakalamasını engeller. Bu nedenle de tedavi edilmelidir. Bunun dışında karın içerisinde yer aldığı düşünülen kist, myom, dış gebelik gibi değişik problemlerin kesin tanısında ve de tedavisinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Yine ailesini tamamlamış ve başka gebelik arzulamayan bayanlarda tüplerin (kanalların) bağlanması amacıyla da sıklıkla uygulanmaktadır" dedi.

Akkuş, açıklamasının devamında Laparoskopi'nin genel anestezi altında ve ameliyathanede yapıldığını söyleyerek şu fadeleri kullandı:

"Kullanılan aletler ise bu amaç için özel üretilmiş optik kamera ve ışık kaynağından oluşan tıbbi cihazlardır. Laparoskopik işlemlerin en büyük faydalarından birisi operasyon sonrası günlük yaşama kısa sürede dönebilmektir. Hasta genellikle aynı gün taburcu olur. Hasta konforu için açık ameliyata kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme, daha az ağrı ve daha az enfeksiyon (iltihaplanma) riski gibi en önemli avantajıdır. Laparoskopi, tanısal amaçlı yapılmış ise oldukça kısa bir sürede yaklaşık olarak 20-25 dakikada sonuçlanır. Fakat hastanın operasyon için hazırlanması, uyutulup, uyandırılması ortalama 30-35 dakikalık bir süreyi gerektirecektir. Eğer tedavi edici bir işlem uygulanacak ise tedavinin şekline göre, saatlerce süren laparoskopiler de olabilir. Örneğin laparoskopi ile myom çıkarılması operasyonu ortalama 45 dakika sürmesine karşın, rahim alınması operasyonu, yapan kişinin tecrübesine göre 1-2,5 saat kadar sürebilir. Eğer gerekirse, birçok kez laparoskopi olunabilir. Özellikle, laparoskopi sırasında tedavi uygulanmışsa tedavinin ne kadar etkili olduğunu görmek amacıyla, altı ay ara ile ikinci veya üçüncü kez laparoskopi de yapılalabilir. Gelecekte muhtemelen kadın hastalıkları cerrahi operasyonların çok büyük çoğunluğu daha az invaziv, ameliyat sonrası sıkıntıların daha az olması nedeniyle  laparoskopik olarak yapılacaktır."

Mehmet Serdar Akkuş, Uşak Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları Kliniği olarak yeniledikleri laparoskopi cihazı ile tüm Uşak ve çevresinden gelen hastalara hizmet vermeye başladıklarını kaydederek, hastaların genellikle aynı gün taburcu olabildiğini söyledi. Hasta konforu için açık ameliyata kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme, daha az ağrı ve daha az enfeksiyon (iltihaplanma) riski olduğunu belirterek, hastaların genellikle bu yöntemi tercih ettiklerini ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.