Tayyip Erdoğan, Cemaati Tasfiye mi Edecek? Yoksa Cemaat mi Erdoğan'sız Yola Devam Edecek?

13 Temmuz 2012, 16:48
Tayyip Erdoğan, Cemaati Tasfiye mi Edecek? Yoksa Cemaat mi Erdoğan'sız Yola Devam Edecek?
Cemaat Başbakan Kavgası ne alemde? Milli Eğitim Bakanlığı'nda Cemaate yakın isimler tasfiye mi ediliyor? Egemen Bağış'ın Başbakanın yatak odası dinlendi şeklinde beyanatı ne anlama geliyor? Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş Ak Parti'ye geçecek söylentilerinin cemaat Başbakan kavgası ile ilişkisi var mı?

Son günlerde gündemi meşgul eden konulardan birisi de artık iyice ayyuka çıkmış olan Ak Parti içindeki cemaat Başbakan kavgası arasında Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş'un Ak Partiye geçeceği yönündeki söylentiler oldu. Peki Başbakan'ın hastalanması ile başlayan MİT Müsteşarı Hakan Fidan olayı ile birden ivme kazanan ve halen devam ettiği bilen cemaat Erdoğan kavgası nasıl bir seyir izliyor. Son günlerde çıkan Soylu ve Kurtulmuş Ak Parti'ye geçiyor söylentilerin bu kavga ile ilgisi olabilir mi?  Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğunda kendisinin veliahtı olarak Kurtulmuş ya da Soylu'yu düşünüyor olabilir mi? Gelin bu soruların cevabını bulmaya çalıştığımız bir beyin fırtınası yapalım.

Soru 1) Bülent Arınç hiç ilgisiz bir zamanda niye ihtiyaç duydu da acaba "ben Erdoğan'a bile biat etmedim" dedi? 

Soru 2) Egemen Bağış'ın Başbakan'ın yatak odası dinlenmiş özel görüşmeleri kayıt altına alınmış şeklindeki beyanatını nasıl okumalıyız?

Soru 3) Cemaate yakın yazarlar (Yetkin Yıldız, Emre Uslu vs) Erdoğan'a aba altında sopa göstermeye niçin ihtiyaç duydu?

Soru 4) Yabancı bir kuruluş niçin birdenbire "Erdoğan giderse yerine kim gelsin" anketi yaptı ve ulusal haber ajanslarına bunu haber olarak servis ettirdi? Anket neden sadece 630 denek üzerinde yapıldı ve sonuçlara göre anketten ilk iki sırada  Davutoğlu ve Arınç çıktı. 

Soru 5) Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması acaba cemaatin elini zayıflatmak için bir hamle miydi? 

Soru 6) Başbakan Erdoğan'ın Fethullah Gülen'e Türkiye'ye dönmen için bir mani kalmadı dön başımız üstünesin demesi aslında dönemeyeceğini bildiği için Gülen'e meydan okuma mıydı?

Soru 7) Nazlı Ilıcak neden uluorta Başbakan'ı ağır bir dille eleştiriyor?

Soru 8)  Hakan Albayrak neden Fethullah Gülen'in ABD'den dönmemesini, dönmeme gerekçeleri makul değil diyerek ağır bir dille eleştirdi ve Cemaatin Gülen'e sansür uyguladığını söyledi?

Soru 9) Gazeteci Ümit Zileli;Cemaat Başbakanı Yüce Divana göndermek istedi derken ne demek istedi?

Soru 10) Başbakan ile Cemaat arasındaki kavganın, aslında çıkartılmak istenen Şii Sünni yada Kürt Türk kavgası ile ilişkisi olabilir mi?

Soru 11) Başbakan neden Diyanet İşleri Başkanlığına Mehmet Görmez'i atadı. Görmez'in döneminde Dinler Arası diyalog masası fiiliyatını neden yitirdi? Görmez niçin dinler arası diyalog yoktur beyanatını verdi?

Soru 12) Başbakan'ın Rusya ile Güney Akım Anlaşmasını imzalayarak, adeta bütün Avrupa'yı enerji alanında Rusya’ya göbekten bağlamasını nasıl okumalıyız?

Soru 13) Milli Eğitim Bakanlığı'na Ömer Dinçer'in getirildiği günden beri cemaate yakın bürokrat ve idarecilere ciddi bir kıyım olduğu iddialarına ve cemaate yakın medyanın ferevanına Başbakan Erdoğan niçin kulak tıkıyor?

Soru 14) Devletin başka kurumlarında da cemaate yönelik bu türden kıyımlar yapılıyor mu? Cemaate yakın bürokrat, emniyet vs gibi bazı kurumlarda tasviye edildi mi?

Soru 15) Cemaate yakın öğretmenlerin Eğitim Bir Sen ile sürekli çekiştiği ve alternatif sendika kurma girşiminde olduğu EVREN-DER İsimli oluşumun ve sendikal faaliyetlerin cemaatin parti kurabileceğinin işaretini verdiği iddiaları doğru olabilir mi? Cemaat alternatif bir parti kurar mı?

Soru 16) Demokrat Parti'nin başına Afyon'da Reis Mermer'in oğullarından olarak tanıdığımız Gültekin Uysal'ın gelmesinde cemaatin bir hesabı ya da çıkarı var mıydı? Bu hesaplar arasında acaba DP. eski Genel Başkanı Süleyman Soylu ve Has Parti genel başkanı Numan Kurtulmuş'ta var mıydı?

Soru 17) Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu'nun Ak Parti'ye geçeceği yönündeki söylentiler yoksa bu hesapların bozulması için mi çıkartıldı? Başbakan Erdoğan bu iki ismi davet etmiş olabilir mi? Has Parti Ak Parti'nin birleşme talebini ilk MYK Toplantısında değerlendireceklerini açıkladı.

Soru 18) Başbakan Erdoğan kendisini Cumhurbaşkanlığına çıktıktan sonra partiyi cemaate terketmemek için Kurtulmuş'u veliaht olarak hazırlamanın peşinde olabilir mi? 

Soru 19) Böyle bir süreçte bu ve buna benzer bir çok parti yada iktidar içi çekişmenin yaşanması bir tesadüf mü? Başbakan, Ahmet Davutoğlu'nu Suriye'nin uçak düşürmesi olayında vs. yalnız bırakarak parlatılmaya çalışılan yıldızını mı söndürüyor?

Soru 20) Önümüzdeki AK Parti büyük kongresinde neler olacak çeşitli devlet kurumlarında yaşandığı iddia edilen cemaat tasviyesi MYK, GİK  üyelerinin seçilmesi sürecinde de yaşanacak mı?

Bu soruları cevaplayan, dağın hemen hemen bütününün fotoğrafını çekmiş olur bir sonraki yazımda bu sorulara cevap aramayı ve beyin fırtınamızı sürdüreceğiz.


          


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 10 yorum mevcut

  • uşakk6464 @hasan temizeller 4 yıl önce yorumlandı

   bak hasan kardşim bu adamlar ne yaptıysa devletin klakınması için yaptı , gülen okulları olmasaydı şuan türkiyenin adını ulusararası alanda kimsen öğrenemiyecekti. velhasıl burda sizin yaptığınıza insanlık denmez . devletin üst kademesinde herkes dışişleri bakanlığı vb. bunlar hep bu okullar sayesinde farkedildi... oyunu mhp veya chp ye verde devletinimizimi satsınlar. bu kılıçdaroğlu filan hep fasafiso ... suan devletin kötüleme cemaate laf etme

  • Kerem can @hasan temizeller 5 yıl önce yorumlandı

   hasan bey ,hocaefendinin yüzlerce kitabından telif odeniyor ve hepsi bestseller..hocaefendi odasından dışarı çıkmıyor çarşı pazar gezmiyor...biraz insaf

  • vahap gürlü 5 yıl önce yorumlandı

   erdoğanı ancak cenabı allah yikar.cemaate biraz daha dokunursa bu gayretullaha dokunur.anladiniz siz onu..................

  • Adım YOK 5 yıl önce yorumlandı

   kades ben facebook kurmayorum nerden ola bilir

  • Ali gürler 5 yıl önce yorumlandı

   Vedat Orhan muhalefet et meshur ol arab atasözüne uymus meshur olmak niyetiyle saga sola camur atmak istemis iste

  • zafer 6 yıl önce yorumlandı

   meyve veren ağaç taşlanır demiş atalarımız...bugun cemaati suçlayan insanlara bir baktığımızda çoğu ülke adın bir fidan bile dikmemişken ormanlar oluşturan birine nasıl kalkıpta laf ata biliyorsunuz.
   bugun türkiyede kime sorarsanız sorun şöyle bir cevap alabilirsiniz ''burası türkiye heran ne olacağı belli değil.'' hergun bir örgüt cıkıyor karşımıza. askerimizi, polisimizi, memurumuzu, kısacası herkesi fişlemişler. vs anlayacağınız hoca efendinin korkusu ölumden değil davasının sahisiz kalacağındandır..insanları tanımadan yargısız infaz yapmayın lütfen...cemaat ak parti kavgasına gelince cemaatte öyle birşey olmaz..olaki cemaata sempati duyan birilerinin partilerle bir sorunu karşısında bu olayı genellememek lazım şahısların sorununucemaate yüklememk lazım.kendi adıma en o camiaya müteşekkirim.allah yar ve yardımcıları olsun diyorummm.saygılarımla...

  • JKJO 6 yıl önce yorumlandı

   SİZ KİMSİNİZDE BÖYLE İDDİALI HABER YAPIYOSUNUZ DEĞER VERİPTE OKUMADIM BİLE

  • hasan temizeller 6 yıl önce yorumlandı

   *Bağ-Kur emeklisi bir kişi, 13 yıl boyunca 107 dekar arazide 7 adet villada, yüzlerce adamı ile Amerika’da nasıl yaşar? Dünya malında gözü olmayan bu garibanın masraflarını kim karşılar?
   *CIA, 13 yıl boyunca Gülen’i niçin koruma altında tutar? Okşamadığı eşeğin önüne ot bile atmayan Amerika, Cemaatin Liderine bu VİP hizmeti niçin verir?

   *Rusya’da- İran’da-Türkmenistan’da-Kazakistan’da-Afrika’daki Gülen Okulları, CIA Ajanları tarafından işletildiği gerekçesiyle niçin kapatılmaktadır?
   *FBI, resmi internet sitesinde, Gülen Okullarıyla birlikte çeşitli projelerde çalıştıklarını dünyaya açıkladı. Bu projeler nelerdir? Türk Milleti ve Müslümanlar bu beraberlikten ne kazanmıştır?

   *Gülen’in ikinci vatanı Amerika; Irak’ta-Afganistan’da-Libya’da-Mısır’da- Tunus’ta Müslüman kadınların ırzına geçerken, çocukları katlederken, milyonlarca insanı vatanlarından sürerken, Gülen ve camiası hangi gerekçelerle Amerika’nın bu politikalarını destekledi?

   *Gülen, niçin Türkiye’ye gelip mübarek ezan sesleri altında yaşamak yerine, çan sesleri altında ve papazlarla kol kola yaşamayı tercih etmektedir?...

  • Nokta 6 yıl önce yorumlandı

   Oncelikle sunu belirtmeliyimki en dogrusunu ve kalplerdekini yalniz Allah bilir.Diger taraftan hem camianin icinde hemde Ak partinin I'll yoneticilerinden biri olarak soylemeliyimki Camianin her onerisi ve teklifi kabul gormesede sizin yazdiginiz sekilde bir dusmanlik,cekisme hic hissetmiyorum.Gecen 2 aylik surecte hareketin onemli organizasyonlarindan birisi olan Turkce olimpiyatlarinin 40 in uzerinde yapilarina ve Tuskona verilen desteklerde bunu dogrulamaktadir.

  • fatih 6 yıl önce yorumlandı

   bu dağın bütün fotoğraflarını fotoğraflarını çekebilenlere helal olsun

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Özel Haber
  Son Yorumlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366