Sofra Adabı ve Duası ile ilgili haberler

Sofra Adabı ve Duası
Yeme ve içme adabı da bu kuralın bir parçasıdır. Zira şükür, maddi manevi tüm rızkın kimden gönderildiğini bilmek, O'na gönülden minnet etmek ve O'nu vereni hoşnut edecek şekilde davranmaktır. Şükrün ifadesi olarak verilen nimetleri yemeye veya içmeye Besmele ile başlamalı, nimete saygı gösterilmeli, nimet üzerinden tefekkürde bulunulmalı ve yiyip içtikten sonra Allah'a hamd edip dua ile kalkılmalıdır.
Yemek yedikten sonra Yemek Duası sayfasından detaylarına ulaşabileceğiniz Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in yapmış olduğu şu duayı yapabilirsiniz. Ebu Said Hudri radıyallahu anhden şöyle bir rivayet vardır: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir yemek yediği zaman: “Elhamdülillahillezi et amenâ ve segânâ ve cealenâ min’el müslimin = Hamd bizi yediren, içiren ve Müslüman kılan Allah’a mahsustur.” derdi. (İbn-i Mace)

Elhamdülillâhillezi et’amenâ ve segânâ ve cealenâ min’el müslimîn
Bize yediren, içeren, Müslüman olmayı nasib eden Allah’a hamdolsun.
Yemeğin adabı ve şükrü yenilip içilenlerin helal olmasından başlar. Helal kazanç ile elde edilen rızık ve dinen kullanımı yasak olmayan yiyecekler tüketilmelidir. Zira helal dairesi her türlü ihtiyacı karşılamaya kafidir. Yerken aşırıya kaçmamalı, gereği kadar yenilmelidir. Midenin üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birinin de boş bırakılması tavsiye edilmiştir. Bunların dışında Peygamberimizin sünnetinden hareketle birkaç yemek adabını daha sayalım:
Peygamberimiz (s.a.v.) yemek için yaşamaz, yaşamak için yemek yerdi. Günde 2 kez yemek yer ve az yemeyi tavsiye ederdi. Yemek davetlerine katılır, yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı. Besmele ile başlar ve biraz önce verdiğimiz yemek duası veya kısa dua ile bitirirdi. Sağ eliyle yer, sol eliyle yiyenleri uyarırdı. Ortadaki yemeğin kendi önüne gelen bölümünden yerdi. Yemeğini israf etmez ve bu durumdan insanları men ederdi. Aile fertlerinin bir arada yemek yemesini önerir ve bu durumun bereketli olduğunu belirtirdi. Yemek adabına ilişkin daha birkaç nokta daha olmasına karşılık bu kadarı ile yetinelim.
Konuyla ilgisinden dolayı Ramazan aylarında iftardan önce yapılan duayı da sizlere aktarmadan konumuzu bitirmek istemiyoruz.
İftardan önce Peygamberimiz (s.a.v.)'in yaptığı ve iftar duası sayfasından detaylarına ulaşabileceğiniz şu duayı yapmak gerekir. Resulullah (s.a.v.) iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: “Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.” (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.) (Ebû Dâvud) İftar Duası olarak aşağıdaki duayı yapabilirsiniz.

Allahümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rizkike eftartü.
“Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.” (Ebu Davud)
Yemek ve Ramazan ayında iftar açarken okunacak dualar ile günlük hayatımıza ilişkin okunması tavsiye edilen duaları kaynak olarak aldığımız namazsuresi.com platformunda Dualar bölümünde bulabileceksiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.