Yetim Aylığı Alırken Çalışmaya Başlayan Her Çocuğun Aylığı Kesilir Mi?

18 Ağustos 2014, 08:30
Yetim Aylığı Alırken Çalışmaya Başlayan Her Çocuğun Aylığı Kesilir Mi?
Sosyal güvenlik dilinde ölen sigortalının çocuklarının ölen kişi üzerinden aldıkları aylıklara, yetim aylığı denir. Sosyal Güvenlik Kanunları kapsamında bağlanan yetim aylığı, birçok gencimize önemli bir yardım ve güvence durumundadır.

Genel olarak ölen kişinin hak sahibi olan çocuklarına bağlanan yetim aylıklarının, sigortalı olarak çalışılmaya başlandıktan sonra kesileceğine dair yaygın bir görüş bulunmaktadır. Bu görüş genel olarak doğru olmakla birlikte, aylığın kesilmesi gerektiğinin bazı istisnaları vardır.

Yetim Aylığının hangi kanun hükümlerine göre bağlanacağı, kişinin ölüm tarihine göre belirlenmektedir.  1.10.2008 tarihinden önce ölen kişinin hak sahiplerine BAĞ-KUR,SSK ve Emekli Sandığı hükümlerine göre; sonrasında ölen kişinin hak sahiplerine de 5510 sayılı kanun hükümlerine göre bu yetim aylığı bağlanmaktadır.

Hak sahibi olan erkek ve kız çocuklarına 1.10.2008 tarihinden önce yetim aylıklarının kesilmesi eski BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı kanunlarındaki hükümlere göre yapılmaktadır.  Dolayısıyla, bu tarihten önce yetim aylığı alan kişilerin aylıklarının arttırılması, azaltılması kesilmesi ve yeniden bağlanmasında 5510 sayılı yasanın geçici 1.Maddesinde hükmüne göre eski kanunlara göre yapılmaktadır.

1.10.2008 tarihinden sonra ölen kişilerin hak sahiplerine bağlanan yetim aylıklarının kesilmesi ise 5510 sayılı kanun hükümleri esas alınarak yapılmaktadır.

5510 sayılı kanunun 35’nci maddesinin (b) bendinde : “Hak sahibi olma niteliğinin ölüm tarihinden sonra kazanılması halinde, bu niteliğin kazanıldığı tarihi, takipeden aybaşından itibaren başlatılır. Hak sahiplerine bağlanan aylıklar 34’üncü maddede belirtilen şartların ortadan kalktığı tarihi takip eden ödeme dönemi başından itibaren kesilir” denmektedir. Bu hükümlere göre 5510 sayılı kanunun 34’ncü Maddesi dikkate alınarak; malul olmayan kız çocuklarına bağlanan yetim aylığı, kız çocuklarının sosyal güvenlik kanununa tabi olarak çalışmaları halinde, evlenmeleri halinde ya da boşandıkları eşleri ile birlikte yaşadıkları SGK tarafından tespit edilmesi halinde kesilmektedir. Bu manada malul olmayan kız çocuklarının belli yaşa kadar öğrenci olması ya da belli bir yaşa tabi olması koşulu bulunmamaktadır.

Yine 5510 sayılı kanunun 34’üncü maddesine göre malul olmayan erkek çocuklara bağlanan yetim aylıkları; sosyal güvenlik kanununa tabi çalışmaları halinde, öğrenimi yoksa 18 yaşını, ortaöğrenim mezunu ise 20 yaşını, yükseköğrenim mezunu ise de 25 yaşını doldurduğunda kesilmektedir.

Kız çocuklarının aksine malul olmayan erkek çocuklarının evlenmeleri halinde kesilmemektedir.

Hak sahibi olan kız ve erkek çocuklarının SGK sağlık kurulunca çalışma güçlerini en az yüzde 60 oranında yitirdiklerinde (yani malul olmaları durumunda) ; bu çocuklara bağlanan yetim aylıkları belirli yaşları doldurmaları(erkek çocuklar), öğrenciliklerinin sona ermesi (erkek çocuklar) ve evlenmeleri hallerinde (kız çocuklar) kesilmez. 
Bu durumda 5510 sayılı kanun kapsamında yetim aylığı alan bütün çocukların (çocuğun malul olup olmaması; kız ya da erkek olup olmaması fark etmemektedir) aylıkları sosyal güvenlik kanuna tabi çalışmaları halinde kesilecektir.

Yalnız, bu ifadelerde yer alan “Çalışma” kavramı, yetim aylığı alan çocuğun bütün sigorta kollarına tabi olarak çalışması olarak anlaşılması gerekir.

(İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigorta kolları ile malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kolları bütün sigorta kollarını kapsamaktadır.)

5510 sayılı kanunun 5’nci maddesinin birinci fıkrasının (a),(b) ve (e) bentleri kapsamında yer alan, yetim aylığı alan çocukların aylıklarının kesilmesini gerektirmeyen çalışmalar ise şunlardır:

1) Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortasına tabi çalıştırılan hükümlü ve tutukluların çalışmaları,

2) Haklarında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanan kişilerin çalışmaları,

3) 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile yine iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına tabi meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrencilerin çalışmaları,

4) Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan ve haklarında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanan kursiyerlerin çalışmaları,

5) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46’ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı (part-time) çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı asgari ücretten az olanların çalışmaları.

5510 sayılı kanun kapsamında yetim aylığı alırken,yukarıda belirttiğimiz bütün sigorta kollarına tabi olmayan şekilde çalışmaya başlayan çocukların yetim aylığının hiçbir şekilde kesilmemesi gerekmektedir.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 37 yorum mevcut

  • Yaren @ceylan turan 1 hafta önce yorumlandı

   babamdan emekli maaşı alıyorum bir haftalık sigorta yapılırsa maaşım kesilir mi?

  • özlem 1 ay önce yorumlandı

   yetim aylığı alıyordum sgk işe başladım yetim aylığım 400 lira idi kaçta kaçı anneme geçer.teşekürler

  • asiye 2 ay önce yorumlandı

   erkek cocukların kac yasında kesiliyo yetim aylıyı.

  • türkan kumaş 9 ay önce yorumlandı

   babam emekli sandığından 38 yıllık çalışma sonucunda emekli oldu. 02.01.2017 tarihinde vefat etti. buna istinaden yetim aylığı alıyorum emekli sandığından. 18.09.2017 tarihinde sgk li olarak işe başlamiş bulunuyorum. bu durumda yeti m ayliğim kesilir mi̇? cevaplariniz i̇çi̇n şi̇mdi̇den teşekkür ederim.

  • nesibe akman 9 ay önce yorumlandı

   yetim ayliği aliyorm sskali olarak iş kurda calişsam maaşım anneme verırler yoksa keserler ve cıkış aldığımda tekrar gerı alırmiyım

  • derya ERTÜRK 9 ay önce yorumlandı

   iyi akşamlar ben yetim aylığı alıyorum fakat sigortalı bir işe başladım babam ise emekli sandığı ondan aldığım aylık kesilir mi acaba ?

  • Seda 9 ay önce yorumlandı

   merhaba ben yetim aylığıalıyorum işkurkursunagitcem genelsağlık sigortası yapılıyomuş aldığım aylık kesilirmi

  • sinem @mesude tamturk 10 ay önce yorumlandı

   babam vefat ettiği için maaş alıyordum sigortalı işe başladım 11 ınde sıgortam yatmaya başlamış 17 sınde babamdan aldıgım maaş yatmış ve be onu cektım gerı odeme yapıcakmıyım

  • Serap 10 ay önce yorumlandı

   merhaba
   yetim aylığı alıyorum, sigortalı işe girince maaşımın kaçta kaçı anneme bağlanır

  • mesude tamturk 13 ay önce yorumlandı

   babamın vefatı
   dolayısıyla bana 9 eylul 2011 tarihinde aylık baglandı.sigortalı bir işte çalışmaya başlarsam aylığım kesilirmi

  • aslihan sami 1 yıl önce yorumlandı

   sordugum sorunun cevabını nasıl görcem

  • aslihan sami @Aslıhan Sami 1 yıl önce yorumlandı

   soruma yanıtı nasıl nerden görcem acaba

  • ceylan turan 1 yıl önce yorumlandı

   merhabalar babam 2015yilinda fefat etti.emekli sandigindan yetim maasi baglandi.sskli herhangi bir iste calisirsam maasim kesilirmi?

  • Aslıhan Sami 1 yıl önce yorumlandı

   eşimden boşandım bağkur emekli babamdan yetim maaşı alıyordum 3 aydır yeterli degildi maaş sigortalı bir kurumda işe başladım şimdi babamin maaşı benden kesilirmi acaba beni bilgilendirirmisniz

  • gokhan bayrak 1 yıl önce yorumlandı

   esim 2013 te vefatetti cocoklarima oksuz maasi aliyorum eyer sigortali işe baslardam cocuklarimin oksuz maasi kesilirmi

  • yerhan tesmen 2 yıl önce yorumlandı

   merhaba ssk li olarak calismaktayim esimden ayrildim babam 2004 te vefat etti annem 2015 yilinda vefat edene kadar babamin maasini aldi .babamda ssk li olarak emekli olmustu.ben basbamin ayligini alabilir miyim? tesekkur ederim

  • Melih çalışkan 2 yıl önce yorumlandı

   eşim vefat etti.kızım ve ben emeklilik maaşı alıyorum, kızım sskli işe girerse onun maaş bana ňasil aktarılır.

  • Melahat saral 2 yıl önce yorumlandı

   memur cocuklarinin yetim ayligi kesilmiyor isci cocuklarinin calistiklari tadirde yetim maaslari krsiliyor bu haksizlik giderilsin bunu yaparkan indanlari rencide mi edilmek istenmis

  • Ebru öztürk 2 yıl önce yorumlandı

   slm ben türkiyede yetim maaşı alıyorum babadan evli değilim ben almam vatandaşıyım mavi kartım var almanya'ya dönüş yapıp çok cüzi bir miktar da çalışmak istiyorum tam olarak ay da dört saat 100 euro gecmez gelirim ve almanya da sigortalı calışmıyacam türkiye'de yetim maaşım kesilir mi.. tesekürederi

  • Nilüfer Karakuş 2 yıl önce yorumlandı

   merhaba.eşim kanser tedavisi görürken vefat etti.vefat ettiginde 2 aylik emekli maaşı almıştı.maaş ben ve 14 yaşındaki ogluma bölündü.ben işe gireresem maaşım kesilir mi.

  • hasan keleş 2 yıl önce yorumlandı

   2002 baba üzerin den heyet raporuyla 100 /60 raporlu erkek olarak maaş alıyorum öncekisigortam 600 gündü ölüm mmaaşı aldığım halde özel seytöerde çalıştım 600 günü 1457 cıkardım ölüm aylığımıda aldım şimdide calışırsan maaş kesilir anlmak için yardım edermisiniz

  • Zehra çöndül 2 yıl önce yorumlandı

   mrb ben babadan emekli maaşı alıyorum 2012 den beri yanlız sigortalı işe girmiş olsam ne olur beni bilgilendirirmisiniz ssk emeklisiydi babam be yapmam gerkiyor

  • fatma aydin 2 yıl önce yorumlandı

   babamdan yetim aylığı alıyorum cocuklarim ayrioldugumuz için psikolojisi bozuldu eşimle beraber aynı evdeyasasak maasi kesilirmi

  • Hediye cagatay 2 yıl önce yorumlandı

   ananneanannemdenmaaşaliyorumuskurabağl altıaylıkücretlikurslarakat8mamhalind3 dulv3yetimayligimkesilirmi

  • Saliha otmanli 2 yıl önce yorumlandı

   kızım babasından.yetim.aylığı.almaktayken.stajer.olarak.2013
   2014. yıllarıari
   arasında.staj öğrenci.olarak.çalışmıştır.ve 2015 yılında.3ay.normals.g.k.li.çalışmıştır. aynı dosyadan.3 kişi
   aylık.ayaktayken
   6.500 t l.3 .yıl.boyunca.kesilmiş.bizim.haberimiz yokken.ve.4 .500 t
   l. s.g.k.ya. çıkarıldı.ve.kızımın.aylığını..kesti.emekli.sandığı
   bu.durumda. bir.yol.izlemeliyiz

  • RUKİYE 2 yıl önce yorumlandı

   94 dogumluyum babamdan yeti̇m ayligi aliyordum i̇şkur typ kapsaminda i̇şe gi̇rdi̇m 6 ayliğina 5 aydir çalişiyorum bana ayligin kesi̇lmeyecgegi̇ni̇ söyledi̇ler 4 ay kesi̇lmedi̇ maaşi aldim ama geçen ay yatmadi bunun nedeni̇ nedi̇r ve 4 aydir aldigim maaş benden geri̇ tahsi̇l edi̇li̇r mi̇

  • figen 2 yıl önce yorumlandı

   babam emekli sandığından emekliydi ve vefat etti ben eşimden ayrıyım ve babamdan maaş alıyorum ssklı bir işe girsem maaşım kesilirmi

  • Aygül Fidan 2 yıl önce yorumlandı

   merhabalar. babamdan dolayi yetim ayligi alirken kamuda ise basladim ve bu ayligim kesildi. ama annemin maaşına bu durumun yansimasi olmadi.benden kesilen maaşın anneme aktarılması mümkün müdür acaba. mumkunse eğer ne yapmalıyım. teşekkür ederim.

  • fatma 3 yıl önce yorumlandı

   babamdan yetim aylığı alıyorum 18 yaşımı doldurduğum için maaşım ve sğlık sigortam kesildi neden

  • Saadet colak 3 yıl önce yorumlandı

   iyi calismalar.ben bagkur emeklisi babamdan yetim ayligi almaya basladim.fakat bagkurlu olma durumum var.bu sebebten dolayi maasim kesilirmi ve sagliktan nasil yararlanirim.simdiden tesekkur ederim.

  • nurcan karahan 3 yıl önce yorumlandı

   1960 dogumluyumlu 1999 ssk girisim var 1500 pirim gunum var nasil emekli olurum ve babamdan yetim ayli aliyom 350 tl kesilirmi bu durumda ne yamaliyim

  • RAŞİT ÇÜRÜK 3 yıl önce yorumlandı

   babam öldü 200 yaşınnda lise sona gidiyom maaşımı kestile

  • tulay uzun 3 yıl önce yorumlandı

   kızımın babasi 2002 vefat etti yetim maaşı vermiyolar eşim sikortalı deyıldi acaba ondanmı bilgilerdirimisiniz yada nereye basvurmalıyım

  • fatma çesme 3 yıl önce yorumlandı

   benim sorumu yanıtlarsanız sevinirim ben babamdan yetim aylıgı alıyorum sgk çalışırsam kesilirmi 2008 önce baglandım babam 2006 da öldü

  • sinem karakas 3 yıl önce yorumlandı

   iyi gunler ..annem ve ben babamdan dolayi bagkur maasi aliyorduk.babam malulen emekliydi..annemi yakin zamanda kaybettim..ama ben hala eskiden aldigim miktarda maas aliyorum yani 244 lira..annemin vefati dolasiyla maasinin bir kisminin bana baglanmasi icin basvurduk hala bir cevap alamadik..benim sorum annemin maasi bana gecer mi ? cevap icin simdiden tesekkurler

  • Sevim kurt 3 yıl önce yorumlandı

   merhaba ali bey ben 32 yaşındayım babamdan yetim aylıgı alıyorum beş yıldır ama bebek bakıçılıgı işinde çalışıyom bir aydır sigortalı çalışıyorum bu durumda maaşım kesilirmi bu ay kesilmemiş ne yapmam gerek lütfen bana bi yardımcı olun allah için

  • busra bulut 4 yıl önce yorumlandı

   babamdan aldigim yetim maasim var,sigortali olarak calismaya basladigimda aldigim yetim maasi anneme mi aktarilacak veya aktarilmasi icin ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz?

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366