Zekat Fakirin Hakkıdır,Toplayanlar Büyük Günah İşliyor. Cami,Okul,Vakıf Gibi Kurumlar Zekat Toplayamaz.

15 Temmuz 2014, 08:38
Zekat Fakirin Hakkıdır,Toplayanlar Büyük Günah İşliyor. Cami,Okul,Vakıf Gibi Kurumlar Zekat Toplayamaz.
 Cemaat, tarikat, cami yaptırma derneği, eğitim kurumu, yurt, vakıf vs. gibi kurumlar adına esnaf esnaf, ev ev gezerek, zekat toplayanlar, acaba fakirin fukaranın haklarını gasp ettiklerinin farkında mı? Yine zekat veriyorum zannı ile, bu tip kimselere zekatlarına mukabil, para yada gıda maddesi vs. verenler, verdiklerinin zekat değil sadece sadaka nevinden ibadet olarak yazıldığının farkındalar mı? Zekatın tüzel kişiliklerce toplanamayacağını bilseler yine verirler mi?

  Ramazan ayı geldi, bu günlerde çarşıda, pazarda, sokakta, esnaf dükkanlarında hatta köylerimizde her an eli çantalı iki kişiyi zekat, fitre yada sadaka toplarken görmek mümkün. Eline makbuz alan sanki Devlet tarafından zekat toplamaya memur edilmiş kişilermiş gibi, başlıyor dolaşmaya ve efendim bizim yurtlarımız var fakir çocuklara Kuran öğretiyoruz, din öğretiyoruz, efendim biz okul yaptırıyoruz, efendim biz cami yaptırıyoruz vs. fitrenizden zekatınızdan bize de verebilir misiniz? Ağzı son derece dualı, çoğunluğu kıyafetlerinden, bıyıklarından, yada konuşma tarzlarından hangi cemaat yada gruptan oldukları artık anlaşılabilen bu sözüm ona hocalar modern dilenci gibi, fakirin hakkı olan zekatları almaktan ve gerekirse fetva vermekten asla geri durmuyorlar. İkaz etmeye kalktığınız da ise sizi ya din düşmanı, ya ilim irfan düşmanı, ya tarikat düşmanı ilan ediyorlar, veyahutta Allah hidayet etsin diyerek müslüman olmadığınızı size dolaylı olarak ima ediveriyorlar. Tabi işi çok uzatırsan kavgaya kadar gidebiliyor. Her yıl yazayım deyip, tü kaka ilan edilme kaygısı ile vazgeçiyorum ama bu yıl ne pahasına olursa olsun gerçekleri yazacağım dedim ve bu makaleyi kaleme aldım.

Taşra diye tabir edip geçtiğimiz kenar mahallelerde sofrasına çilek, kiraz, muz şeftali gibi ülkemizde bol bol yetişen meyvelerin bile konulmadığı evler olduğuna hepimiz şahidiz. Yine banka borçları sebebi ile yıkılan yuvalara, kiralarını ödeyemedikleri için evlerinden çıkartılan ailelere, bakkal borcu sebebi ile mahallesini değiştirmeye mecbur kalan asgari ücretli çalışanlara her an rastlayabiliyoruz. Fakirlerimiz, zekata muhtaç olsa da gidip vermeye kalkınca bile haya ederken, ihtiyaç sahibi olmayanlarımız, hatta zenginlerimiz, bu milletin fakirlerinin hakkı olan zekatları kapı kapı dolaşıp, burs, yurda okula yardım vs. adı altında toplamaktan maalesef hiç haya etmemekte. Biz alacağımızı isterken utanıyoruz, bu insanlar nasıl bir ruh hali ile gerekirse birazda zorlamak sureti ile cemaatinin okuluna yurduna vs. zekat toplayabiliyor, ben gerçekten şaşırıyorum.

Zekat; günümüzde vermekle mükellef olanların çoğunun düşündüğü yada inandığı gibi zenginin fakirlere bir lütfu değildir. Bilakis Fakirler zekatı kabul etmezlerse zenginler düşünsün bu miktarı ne yapacaklarını. Zira zekata mükellef olacak zenginliğe sahip olanın, malının kırkta biri, Allahu Tealanın fakire verilmek üzere zengine emanet ettiği fakirin bizzatihi hakkıdır. Zekatını vermeyenin, vermediği miktar kendisine haramdır. Şayet zenginden zekatı emanet alan, zekat olarak verileni kendisi harcar, kullanır yada kendisinde alıkoyarsa, fakirin, yetimin hakkını yemiş olur ki bu kendisine haram kılınmıştır. Zekatı alanın değil verenin teşekkür etmesi gerekir. Bu yüzden de zekat verirken, verdiğimiz kişinin izzeti nefsini ve onurunu rencide etmemeye özen göstermeli. Ona kendi hakkı olanı teslim ettiğimizin bilinci ile borç öder edası ile vermeliyiz. Zekatın kimlere verilebileceği ise Tevbe Suresinde gayet açık seçik ve net bir biçimde ifade edilmiştir. Zekâtlar, Allah'tan bir farz olarak ancak yoksullara,düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslâm'a ısındırılacak) olanlara, (esirlik ve kölelikten kurtulmak isteyen) esir ve kölelere, (borcuna karşılık malı olmayan) borçlulara, Allah yolunda olanlara, (harçlıksız kalmış) yolcuya mahsustur. Allah Alîm ve Hakîmdir." Tevbe:60 
Kalplerimizde gizlediklerimizi, gaybı ve şehadeti her şeyi bilen ve işlerinde hikmetle hükmeden Rabbimiz, Çok net olarak zekatın kimlere verilmesi gerektiğini belirtmiştir. Günümüz Türkiye'sinde devletimiz zekata aracı olmadığına göre yani zekat memurları diye bir kavram bulunmadığına göre, çıkıp esnaf esnaf zekat toplayan bu kimseler de neyin nesidir?

Ez cümle olarak demem şudur ki; lütfen bu milletin fakirlerinin zekatının üzerinden ellerinizi çekiniz. Zenginlerimize de verdiklerinizin gerçekten zekat olmasını istiyorsanız, bu zekatlarınız aynı zamanda sosyal planda da zenginle fakir arasında bir uçurum oluşmasına engel olsun, fakirler, zenginlerden nefret etmesin istiyorsanız, lütfen zekatlarınızı direk fakirlerin eline veriniz. Hatta bir gece misafirleri olup, bir bardak çaylarını içip hal hatır ederek zekatları güzelce veriniz. Bu hususta bir yazı daha yazmayı düşündüğüm için şimdilik sözü daha fazla uzatmayacağım. Cenabı Hak başta oruç zekat ve fıtır sadakalarımız olmak üzere bütün ibadetlerimizi kabul etsin. Ramazanınız mübarek olsun.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 33 yorum mevcut

  • şeffaf vatandaş 4 yıl önce yorumlandı

   yorumlar yazıdan daha çok dikkatimi çekti. herkes ya ak demiş ya kara kimse dememiş ki bunun ortası neresi. yazara hak veriyorum. bu durumu kullanan insanlar , menfaatçiler var ne yazık ki, belki de bu işi yardanına borç bilip yapanlarda vardır. suç bizde aslında yok mu toplayanların bir yeri mekanı sorun gidip bakın işleyişine gercekten doğru mu eğrimi. herşeye bir lafımız var da birlik olmaya dermanımız yok yazık.

  • belediyeciye 4 yıl önce yorumlandı

   hangi cemaat siyaset için para topluyormuş açıkla herkes bilsin işiniz gücünüz iftira atmak belediyede güzel yerler istedin vermediler herhalde desem bende iftira atmış olurum dimi.çamur at izi kalsın tavsiyem şudur zekat topluyorsunuz nereye gidiyor bu paralar diye sorun inanmazsanız vakıflarına derneklerine gidin.tbmm onaylı yardım toplayıp faki̇rlere dağitan dernekler var onlara veri̇n.bu dernekler araci oluyolar si̇zi̇n i̇şi̇ni̇zi̇ kolaylaştiriyolar ayrica i̇stemezseni̇z vermezsi̇ni̇z zorlayan yok.güvendi̇ği̇ni̇ze veri̇n güvenmezseni̇z vermeyi̇n hepsi̇ni bi̇r tutup ayni kefeye koymayin i̇fti̇ra olur ayip olur.

  • vatandaş 4 yıl önce yorumlandı

   yazı süper ötesi.
   bu tarikatçiler cemaatçiler köy köy dolaşıp resmen haraç topluyorlar bunlar kendine müslüman.akıllarınca hayır işliyorlar yezid kafalılar allah ayıktırsın

  • tarafsız 4 yıl önce yorumlandı

   arkadaşlarında bazıları belirtmiş. birilerini suçlarken şahıs, kurum bildirip net deliller sunmak gerekir. aksi takdirde iftiranın islamdaki karşılığını araştırması gerekir. bu arada cemaatlerin bu paraları ne yaptığını çok merak ediyorsanız gidin sorun bakalım size kapılarını açacaklar mı kapayacaklar mı? ama sizde o cesaretin olduğunu sanmıyorum. yanılmaktan çok korkuyosunuz.

  • halil 4 yıl önce yorumlandı

   paralelciler paraları topluyor ve kimseye yardım falanda etmiyorlar benim üniversitede bir arkadaşım yıllarca cemaat yurdunda kaldı son sene babası iflas ettiği için yurt paralarını ödeyemiyordu. bu yuzden parelelciler arkadaşı yurttan attılar. çocuk orda burda kaldı olkulu bitirdi. sonrada kalmadığı dört ayın parasını icra yoluyla tahsil ettiler. paralel yapı hangi kurumunda bedava oğrenci okutuyor anlayamadım gitti. yurt yapılacak diye para topluyolar sonra kalan herkesten para alıyorlar. yurtdısına okul yapıyoruz diye para alıyorlar o okullardada o semtin zenginleri okuyor sanki garibanlarımı okutuyorlar

  • hem doğru hem yanlış 4 yıl önce yorumlandı

   zekat fakire verilir doğru,vakıflar bunun vebalinide bilir peygamber efendimiz[sav] zamanındada zekat memurları vardı bir nevi şimdiki vakıf memuruydu zekat verecek kimse öncelikle bakmaya yükümlü olmadığı yakın akrabalarını düşünmesi gerekir,sonra zekat olarak belirtip vakıflara verebilirsin,pareleller hariç ben işyerime gelen vakıfları boş çevirmem

  • paralelciler sizi @hizmet hareketi 4 yıl önce yorumlandı

   yazar haklı kardeşim benimde bir cemaate bağım var ama doğru değil, zekta toplamaları. ancak varsa fakire gerçekten fakire dağıtan onlar üzerine alınmasın. gelelim hizmet hareketine onların ne mal olduğunu sayın başbakanımız sürekli ortaya koyuyor.

  • .... 4 yıl önce yorumlandı

   zekât; cami, çeşme,vakıf,cemaat,okul ve yurt gibi yerlere verilmez. çünkü zekâtta temlik şarttır. yani fakirin eline verilerek mülkiyetine geçirilmesi gerekir. cami ve benzeri şeylerde ise böyle bir durum yoktur.

  • kazım tuncer 4 yıl önce yorumlandı

   cemaatleri karalamak veyada gıybetinde bulunmak,iftira atmak kolay geldiği için bunları söylemek cüretinde bulunmak gibi söylemler söyleyen şahsın veya şahısların cemaatler hakkında hic bir şey bilmiyor olması veyada birilerinin söylemlerinden dolayı ahkem kesmesi olabilir.yada kendisi toplumda irtibar sağlama olabilir.şayet bunların hiçbiri dagilsi ozamanda böyle kişiler toplumda cokturki okumadan evliya gezmeden seyyah cehili ükala ..... denir. arkadaşim birisini veyada birilerini karalamadan önce araştır onlarla yaşa ondansonra eleştir.iftirayi ,giybeti öğren ondansonra eleştiride bulun maazallah bunca kişilere iftiradabulunmuş olursun.

  • MURAT SEZER 4 yıl önce yorumlandı

   artık günümüz de her canı sıkılan fetva verir hale gelmiş çaycısı çorbacısı ve nihayet de gazeteciler evet sizler varken alimlere gerek de yok be insafsızlar hangi cemaat gördün kü insan olmadan faaliyet göstersin be fitneci buralarda allah yolunda hizmet eden hizmet erleri var bunların bir maaşları da yok yukarıda kendin bile yazmışsın allah yolunda hizmet edenlere zekat verilir diye şimdi sen allah yolunda hizmet eden bu insanların içersinde bu paraları şahsi çıkarı için harcayan birini tanıyor biliyorsan o kişiyi yaz hem de fitne çıkartma isim vererek yaz yada bilmediğin konularda meşhur olacağım zannıyla yazma önce git öğren adam gibi sonra yaz hem gazetecinin görevi fetva vermek değil haber bulup haber yazmaktır

  • hizmet hareketi @ramazan keskin 4 yıl önce yorumlandı

   sanırım arkadaşım sen de cemaat belliki cemaatlerin muhasebesini tutuyorsun paralarını kimler nerelere harcıyor iyi biliyor gibisin.laf yeri geldiğinde cümle alemimiz mangalda kül bırakmayız.cemaatler insan yetiştirmekle mükelleftir.ne para yardım toplarlasa hepsini insana yatırırlar.hangi cemaat yetiştirdiği insanlara alkol sigara uyuşturucu vb kötü alışkanlıkları kazanması için hizmet etmiş.hepside vatananına dinine milletine ailesine hayırlı bir biray olsun diye yetişmesi için çalışırlar.sahipsiz bırakılan gençleride görüyoruz ve memlket ne günlere kaldı diye yanıp dövünüyoruz.meyve veren ağaçları artık taşlamayı bırakalım ve mümkünse dibine bir tas su da biz dökmek için uğraşalım...

  • modern yobaz 4 yıl önce yorumlandı

   yaziyi paylaşan şahıs zekat kimlere verillir git öğren sonra gel burda mollalık yapma fitne çıkartma.

  • ramazan keskin @emre çebi 4 yıl önce yorumlandı

   ne alaka kardeşim yazar belirtmiş, devletin böyle bir aracılik ettigi yok. beytül mal diye bir kavramda yok. kaldi ki cemaatler kendi hizmetlerine harciyor zekatlari fakiri gördügüde yok. yazar hakli

  • Alp kıralp 4 yıl önce yorumlandı

   keşke bunu öncelikle başımızdaki büyüklerimiz yapsada haramı helali bilip insanların haklarıyla alınterleriyle oynamasalar.

  • zekat fakirin zengindeki emanetidir 4 yıl önce yorumlandı

   Ağzına kalemine sağlık ramazan bey istismar hat safhada ağlama sızlamanın biri bin para bunlarda zekat diye topluyorlar ne yaptıklarını bilen de yok

  • ikmalettin yardan 4 yıl önce yorumlandı

   bir de konuyu bilmiş olsanız, tehheeeeeeeyt!

  • emre çebi 4 yıl önce yorumlandı

   bu yazıyı kaleme alan kardeşimizin dini bilgisi malesef hiç yok yada islamı ve şartlerını bilmiyor.. peygamberimiz zamanındada zekat tek elden toplanır ve fakirlere dağıtılırdı. bu cemaatler tarikatlar da aynı görevi yerine getiriyor..allah razı olsun kafa karıştırmnayalım bilmiyorsak susalım..

  • resn 4 yıl önce yorumlandı

   cahilce bir yazı okudum ama zamanım boşa gitti

  • resn @VATANDAS 4 yıl önce yorumlandı

   ramazan bey bu zamana kadar niye konuşmadın sen hocamızın müftümüsün o zekatlar fakir ögrencilere toplanıyor yazılarını kendin yaz başka yerlerden alıp yapıştırmışşın cahilce bir yazı bilmediginiz konu size bir soru var cevaplarsanız sevinirim siz hiç zekat verdiniz mi

  • VAYY BEEE 4 yıl önce yorumlandı

   artik fetva vermeye de başlamişsiniz.

  • doğru ya doğru 4 yıl önce yorumlandı

   gerçekten kaleminize düşüncelerinize sağlık allah hidayetten ayırmasın kimseyi doğruyu bulmayı doğruyu yapmayı nasip etsin inşallah...

  • necla 4 yıl önce yorumlandı

   allah razı olsun çok güzel bir konuya değinmişsin inşaallah bi nebzede olsun insanlara yardımın dokunur iyi çalışmalar

  • ismail dinçoğlu 4 yıl önce yorumlandı

   kardeşim hem ne güzel anlatmışsın kimlerin alacağını hemde cemaat tarikat alamaz diyorsun allah yolunda olnalar diye kendin yazmışsın demek ki alabilirler birazcık yazdığına dikkat et bence kendi düşüncelerini başkasına enpoze etmeye çalışıyorsun sen sevmeye bilirsin ama çamurda atma vesselam.

  • hizmet hareketi 4 yıl önce yorumlandı

   evet yazar arkadaş çok doğru bir konuya değinmişsin.fakat ön yargı yaklaşımın daha devam ediyor.önceden beri cemaat ve tarikatlara olan yanlı bakışınşa yapılacak hayır ve hasenatların önüne geçmeye çalışıyorsun.sen nasıl yazılarına kendi düşüncelerinle insanlara ışık tutmaya çalışıyorsan,cemaat ve tarikat fedaileri de uyuyan insanları hayır için ışık gösteriyorlar.hakaret boyutuna varmadığı sürece de kimseyi bahsettiğin gibi yaftalamazlar.diyanet bile cami önüne sergisini açar en azından vermek isteyenlerin önünü açar.bende sana tavsiye yardım etmek isteyenlere bir ışıkta sen tut.

  • HALİL 4 yıl önce yorumlandı

   bunu bi̇li̇pte şi̇mdi̇ye kadar söylememi̇ş olman ve bugunki̇ si̇yasi̇ konjuktorde cemaatleri̇n öcü olarak görüldüğü zamanda söylemen seni̇nde sami̇mi̇yeti̇ni̇ ortaya koyuyor. ayrica çok güzel ve doğru bi̇r yazi olmuş elleri̇ne sağlik. eğer bunu bi̇ri̇leri̇ne şi̇ri̇n görünmek i̇çi̇n şi̇mdi̇ye kadar yazmadiysan da günahi seni̇n boynuna

  • Yusuf yüzlü 4 yıl önce yorumlandı

   kıyâmet gününde stok edilen altın ile gümüşün üzerleri cehennem ateşinden kızdırılacak da bu mal biriktirenlerin alınları bunlarla dağlanacak ve onlara şöyle denilecek: i̇şte bu, (zekâtını vermeyip) stok etiğiniz paralar... ve stok ettiklerinizin cezasını çekin." (et-tevbe, 34). âyet-i kerîmede zikri geçen stok, zekâtı ödenmeyen paralara şâmildir. başka bir âyet-i kerîmede de şöyle buyurulur:
   "allah`ın fazlından verdiklerini kullarından esirgeyenler için omalın hayır olduğunu zannetme. belki o mal, onlar için şerdir. kıyâmet gününde fakirlerden esirgedikleri o mal, onların boyunlarına halka yapılacaktır." (âl-i i̇mrân, 180). zekat vermeyenlere yaptığınız uyarı harika olmuş. yazıda öyle bende bir ilave yapayımda katkım olsun istedim.

  • ortalık karıştı düzen bozuldu. 4 yıl önce yorumlandı

   keşke isim vererek,nurcu,nakşi,sofi,kadiri,vakıf gibi dernek yada cemaatleri söyleseydin..sadece bizden olana değilde fakir ve yardıma ihtiyaç duyana verseler.

  • belediyeci 4 yıl önce yorumlandı

   bu tip vatandaşlar artık insanların nefretini kazanmaya başladı. dolayısı ile dürüst ile fırıldağı ayırmak imkansız gibi bir hal aldı artık.bu işi şu anda siyaseten seçimlerde kullanmak için para toplayan yeni bir cemaat var haydi hayırlısı......

  • ECZACI BAHATTİN 4 yıl önce yorumlandı

   bu işi hakkı ve şuuruyla yapan niyeti gerçekten ilahi rıza olan kardeşlerimizi vebale girmemek adına tenzih etseydiniz keşke...

  • musa 4 yıl önce yorumlandı

   böyle bir siteden bu şekilde bi haber beklemezdim hayret ölceginiz günmü aklınıza geldi

  • ali ihsan akçay 4 yıl önce yorumlandı

   yazarı tebrik ve takdir ediyorum. bıktık usandık bursçulardan, o kadar da yüzsüzler ki anlatamam. bırakın kardeşim milletin yakasını nereye verdiğinizi bilmiyoruz. kendinizin yemediği ne malum oda ayrı. zaten cemaatlere giren kısa sürede lüks arabalara binmeye başlıyor. her tarafı şaibe her tarafı sorun. güzel konulara temas etmiş yazar.

  • FEDAİ 4 yıl önce yorumlandı

   ilk defa bu yazarın görüşlerine harfiyyen katılıyorum. ayrıca şu ana kadar bu sitede okuduğum en haklı serzeniş diyebilirim.

  • VATANDAS 4 yıl önce yorumlandı

   elini̇ze emeği̇ni̇ze sağlik tertemi̇z ve çok ihtiyaç duyulan bilinçli bir yazi olmuş allah razi olsun

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366