Eğitim-İş Uşak Sendikası MEB'in Yaptığı Değişikliğe Tepki Gösterdi!

Eğitim-İş Uşak Sendikası MEB'in Yaptığı Değişikliğe Tepki Gösterdi!
Eğitim-İş Sendikası Uşak İl Başkanı Barlas İbrahim Batur, Miili Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelikte yaptığı değişikliğe tepki gösterdi. İlkokula öğrenci kayıtları ile ilgili olarak İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25. maddesinin ikinci fırkasında değişiklik yapıldığını belirten Batur, konu ile ilgli açıklama yaptı.

Batur, bir neslin Kobay yapıldığına dikkat çekerek konuşmasına şu şekilde devam etti; "Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl 72 ayın altındaki çocukları okula göndermek zorundasınız diyerek velileri rapor almaya zorlamış , çocukların okula gönderilmesi için veliler üzerinde korkunç bir baskı uygulamıştı. Pek çok Eğitim uzmanı , bilim adamı   gibi de bizler de bu uygulamanın bilimsel ve pedegojik  bir yönü bulunmadığını Avrupa ve Dünyada ki örneklerini göstererek söylemiştik.72 ayın altındaki çocuklarınızı okula göndermeyin demiştik. Dönemin işletmeci sevimsiz bakanı bizi  laikçi olmakla ve İdeolojik düşünmekle suçlamıştı.
Binlerce öğrencimizin yaşamını, eğitim ve öğretimini olumsuz etkileyen bu garip uygulama bakanlığın yönetmelikte yapmış olduğu değişiklikle kaldırıldı.

Peki geçen yıl 60 ay ile 71 ay arasında okula başlayan kendisinden bir, iki yaş büyük öğrencilerle aynı sınıfı paylaşmak zorunda kalan öğrencilerimizin durumu ne olacak? Başarısız olan özgüvenini yitiren okuma yazmayı sökemeyen binlerce öğrencimizin düştüğü bu olumsuz durumun  hesabını kim verecek? 
Hani biz bu işi bilmiyorduk laikçiydik, ideolojik düşünüyorduk ? 
Milli Eğitim Bakanlığı ilkokula başlama yaşı konusundaki 66 ay sınırına esneme getirdi. Okula gönderilmek istenmeyen 71 aya kadar olan çocuklar için veli dilekçesi ve sağlık raporu yeterli olacak.

BİR NESLİ KOBAY YAPTILAR

Uşak Eğitim-İş Başkanı Barlas İbrahim Batur , geçen yıl çok küçük yaşta okula başlayan çocukların olumsuz sonuçlarla karşı karşıya bırakıldığını belirterek, “Eğitim uzmanlarının, bilim insanlarının ve sendikaların uyarılarına kulak tıkayarak, okulların fiziki yapılarında ve müfredat programlarında hiçbir hazırlık yapmadan ilkokula kaydettiği 60-71 aylık binlerce çocuğu kobay olarak kullanan MEB, bu yanlışındaki ısrarını sürdürmektedir” dedi.
Batur, Geçen öğretim yılında çocuklarını 60-71 aylıkken okula başlatmak zorunda kalan ve bunun sonucunda çocukları psikolojik sorun yaşayan, başarısız olan  velilerin hukuki yola başvurabileceklerini  belirtti. 
Öğrencilerin velileri, zararlarının tazmin edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına başvurabilirler. Bu Başvurularının reddedilmesi durumunda da idare mahkemesine dava açabilirler” dedi.

VELİ DİLEKÇESİ VE RAPOR ESNEKLİĞİ GELDİ

Batur , yeni düzenleme ile velilere rapor dayatması yapıldığını belirterek, “Bugün Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikte, “Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir ve kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.” denilmiştir. Geçen yılki uygulamanın ağır sonuçlarıyla başa çıkamayan Bakanlık, geri adım atmak isterken bu kez de 69-72 aylık çocukları rapor dayatmasına mahkûm etmiştir. UNESCO İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre, dünyadaki 204 ülkenin 126’sında, yani ülkelerin yüzde 62’sinde, okula başlama yaşı 72 aydır. Bu ülkelere Güney ve Kuzey Amerika ile Batı Avrupa ülkelerinin çoğunluğu dahildir. Anaokuluna gitmeden ilköğretime başlayan çocuklar yeterli bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi sağlayamadığından ilköğretimde sunulan becerileri edinemezler. Bu yaş çocuklarının önemli bir bölümünün henüz öz bakım becerilerini kazanmamış, kural algısı oluşmamış, kalem tutma becerisi edinmemiş, oyun çağındaki çocuklardan oluştuğunu defalarca belirtmiştik. Kaldı ki, geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yaşananlar uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymuştur. 8-9 yaşındaki çocukların fiziki durumuna uygun olan dersliklerin 5 yaş çocuğu için uygun hale getirilmemesi, farklı fiziki ve zihinsel gelişimdeki üç ayrı yaş grubu öğrencinin aynı sınıflarda okutulması, müfredat programlarının hazırlanmaması, kalabalık sınıflar, çok ciddi sorunlar yaşanmasına neden olmuştur.. Bir nesil, AKP hükümetinin eğitimi dinselleştirme amacı nedeniyle heba olmuştur”.

BAKANLIK VAZGEÇMELİ

Batur, bakanlığın konuyu karmaşadan kurtarması ve okula başlama yaşını 72 ay olarak kesinleştirmesi gerektiğini belirterek, “Bakanlık, hiçbir pedagojik temeli olmayan bu yanlış uygulamadan vazgeçmeli ve okula başlama yaşını doğrudan 72 aya çekmelidir. Veliler 66 aylık çocuklarınız ek kayıt sistemi ile okullarda kayıtlı görünmektedir. Bu durumdan velilerin hatta idarecilerin bir kısmının haberi yok. Veliler dilekçelerini verip kayıtlarını sildirmeli. Çocukların kendi yaş gruplarına uygun okul öncesine yöneltmelidir. 11 yıllık iktidarları sırasında eğitimi deneme tahtasına çevirip 11 yılda  4  bakan değiştiren AKP iktidarı bugünkü tablonun yaratıcısıdır. Yapılan U dönüşü  bir kuşağı kobay olarak kullanan iktidar günahını kesinlikle affettiremez” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET YEŞİLOVA 7 yıl önce

bencede bakanlik hatali ama sadece bu konuda değil,alan değişikliği de fiyasko ama tabii başkan barlas bundan bahsetmez kendiside sinif öğretmenliğinden 1 gecede beden eğitimine geçenlerden psikoloji̇den bahsediyorsan atanamayan beden eğitimcinin hakkini gasp ederken ki psikolojisini düşün tabii bir olayda çikar varsa meb hakli yoksa salla meb'e kolaymi beden eğitimini kazanmak koşacaksin terleyeceksin alin terin akicak ama sen ve senin gibi belkide sinif öğr. başarili olanlar beden eğitimci oldu bu hakmi o zaman niye sustunuz neyse bu meb'e hakkimizi gasp edenlere hakkimizi helal etmiyoruz

Avatar
MEHMET YEŞİLOVA @AHMET YEŞİLOVA 7 yıl önce

arkadaşim senide havuza atsalardi sen ne yapardin?abuk subuk cümleler ile konuyu saptirma,sen önce şunun hesabini sorgula,gseni̇n bakanin tv lerin karşisina çikip yeni göreve başlayan bi̇r öğretmenin nasil olurda 2800 tl maaş aldiğinin hesabini yap,bu ülkede geçmi̇şte de farkli fakülte mezunlari sinif öğretmeni̇ oldular,öyle yada böyle çocuğunu verdi̇ği̇n bu öğretmene tu kaka mi dedi̇n o zaman neredeydi̇n,mantikli cümleler kur mi̇lleti̇ yaniltma,sarf etti̇ği̇n cümleler bir gün geli̇r seni̇ tirmalar