Teç-Sen Uşak: Şube Müdürlüğü Görevlendirmelerinin Tümü İptal Edilecek!

Teç-Sen Uşak: Şube Müdürlüğü Görevlendirmelerinin Tümü İptal Edilecek!
Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayımlanan genelge ile milli eğitim şube müdürlüklerine görevlendirme yapılmasına Uşak'tan gelen tepkiler bugün de devam etti. Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (Teç-Sen) Uşak Şubesi yönetim kurulu üyeleri ve öğretmenler ile birlikte Başkan Nedim Karadedeli Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü binasın önünde basın açıklaması yaptı.

Karadedeli'nin yaptığı açıklama şu şekilde:

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde boş bulunan şube müdürlüğü kadrolarına görevlendirmelerde uygulanacak usul ve esasları belirleyen 2012/44 sayılı genelgesini 10 gün sonra 2012/46 nolu genelge ile iptal etmişti. Bakanlığı kendi yazdığı genelgeyi neden iptal ettiği sendikamız ve eğitim çalışanları tarafından iyi bilinmekte olup Milli Eğitim Bakanlığının da konu ile ilgili bir açıklama yapması kamuoyunca beklenmektedir.

2012/44 nolu genelgenin iptal edilmesi şube müdürlüğüne Şef eğitim çalışanlarının görevlendirilmeyeceği anlamı taşımamaktadır. Çünkü, Şef eğitim çalışanları Şube Müdürü kadrolarına atanmada aranan tüm şartlara haizdir ve görevlendirilmelerinde yasal bir engel yoktur.

Ancak; sendikamıza gelen bilgilere göre, Valiliklerce yapılan uygulamalar; 1- Başvuru yapan Şef Eğitim Çalışanlarının Başvuru Dilekçelerini Almamak. 2- Başvuru Dilekçesini alınan Şef Eğitim Çalışanlarının Başvurularını değerlendirmemek, 3- Başvuru yapanlar arasında yapılan değerlendirmelerde "objektif kriter" kullanmamak. 4- Anlaşmalı ve sözleşmeli listeleri değerlendirmeye almak,5- Bakanlığı 21/11/2011 tarih ve 78102 sayılı Bakan imzalı emrini uygulamamak. v.s. gibi birçok hatalı, noksan ve yasaya aykırı uygulamalar yapılmaktadır.

Ayrıca, yapılan şube müdürlüğü görevlendirmelerinde hakları olmasına rağmen şube müdürü olarak görevlendirilen 1 tane dahi Şef eğitim çalışanı yoktur. Hatta şube müdürlüğü için başvuru yapan eğitim çalışanlarına uygulanan mobbing, davranıştan öteye geçerek, sözle tacize kadar gitmiştir. Eğitim çalışanlarına alenen "Eli Süpürgelileri Şube Müdürü yapmam ben!", "Hizmetli Doktora yapsa benim gözümde hizmetlidir.", "tebeşir tozunu yutmayanı şube müdürü yapmam!" şeklinde sözlerle sindirmeye, kendi hakkı olanı almaktan vazgeçirmeye hatta soruşturma açma tehditleriyle yıldırmaya çalışılmaktadır.

Sendikamızca, Türkiye genelinde görevlendirilmesi yapılan tüm şube müdürlüklerinin hukuksal bir dayanağı olmadığı, Bakanlık emrine aykırı olduğu ve yapılan görevlendirmelerde verilen listelerin aynen onaylandığı ve değerlendirmelerde "Objektif Kriter" kullanılmaması nedeniyle iptal edilecektir.

Yarın mağduriyetlerin oluşmaması için, tüm valiliklerin şube müdürlüğü görevlendirmelerini iptal ederek, yasaya uygun ve objektif bir değerlendirme yaparak Şube Müdürlüğü görevlendirmelerini yeniden yapmalarını tavsiye ederiz.

Şu anki atanan şube Müdürlerine karşı bir tepki değildir bizler devlet memuruyuz kişilere değil makama saygı duyarız, her zaman olduğu gibi görevimizi hiçbir siyasi yapılanmanın sağında solunda olmadan  en iyi biçimde ifa etmeye çalışacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burdurlu 7 yıl önce

Sanki içlerinde şube müdürü olabilecek statüde üye var. Ya kardeşim neden ağzı olan konuşur anlamıyorum.

Avatar
mem64 7 yıl önce

sen oradaki arkadaşlardan kaç tanesi ile çalıştın yada biliyormusun özelliklerini bence içlerinde çok yetenekli ve akıllı arkadaşlar var

Avatar
burdurluyaaaaaaaaa 7 yıl önce

bence bu arkadaş yönetmeliği açıp okumalı, sonra ağzını açmalı, çünkü dediği gibi ağzı olan konuşuyor, bilgisi olansa susuyor... ben sadece susuyorum açıklama yapmaya bile değmez, okumak ve öğrenmek ne güzel şey, şartı tutan ve bilgisi olan herkes müracaat etmeli, özellikle tabandan bu işi yapanlar bu işe daha layıktır diyorum...Okuldan gelip mem de 1 yıl stajını tabandan yetişenler yaptırıyor, başka söze ne hacet................

Avatar
hüseyin öztürk 6 yıl önce

meb bakıyorum tüm öğretmen kökenliler art niyetlerini hiç utanmadan sıkılmadan öğretmen olmayan fakülte mezunu şeflerin aleyhinde kullandıklarına tanık oluyoruz. Keşke diyorum eşit şartlarda torpilsiz bir sınav ortamında yarıştırsalardı da her kes kaç gram olduğunu görebilseydin. Ben eminimk bu kötü ortamın yaratıcısı bazıi öğretmenlerin utanmaları gerekecekti. utanın bakanı ve müsteşarı dahi öğretmen olmayan bir bakanlığın neden öğretmen kökenli olmayan fakülte mezunu eğitim çalışanlarının şube müdürü olmaları yadırganıyor. Çok ayıp Alah sizi bildiği gibi yapsın.

Avatar
memözeleğitim 6 yıl önce

benim anlamadığım ne biliyormusunuz!!! şube müdürlüğüne şartı tutan genel idari hizmetler sınıfı, şef kadrosundaki arkadaşların sayısı 5 i geçmez, bunların eğitim bir senli olanları saymazsak 3 falandır, neden bu kadar korkuluyor bir avuç insandan, yoksa eğitim-öğretim sınıfında bulunupda şartı tutan personelin kendine güveni yokmu!!!! üstelik onların sayısını oranlarsak bindebire belki onbinde bire denk gelir, bence bundan korkmak değil böyle düşünüldüğü için utanmak gerekir...

Avatar
eğitimci 6 yıl önce

bu fotoğrafta görülen bayan arkadaşlardan bir tanesine sözsel ve davranışsal (daha çok davranışsal) tacizlerde bulunulduğunu duydum hem de kendi cinsi tarafından, bu görevlendirmeler inşallah daha fazla insanın başını ağrıtmaz...bu konu gazeteniz tarafından derinlemesine incelenirse çok büyük medyatik bir olay çıkarabilir

Avatar
eğitimci 6 yıl önce

bu söylentilerin doğruluğunu araştırın arkadaşlar, bir mağduriyet söz konusu ise gazeteniz sayesinde belkide bundan kurtulabilir, belkide bu söylentinin doğruluğu yoktur ama ya varsa!

Avatar
4/C 4 yıl önce

hocam tanişmak sorun deği̇l tanişma faslini okullari zi̇yaret ederekde gerçekleşti̇rebi̇li̇rsi̇ni̇z ama önemli̇ olan 4/c personeli̇n sikintilarini çözmekte bi̇zleri̇n müdürlerle veya öğretmenlerle bi̇rsorunumuz olduğunda çözülmessi̇