Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Kadrolaşma ve Kayırma İddiaları Ayyuka Çıktı!

Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Kadrolaşma ve Kayırma İddiaları Ayyuka Çıktı!
2013-2014 eğitim-öğretim yılı, 4+4+4 sisteminin henüz tam anlamıyla oturmamış olması, okul dönüşümlerinin birçok hesap atlanılarak adeta yangından mal kaçırırcasına aceleye getirilmesi gibi sebepler yüzünden daha ilk ayından birçok sıkıntıya gebe oldu. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak bu süreçte yaşanan sıkıntıların neredeyse tamamını kamuoyuna sunmaya çalıştık. 

Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü bu sene yapılan okul dönüşümleriyle birlikte idarecilerin atanması konusunda izlediği yollarda bir takım şaibeli kararlar vermiş gibi görünüyor. Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu dönüşümler sonucu ilkokula dönüştürülürken Kurtuluş İlköğretim Okulu da öğrenci yetersizliğinden dolayı kapatılarak İmam-Hatip Ortaokulu’na dönüştürüldü. Buraya kadar her şey normal.
 
Kurtuluş İlköğretim Okulu’nda Müdür olan Cemal Akçakaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün isteği üzerine okulun kapanışını yapıyor. Bu işlemlerin üzerine Okul Müdürü Cemal Akçakaya’ya herhangi bir görevlendirilme verilmediği gibi görev istediğini belirten dilekçesine de 3 ay boyunca Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yanıt verilmiyor. ALO 147'yi arayarak şikayette bulunması üzerine adeta köşeye sıkışan yetkililer 3 gün içerisinde atamasını yapıyorlar. Atamanın yapıldığı okul ise Cemal Akçakaya’ nın tercih listesinde son sırada bulunan ve artık kapalı olan Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu. Cemal Açakaya’nın Müdür olarak gözüktüğü bu okulun; binası, öğrencisi, öğretmeni, personeli bulunmazken bu okulda nasıl müdürlük yapıyor? Neden puanı yetmesine rağmen ilk tercihine yerleştirilmeyip kapanan bir okula atandı?  Bir benzer olay ise kapanan Kurtuluş İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Nurettin Karakaşoğlu’nun da başına geldi. Nurettin Karakaşoğlu’nun ataması da şu an binası, öğrencisi, öğretmeni, personeli bulunmayan Kurtuluş İlköğretim Okulu’na yapıldı. Bir çok idareci 1 ayda atanırken bu iki idarecinin suçu ne?  

Bir başka konu ise bu dönüşümlerle birlikte tam 66 branş öğretmeni olan idareci, normları uygun olmamasına rağmen ilkokullarda görev yapmakta. Bu ise yasalara aykırı bir durum.Yasaya göre branş öğretmenleri ilkokullarda idareci olamıyor. Ancak Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü, “her idareci dönüşüm gözetmeksizin kendi okulunda devam etsin” kararına olur alarak bu sorunu kendince çözmüş bile.

Bu türden iddiaların kafa karıştırdığını, şaibeli durumlar oluşturduğu ve kayırmaya, aynı zamanda kadrolaşmaya yönelik girişimler olduğu gerçeğinin altını çizerek, kamuoyunun dikkatine bu haberimizi sunuyoruz. Dileriz yetkililer bu ve benzeri hususlarda daha dikkatli davranarak, Hükümetin değil Devletin memurları olduklarını unutmazlar.

Kaynak: Uşak Son Nokta Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sözcü 7 yıl önce

bu haksız atamalarda atama sube müdürünün parmağı var işleri güçleri usulsuz hile yöntemi ile adama göre atama yapmaktadırlar.hani güzel atasözü vardı keser döner sap döner gün gelir hesap döner

Avatar
admin 7 yıl önce

aynı durum mehmetçik ortaokulundada var bünyamin barış altuğta normalde branş öğretmeni ama meehmtçikte müdürlük yapıyor

Avatar
isimsiz 7 yıl önce

milli eğitimin işi gücü sadece muhalefet olan idarecileri nasıl harcarız hesapları var örnekleri mevcut saymaya gerek yok?

Avatar
uşaklı 7 yıl önce

cemal akçakaya emekli olmalı yoksa gittiği okul kapanıyor uşakta kapanması gereken okul yok herhalde cemal bey iyi emeklilik günleri

Avatar
Özgür Kiraz 7 yıl önce

branşçılar ilkokullarda, sınıfçılar da ortaokullarda norm kadro yönetmeliği gereği iki sene daha çalışabilir. diğer konuyu bilemem.

Avatar
yıldız 7 yıl önce

beyler hiç merak etmeyin ben yakında 10 adet yeni okul yaptırıyorum.boşta kalan müdürlerimizi oraya atayalım garipler mağdur olmasın.öğrenci olup olmaması önemli değil.

Avatar
yönetici 7 yıl önce

bu haberi yaparken yine yönetmelikleri incelememişsiniz. zorunlu yer değişikliğine kadar herkesin mevcut okulunda yönetici olarak kalmasında yönetmelik açısından hiçbir sakınca yok. lütfen yönetmelikleri iyi inceleyin.

Avatar
tebrikler 7 yıl önce

bu usaktaki adam kayirma, artik hastalik olmus.. herkeste biliyor milli egitimi kimlerin yonettigini..yazik..