Uşak Türk Eğitim Sen'den Hukuksuz Görevlendirme İddiası!

Uşak Türk Eğitim Sen'den Hukuksuz Görevlendirme İddiası!
Bugün Türk Eğitim-Sen Uşak Şube binasında düzenlenen toplantıda sendika yönetim kurulu ile birlikte Başkan Ahmet Gürten açıklamalarda bulundu. Gürten, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayımlanan genelge ile milli eğitim şube müdürlüklerine görevlendirme yapılmasının sendikalarının itirazı üzerine iptal edilmesinin ardından halen Uşak'ta da iptale rağmen görevlendirmelerin yapıldığını söyledi.

Ahmet Gürten ve sendika yönetiminin uygulamaya olan tepkilerini gösterdiği açıklama şu şekilde:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2012/44 sayılı genelge ile İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesindeki şube müdürlüklerine belirli şartlarla görevlendirme/atama yapılacağı bildirilmişti. Bu süreçte sendikamız, şube müdürlüğü görevlendirmelerinin iptali için dava açmış ve görevlendirmeler yerine bir an önce “şube müdürlüğü sınavı” yapılmasını istemişti. Çünkü; doğru olan, liyakati esas almadan yapılan torpilli görevlendirmeler değil, bir an önce sınav yapılarak bu kadrolara asaleten atama yapılmasıdır.

Genel Merkezimizin başlattığı hukuki süreç üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı hatanın farkına vardı ve 2012/66 sayılı genelge ile 2012/44 sayılı genelgeyi yürürlükten kaldırdı. Ancak, genelge yürürlükten kaldırılmış olmasına rağmen, bu genelgeye dayalı olarak şube müdürlüğü görevlendirmeleri yapılmaktadır.

Uşak İlin’de herhangi bir duyuru yapılmadan, el altından dilekçeler alınmak suretiyle merkezde 8, Karahallı ilçesinde 1 şube müdürü görevlendirmesi yapılmıştır. Üstelik bu görevlendirmeler yapılırken, herhangi bir kriter ve liyakat ilkesi göz önüne alınmamıştır. Ne yazık ki görevlendirmelerde bir sendikanın yönetiminden liyakatsız kişiler tercih edilmiş ve ideolojik davranılmıştır.

Milli Eğitim Müdürlüğü görevlendirmelerde Şeflere yer verilmeyeceğini söylemişti ancak Banaz İlçe Milli Eğitim’de görev yapan bir şefin 9 yıldır Şube Müdürü olarak görevlendirilmesi devam etmektedir. Bu çelişkinin ve eşitsizliğin sona erdirilmesi için Şef kadrosunda görev yapan ve Şube Müdürü olarak görevlendirilme talebinde bulunanlarında değerlendirilmesi veya Banaz’daki Şube Müdürü görevlendirilmesinin eşitlik ilkesi çerçevesinde iptal edilmesi gerekmektedir.

Bu konuda sorumluluk Milli Eğitim Müdürlükleri ve Valiliklerdedir. Hukuka uygun davranması, hakkaniyetli olması, adil bir yönetim anlayışı sergilemesi gereken Milli Eğitim Müdürleri ve Valiler, ne yazık ki, siyasi partilerin temsilcileri gibi hareket etmektedir.

Şu anda Türkiye’nin dört bir yanındaki eğitimciler infial halindedir. Hukukun böylesine çiğnendiği, ayaklar altına alındığı başka bir ülke var mıdır? Şube müdürü olarak görevlendirilen kişiler hangi üstün meziyetlere sahiptir?  Bu kişilerin performansı, bilgi birikimi, kabiliyeti nasıl ölçülmüştür?

Tüm bu yaşananlar, akıllara ‘danışıklı dövüş mü?’ sorusunu da getirmektedir. Bakanlığın, göz boyama amaçlı genelgeyi iptal edip, ardından Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Valiliklere şube müdürlüklerine görevlendirmeler için yeşil ışık yakmış olma ihtimali son derece güçlüdür.

Ancak herkes bilmelidir ki; hiç kimse hukukun üstünde değildir. Adaletin tesis edilmediği, objektif kriterler yerine, yandaşlığın esas alındığı, bir güruha hizmet amacını taşıyan her uygulama yerle yeksan olmaya mahkûmdur.

Milli Eğitim Müdürlerinin ve Valilerin bu tavrı hem çalışma barışını bozmuş, hem de eğitimcileri rahatsız etmiştir. Zira objektif kriterlerin esas alınmadığı görevlendirmeler etik ve ahlaki olmadığı kadar, insani de değildir.

Bu görevlendirmelerin iptal edilmemesi ve yapılmaya devam edilmesi durumunda bu görevlendirmeyi yapan ilgililer hakkında genel merkezimizce suç duyurusunda bulunulacak ve görevlendirmelerin iptali için davalar açılacaktır. Bu durumun da eğitimde çok büyük bir kaosa yol açacağı aşikârdır.

Bakanlık eğitimde deprem yaşanmasını istemiyorsa, şube müdürlüğü görevlendirmelerini en kısa zamanda iptal etmeli ve şube müdürlüğü sınavını bir an önce yapmalıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mem 7 yıl önce

madem şeflerin şube müdürü olması usülsüz ise BANAZ MİLLİ EĞİTİMDE BİR ŞEF VAR 2003 DEN BERİ AK PARTİ İKTİDARA GELDİĞİNDEN BERİ ANLARSINIZ YA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ YAPIYO

Avatar
Hakan Kaan 6 yıl önce

Artık kına yakarsınız heralde. Şimdi çok mu iyi oldu, ne kadar molla varsa görevlendirildi. 44 sayılı genelge gereği yapılsaydı en azından işi bilen GİHS işin başına geçecekti. Neden herkesi kıskanıyırsunuz, sanki öğretmenler çok biliyormuş gibi hava yarattınız ama dilekçeyi yazamayanlar imzayı nereye atacağını bimeyenler de sizlersiniz değil mi. Çocuk beyniile kamu yönetilmez aslanım......