Uşak Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nden Süreç Tepkisi!

Uşak Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nden Süreç Tepkisi!

Uşak Üniversitesi Öğrenci Temsil Konseyi Başkanı Seyfullah Aka, Türkiye Öğrenci Konseyi'nin Genç Akil Adamlar heyeti kurması çabalarına katılmadıklarını ve oluşuma tepki gösterdiklerini ifade etti. Aka yaptığı açıklamada "Türkiye Öğrenci Konseyi yönetiminin belli bir siyasi akımın gençlik kolları misali hareket ederek ve bizlerin fikrini almadan “Genç Akil Adamlar” heyetinin kurulması çalışmalarına başlamasını ve yüksek öğretim kurumlarının siyasal kumpaslara itilmesini kınıyoruz ve biz Uşak Üniversitesi Öğrenci Konseyi olarak Türkiye Öğrenci Konseyinin açıklamalarına girişimlerine katılmadığımızı bildiriyoruz" dedi.

Seyfullah Aka'nın yaptığı açıklama şu şekilde:

"Geçtiğimiz yıllardan bugüne sürekli dile getirilerek gündemden düşürülmeyen “vesayet” ifadesinin yüksek öğretim kurumlarına sirayet etmiş olduğunu endişeyle izlemekteyiz. Hali hazırdaki Türkiye Öğrenci Konseyi yönetimi yaptığı basın açıklamaları ve toplantılarında vurgulu bir serzeniş ile “dört milyon öğrencinin temsilcisi” olduğunu ve buna haiz olan yapısı ile faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etmektedir. Ancak Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin aydınlık yarınlarına güvenle ulaşabilmesi amacıyla faaliyet, eğitim ve proje noktasında bilim yuvası olmaktan daha da ehemmiyetli bir kemiyete haiz yüksek öğretim kurumları politize edilerek bürokratik ve siyasal kumpaslara itilmektedir.

Nitekim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ndeki tüm üniversitelerin öğrenci konsey başkanlarının seçimi ile yine aralarından belirlenen Türkiye Öğrenci Konseyi; üniversitelerin yapıları, öğrencilerin eğitim, proje, faaliyet, barınma, beslenme, sağlık ve diğer gereklilikler noktasındaki iyileştirmelerini sağlayarak bunun akabinde mevcut durumu çağın gereklikleri, ilerleyen teknoloji ve duyulan gereksinimlere göre daha da ileri götürmek anlayışını temin ve tesis etmekle mükelleftir. Bunun yanı sıra bölücü unsurların muhtelif üniversitelerde kamu malına zarar veren, anayasal güvence altında olan eğitim hakkını engelleyen ve devletin bölünmez bütünlüğüne zarar teşkil eden faaliyetlerinin sonlanması kaygısı ile iştigal olmalıdır. Ancak ikbal ve istikbal kaygısı ile menfi arzulara kapılarak hareket eden ve bu bağlamda vaat edilen menfaatlerin dünyevi hırslarını taşıyan hali hazırdaki Türkiye Öğrenci Konseyi belli bir siyasi akımın adeta vesayeti altındadır.

Gençlik kolları misali hareket eden Türkiye Öğrenci Konseyi, ülke gündeminde ciddi yer tutan hayatî meselelerin ve politikaların çıkışının kısa bir süre ardından bu argümanlarla aynı doğrultuda açıklamalara ve faaliyetlere imza atarak adeta emniyet subabı rolünü üstlenmektedir. Bu anlamda yüksek öğretim kurumlarında okuyan öğrenci arkadaşlarımız apolitik olmamak adına sözde bilinçlendirme adı altında eğitim kurumlarında siyasetin girdabına çekilmek istenmektedir. Mevcut konsey, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tesis ettiği YÖK bütçesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü ve üniter devlet yapısına aykırı bölücü terör örgütüyle pazarlıktan farksız olan “yıkım projesine” ,“çözüm süreci” olarak bakarak bu yönlü faaliyetler ve programlar yapmaktadır. Kendi entelijansiyasını oluşturma çabası içinde girerek bundan başka hiçbir fikir ve görüşe açık olmamakta olup, bölücü ve yıkıcı unsurlar haricindeki diğer tüm fikirler özellikle de yüksek öğretim kurumlarında eğitimine devam eden biz öğrenciler için birer kültürel zenginlik iken mevcut yapı fikirlere kapalı bir yöntem izlemektedir. Çeşitli üniversitelerin ev sahipliğinde düzenlenen bir takım programlara üniversitelerden katılacak heyetin seçilmesi hususunda öğrenci konseylerinin bilgisi dışında bir siyasi partinin gençlik yapılanmasından belirlenen bir sorumlu tarafından heyetin seçimi yapılmaktadır.

”Yarının Liderleri Zirvesi “bu anlamda “Yarının Konsey Başkanları” haline dönüşmüştür. Gelinen noktada çözüm süreci olarak adlandırılan ve sosyolojik, tarihsel sonuçları üzerine tahliller yapılmadan Türk Milletini etnik bir kargaşaya ve bölünmeye doğru sürükleyen yıkım projesi ile alakalı olarak Türkiye Öğrenci Konseyi tarafından çözüm sürecinin desteklendiğine dair bir açıklama yapılmış ve bu açıklamanın sözde temsil edilen dört milyon öğrencinin ortak duygusu olduğu galat-ı meşhuru ileri sürülmüştür. Beraberinde gündemi son zamanlarda yine meşgul eden “Akil Adamlar” ‘ın açıklanmasının hemen akabinde Türkiye Öğrenci Konseyi Van Yüzüncü yıl Üniversitesi ev sahipliğinde yine bu fikri sorgulamaksızın desteklediği yönünde bir basın açıklaması düzenleyerek zikredilen akil adamların haricinde bir de “Genç Akil Adamlar” heyetinin kurulması çalışmalarına başlanacağını bildirmiştir.

Eğitim kurumlarını bu tür menfaat ve ikbal kaygıları ile siyasileştirmenin ötesinde ideoloji vesayetine mahkûm eden bu anlayışı bizler Uşak Üniversitesi Öğrenci Konseyi olarak en sert şekilde kınıyoruz. Bu anlamda Türkiye Öğrenci Konseyini Türk Milleti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ihtiyaç ve vizyonu doğrultusunda samimi bir âhlak ile hareket etmeye davet ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de ifade ettiği gibi “yeni nesil bizlerin eseri olacaktır”.Yarına mukaddes bir miras bırakabilen bir gençlik olma şuuruyla en kalbî hislerimizi Yüce Türk Milletine saygı ile arz ederiz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali rıza 8 yıl önce

üniversite öğrencilerini tebrik ediyorum. uzun zamandan sonra uşak üniversitesi ile ilgili olumlu bir haber. senato olsaydı nasıl açıklama yaparlardı, tahmin edersiniz.

Avatar
Kamuran 8 yıl önce

helal olsun başkan doğru söze ne denir.

Avatar
Konsey 8 yıl önce

doğru sözün arkasındayız. az bile söylemiş başkan. karşı açıklamalarla gündeme gelen akp sözcüleride yanlışlarınını farkında ancak emir büyük yerden dönemezler.

Avatar
cCc 7 yıl önce

en büyük ccc

Avatar
ZUHAL CAN 7 yıl önce

ya burda konuşamıyor soru soranda iş yok takım giymiş ama içi boş ... biraz kitap okuu..bence

Avatar
tanırım can 7 yıl önce

bu arkadaşı tanırım yazıklar olsun bu arkadaş faşistin teki okulda ki tavırlarından belli bir toplatı yaptıgında söz verip gelmeyen aynızamanda toplantıyı düzenleyen olarak ilginç karakterin zayıf biridir seyullah denen arkadaş ülkücülerin çakma reisii