Uşak'ta Toplu Taşıma Hizmeti,Toplu Taşıma Hezimeti ve İşkencesine Dönüştü!

Uşak'ta Toplu Taşıma Hizmeti,Toplu Taşıma Hezimeti ve İşkencesine Dönüştü!
Uşak Üniversitesi’ne giden hatlardaki insan kalabalığı;  vatandaşı ve üniversitelileri canından bezdirmiş durumda. Ders saatlerinin başlangıcına yakın saatlerde tamamen dolu olarak gelen otobüsler öğrencilerin derslerini kaçırmasına ve vatandaşların eziyet içinde evlerine gitmelerine sebep oluyor.  Üniversite öğrencileri ve vatandaşlar Belediyenin bu sorunu ivedilikle çözmesini bekliyor.

Şehirler büyüdükçe nüfusa bağlı olarak, sorunlar da artmaya başlar. 1953’te Kütahya’dan ayrılarak şehir olan Uşak dar sokakları ve sonradan gerçekleşen düzensiz yapılaşmasıyla toplu trafik sorununu yaşayan şehirlerin başında geliyor.

Uşak Üniversitesi'nin kurulması ve ardından öğrenci sayısının artması, özellikle sonbahar ve kış aylarında üniversiteye giden öğrenciler ve aynı güzergahı kullanan şehir sakinlerinin toplu taşımada büyük sorunlar yaşamasına sebep oluyor.

Geçen senenin tamamında ve bu senenin başında Uşak Haber Merkezi olarak bize gelen şikayetler bizim bu konuyu satırlarımıza taşımamıza sebep oldu.

Biraz derinden inceleyecek olursak durum şu şekilde;

Üniversiteye giden iki farklı hat mevcut. Bu hatlardan ilki kısa 12 numaralı hat, ikincisi ise uzun 23 numaralı hat. 
Uzun hatta yolculuk yapmayı kimse tercih etmiyor; yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Ancak zaruri olarak uzun hattı kullanmak zorunda kalıyor üniversiteliler ve Uşak’lı vatandaşlar. 

Diğer hat ise kısa, direkt olarak üniversiteye Dikilitaş Mahallesi üzerinden gidiyor bu hat. Bu hatla ulaşım yaklaşık olarak yarım saat. Buraya kadar her şey normalde; normal olmayan durum; bu otobüse bin binebilirsen. 
İkinci öğretimlerin derslerinin başlamasına yakın bir saatte; öğretmen evinin önündeki durakta biz de Uşak Haber Merkezi ekibi olarak beklemeye başladık.

İlk otobüse binmenin imkanı yok, ikinci, üçüncü derken dördüncü otobüse zor binebildik.  Küçük bir otobüs ayakta sıkışık duran birçok öğrenci engelli vatandaş ve çarşı pazar alışverişini yapıp eşyalarını bir yere koyma telaşı içindeki yaşlılar; Hepsinin tek bir amacı var evine veya okullarına güvenle ulaşabilmek. 

Geçen senenin sonunda Uşak Belediyesi bir karar alarak Çalık Holding bünyesindeki e-kent teknoloji ve ödeme sistemleri aracılığı ile kart 64 adı altında elektronik kart uygulamasına geçti. 

6 Nisan 2013 tarihli konuşmasında Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan “Bu uygulamalarımızla birlikte elektronik bilet sistemini uygulayan iller çok fazla kazanımlar elde ettiler. Sistem, sadece bilet toplama özelliği ile kalmamaktadır. Bununla birlikte vatandaşların hayatlarını da kolaylaştıran ek hizmet sunucu özellikler de taşımaktadır; diyerek bu sistemin insanların hayatlarını kolaylaştıracağını bildirdi.

Ancak hemen bunun sonunda Mayıs Ayı’nda kart 64 çilesi başladı. Yaklaşık 200 bin nüfuslu bir şehrin kart satışı tek bir noktadan yapılarak üniversite öğrencileri ve vatandaşlar günler boyu sırada beklemek zorunda kaldılar. Bu sorun ilk günden itibaren yaşanmasına rağmen Uşak Belediyesi bu soruna çözüm bulmayarak vatandaşın tepkisini almıştı. 
Her ay bu uygulama neticesinde ortaya çıkan devasa cironun % 2.5 + kdv sini alan firmanın daha işin başında kart satışı sırasında yeni şubeler açmayarak vatandaşı sıkıntıya sokması vatandaşın aklında firmanın amacının hizmet kolaylığı mı, kazanç simsarlığı mı olduğuyla ilgili şüpheler oluşmasına sebep olmuştu.

Kartın ilk satışı sırasında; yaklaşık 80 kuruşa mal edildiği tahmin edilen kartı 5.90 TL ye satan firma yetkilileri, devasa bir kazanç sağlamış olmasına rağmen, maliyeti artırır endişesi ile, 3-4 farklı noktadan kart satarak çok cüzi bir masrafla halkın işini kolaylaştırma yoluna gitmemiş ve bu durum o tarihte vatandaşın çileden çıkmasına sebep olmuştu.

Üniversitenin hemen girişinde Desan Sitesi var. Desan sitesinde yaptığımız röportajlarda tüm site sakinlerinin tek bir isteği oldu bizden. Ayrı bir otobüs hattı talebi. Üniversite öğrencileriyle birlikte, aynı otobüste eziyet içinde evlerine ulaşmak istemiyorlar.

Durum çok manidar; üniversite öğrencilerinin algısı Uşaklı halk yüzünden otobüslerin kalabalık olduğu şeklindeyken, vatandaş ise üniversite öğrencilerinin kalabalık olmasının bu sorunu oluşturduğuna inanıyor ve bu durum birçok seferinde vatandaş ile üniversitelileri karşı karşıya getirip tartışma zemini hazırlıyor. 

Bir bilim yuvası olan Uşak Üniversitesi’ne, öğrencilerin taşınma şekli tamamen ilkel durumda. Öğrenciler bütün kış derslerinden önce, üniversiteye nasıl ulaşacaklarının hesabını yapıyorlar.

Ulaşım ücretini, yeni yapılan zamlarla birlikte ekonomik bulmayan öğrencilerden de zaman zaman şikayetler almaktayız. Öğrenciler 1.10 TL ücret öderken, indirimsiz normal ulaşım ücreti ise 1.60 TL. 

Örneklerini birçok yerde gördüğümüz toplu taşıma araçlarındaki konforların hiç biri bizim toplu taşıma araçlarından mevcut değil. Engelli vatandaşların araçlara binmeleri zor, yeni alınan otobüslerde engelli vatandaşlar için biniş kolaylığı varken,  aynı güzergahta kullanılan eski otobüslerde engelli vatandaşlar için biniş kolaylığı yok. Ayrıca otobüslerin içinde durak bilgilendirmeleri mevcut değil. Eski otobüslerde kışın ısınma sorunu yaşanıyor. 

Üstelik bu ve benzeri sorunlar için şikayette bulunmak isteyen vatandaşın uğradığı muamelede ayrı bir şikayet konusu. Uşak belediyesine şikayet için giden vatandaşa adres olarak Uşak Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü gösteriliyor.

Ulaşım sorunu için şehrin dışındaki müdürlüğe ulaşmaya çalışmakla başlayan zorlu süreç genelde ulaşım hizmetleri müdür yada personelinin kaba davranışlarına da katlanmak zorunda kalmakla sonlanıyor. Uşak'lılar, şikayetlerini bildirmek için gittikleri Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nden de şikayet ile geri dönüyorlar.
Bu ve buna benzer sorunlar şehirleşme açısından iddaası olduğunu söyleyen bir belediyenin, söylemleriyle tamamen çelişir bir hal almaktadır.

Yeni bir eğitim öğretim sezonunun başladığı şu günlerde Uşak Haber Merkezi ekibi olarak bizler, Belediyenin bu sorunu ciddiye alıp ivedilikle çözeceğine inanıyoruz. Vatandaşın hayatını zorlaştıran bu ve benzeri tüm sorunlarında takipçisi olacağız. Zaman zaman gerek ulaşım problemleri gerekse başka sorunlarla ilgili haberleri yapıp kamuoyunu bilgilendirirken, iyi yapılanı överek daha iyisinin yapılmasını temenni etme ve kötü yada yanlış yapılanı da halka ifşa ederek eleştirme misyonumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsamettin 7 yıl önce

bu büyük sorunu uşak'ta ilk kim haberleştirecek diye merak ediyordum... yine siz ilk oldunuz... teşekkürler...

Avatar
ÖZLEMCE 7 yıl önce

burası türkiye bizler sandikta mantikli seçimler yaparak bu işten kaymak yiyenlere tepkimizi göstermeliyiz.burda konuşmamiz hiç bir şey değiştirmeyecek olan bizim gibi alt tabakaya oluyor işte böyle

Avatar
israfil yücetepe 7 yıl önce

havaların soğumasıyla problemlerin daha da büyümesi bekleniyor... o zaman ne olacak merak ediyorum!

Avatar
ARAS 7 yıl önce

nihayet bu soruna el atıldı. teşekkür ederiz. lütfen belediye yetkililerine bu sıkıntıları ulaştırınız. önümüz kış, insanlar durakta 15-20 dakika nasıl bekleyecek ?

Avatar
biraz tebessüm 7 yıl önce

padişahın biri köprü yaptırmış her geçenden bir altın aldırıyormuş.devamı için googleye bakın

Avatar
vatandas 7 yıl önce

şöförler cemiyetinin orda otruyorum sıkış depiş tam 1 saatte eve varıyorum artık çarsıya cıkmaktan korkar oldum ya

Avatar
üniversiteli 7 yıl önce

üniversitede öğrenciyim her sabah derse gitmek için en az 20 dakika bekliyorum gelen araçlar hep dolu oluyor ankara asfaltı üzerinden binmeye çalıştığımda yer bulamıyorum diğer hattan binmeye çalıştığım zaman da derse geç kalıyorum. bu konuya el attığınız için uşak haber merkezine teşekkür ediyorum.

Avatar
avni 7 yıl önce

uşağa geldiğimde üniversiteye yolum düştü. 5 dakikada giderim sandım, oysa tam 45 dakika sürmüştü. uşağa gelmeden evvel neden uşağın adını bile duymadığımı o gün anladım. güzel bir şehir, ama yeterli vizyona ve misyona sahip yöneticiler yok. dört yoldaki köprü herşeyi anlatıyor aslında.