Borçlulara Bayram Müjdesi.. Genel AF Geliyor..Ödeme Kolaylığı Sağlanacak...

Borçlulara Bayram Müjdesi.. Genel AF Geliyor..Ödeme Kolaylığı Sağlanacak...

  
  Devlet Bakanı Ali Babacan, yaklaşık 300 kalemdeki vergi ve borçların yeniden yapılandırılması ile  ilgili beklenen açıklamasını bayram müjdesi olarak verdi. Bakan Babacan’ın açıklamasına göre , ana paraya dokunmayan ancak ceza faizinin yerine enflasyon oranı ile güncellemeyi esas alan tasarı 36 aya kadar da taksit imkanı getiriyor. Tasarıda , düşük bir vergi oranı ile şirket varlıkları ve şirket defter kayıtlarını eşitleme imkanı sağlanıyor. Bakan Babacan,  “Ödemeler kanunun çıktığı ayı takip eden üçüncü ayın sonunda başlayacak. SGK ödemeleri için ise dördüncü ay” dedi.

Temmuz’dan önceki alacaklar
Babacan, kamu alacaklarının yeniden yapılanmasına ilişkin yasa tasarısı kapsamına Maliye, Gümrük Müsteşarlığı, SGK, il özel idareleri, TEDAŞ (7 özel dağıtım şirketi dahil), TRT, KOSGEB, TOBB ve OSB’lerin girdiğini belirterek, tasarıya göre, vergi alacaklarında 31 Temmuz 2010’dan, SGK primlerinde Haziran 2010’dan önceki dönemin kapsamda olacağını, elektrik ve su alacaklarında da 31Temmuz 2010’dan önce ödenmesi gerekenlerin dikkate alınacağını kaydetti.

Stok beyanına af
Babacan, şunları söyledi: “Matrah ve vergi artırımı. Bu önceki kesinleşmiş alacakların tahsili ile ilgili değil, yeni bir konu. Geçmişe yönelik özellikle 2006’dan sonra dönemlere uygulanacak. Stok beyanı ve kayıtların düzeltilmesi yapılandırılan alacakların taksitle ödenmesi vergi borçlarının kredi kartı ile de ödenebilmesi. Süresinde ödenmeyen taksitlerin belli şartlarla ödenmesine izin verilmesi. Varlık barışı kanunu kapsamında bildirim ve beyanda bulunmakla birlikte çeşitli nedenlerle kanunun sağladığı imkanlardan yararlanamayanlara bilahare bazı haklar tanınması.”
Vadeli ödemeye faiz uygulanacak
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sigorta, vergi, elektrik, su gibi borçların yapılandırmasındaki faiz oranlarını açıkladı. Peşin ödemelerde ödenecek tutarda bir artırım yapılmayacağını bildiren Babacan, “Taksitle ödemelerde ise taksitler ödeme süresine bağlı olarak belli bir oranda artacak. 12 ayda 6 taksitte 1,05 faiz, 18 ayda 9 taksitte 1,07, 24 ayda 12 taksitte 1,10, 36 ayda 18 taksitte 1,15 ile çarpmış oluyoruz” dedi.
Yeni Başbakanlık’ta Cumhuriyeti Tarihi’nin en geniş kapsamlı borç yapılandırmasının detaylarını açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ihtilaflı alacaklarda, alacak asıllarının yüzde 50’si ya da yüzde 20’si, asla bağlı olmayan cezaların yüzde 25’i veya yüzde 10’u, gecikme faizi ve gecikme zammı yerine güncelleme oranı TEFE ve TÜFE’nin esas alınarak hesaplanacağını dile getirdi.

Devlet Bakanı Ali Babacan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer,  300 kalemdeki vergi ve borçların yeniden yapılandırılması ile  ilgili beklenen  tasarıyı arefe günü açıkladı.

Sigara cezalarına kolaylık yok
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamına sigara cezalarının alınmadığını açıkladı. Babacan, trafik cezalarını 2 yıl ödemeyenlerin faizinin silindiğini ana parayı bugüne enflasyona getirerek yapılandırma yapılacağını aktardı.
Yeni Başbakanlık Binası’nda ödenmemiş borçların yeniden yapılandırması üzerine basın toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, işadamlarına “Düşüncelerinizi beyninizi işinizi daha iyi yapmakta kullanın. Nereden nasıl vergi kaçırırım diye düşüneceğinize kurumsal yapı kurun.” diye seslendi. Babacan, bundan sonra denetimleri sıklaştıracaklarını kayıt dışı çalışanlar için hayatın gittikçe zorlaşacağına işaret etti.

Devletin kadife eli uzandı
ATO Başkanı Sinan Aygün, vergi barışını değerlendirdi. Aygün, “Bu kadife devrim, Türkiye ekonomisini yeniden üreten ve istihdam sağlayan bir rotaya sokacak” dedi. Aygün, ATO’nun Halk Bankası ve Ziraat Bankası ile yapacağı ortak çalışmayla borcunu peşin ödemek isteyen üyelerine

600-700 milyon liralık
kredi desteği sağlayacağını bildirdi. Aygün, şunları söyledi: “Bizim hesaplamalarımıza göre, faiz ve cezalarıyla birlikte 120 milyar liranın üzerinde bir kamu alacağı tahsil edilebilir hale gelmiştir. Devletin önümüzdeki bir iki yıl içerisinde bu projeyle 50-60 milyar lira tahsil edebileceğini tahmin ediyoruz. ”

Aksatma en fazla 2 taksit olabilecek
Peşin ödemelerde ödenecek tutarda bir artırım yapılmayacağının altını çizen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Taksitle ödemelerde ise taksitler ödeme süresine bağlı olarak belli bir oranda artacak. 12 ayda 6 taksitte 1,05 faiz, 18 ayda 9 taksitte 1,07, 24 ayda 12 taksitte 1,10, 36 ayda 18 taksitte 1,15 ile çarpmış oluyoruz.” diye konuştu. Ali Babacan, yapılandırmanın ardından bir takvim yılında en fazla iki taksitin süresinde ödenmemesinde izin verildiğini aktardı.
Hazine’ye 50 milyar lira geliyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Başbakan Yardımcımızın açıklamaları esnafımızı çok mutlu etti. Esnafımız çifte bayram yaşayacak” dedi. Devlet Bakanı Ali Babacan’ın açıkladığı borç yapılandırma paketi ile ilgili olarak yazılı açıklama  yapan TESK Genel Başkanı Palandöken, “Şimdi esnafımız rahat bir nefes alacak. Yapılan çalışma hem esnafımız hem de devletimiz için çok önemli. Nihayet esnafımız birikmiş borçlarının büyük bir kısmından kurtulacak. Hazineye de 20 milyarı 2011 yılında olmak üzere en az 50 milyar lira ek para girmiş olacak” diye konuştu.

Vergi borcu kredi kartıyla ödenecek
Kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ikinci aya kadar başvuru olabileceğine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, Babacan şöyle konuştu: “Aralık’ta geçerse Şubat 2011’e kadar başvurmak gerekecek. Ödemeler peşin de yapılabilecek taksitle de yapılabilecek. İki ayda bir taksit ödeme imkanı geliyor. Ocak’ta vergi varsa şubatta SGK taksidi gelecek. 36 ayda 18 taksit olacak. Vergi borçlarının kredi kartıyla taksit olarak ödeme yapabilecek. Bankalarla vatandaşların bu işlemi yapması mümkün olacak. SGK alacakları için kanunun yürürlüğe girdiği ayı izleyen 4.aydan. Diğerlerinde 3 aydan itibaren ödeme başlayacak.”
Yurt dışından gelecek servete  ilave süre
Stok beyanı ve Varlık Barışı’yla ilgili de düzenlemeler getirildiğini aktaran Bakan Babacan, beyanda bulunduğu yurt dışındaki varlıklarını Türkiye’ye getirmeyenler ilave süre verildiğini ifade etti. Kanun’dan yararlanma şartlarını açıklayan Babacan, yazılı başvuru yapılmasını istedi. Açılan davalardan vazgeçilmesi gerektiğini, mevcut ödemeleri aksatanların bundan yararlanamayacağını kaydetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.