Uşak'ta Sigortacılık Sektörünün Sıkıntıları ve Geleceği Konuşuldu!

Uşak'ta Sigortacılık Sektörünün Sıkıntıları ve Geleceği Konuşuldu!

Uşak'ta, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nca düzenlenen "Sigortacılık Sektörünün Sıkıntıları ve Geleceği" konulu bilgilendirme toplantısı bugün gerçekleşti. 

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü binasındaki toplantıya; TOBB Sigortacılık Genel Müdürü Mevlüt Söylemez, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tanfer Dinler, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muhammed Gür,  Uşak Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Uğur Albayrak, UTSO üyeleri ve sigorta acente üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını UTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muhammed Gür yaptı. Gür; "UTSO olarak çeşitli sektörlerde farklı farklı paneller düzenlemekteyiz. Hiç şüphesiz bu sektörlerin herbirinin kendine göre temel sorunları var. Osmanlı döneminde aylık teşkilatlarında oluşturulan yardım sandıkları ile ilk sigortacılık denemeleri oluştulurken günümüze kadar ki süreçte sigortacılığın maalesef geç geliştiğini görmekteyiz. Bu geç gelişmişliğin en önemli sebeplerden bir tanesi toplumumuzda sigorta bilincinin tamamen yerleşmemiş olduğunu görmekteyiz. Ve hala da bu yerleşim tam olarak yerleşmemiş olarak sürmekte ve devam etmektedir. Şüphesiz sektörün iç dinamikleri daha farklı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bugün burada sigortacılık sektörünün iç dinamiklerini çok iyi bilen ve bu anlamda fikir üretebilen, sektörün karar mekanizmasında önemli rol oynayan konuklarımıza bizleri kırmayıp buraya kadar geldikleri için çok teşekkür ediyorum. Onların çok değerli bilgilerinden yararlanmak için toplantıya gelen siz misafirlirimize de teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum" dedi. 

Bilgilendirme toplantısının ilk sunumunu Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç yaptı. Genç, sunumunda;" Sigorta Kavramı ve Önemini, Sigortacılık Bilinçlendirme ve Tanıtım Stratejisi çalışmalarını, Meslek kuruluşları ve özellikli kuruluş çalışmalarını anlattı." Hayatımızın her aşamasında sigortaya ihtiyaç var olduğunu söyleyen Genç;" Sigorta, risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan bir araçtır. Bu sistem sayesinde kişiler, karşı karşıya bulundukları tehlikelerin neden olabileceği zararlarını, risk öncesinde küçük miktarlarda ödemiş oldukları primler yoluyla paylaşmaktadır. Bir diğer ifadeyle, kişiler tek başına karşılayamayacakları zararları sigorta vasıtasıyla telafi edebilmektedir."dedi

Genç'in ardından TOBB Sigortacılık Genel Müdürü Mevlüt Söylemez sinevizyonlu anlatımında sektörle ilgili çalışmaları konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tanfer Dinler; Sigorta sektöründe yaşanan ve toplumda karşılaşılan sorunlar risk yönetiminin yetersizliğiyle bağlantılı...  Risk yönetiminde birey ya da kurumların öncelikle riskin öneminin farkına varması, riski algılaması ve riski tanımlamalarının önemine dikkat çeken Dinler, sigortanın ise riskin transfer edilmesinde son aşama olduğunu söyledi. Daha ilk aşamada, yani riskin öneminin farkına varılması noktasında sorun yaşandığını belirten Dinler, sigorta şirketlerinde de risk yönetimi konusunda eksikliklere dikkat çekti.


Bilgilendirme toplantısı soru- cevap ile sona erdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.