UTSO'dan Yeni İstihdam Paketiyle İlgili Açıklama!

UTSO'dan Yeni İstihdam Paketiyle İlgili Açıklama!
Bakanlar Kurulu Kararı ile 14.07.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81. Maddesine göre Uşak’ın da içinde bulunduğu 52 il ve teşvikin uygulama süreleri belirlendi.

Teşvikin Uşak’ta 10 ve üzerinde işçi çalıştıran 1.032 firmayı ve 35.089 sigortalıyı kapsadığını belirten Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KUVVET “İlimizin teşvik kapsamında olması üretim ve istihdam imkanlarını olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda teşvik iyi niyetli olan işverenlere ödüllendirme olarak nitelendirilmelidir.” dedi.  
Teşviğin uygulama süresinin ilimiz için 4 yıl olduğunu ve geçerlilik tarihinin 1 Ocak 2013 tarihinden  31 Aralık 2016 tarihine kadar süreceğini belirten KUVVET “ Sanayicinin üzerinde yük oluşturan SGK primlerinin desteklenmesi hem kayıt dışı istihdamı azaltacak hem de üretimin ve yatırımların artmasına katkı sağlayacaktır. Böylece sosyo-ekonomik göstergelerde olumlu yönde etkilenecektir. Teşviğin, İlimizin ekonomik büyümesi ve kalkınması için iyi bir destek olacağına inanıyorum. İlimiz için teşviğin hayırlı olmasını temenni ediyorum. “ dedi.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi hükümlerinden yararlanıp, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait işyerlerinde, uygulanan malûllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde beş puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere altı puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.