Emekli Aylığı Haczedilebilir Mi?
 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93.maddesine göre  sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez.

Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.

Buna göre emekli aylıklarından emeklinin muvafakati yoksa: Nafaka alacakları ve SGK nın alacakları dışında emekli aylığından kesinti olamaz. Haciz ve bloke konulamaz.

Fakat biliyorsunuz bir süredir Vergi daireleri kendi icra daireleri aracılığı ile e-haciz yapıyor ve emekli aylıklarına haciz işlemi uyguluyor. Hâlbuki emekli veya dul yetim hak sahibinin aylığımdan kesinti yapılsın müracaatı yazılı izni olmadan Vergi dairesi alacakları için emekli maaşından kesinti yapamaz.

SGK emekli maaşlarını yatırırken ilgili Banka farklı bir kodla ayrı hesap açar ve bu hesaba normalde haciz konulmaz.

Fakat vergi daireleri emekli aylıklarına e-haciz uyguluyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda Vergi dairesine e-haciz uyguladıkları hesabın emekli aylık hesabı olduğuna dair bankadan alacağınız yazı ile itirazda bulunuyorsunuz. Vergi dairesi itirazı kabul ederde e-haczi kaldırırsa emekli maaşı üzerinden sorun yok.

Eğer itirazı kabul etmez e haczi kaldırmaz emekli maaşına kesinti uygulamaya devam ederse işlemin iptali için vergi mahkemesinde dava açılması gerekir.

Aslında emeklinin emekli aylık hesabına haciz konmuşsa, emekli haczi koyduran icra müdürünü şikâyet edebilir. Çünkü haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilmesi gerekir. Buna göre hala daha haciz uygulanıyorsa icra memuru tarafından haciz istenmişse ilgili memuru bulunduğunuz yerin Cumhuriyet Savcısına ve icra tetkik merciine şikâyet etmeniz gerekir.

Ülkemizde emekliliğin zor olduğu maaşların düşük olduğu düşünülürse e-haczin uygulanmasının ne kadar insafsızca olduğu anlaşılacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
recep 6 yıl önce

bilginiz için teşekkür ederiz ali bey