Erkek Yetimlerin Çalışması Maaş Almalarına Engel Mi?
Sayın Ali Bey, şu an 24 yaşındayım. 13 Mayıs 2008 tarihinde babam vefat etti ve üniversite öğrencisi olmam nedeniyle yetim maaşı almaya başladım. Halen son sınıf öğrencisiyim. Part-time sözleşmeyle bir iş yerinde çalışmayı düşünüyorum. Çalışırsam elime 550 TL geçecek. Oysa maaşım 820 TL. Çalışırsam maaşım kesilir mi? Necip K./Gediz-Kütahya

REFORM YASASINDAN ÖNCE ÖLEN SİGORTALININ YETİM ÇOCUKLARINA HANGİ ŞARTLARDA AYLIK BAĞLANIR?

Reform Yasası olarak nitelendirdiğimiz 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu geneli itibariyle 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Reform Yasası çok sayıda yenilik getirdiği gibi birçok konuda değişiklik öngördü. Bu değişikliklerden en önemli olanları aylık şartları ile ilgilidir.

Bilindiği üzere 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölen sigortalının hak sahipleri hakkında Reform Yasası uygulanmamaktadır. Dolayısıyla bu konuda eski 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununu referans almaktayız. Eski Kanun hükümlerine göre sigortalının ölümü halinde geride kalan dul eş, çocuklar ve artan hisse olması halinde anne ve babası hak sahibidir.

Sigortalının 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinde en az 900 gün prim ödemiş durumda iken ölümü halinde çocuklarına şu şartlarda yetim aylığı bağlanır.

1) 18 yaşını, ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olan,

2) Çalışamayacak durumda malûl bulunan  ve  kendi tabi çalışmalarından dolayı gelir veya  aylık almayan  erkek veya kız çocukları,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan ve sigortalı bir işte çalışmayan, sosyal güvenlik kurumlarından gelir veya aylık almayan kız çocukları,

4) Sigortalının ölüm tarihinde 18 veya 20 yaşını doldurmuş olup, aylığa hak kazanmamış durumda olan erkek çocuklar, sonradan öğrenim yaparlarsa, yetim aylığı bağlanır.

ERKEK YETİMLERİN ÇALIŞMASI MAAŞ ALMAYA ENGEL DEĞİL

Sigortalının erkek çocuklarına bağlanan aylıklar, 18 yaşını, ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar devam eder. Dikkat edilirse Kanun erkek çocuklara aylık bağlanmasını kız çocuklarda olduğu gibi sigortalı çalışmamaya endekslememiştir. Bu nedenle öğrenim gören erkek çocuklar 25 yaşını aşmamak koşuluyla sigortalı bir işte çalışsa dahi yaşlılık aylığı alabilir.

Ölen sigortalının kız çocuklarına bağlanan aylıklar, sigortalı bir işte çalışırsa veya kendi sigortalılığı nedeniyle aylık alırsa kesilir. Ancak isteğe bağlı sigortaya prim ödeyen kız çocuğunun aylığı kesilmez.

Yine özellikle belirtelim ki; malullük nedeniyle ölüm aylığı alan yetim çocuklar evlenmiş olsa dahi kendi sigortalılıklarından dolayı gelir veya aylık almadıkları sürece yetim aylıklarını almaya devam eder. Çalışamayacak durumda malûl olan erkek yetim çocukların aylıkları 25 yaşını tamamladıktan sonra da kesilmez.

Okurumuz yetim aylığı alma şartları açısından Reform Yasasına değil de eski 506 sayılı Yasaya tabi olduğundan 25 yaşını aşmamak ve öğrenci olmak koşuluyla değil part-time, tam süreli çalışsa dahi aylığı kesilmeyecektir. Belirmemizde fayda var ki; 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ölen sigortalının erkek yetimleri sigortalı bir işte çalışırsa yetim aylıkları kesilecektir.

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUKLAR DA YETİM AYLIĞI ALIR

Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, babası tarafından çocuğu olarak tanınmış (resmi nikahsız evlilikten olan çocuk) veya nesebi düzeltilmiş yahut babalığı hükme bağlanmış çocukları ile, sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları yetim aylığı alabilir. Çocuğun illa resmi nikahlı eşten olması gerekmez.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kamıl arslantaş 7 yıl önce

artı yogun astım tedevaisi de görmekteyim ali bey

Avatar
kamil arslantaş 7 yıl önce

sayın ali bey babam vefat edeli 3 sene oluyor benim durumum hiç iç acıcı degil yogun pskiyatri rahatsızlıgım calıimama engel derecede cok agır haplar kullanıyorum uyku rahatsızlıgımda var agır haplar sayesınde uyuyorum raporum var zaten ama yüzde kac rapor dıye bişi var diye biliyorum nasıl bi rapor cıkarcez nereye başvurcez bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Avatar
bankacı 7 yıl önce

sizi ve ali bey i kutlarım.gerçekten çok güzel ve çok faydalı bir çalışma olmuş.uşak lının ali bey den öğreneceği çok şey var.

Avatar
Cavit 7 yıl önce

siteniz güzel bir yazar kazanmış yazıyı keyifle okuduk

Avatar
cemalettin tiker 7 yıl önce

uşakta yerel bir sitede böyle bilgilendirici bir haberin yapılması çok hoş,umarım devamı gelir.uşak haber merkezinin farkı da bu sanırım..

Avatar
hakkı 7 yıl önce

ali bey şu bağkur prim affını anlatsanız hepimizin kafası karışık afdan kimler yararlanabilecek