Adrese Teslim Şartname İle İhaleye Çıkartılan Atakule Restorant'ı Kim İşletecek?

Adrese Teslim Şartname İle İhaleye Çıkartılan Atakule Restorant'ı Kim İşletecek?

Bilindiği gibi Uşak yıllardır; kent merkezinde halkın nefes aldığı sosyal yaşam alanlarının azlığının yanı sıra yine şehir merkezinde yeşili görmenin pek mümkün olmadığı bir kent olarak eleştirilir durur. 

Ata Park; 1950'li yıllardan beri yeşil alan olarak ayrılan ve önceleri ismi çocuk parkındaki boru şeklindeki kaydıraklardan dolayı borulu park olarak anılan ancak daha sonra Ata Park olarak değişen şehrin sınırlı sayıdaki cazibe merkezlerinden birisi.  Zaten nefes almakta zorlanan şehir merkezinin en önemli yeşil alanlarından birisinin içerisine beton yığınları dökmekle eleştirilen Ali Erdoğan Ata Kule'nin yapımı ile ilgili, yeşil alan katlinin yanı sıra, ayrıca kentin mimari dokusuna, görseline zarar verdiği gerekçesi ile ucube yapmakla da suçlanmış ve siyasilerce ağır bir dille eleştirilmişti. 

 

Ata Kule projesinde en alt katında inşa edilecek olan restorant geçtiğimiz ayın 8'inde, tam bir gizlilik havasında, belediyenin sitesinde bile ilanı yayımlanmaksızın, Kayaağıl Termal'deki kafeterya ile aynı gün içinde ihale edildi.

 

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, haberimizin başlığında şaibe kelimesi kullanmamıza sebep olan unsurlar ile ilgili muhakkak cevaplanılması beklenen soru işaretleri ise şu şekilde. 

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan'a kamuoyu adına soruyoruz.1) İhale neden adeta gizli kapaklı bir şekilde yapıldı? 5 ayrı il ya da ilçede Frenchesing şartını ihaleye girmek isteyecek firmadan istemiş olmanız ihale kanunun 12. maddesi ile uyuşuyor mu? "Bu şartnamelerde teknik özelliklere ve tanımlamalara yer verilir. Belli bir marka, model, patent, menşei, kaynak veya ürün belirtilemez ve belirli bir marka veya modele yönelik özellik ve tanımlamalara yer verilmeyecektir." İşte ilgili maddede geçen cümle aynen herhangi bir markaya yönelik özellik ve tanımlamalara yer verilmiş olmamış mı sizce de?

Türkiye'de kaç tane Restorant işletmesinin 5 ayrı ilde frenchesing şubesi var biliyor musunuz? Bu soruyu biz cevaplayalım iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar.

 2) Henüz inşaatı bile tamamlanmamış bir restorantı niçin alelacele ihale etmeye ihtiyaç duydunuz?

 3) Restorant ihalesi açıyorsunuz üstelik ihaleye talip olabilecek vasıflarda Uşak'ta işletmeci yok. Peki Türkiye'de zaten sayıca da az olan bu firmalara davetiye gönderdiniz mi? Yada ilgilenebilecek firmaların duyacağı şekilde ihaleyi ilan ettiniz mi? Ulusal basında internet ortamında bu ilanın yayımlanmadığını yalnızca Uşak'ta tirajı çok düşük bir gazetenin ilan sayfasında belki hukuken yeterli ama vicdan sahiplerinin göstermelik diyebileceği bir şekilde yayımlandığını biz biliyoruz. 

 4) Uşak Belediyesinin Resmi İnternet sitesinde bu ihale niçin halka ilan ve arz edilmedi? Sadece bir yerel gazetenin ilan sayfasında basın ilan aracılığı ile duyurduğunuz ihale için kimlere davetiye gönderdiniz?

 5) Geçtiğimiz ayın 8'inde gerçekleşen ihaleden sadece bir hafta kadar önce, ihale servisi çalışanlarına ihale ile ilgili bilgi istemek için giden Nurullah Çavuşoğlu'na personeliniz niçin, henüz ihale söz konusu bile değil, fiyatı yeni belirledik. Hem inşaat halindeki yere kim ihaleye girer şeklinde cevap vererek, 8'inde ihale falan olmadığını söyledi? Bu ihalenin gizli tutulmasını siz mi istediniz? Yoksa personeliniz mi gerçekten ihaleden habersizdi? Yâda ihale servisi çalışanları mı bilerek gizlemek ihtiyacı hissettiler?

 6) Yine Nurullah Çavuşoğlu'nun ihaleden sonra gittiği Belediye binasındaki ihale servisi çalışanlarına ihale niçin yeterince duyurulmadı sorusuna çalışanlar, biz yerel bir gazetede hukuki sorumluluğumuzu yerine getirecek şekilde yayımladık dedi. Yine aynı personele Çavuşoğlu'nun peki belediyenin sitesine neden konulmadı ihale sorusuna o belediye basın servisinin sorunu şeklinde yanıt verildi. Belediye Basın servisi çalışanlarına konu aynı gün sorulduğunda basın servisi çalışanları da ihale servisi personelini yalan söylemekle suçladı. Basın servisi ile ilan yayımlanmasının ilgisinin olmadığını belirten, basın servisi çalışanları ayrıca ihale servisine şifre verildiğini ve bu şifre aracılığı ile ihaleyi kendilerinin girmesi gerektiğini söyleyerek, yalan söylemekle suçladığı ihale servisi çalışanlarını bilerek ilanı girmemek ve suçu basın servisine atmak fiilini işlemekle suçladı. Peki sizin bu hususla ilgili cevabınız olacak mı? 

 7) Restorant işletme ihalesini Kahve Keyfi isimli bir firmanın alması sizce de tuhaf değil mi? Acaba 5 frenchesing restoran şartına kahve keyfi uyuyor mu? Elbetteki Kahve Keyfi isimli firmanın 5'ten fazla frenchesingi var ama RESTORANT olarak değil Kahve Keyfi isimli kafeterya konseptinde bir firma olarak. 

 Belediyelerin işletme ve iştirakleri protokol ile bile vermesi elbette mümkün ve Uşak Haber Merkezi ekibi olarak bizler ille de ihalede şaibe olduğu iddiasında bulunmuyoruz lakin, Ali Erdoğan hac vazifesinde iken alelacele yangından mal kaçırır edasında gerçekleştirilen bu ihalenin, birçok şaibeyi üzerinde barındırdığı ve sonuçları bakımından da şüphe ile bakılması gereken bir ihale olduğu da bize göre bir hakikatti.

 

Restorant ihale yapıyorsunuz ve fakat adeta büyük bir gizlilik içerisinde gerçekleşen ihaleyi Kahve Diyarı isimli bir firma üstelik oldukça yüksek bir fiyata alıyor. Üstelik ihale şartnamesinde adrese teslim dedirtecek cinsten bir şart koyuyorsunuz, üstelik bu ihaleyi Belediyenin resmi internet sitesinden bile duyurma zahmetine girmiyorsunuz. (belki de duyulmasını istemiyorsunuz) Bu ihalede şaibe olmadığını düşünerek Belediye Başkanı Ali Erdoğan olarak bu ihaleyi onaylıyorsunuz.

Ata Park Restorant’ın işletme hakkı işte bu şekilde şaibelerle dolu denilebilecek bir ihale ile Kahve Keyfi'ne verilmiş oldu. Restorant işletmesini Kahve Keyfi İşletmecileri almış oldu. Peki Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, bize düşen hayırlı olsun demek mi? Yoksa kamuoyunu ve yetkilileri vazifeye çağırmak, kararı ve takdiri Uşak halkına, okuyucularımızın vicdanına havale etmek mi? Takdir Kamuoyunun...

 

İhale Kanunu 12. Maddesi

 

Şartnameler

Madde 12- İhale  konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin her türlü özelliğini belirten idari ve teknik şartnamelerin idarelerce hazırlanması esastır. Ancak, mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin özelliği nedeniyle idarelerce hazırlanmasının mümkün olmadığının ihale yetkilisi tarafından onaylanması kaydıyla, teknik şartnameler bu Kanun hükümlerine göre hazırlattırılabilir.

 

İhale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin teknik kriterlerine ihale dokümanının bir parçası olan teknik şartnamelerde yer verilir. Belirlenecek teknik kriterler, verimliliği ve fonksiyonelliği sağlamaya yönelik olacak, rekabeti engelleyici hususlar içermeyecek ve bütün istekliler için fırsat eşitliği sağlayacaktır.

 

Teknik şartnamelerde, varsa ulusal ve/veya uluslararası teknik standartlara uygunluğu sağlamaya yönelik  düzenlemeler de yapılır. Bu şartnamelerde teknik özelliklere ve tanımlamalara yer verilir. Belli bir marka, model, patent, menşei, kaynak veya ürün belirtilemez ve belirli bir marka veya modele yönelik özellik ve tanımlamalara yer verilmeyecektir.

 

Ancak, ulusal ve/veya uluslararası teknik standartların bulunmaması veya teknik özelliklerin belirlenmesinin mümkün olmaması hallerinde "veya dengi" ifadesine yer verilmek şartıyla marka veya model belirtilebilir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATANDAŞ 7 yıl önce

kahve keyfi̇ne hayirli olsun i̇nşaallah i̇nşaat kisa sürede bi̇ter atpark daha modern hale dönusur. gelecek yaz atapark daha guzel olacak

Avatar
ali erdoğan 7 yıl önce

anlamadım ben ama 1-2 hafta önce ali erdoğan tekrar başkan olsun diyordunuz şimdi ise şaibeli işlerini anlatıyorsunuz. eğer ali erdoğanla menfaatiniz çatışmadığı halde habercilik anlayışıyla hem iyisinden hemde kötüsünden bahsediyorsanız bravo size

Avatar
ısbırlıkcı 7 yıl önce

baskan bunları zaman zaman yapıyor bı getırısı olmadan bu sekılde bırsey yapması mumkun degıl nasılkı suanda durdurulan stadyum kavsagındakı yapı var ve bence kesın baskanın buradan da bı cıkarı var ama yazık
bir sanıye sonrasına hukmedemedıgınız bır dunya ıcın bu kadar fırıldak olmanın bı alemı yok mal mulk nam sohret bunlar hepsı bos seyler allah sızlere adaletlı olmayı adaletle devlet ıslerını yonetmeyı nasıp etsın

Avatar
hoca @ısbırlıkcı 7 yıl önce

şuan yapmış olduğun yorum sayesinde gıybet yada iftira etmiş oldun.ikiside dinimizde çok büyük günah lütfen dikkat edelim benden söylemesi.

Avatar
aday adaylarının bir kısmının 7 yıl önce

projelerinin içerisinde halkın bir çogunun tepkisini alan bu kuleyi yıkmak var:)

Avatar
gknsrc 7 yıl önce

ali erdoğan dışında uşağa kimin faydası dokundu yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin helal olsun adama uşağı iyi bi yerlere getirdi

Avatar
kim durumdan vazife çıkaracak acaba merak ediyorum 7 yıl önce

üzüntü verici gelişmeler. durum böyle iken birileri hala bize gelsin bizden aday olsun gibi bir masalı yaymaya çalışıyor. aman bize gelmesin de kime giderse gitsin. zaten bu gidişle sahipsiz ortada kalacak ali efendi. bir zamanlar meşhur bir laf vardı, yöneticimiz uyuyor mu?

Avatar
serco serco 7 yıl önce

ataparkta emeği gecenler hiçe sayılıp başka bir firmaya ihslesiz verilmiş anlaşılan.sın yıllarda gidebileceğimiz bir yer vardı onu da kaybettik anlaşılan.adam gibi çalıştırabilenler almalı.bircok yerden belediye parasını alamıyor.bunu sa unutmayın