Azmi Yılancıoğlu'nun 1992'den Beri Süre Gelen Saltanatı Sarsılıyor mu?

Azmi Yılancıoğlu'nun 1992'den Beri Süre Gelen Saltanatı Sarsılıyor mu?
Uşak Mali Müşavirler Odasının Olağan Genel Kurulunun Önümüzdeki Mayıs ayında yapılacağı bilinmekte. Hemen hemen bütün siyasi partilerin ve odaların kongrelerini yakından takip eden ve kulis bilgilerini sizlerle önceden paylaşan Uşak Haber Merkezi bu genel kurulda da her zaman ki gibi adayları ve kulisleri sizlerle çok önceden paylaşmayı sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecek.

Mayıs ayında yapılması beklenen genel kurulda geçtiğimiz seçimlerde iki liste yarışmış ve 5 yönetim kurulu üyesinin üçünü listesinden yönetime sokmayı başaran İ. Azmi Yılancıoğlu 260 oyun 134'ünü almayı başarmıştı. O dönem de seçimlere önceden hazırlanmadıkları ve adaylıklarını çok geç ilan ettikleri için eleştirilen Uğur Albayrak ve ekibi ise geç çıkmalarına rağmen 100 oy alarak yönetime 2 kişi sokmayı başarmışlar ancak, başkanlığı kıl payı denilebilecek bir farkla Azmi Yılancıoğlu'na kaptırmışlardı. Ancak bu seçimlere de BARO İnşaat Mühendisleri, Veterinerler Odası seçimlerinde olduğu gibi gençler belirleyici rol alacağa benziyor ve Yılancıoğlu'nun işi oldukça zor görünüyor.

Seçimlere tahminen iki ay olmasına rağmen seçime katılacak gruplar arasında kulis faaliyetlerinin başladığı, bir takım yemekli yemeksiz toplantılar düzenlendiği bilinmekte. Ayrıntılarını vereceğimiz üç listenin yarışması beklenen seçimlerin demokratik bir şekilde karşılıklı hoşgörü çerçevesinde geçmesi beklenirken, en büyük kaygının odaya siyasetin sokulması yönünde olduğu bilinmekte.

Kulis faaliyetlerinin bu süreçten sonra daha da hızlanacağı, adaylıkların netleşip listelerin kamuoyu ile paylaşılmazdan evvel “birebir markajların”, “hatır koymaların”, “selam getirip götürmelerin”, “bir takım hamlelerin, boy ve güç  göstermelerin azami ölçüde ” kullanılacağı bir süreç mali müşavir ve muhasebeci camiasını bekliyor.

Genel Kurul Öncesi tablo şu şekilde; Azmi Yılancıoğlu Dayanışma grubu ismi verilen grup ile birlikte seçimlere hazırlanırken, çoğunluğunu cemaat ve Ak Patililerin oluşturduğu ve odaya ve genel kurula siyaset karıştıracakları endişesi ile eleştirilen Meslekte Birlik isimli grup ve geçen seçimlerde de aday olan Uğur Albayrak ve etrafındaki genç mali müşavirlerin başını çektiği ÇÖZÜM grubu genel kurulda yarışacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz genel kurul seçimlerinde Çözüm grubunun zamanlama hatası yaptığı, seçimlere 10-12 gün kala secime katılmaya karar verdikleri, kısa süreç içerisinde proje ve programlarını tam olarak anlatamadığı, yaklaşık 330 üyesi bulunan camiayı tam anlamıyla etki edemediği ve hatta çoğunluk sayılacak kişilerin böyle bir oluşundan sadece sandık başında haberdar olduğu kulislerde konuşulmuştu.

Son genel kuruldan bu yana geçen yaklaşık 3 yıllık süreç içerisinde Çözüm Mali Müşavirlik gurubunun, etki alanı genişletmiş olabileceği endişesi her iki diğer grubu da endişeye sevketmekte olduğu kulislerde konuşulmakta. Çözüm Grubu Gerek yapmış olduğu mesleksel etkinliklerle gerekse kahvaltılı ve yemekli sosyal etkinliklerle, bir önceki genel kurulda yapmış oldukları zamanlama hatasını bu defa ortadan kaldırabileceği izlenimini ve havasını şimdiden estireceğe benziyor.

20 yılı aşkındır yönetim kurulu başkanlığını yürütmenin hem avantajlarını hem de dezavantajlarını yaşayan ve yaşlandığı gerekçesi ile ve odayı aktif edemediği gerekçesi ile eleştirilmekte olan Azmi Yılancıoğlu'nun ise bu süreçte kan kaybettiği gözlerden kaçmamaktadır. Bazı çevrelere göre; son yıllarda Uşak'ta bir çok odada görev değişimi gerçekleşti ve genç kadrolar işbaşı yaptı. Makine Mühendisleri Odası Başkanı, Veterinerler Odası Başkanı, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı ve kadroları buna verilebilecek bir çok örnekten yalnızca bir kaçı. Adeta kabuğunu kırma sürecinde olan ve sürekli yenilenen kadrolarla dinamizmi yakalama eğiliminde olan Uşak'taki gençleşme rüzgarından mali müşavirler odası seçimleri de nasibini alacak gibi görünüyor. Bazı çevreler ise Azmi Yılancıoğlu'nun yılların kurdu olduğunu ve ne yapıp edip seçimi kazanabileceğini iddia etmekte. Meslekte Birlik adı ile ortaya çıkan ve çoğunluğunu Gülen Cemaati ve Ak Parti'lilerin oluşturduğu gruba çok da şans verilmezken bu gruptan bazı isimlerinde yine Çözüm grubuna yakın durduğu kulislerden sızan bilgiler arasında.
 
Görüşlerini aldığımız bazı kişiler ise Azmi Yılancıoğlu'nun adaylıktan çekilebileceği yönünde duyumlar aldıklarını yakın çevresinin de kendisine artık yeter Azmi dediği yönünde diyerek çekimesi yönünde telkinde bulundukları şeklinde bilgiler verdi.

Bu arada bütün gruplar da yakın markajın gizli ya da açık görüşmelerin sürdüğü yıllardır Azmi Yılancıoğlu ile birlikte hareket ettiği bilinen bazı isimlerin ise karşı gruplar ile flört halinde olduğu da fısıltı gazetelerinden kulağımıza gelen bilgiler arasında. İsmi henüz gizli tutulan ve yıllardır Yılancıoğlu ile birlikte hareket ettiği bilinen bazı isimlerin Uğur Albayrak ile birlikte hareket etme kararı aldığı konuşuluyor. Yine "Meslekte Birlik adı altında bir grup kurarak toparlanan ve seçimlere hazırlanan kişilerin bazılarının da geçtiğimiz dönem Azmi Yılancıoğlu'nun listesinden seçiliği halen denetim disiplin kurulu başkanlığı ya da üyeliği yaptığı bilinen kişilerden oluşması da dikkatlerden kaçmayan bir ayrıntı olarak göze çarpmakta. Bahsettiğimiz bu durumlar Çözüm Grubu ile Meslekte Birlik Gruplarının oluşturdukları Facebook Sosyal Paylaşım Sitelerindeki sayfalarında da çok açık olarak görülmektedir.

Yılancıoğlu 20 yılı aşkın süredir yönetimde olup yeni projeler ve söylemler geliştiremediği için eleştirilmekte ancak diğer adayların hiç iktidar görmemesi sebebi ile de eleştirilecek çok fazla yönlerinin olmaması avantajlarını kullandıkları bilinmekte. Ancak Yılancıoğlu için bir dezavantaj olan 20 yılı aşkın süren iktidarın aynı zamanda seçimler açısından bir avantaj da olabileceği ve bu anlamda süprizler olabileceği de konuşuluyor.

Uğur Albayrak ve arkadaşlarının başını çektiği Çözüm Grubu ise, bir dönem yönetimde olmanın tecrübesi ile gecen dönemdeki proje ve söylemlerini revize ederek seçime hazırlandıkları, Deneyim, Değişim ve Tarafsızlık sloganıyla start verecekleri konuşulmaktadır. Dışarıdan bakıldığında da en rahat grup imajını da bu grup vermektedir.
Ulusal bir isimle liste yapmaya ve seçimlere hazırlanan Meslekte Birlik Grubunun halen Başkan adayları açıklanmamış olmakta beraber kurucularına bakıldığında Çözüm Grubundan bazı kişilerin de bulunmakla birlikte, asıl kaymanın Yılancıoğlu ile uzun yıllardan beri görev yapan, gerek yönetim listelerinde gerekse diğer organlarda görev yapmış kişiler olduğu dikkatten kaçmamaktadır. Meslekte Birlik Grubunu Önde Gelen isimleri arasında AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Verdi CENGİZ ile bir grup partilisinin ve Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen kişilerden oluştuğu görülmektedir. Meslekte Birlik grubunun söylemleri, Projeleri merakla beklense de, küçük bir oda olan Uşak Mali Müşavirlerin Odalarını bir aile gibi görmeleri nedeniyle siyaset ve belli bir düşünce etrafında oluşan grubun tüm camiayı kucaklamayacağı dillendirilmektedir.

Kulislerde dile getirilen bir diğer husus ise, gecen dönem ortaya çıkan Çözüm grubundaki kişilerin mevcut yönetimin içinde olmayan kişilerden oluştukları, bu nedenle Yılancıoğluna karşı yürütülen siyasette değişimi, kendi projelerini ve 19 yıllık yıpranmışlığı ön planda tuttukları, ancak bu sefer Meslekte Birlik grubundaki ağır topların ise Yılancıoğlu ekibinden ayrılmaları,  Denetim ve Disiplin gibi kurullardan gelmeleri nedeniyle geçmiş icraat eleştirilerinin ön plana çıkartılacağı konuşulanlar arasında. 

Özetlersek; seçimlere yaklaşık iki ay gibi bir süre var olmasına karşın çalışmalar hızlanmıştır. Yazımızın başlığına da paralel olarak Sayın Yılancıoğlu’nun 20 yılı aşkın süredir yürütmekte olduğu Oda Başkanlığını bu seçimlerde tekrar kazanması çok zor görülmektedir. Mevcut Başkan Sayın Azmi YILANCIOĞLU’nun saltanatının sallanmakta olduğu ve fakat son kararı yine seçmenin vereceği buna tüm camianın da saygı göstermeyi bileceği de kulislerde ciddi şekilde dillendirilmektedir.   
   
Toplumda Aydın bir Kesim olan, Emek ve fikir yoğunluğu ile faaliyet icra eden Mali Müşavirlerin Kendi içlerinde oy kullanır iken hangi unsurları dikkate alacakları diğer STÖ ve Uşak Kamuoyunda da dikkatle beklenmekte olduğu gerçeğinden hareket ile Uşak Haber Merkezi ekibi olarak kulisleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SMMM 8 yıl önce

Kişiliğini makamdan alanlar, makamları gidince kişiliksiz kalır; Gücünü makama dayandırmaya çalışanlar, makam gidince güçsüz kalır, aciz olur...

Avatar
Meslek Mensubu 8 yıl önce

Meslek Odası gibi Sivil Toplum kuruluşlarına siyasetin sokulmasını istemiyoruz. Kendini kutsal ilan edenlerin yada kutsallığına inanılanların, yada kutsal olmayıp öyle gösterilenlerin; sömürü aracı olarak kullanılarak, oy toplama işgüzarlığında bulunmak, bu mesleğe emek verenlerin hakkını gaspetmek dışında başka bişey değildir.

Avatar
MUHASEBE 8 yıl önce

İnsanlar makamlarını kullanırlar,çünkü o makamlara laik oldukları için SEÇİLMİŞTİR.O makamlara bağlı kalanlar ,o makamlar gittiklerinde ise aciz kalırlar...

Avatar
meslek mensubu88 8 yıl önce

bu güne kadar yılancıoğlunun yönetiminde olupta, çantası vazifesini gören yönetim kurulu üyeleri bugüne kadar ne yapmışlar. Hiç bir vizyonu olmayan sadece başkanın dediklerini onaylayan bir yönetim kurulu olamaz. Başkan bu güne kadar düzeni böyle sağladı. Ama simdi sıra Uğur ve Mustafa meslektaşlarımızda. Hiç olmazsa ekip ruhu var. Başkana yanlış yaptığında söyleyecek ekip karşısında. Başarılar Çözüm Başarılar

Avatar
Müşavir 8 yıl önce

Hangi Odanın Başkan adayları bizim odanın adayları kadar yakışıklı arkadaş yaa, maşallah, Allah nazarlardan saklasın...

Avatar
Advisor 8 yıl önce

Uşakta mali müşavirlik mesleği hantallaşmış ve haksız rekabete maruz bırakılmış bir durumdadır. Kurumsallıktan uzak olan mevcut oda ve oda yandaşları smmm mesleğininin geleceğini baltalamaktadırlar. Genç smmm lere haksız rekabet yapmayın derlerken kendileri haksız rekabetin kazanını kaynatıyorlar... smmm meleği ülkenin kalkınmasında en büyük rol oynayan meslek gruplarının başında gelmektedir, ilimizin dolayısı ile ülkemizin gelişmesi için gelişime ve değişime açık olan Uğur bey ve ekibininin yönetimin başında olmasını canı gönülden ister canla başla çalışmaya tüm smmm meslektaşlarımı davet ediyorum. KAN DEĞİŞİMİ ŞART, TAZELEMEK GEREKİYOR...!! TAZE KAN HER ZAMAN İYİDİR.

Avatar
meslek mensubu 8 yıl önce

Sevgili Muhasebe; Elbette seçimle makama gelenlere hiç bir sözümüz yoktur, çünkü demokrasinin gereği budur. Benim maksadım; makamdan güç alanları yada makamla kişilik kazanmaya çalışanları eleştirmenin yanısıra esas olarak; belli makamları kullanarak, belli sömürü odaklarına sırtını dayayarak, "taraf olmazsan bertaraf olursun" mantığında olanlardır. Ki bunlar kendilerini çok iyi bilmektedirler..

Avatar
SADE VATANDAŞ 8 yıl önce

Ben mali müşavir değilim inşaat mühendisiyim ama bu Uşak Haber Merkezi denilen site gazetecilik mi yapıyor siyasi parti faaliyeti mi yapıyor belli değil arkadaş. Bütün oda seçimlerin de örneğin bakınız baro inşaat mühendisleri odası seçimleri kulis kulis diye diye milleti yönlendiriyorlar farkında iseniz. Bu arada tarafsızmış gibi davranmayı da ihmal etmiyorlar. Bana öyle geliyor ki hesap başka geçen politika ve sosyal dünyada dinazorlar var gitmeli dediklerinde demiştim acaba sıra kimde diye azmi bey de imiş baksanıza. Azmi Yılancıoğlu medyatik ve akıllı bir kişidir tanıdığım kadarı ile. Benim naçizane tavsiyem kendisi çekilsin çünkü bu seçimin kazananı kesin verdi cengiz olur emin olun onlara omuz verecek haber merkezi. Haa bu arada hemen belirteyim bu sitenin bu yaptıklarını da hiç uygun bulmuyorum ama gerçekler de bunlar.