Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal'i Anlamak!

Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal'i Anlamak!

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 90. yıldönümünü idrak ettiğimiz şu günlerde, başta Türk'lük olmak üzere tartışmaya açılan bazı kavramların tartışmaya açılmış olmasını üzülerek tekip etmekteyiz. Ekranlara çıkartılan, ilim derecesinin, liyakat ve ehliyetinin ne olduğu bilinmeyen bazı insanlar tarih adına, sosyoloji adına din adına öyle ahkamlar kesiyor ki, konuşulanlara şaşırmamak mümkün değil.

Aslında kendi söylediklerindeki tezatlar, Türk Milletinin ferasetine takılıyor, kimsenin inandığı yok lakin inanmış gibi yapanlar var. Gelelim saç baş yoldurtan iddia yada iftiralara, Ne Mutlu Türk'üm Diyene demek yanlışmış. Bu nasıl bir mantıktır ki, bir Millet düşünün binlerce yıl boyunca, kendisinden sonra gelecek nesillerin utanmaması için sabretmiş, diğer Milletler gibi mezalim, soykırım, sömürge gibi utanç vesikası hadiselere asla imza atmamış. O milletin evlatları olmanın onur ve gururunu yaşayan bizler, bu onuru dünyaya ilan edemeyecekmişiz, çünkü buna Yine Ecdadın doğruyu bularak seçtiği din olan İslam haşa ki izin vermiyormuş. Bir din düşünün ki seni kendi aslınla ırkınla iftihar etmekten men ediyormuş, hiç olacak iş mi bu kardeşim.

El izan, el insaf derler, İslam dinine göre, Allah bizzat Peygamber soyundan gelenlere iftihar etmeleri için Ehli Beyt'i temiz kılmıştır ve O'nlarla iftiharı O'nları sevmeyi farz kılmıştır. Burada asıl oynanan oyun şudur; Tabiiki İslam kardeşlik dinidir ve fert fert kişileri muatab alır, kişileri de takvasına göre üstün yada eksikli kabul eder. Ancak toplumları incelemek dinin değil sosyolojinin işidir. Kaldı ki İslamın toplumlara bakışında ırk hiç sözkonusu değilse o halde neden, yine siz de söylersiniz ki  İsrail oğulları bizim inancımıza göre lanetlidir. Maide Suresi 78. Ayette İsrailoğullarının kafirleri için lanetlidir denilmemiş midir? İsrail oğullarının kafirlerine duydukları muhabbet hepimizin malumu olan, ayrıca Allah'ın bizzat övdüğü Ehli Beyt'i ağzından diline getirmeyen zevatın Türk'lük kavramını tartışmaya açması Türk olması ile kıvanç duyan ve bunu itiraf edenleri ırkçılıkla suçlaması, aynı zamanda bunu din adına yapıyor olması sizce ne kadar samimi olabilir diye düşünmekten kendimi alamıyorum. 

İsrail oğullarından tutun da İngiliz'lere, Fransız'lardan Alman'lara, Amerika'lılardan Araplara tarihlerinde hemen her Milletin bir utanç vesikası var iken benim Milletim neden öfkesine yada hırslarına engel olmuştur acaba? O halde neden ben kıvançla Türk olduğumu dünyaya deklare etmeyeyim ve bu Milletin bir ferdi olmaktan onur duymayayım. Buna kim yada kimler neden engel olmak ister. Diğer Milletler bizim gibi onurla gururla bahsedemediği için rahatsız olabilirler elbet. Ayrca Ne Mutlu Türk'üm Diyene sözünün içerisinde kesinlikle ırkçılık olarak tarif edebileceğimiz bir anlam yoktur. Zira Ne Mutlu Türk Olana denmemiştir. Türk'üm diyen kendini Türk gibi hisseden herkes Türk'tür denilmiştir. Kürdü ile Lazı ile Çerkezi ile Boşnağı ile, kendisini Türk gibi hisseden herkes Türk'tür demek istemiştir Mustafa Kemal ve 5 bin yıllık şanlı tarihi ve bu ırktan olmanın ayrıcalığın ben Türk'üm diyen, kendini Türk gibi hisseden herkes ile, bu coğrafyada yaşayan tüm müslümanlar ile paylaşmıştır. Gayri Müslim'lerin yani Müslüman olmayanların tamamını Türk kabul etmiştir. Kaldı ki gidin Avrupa'ya Müslümanım deyin size Türk'müsünüz? diye soracaktır. Dünya kürdü lazı çerkezi bu coğrafyada yaşayan herkesi Türk kabul etmiş, siz neyin kavgasını veriyorsunuz anlamak gerçekten mümkün değil. 

Cumhuriyetin kazanımlarını, meziyetlerini daha önce dafalarca saydılar, ben buradan tek tek saymayacağım, ama en çok tartışılan halifeliğin kaldırılması içinde bir paragraf ayıracağım. Halifelik malumunuz İslami literatürden kültürümüze kazandırılmış bir kavramdır. Öncelikle belirteyim ki siz bir halife düşününüz halifenin oturduğu sarayın bahçesinin dışında İngiliz Askeri kol geziyor ve o hala sağ. Bir halife düşünün ki Allah O'na esaret içerisinde yaşama zilletini kader seçmiş. Bir halife düşünün ki sarayının dışında hiç bir Müslüman'a sözü geçmiyor. Bir Halife düşünün ki nerede ise tüm İslam coğrafyasında yaşayan Milletler tarafından ihanete uğramış. Oysa bir Cumhurbaşkanı düşünün ki Sömürge altındaki bağımsız olmayan İslam Milletleri, takip etsin izinden yürüsün ve Bağımsızlığını kazansın. Bir Cumhurbaşkanı düşünün ki Peygamber Efendimiz'in (sav) kabri şeriflerini yıkmaya kalkan Suud Kralına meydan okuyarak sakın deneme demiş ve engel olmuştur. Acaba tüm İslam Coğrafyası Hristiyan işgalinde iken eli kolu bağlı aciz seyreden canını kurtarma telaşındaki Padişah'mı İslam Halifesidir yoksa tüm İslam alemine bağımsızlık için öncü ve önder olmuş, sözüne sadece İslam coğrafyasının değil dünyanın itibar ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti  Cumhurbaşkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk mü? İslam Halifesidir.

Gelelim Atatürk din düşmanıdır yada İslam düşmanıdır iftirasına. Ayrıca Cumhur arapça kökenli Osmanlı'ca bir kelimedir. Arapça Cem (toplanma) kökünden gelir, toplanmış bir araya gelmiş halk anlamına gelir. Toplanmış bir araya gelmiş insanların kurduğu ve yöneticilerini kendilerinin tayin ettiği, dini o devletin sınırlarında yaşayanların vicdanlarına terketmiş, dinin işine karışmayan ve insanların inancını yaşamasını sağlayan, bir hukuk devletidir. Şayet Mustafa Kemal söylendiği gibi haşa din düşmanı olsaydı, kendi kurduğu devleti, Milletin inancını yaşayabileceği sağlamaya mecbur vede memur kılmazdı. Ayrıca Osmanlı Düşmanı bir insan kendi kurduğu devletin adını Arapça kökenli Osmanlı'calaşmış bir kelimeden koymazdı. Kaldı ki Mustafa bu Dinin sahibi ve tebliğcisi Hz. Muhammed Mustafa (sav)'nın ismi değil mi? Bu dinin muradı insanın kemal bulması değil mi? O halde tevafuktur, Mustafa Kemal'in ismi Nübüvvet ile Velayetin birleştiği, İslamın özeti gibi değil midir? Rahatsızlığı olsa bu ismi değiştirmez miydi? 

Yazıma aslında bir başka yazı ile ilave getirmek isterim, bilmiyorum politik trafik müsade ederde vakit bulup, bu husustaki ikinic yazımı Son Nokta Gazatesi yayımlayabilir mi? Ancak bu yazıma son söz olarak şunu ilave etmek isterim ki, Mustafa Kemal'in İslamlığını tartışmaya açanları İslama, İslamın emir buyurduğu insaf ve izana davet ediyor, Yüce Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Allah Cumhuriyeti yıkma hayali görenleri bu rüyalarından uyandırsın...

Nurullah Çavuşoğlu'nun 29 Ekim sebebi ile Son Nokta Gazetesi tarafından özel çıkartılan Cumhuriyet Bayramı ekinde yayımlanan köşe yazısı...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.