Eğitim Sen'den Milli Eğitim'deki Yanlış Kadrolaşma İddialarına Tepki!

Eğitim Sen'den Milli Eğitim'deki Yanlış Kadrolaşma İddialarına Tepki!

Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç sendika binasında yapmış olduğu basın toplantısında şunları söyledi;

"Bugün burada sizlerle ve kamuoyuyla Uşak İl Milli Eğitimde yapılan bir kadrolaşmayı daha paylaşmak istiyoruz. 652 sayılı kanun hükmünde kararnamenin yürürlüğe girmesinden bu yana bakanlığın merkez ve taşra teşkilatının birimleri ve görevleri yeniden belirlenmiştir. Bakanlığın taşra teşkilatında oluşturan il/ilçe müdürlüklerinde kurulacak birimler ve bu birimlerin bağlanacağı şube müdürlükleri ile bunların görev alanları ve sorumlulukları ise 18.11.2012 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığınca; illerde uygulamada birliğin sağlanması amacı ile İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce 04.12.2012 tarih, 202358 sayı ve 2012/43No’lu, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Teşkilatlanması konulu genelge yayınlanmıştır. Anılan genelgede İl/İlçe milli eğitim müdürlüklerinde şube müdürlüğü sayılarının nasıl belirleneceği ve bu şube müdürlerine bağlı birimlerin nasıl teşkilatlandırılacağı belirtilmiştir.

Genelge de şube müdürlüklerine, şartları taşımayanların atanması kanunlara aykırı bulunmuş, buna rağmen şube müdürlüklerine görevlendirme yoluyla atama yoluna gidilmiştir. Bu durum bazı sorunları ortaya çıkabileceğinden genelge geri çekilmesine rağmen, Uşak’ta ve bazı illerde görevlendirmelere devam edilmesi torpilin kayırmanın önünü açmıştır

Eğitim Sen olarak; şube müdürlüklerinin görevde yükselme sınavına tabi olmaları gerektiği ve bu sınavdan alacakları puana göre atanmaların yapılması yönünde ki yazımız genel merkez olarak bakanlığa bildirilmiştir.

Buna rağmen, Uşak Milli Eğitim Müdürlüğünde 8 şube müdürü görevlendirmesi yapılmıştır. Çok tartışmalı olan bu görevlendirmelerde;

- Duyuru yapılmamış, 
-Kimseden dilekçe alınmamıştır.
- Siyasi iktidarın sipariş ettiği ve onayladığı  "akraba", "eş dost", " yandaş sendika çevresinin listeleri" onaylanmış,
- Liyakat ve kariyer gibi özellikler ise hiç ama hiç dikkate alınmamıştır.
- Ayrıca İl ve ilçe milli eğitimlerde çalışan şeflerin şube müdürleri olarak atanamaması da ayrı bir çelişki görünümündedir. Şeflere yönelik adeta ikinci sınıf memur muamelesi yaptıkları da ortadadır.
Uşak’ta eğitimi ve eğitim kalitesini önemsediğimizi, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceklerini torpil ve kayırma ile gelen koltuk sahibi insanlardan daha değerli görmekteyiz. Görevlendirmesi yapılan 8 yeni şube müdürünün de Eğitim-Bir-Sen üyesi olması kafalarda soru işaretini uyandırmıştır. 

Uyarılarımıza rağmen Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okul müdür ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde ve son yapılan şube müdürleri görevlendirmelerinde Eğitim-Bir-Sen’in yönetim kadrolarından yararlanması bize “tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş” sözünü somutlaştırmıştır. “Ayinesi iştir kişinin” sözü ise sözde hak hukuk, adalet kavramlarını kullanan Eğitim-Bir-Sen’in torpilci kayırmacı yandaş sendika olduğunun tespitli, tasdikli kanıtıdır.

Buradan Uşak Milli Eğitim Müdürlüğüne Sayın bakanın geçtiğimiz yıl söylediği bir sözü hatırlatmak istiyoruz; "size adalet sözü veriyorum. Kural yanlış olsa bile herkese uyguladığınız zaman bir adalet sağlamış olursunuz. Ama doğru kuralı bile farklı insanlara farklı uygularsanız adalet olmaz."

Sonuç olarak şube müdürlüğü sınavı bir an önce yapılmalı, atamalar mülakat sınavsız, puan önceliğine dayalı olarak gerçekleştirilmelidir. Uşak Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünü de atama ve görevlendirmelerde tüm eğitim çalışanlarına hakkaniyet ölçülerinde, adil ve eşit davranmaya davet ediyoruz.

Bu görevlendirmelerde imzası bulunan Sayın Milli Eğitim Müdürümüzü ve Uşak Valimizin dikkatini çekmek istiyoruz. Eğitim Bir Sen üye ve yöneticisi olmak dışında atanan bu kişilerin hangi kriterlere göre atandıklarını kamuoyuna açıklamaya davet ediyoruz.

Ayrıca bu atanan şube müdürlerine İl Milli Eğitim müdürlüğünde oda tahsis edilemediği için okul yeri değiştirme planlamaları yapmaları ve Orhan Dengiz Anadolu Lisesinin dil laboratuvarı ve satranç odasını da müdür odası yapmak için düzenlemelerini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Uşak Eğitim-Sen olarak Eğitim çalışanlarının sosyal, sağlık ve özlük haklarının mücadelesini vermekle beraber, basını ve kamuoyunu ilimizde yaşanan torpil ve kayırmalar ile ilgili aydınlatmayı da bir görev biliyoruz. Eğitim Sen olarak adaletsizliğin olduğu her yerde mücadele etmeye devam edeceğimizi ve hiçbir baskıdan çekinmeyeceğimizi bir kez daha kamuoyuna buradan bildiriyoruz."dedi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEB 7 yıl önce

Türk Eğitim Sendikasından daha ses yok...Ses ver sendikam oradamısınız.

Avatar
eğitimci64 7 yıl önce

Uşak meb okullarda boş bulunan müdür ve müdür yardımcısı kadrolarına yandaşlarını görevlendirmiştir.yönetmelikte belirtilen ocak ayı gelmesine rağmen hala atama duyurusu yapmamaktadır.bakanlıkta yönetmelikte değişiklik ayağıyla diretince ortaya yandaş kayırma kumpanyası çıkmaktadır.şube müdürlüğü atamasıda bunun göstergesidir.vasıfsız boşta gezen adam şube müdürü yapıldı uşağın eğitimi kurtuldu.Uşak meb eğer hakka ve hukuğa inanıyorsa okullara gerçek hak sahiplerini atamalıdır ve bir an önce sınava dayalı müdür mdr yrd ataması başlatmalıdır.Eğitim bir sen il yöneticileri üç maymunu oynamamalıdır.

Avatar
HA HA HA 7 yıl önce

Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen!Siz İLKSAN'da neden ittifak halindesiniz?

Avatar
tolunay 7 yıl önce

Bu soruyu sormak bile yanlış sendikaların var oluş nedeni bu haklarını korumak gerkirse işbirliğine giderler bundan rahatsızlık duymak halkın varlığından rahatsızlık duymak ve emperyalist emeller peşinde olmak demektir.