Hazim Sesli'nin EN“YAŞ“ Bilmecesi!

Hazim Sesli'nin EN“YAŞ“ Bilmecesi!
Hazim Sesli'nin Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı yaptığı dönemde teşvik kapsamına alınan Uşak'a kurulması planlanan bazı fabrikaların kentimize gelmesine engel olduğu dedikoduları geçmiş yıllardan beri konuşulagelmekte... Özellikle çimento fabrikasıyla ilgili engel olma gayretlerinin olduğu iddialarına geçtiğimiz günlerde yaptığı ÇİMSE-İŞ Sendikası'na yaptığı ziyarette cevap veren Sesli'ye bugün ENYAŞ firmasından yalanlama geldi.

Ak Parti 3. Sıra Milletvekili Adayı Hazim Sesli Çimse-İş Sendikası'nda yaptığı konuşmada iddialara cevaben kendilerinin Uşak'a gelecek yatırımlara asla engel olmadıkları, tam tersine destek olduklarını söylemişti. Çimento fabrikasının kurulamayışının Organize Sanayi Bölgesi idaresiyle hiç bir ilgisinin olmadığını çevre kirliliğine sebep olabilceği gerekçesiyle hukuken engeli olduğu için kurulmadığını söylemişti. 

Sesli'nin çevre kirliliğine sebep olacağı gerekçesiyle hukuki engeli bulunduğu, bu nedenle kurulamadığını söylediği çimento fabrikası projesinin sahibi olan ENYAŞ Elektrik Arz Dağıtım A.Ş. yayınladığı basın bildirisiyle Sesli'nin iddialarına cevap verdi. ENYAŞ verdiği cevapta binlerce insanın iş olanağı bulabileceği çimento fabrikasının çevre kirliliğine sebep olmayacağı yönünde aldıkları ÇED Raporunu yayınladı.

ENYAŞ, yayınlanan ÇED Raporunda kurulması planlanan çimento fabrikasının Çevresel Etki Değerlendirmesinin yapılıp, kararın olumlu yönde bildirildiği ayrıca fabrikanın Sesli'nin iddia ettiği gibi OSB'nin içine değil yeterli mesafede bir uzaklığa kurulmasının planlandığı ancak buna rağmen OSB yönetimince reddedildiğini açıkladı. 

ENYAŞ ayrıca "Unutmamalıdır ki, Sanayi Bakanlığı’nın ve diğer bakanlıkların olumlu görüşü alınmadan, Türkiye’de hiçbir çimento fabrikasına ÇED Belgesi verilmez. Kurulacak çimento fabrikasının da ÇED Olumlu Belgesi 2007 yılı içersinde alınmıştır ve halen geçerlidir" şeklinde açıklamada bulundu.


İşte ENYAŞ'ın basın bildirisinin asıl metni ve ÇED Raporu:


"AK Parti Milletvekili Aday’larının 02.Mayıs.2011 Tarihinde Çimse-İş Sendikasını ziyaretleri esnasında, konunun Uşak’ta kurulması planlanan ve hali hazırda tüm çalışmaları devam eden ENYAS’a ait   Çimento Fabrikası Projemiz hakkında bir milletvekili adayının ;

“………. Sesli ziyarette yaptığı konuşmasında:  

“Çimento fabrikası  Uşak Organize Sanayi Bölgesi  karşısında kurulacaktı.  Çimento fabrikası  organize sanayi bölgelerinin içinde kurulması yasak olan bir sanayi sektörüdür. UOSB içerisinde  çimento fabrikası  kurulamaz diye bir karar vardır . Şimdi bizim organize sanayi bölgesinin   tam karşısında  kurulmak istenildi.  Bizler  çimento fabrikasına karşı değiliz,  çimento fabrikasının   kurulmasını istiyoruz  ama bunun yer olarak mekan olarak  Uşak Organize Sanayi Bölgesinin  dışında  yani 2 -3 km  sağında veya solunda  olması gerekir diye düşünüyoruz.  Kanunlar çimento fabrikasına  izin verseydi zaten biz hiçbir şekilde engel olamayız. Devletin  kanunun izin verdiği bir yatırma  bir iş adamı veya sanayicinin karşı gelebilmesi mümkün değil. Çimento fabrikası Sanayi Bakanlığı izin vermediği için yapılmamıştır.

Murat Bey peynirlerinin  Uşak Organize sanayi bölgesinde günlük 700 ton kapasitesi var. Burada  peynir fabrikası çimento fabrikasının tozundan etkilenecekti. Biz organize bölgesinde sanayicilere anket yaptık  İşadamlarımızın ve sanayicilerimizin % 80 i Organize Sanayi Bölgemizin  karşısına çimento fabrikası kurulmasın dedi. Ama tekrar söylüyorum biz hiçbir yatırımcıyı geri çevirmedik, bilakis davet ettik ve OSB başkanlığım döneminde  OSB’mize yeni yatırımlar yapılarak binlerce kişinin istihdamı sağlanmıştır. Bu hususta çalışmalarımız artarak devam edecektir” …..”

Bahisle, hiçbir dayanağı olmayan ve talihsiz  ifadesine şahit olduk. Uşaklı Hemşerilerimizin  konu hakkında gerçek bilgilerle aydınlanması  zarureti doğmuştur.

Çimento fabrikası projesi; kurulduğu bölgede yarattığı iş ve iş gücü potansiyeli konusunda tüm sektörler içersinde katma değeri en yüksek sektörlerden biridir. Dolayısıyle bu yatırımı tüm Uşaklı hemşerilerimizle paylaşmak, memleketimize kalıcı ve krizlerden etkilenmeyen bir sektör kazandırmak bilinci ile çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Uşak Çimento Fabrikası Projesi hiçbir dönemde OSB içersinde kurulması düşünülmediği gibi, OSB eski başkanı; sanki fabrikanın OSB içersinde kurulması planlanmaktaymış gibi konuyu kamuoyuna yanlış aktarmasının sebebi  anlaşılamamaktadır. Baştan beri OSB dışında planlanan bölgenin de OSB içersine dahil edilmesi konusundaki çabalarda manidar olmakla birlikte, fikir ve niyet çatışmasının bariz göstergesidir.

Uşak Halkı bilmelidir ki; bu projenin başladığı günden bugüne kadar desteğini esirgemeyen Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan;  projenin acilen yapılabilmesi konusundaki desteği hepimizce bilinmektedir.

Kurulması planlanan çimento fabrikasının çalışmaları devam etmekte olup, OSB’nin Uşak Belediyesi imar değişikliğine yapmış olduğu itiraz ve açmış olduğu dava nedeni ile hali hazırdaki gecikme yaşanmaktadır.

Unutmamalıdır ki, Sanayi Bakanlığı’nın ve diğer bakanlıkların olumlu görüşü alınmadan, Türkiye’de hiçbir çimento fabrikasına ÇED Belgesi verilmez.!!!  Kurulacak çimento fabrikasının da ÇED Olumlu Belgesi 2007 yılı içersinde alınmıştır ve halen geçerlidir.

OSB’nin hafta sonları özellikle cumartesi ve pazar günleri vahşice, hiçbir önlem almadan, yakılan katı atık ve tekstil teleflerinin bertaraf işlemi ;  “çimento kirlilik yaratır izlenimi” ile kendi içersinde  çelişmekte,  bilimden uzak sadece hurafe edebiyatından öteye geçmemektedir.

Uşaklı Hemşerilerimize, Uşak İlimize yapmış olduğumuz yatırımlarımız ve yapacak olduğumuz yatırımlarla birlikte istihdam  yaratmaya ve Uşak’ı kalkındırma kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Buradan tüm Uşak Halkımıza duyururuz"

ENYAS Elektrik Yatırım A.Ş.


Anahtar Kelimeler:
Seslinin EN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
işçi 9 yıl önce

çed raparundaki ada ve pafta organizenin hemen yanı niçin başka yer değilde organizenin hemen yanı çed raporunu daha kolay alabilmek için mi? çed raporu alınca bacandan toz bulutları çıkmayacak mı? hazim sesli beyin dediği gibi osb bünyesinde birçok tekstil fabrikası var bunun yanında gıda imalatı yapan fabrikalar ve gıda toptancıları var. peki bu firmalar ; bölge olarak beylerhan köyünde bulunan osb nin yanında kurulmak istenen çimento fabrikası kurulmuş olsa idi, osb de dururmuydu. kapatır giderdi. osb de çalışan biri olarak çimento fabrikası hepimize iş verebilecekmiydi. denizli ilimizde bile çimento fabrikası var o nun yeri bilen varmı? ne şehire yakın ne osb sine lütfen çed raporu alındı biz fabrika kuramıyoruz demeyin osb den uzak bir yerde kurabilirsiniz. maden ocağı yakınlarını deneyin lütfen. osb den ve bizim işimizden uzak durun.

Avatar
TURABİ 9 yıl önce

ENYAŞ YETKİLİLERİ NEDEN FABRİKAYI İLLAKİ OSB NİN KARŞISINA YAPMAK İSİTİYOR. BAKSINLAR DENİZLİ ÇİMENTO FABRİKASI NEREDE. ÇİMENTO FABRİKASININ ANAYOL ÜZERİNDE OLAMSININ NE YARARI VAR. ZATEN MÜŞTERİSİ BELLİ, PİYASASI BELLİ DAĞĞA DA KURSAN ÇİMENTO SATILIR. ACABA FABRİKAYI KURUP ZENGİN BİR YABANCI İŞ ADAMINA DEVREDİP KÖŞE Mİ DÖNECEKLERDİ,??????

Avatar
Semih 9 yıl önce

Bu çimento fabrikasına şuan Ergenekon davasının 1 numaralı kaçağı Bedrettin Dalan'ın ortak olup olmadığını da anlatsınlar o zaman.. Bu fabrika tamamen rant işi, insanlar bunu yemez !!!

Avatar
İŞÇİ 9 yıl önce

HAZIR YOL ÜSTÜ NE OLACAK DAĞA GİDİP KURSALAR MALİYET ARTACAK YOL YAP MALZEME TAŞI NE OLSUN HAZIR YOL KENARI YAP FABRİKAYI GÜZEL BİR BEDELLE RANTINI SAĞLA DAHA NE OLSUN. NEYMİŞ ÇED RAPORUNU ALDIK YAPAMIYORUZ SEN 300 İŞÇİ ÇALIŞTIRACAKSIN SENİN YÜZÜNDEN OSB BULUNAN TEKSTİL, GIDA İMALATÇILARI VE TOPTANCILARI KAPATINCA BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALACAK RANT PEŞİNDE DEĞİLSENİZ GİDİN BAŞKA YERDE OSB NİN UZAĞINDA KURUN ÇİMENTO FABRİKANIZI.

Avatar
KİM BUNLAR BOZKURTLAR 9 yıl önce

ENYAŞ A ORTAK OLAMADI YA KUYRUK ACISINDANDIR

Avatar
orjinal İŞÇİ Mustafa yILDIZ 9 yıl önce

İşçi adıyla yazan arkadaşlar adınızı işçi diye yazmışsınız ama yazdığınız yorumlar işçi olmadığınızı çığırıyor... İŞ-çi-lik güzel ama isim kendinizin olursa Hazim beye yaranma yarışında bir adım önde olabilirsiniz.

Avatar
ali rıza 9 yıl önce

Hazim Sesli adaylığı akplilerin üretmeye çalıştığı bir balon. 12 Haziran'da balonu göreceğiz, ne kadar şişirebilmişler! 3-0 derken, 3'ün 1'ini alacaklar.