Karma OSB Yönetimi'nden Çevre Bakanlığı'na Sitem!

Karma OSB Yönetimi'nden Çevre Bakanlığı'na Sitem!

Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez ve Yönetim Kurulu üyeleri bugün düzenlenen kahvaltılı toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. 2013 yılının ilk değerlendirmesinin ve önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgilerin verildiği toplantıda Başkan Akif Küplemez; çevreye duyarlılık gösterdiklerini ve çevreye zarar vermemek adına çalışmalar ve yeni yatırımlar yaptıklarını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi'ne ciddi baskılar kurduğunu ancak aynı hassasiyeti ve baskıyı komşu illere uygulamadığını ifade etti.

BÜYÜYEN BİR BÖLGEYİZ!

Türkiye ve Uşak ekonomisinde Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin önemli bir yere sahip olduğunu belirten Akif Küplmez; bölgede deri, tekstil, geri dönüşüm, yün ayrıştırma gibi farklı kollarda faaliyete bulunulduğunu ve kapasitenin de her geçen gün arttığını ifade etti. 

KATI ATIKLAR İÇİN YABANCI ŞİRKETLER YARIŞIYOR!

Katı atıklarla ilgili de hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını kaydeden Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez; katı atık sorununun çözümü için yabancı şirketlerin proje yaışına girdiğini; İskoçya'dan SLG, Almanya'dan SEVAR ve İngiltere'den Wolfra Sholz firmalarının çözüm noktasında proje üreterek çalışmalar yaptıklarını belirtti.

UŞAKLI DERİCİLERE BASKI YAPAN ÇEVRE BAKANLIĞI KULA VE SALİHLİ'Yİ NEDEN GÖRMÜYOR?

Uşak Deri Karma OSB Başkanı Akif Küplemez, doğaya zarar vererek deri üretimi yapan çevre il ve ilçelere hiçbir yaptırım uygulanmadığını söyledi. Küplemez, “Hala arıtmayla üretim yapan Uşaklı dericilerin üzerine geliyorlar. Diğer ilçeler görmezden geliniyor. Bizim suçumuz arkamızda dayımızın olmaması mı?” dedi

Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, çevre il ve ilçelerde arıtma tesisi olmadan deri üretimi yapan bölgelerin bulunduğunu belirterek, “Kula, Salihli ve Karacasu’da üretim yapan dericiler, yıllardır doğaya zarar veriyor. Fakat hala yetkililer, arıtmayla üretim yapan Uşak Deri Karma OSB’nin üzerine geliyor. Arıtmasız üretim yapan dericilerin arkasında kimlerin olduğunu merak ediyoruz? Uşaklı dericilerin tek suçu arkalarında dayılarının olmaması mı?” dedi.

MENDERES’İN TEMİZ KALMASI İÇİN ARITMA GÜÇLENDİRİLİYOR

Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, bölgedeki ilk 6 aylık değerlendirme towplantısında gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Küplemez, kenti havzasına Büyük Menderes Nehrinin korunması ve temiz kalması için arıtma tesislerinin önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini ifade etti. Kentte bulunan 2 OSB’de de arıtma tesisi bulunduğuna işaret eden Akif Küplemez, sadece Karma Deri OSB’de, günlük ortalama 26 bin metreküp atık suyun, arıtarak doğaya zararsız hale getirildiğini dile getirdi. Arıtma tesisinin elektrik, bakım onarım, personel ve kimyasal malzeme gibi giderleri bulunduğunu anlatan Küplemez, “Uşak sanayicisi, akarsuların temiz kalması için özveri gösteriyor. Kısa bir süre önce mevcut arıtmanın daha iyi çalışması için 3 milyon TL gibi bir yatırım yapılmasını sağladık. Şu anda yedekleme ünitesi yapılıyor. Arıtmadaki çalışmalar bittiği zaman, akursuların temiz kalması için önemli bir adım atmış olacağız. Biz doğaya önem veren bir kent olma yolunda, sürekli gelişmek istiyoruz. Sürekli en iyiyi hedefliyoruz” dedi.

DÖNEMİN ÇEVRE BAKANI PEPE, ARITMASI OLMAYANLARA YAPTIRIM KONUSUNDA SÖZ VERMİŞTİ

Deri üretiminin aynı zamanda Manisa Kula ve Aydın Karacasu’da yapıldığını ifade eden Küplemez, “Biz 2005 yılından sonra taşınma sürecine girdik. Sanayicimiz ağır bedeller ödedi, Yeni Tabakhane ve Çanlı’daki tesisler kapatıldı. O dönemin Çevre Bakanı Osman Pepe, bizim OSB’ye geçmemizin ardından, arıtmasız üretim yapan tesislere ağır yaptırımlar uygulayacaklarını ve haksız  rekabetin önüne geçecekleri yönünde söz vermişti. Bu söze rağmen, OSB’ye taşınmak için ağır bedeller ödeyen ve arıtma giderlerini göğüsleyen Uşak sanayicisi, hala bedel ödemeye devam ediyor. Arıtmasız üretim yapan Kula, Salihli ve Karacasu’ya hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Hala, arıtmaya yatırım yapan ve çevre sağlığı için bedel ödeyen Uşaklı sanayicinin üzerine geliniyor. Arıtmasız üretim yapan dericilerin arkasında kimlerin olduğunu merak ediyoruz? Uşaklı dericilerin tek suçu arkalarında dayılarının olmaması mı? Biz bu haksız rekabetin artık sona ermesini istiyoruz. Bu konuda kentteki siyasetçilerin de ellerini taşın altına koymalarını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Toplantının ardından Karma OSB içerisindeki Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisindeki yeni yapılan tesislerle ilgili bilgiler; tesis ziyareti sırasında da verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 7 yıl önce

arkadaşlar 4 nolu resime bakın bu işten anlayan bilir.bu havuz son çökeltim havuzudur.su arıtıltıktan sonra buradan savaklanır ne kısmetse dikkat ederseniz su savaklanmıyor çünkü birgün önceden tedbir almışlar.yani paypasa devam.birde 5 nolu resme bakın işciler havuzun dibindeki tonlarca çamuru temizlemişler fakat dikkat edin çamur pompasının ucundaki sarı hortum paypas vanasına gidiyor bitaraftan temizleniyor ama çıkan tonlarca çamur dereye gidiyor.bunun hepsi görüntü bu zihniyetler olduktan sonra bu tesisin çalışması mümkün değil .daha 20 gün önce 82 bin tl cazayi işlem uygulandı çıksınlar sıkıyorsa yalanlasınlar.

Avatar
mehmet 7 yıl önce

çevre bakanlığını burdan tebrik ediyorun. çevreyi aşırı derecede kirleten karma osb nin deşarz izin belgesini nasıl aldığını da araştırmasını isterdim.dereyi ve çevreyi b.k götürüyor.bunun tek sebebinin karma osb olduğunu bütün uşaklı biliyor.yakında belkide uşaklı ayaklanacak

Avatar
Uşaklı vatandaş 7 yıl önce

yonetım son derece haklı ve kamuoyunu bilgilendirmeye başladı cevre bakanlığı çifte standart uyguluyor bence tüm uşak 5000 kışinin çalıştığı kosb ne sahip çıkıp sesini hükümete duyurmalı

Avatar
bölge sanayicisi 7 yıl önce

mehmet bey ve vatandaş isimli yorumculara seslenmek istiyorum ağzı olan konuşuyor
sizin amacınızın üzüm yemek değil bağcıyla ugrasmak yonetım kurulu neden dertli olduğunu galiba anlamak istemiyorsunuz uşak hakettiği yerde değilse bu tip samimiyetsiz düşüncelerden dir

Avatar
uşaklı @bölge sanayicisi 7 yıl önce

uşak sizin yüzünüzden zaten çok şey kaybetti.dünyanın ikinci ulubey kanyonlarına sizin yüzünüzden kimyasal atıklardan pis kokulardan girilmiyor.kendinizle gurur duyun.çocuklarınıza çok güzel bir gelecek bırakıyorsunuz.bu arıtma tesisi uşak için bir nimet.devlet karma osb nin bütün borçları sildi.uşaklının tek isteği istediği pisliğinizi temizleyin.

Avatar
memet @Duyarlı derici 7 yıl önce

sen burada laf kalabalığı yapacağına o fabrikanın önündeki çökeltim havuzunu düzenle sıtantartlara uygun hale getir.zaten arıtma tesisi sen ve senin gibi dericilerin yüzünden çalışmıyor.fabrikanın içindeki ızgaralarını tamamla

Avatar
Duyarlı derici @mehmet 7 yıl önce

senın aklın basındamı kı dusuncesız yorum yapıyosun senın bu yorumundan kastının oldugu acıkca ortada adama dericilerin yasadıgı haksız rekabet ortada buna bır dur denmesı gerekli artık
cevre bakanlıgı uşaga uyguladıgı yaptırımları dıger il ve ilcelerede uygulamalı yonetımın sesıne kulak verilmeli

Avatar
sanayici 7 yıl önce

akif küplemezin arkasında ki dayısını uşaklı biliyor.bilmeyen varsa kendine bir sorsun.deri organizeye milyon dolarlık fabrikayı nasıl yapmış bir sorsunlar.