Mehmet Çakın ve Belediye ile ilgili Uşak halkı ve esnafının tavrı nasıl olmalı?

Mehmet Çakın ve Belediye ile ilgili Uşak halkı ve esnafının tavrı nasıl olmalı?

Geçen bir esnaf arkadaşım geldi yanıma daha önce kendi dükkanında karşılaştığımızda haberleştirmemi istediği bir konuyu da hatırlatarak, belediyenin esnafa ceza kesmek için nasıl fırsat kolladığını yazmıyorsunuz, başta kafeteryacılar ve mütahitler olmak üzere mağdur edilen çok insan var, bir sürü mahkeme kararı ve yıkım kararı halen uygulanmıyor ve belediye de işler çok kötü hiç bir iş yürümüyor siz yazmıyorsunuz hatta dikkat ettim geçen işte İyi partinin su zammına tepki için yaptığı açıklamayı da haber yapmadığınız gibi. Doğrusu güceniyorum ve ne oluyor? Diye sormaktan kendimi alamıyorum ta bu sorunun cevabını almaya geldim dükkanı kapatınca ve eve geçmeden sana uğradım çay içeyim diye dedi. Özkan'cıların bu konularda bizi eleştirdiğini de ilave etti. Abi Özkan'cı mı kaldı şehirde dedim var işte bir kaçı hala faal dedi. Tabi ki esnaf arkadaşımız kendi penceresinden yerden göğe haklı bize sitem etmekte dile getirmese de belki de düşündüğü gibi ticari yada siyasi kaygılarımız da susmamıza sebep oluyor olabilir pekala. Bizim de yorulma bunalma ve ne yapalım bizde düzene bir miktar ayak uyduralım demiş olma olasılığımız da var elbette. Keza çok az insan bulunduğumuz pozisyon da bu objektifliğimizi ve dengeyi koruyabilir. Lakin gerçekten söylüyorum sebep ne ticari ne de siyasi? Ne gazetemizin kapatma davası ile ilgisi var suskun gibi gözükmüş olmamızın? Ne de Nurullah Çavuşoğlu kardeşimin siyasi planları ile ilgisi var. Her şeyden evvel son zamanlarda ülke geneline ilişkin düşünce ve gözlem paylaşımları yapmak zorunda kaldık daha çok izleyici yada okuyucumuzun gündemini de daha çok ulusal basına dair konular belirledi. Keza zorunluluk haline geldi ulusala dair düşünce ve gözlemleri yada analizlerimizi paylaşmak. Ülke siyasetinin perişan durumu hepinizin malumu.

Bir de kavgadan gerçekten yorulduk, istiyoruz ki halkı elbirlik yapabileceğimiz bir tılsım yakalayalım ve Nurullah Cahan ve şürekasının başımıza açtığı şu işlerden elbirlik kurtulup belediyemizi ve mahvettikleri diğer kurum ve kuruluşlarımızı toparlayabilelim. Ya da toparlama iddiasındaki siyasetçilerimize şans tanıyıp fırsat verelim destek atamasakta. İstiyoruz ki bu 2014/2019 arasını hiç yaşamamışa dönelim ve her şey yeniden normale dönsün şehirde. Ekonomik endişeye gelince bizim işimizi siyaset değil Adliye çözecek. Siyasete kalsan yani Altay'a, İsmail Güneş'e yada AKP İl Başkanı yada Belediye Başkanına kalsan gazetemiz çoktan açılmış olacaktı. Hepsi de biliyor ve kabul ediyor zaten haksızlığa uğradığımızı ama Adaletin çözebileceği bir mağduriyet söz konusu. Bu yüzden yayın politikamızın gazetemizin açılma süreci ile de bir ilgisi yok. Kaldı ki zaten Çarşamba günü karar duruşması var gazetemizin kapatılma dosyasında sona gelindi ve Allahın izniyle beraat edeceğimize de mağduriyetimizin giderileceğine gazetemizin yeniden işlevsel hale gelmesi ve zararlarımızın tanzimi içi gerekenin yapılacağına da eminiz neredeyse. En azından aklın ve hakkın hukukun yolu bu. Yani suskunluğumuza sebep kesinlikle siyasi ya da ekonomik değil. Keza inanın uzun süredir görüp görüştüğümüz bir AKP'li siyasetçi de yok pek görüp görüşesimiz de. Lakin belediyenin durumu hepinizin malumu ve Çakın'ın işin içinden çıkamayıp halihazırda istifayı düşündüğü. Kayıtsız kalma şansın yok ki yaşadığın şehirdeki böyle önemli gelişmelere.

İyi Parti Merkez İlçe Başkanı aramış Nurullah Çavuşoğlu'na aylar önce yapılan zammı protesto nitelikli bir açıklama yapacaklarını söylemiş. Sordu Çavuşoğlu durumu izah ederek abi ne yapalım diye dedim ki bence gitmeyelim. Neden dersen CHP'de Nadi Özkan Yalım Ali Karaoba birlikteliğinin ilanı anlamına gelen Karaoba'nın İl Başkanı adaylığı ilanının aynı gününe denk gelmesi. Abdullah Gül'ün Davutoğlu'nun gazeteyi kullanarak Babacan'a da destek vermesi, Akşener'in sorosçuları partinin dümeninin başına geçirdiği iddiaları ve benzeri pek çok siyasi gelişme bu işin içinde iş çıkabilir düşüncesine sevk ediyor beni. Dedi ki abi yollayalım madem eleman çeksinler gelsinler tekrar gözden geçirelim yarın olacak gelişmeler ile birlikte. Tamam dedim sen bilirsin editör sensin neticede Ertesi günkü gelişmeler, özellikle İyi Parti İl Başkanının açıklamalarından sezinlediğim samimiyetsiz duruş ve Özkan Yalım'ın Ali Karaoba'nın İl Başkanı adaylığı açıklamasına katılıp Erdoğan'a DİKTATÖR BOZUNTUSU demesi gibi sebepler mide bulantımızı artırınca karar verdik haberleştirmemeye ve şimdilik kayıtsız kalıp seyretmeye. Çünkü Mecliste AKP'li üyeler arasında Babacan'ın partisine katılmaya hazır meclis üyelerinin varlığını İyi Partideki üst düzey istifalar ile de birleştirince belediye meclisi sandalye dağılımındaki olası değişmeyle birleştirince ve emin olamayınca ne olup bittiğine bir miktar sessizce seyretmek gerekiyordu ki bir müddet daha sessiz kalma planında idik esasen. Taa ki dedikodular hemen üretilmeye ve komplo teorileri yazılana dek.

Açıkçası biz şu an Mehmet Çakın'ın durumu toparlamasına yardım edilmesine ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Dayıoğlu klikini de değiştirdiğine göre ve görünen bir rant şebekesi çalışması olmadığına göre,iyi niyetli olduğunu var sayıp sabredip kibri müsaade eder de yardım isterse yardımcı olmak için hazır olmaya çalışmalıyız diye düşünüyoruz mesela. Nitekim sorduk İyi parti ilçe başkanına neden aylarca sustunuz da şimdi düğmeye bastınız? İnanın mantıklı cevabı yok. Diyor ki binayı taşıma süreci ve kongre süreci bizi oyaladı sadece. Bir zamanlar Ali Erdoğan'a da benzer bir operasyon çekilmişti ve Alpay Özgür'ün başını çektiği MHP Meclis grubu soru önergesi ile Ali Erdoğan'ı devirip AKP'li bir ismi meclisten yeniden başkan seçilmesinin önünü açmaya kalkmıştı da engel olmuştuk. Eğer alternatifiniz yok ise yada bu hamleniz mevcut kötü hatta çok kötü durumu daha da kötüye götürecek, kurumdaki mevcut sistemsel ekonomik ve sosyal krizleri tetikleyip işi iyice içinden çıkılmaz noktaya götürecekse gerek yok ki. Buysa iyi parti yada muhalefet olarak yapacağınız manevra üstü kalsın derler adama. Hem bu haliyle muhalefet sandalyesinde oturan bir İyi Partili yada başka partili arkadaş meclisten başkan seçilse ne değişecek ki? Bu şartlarda başkanlık yapabilecek hiç kimse yok ki mecliste Çakın dışında. Çakın'ın başarıp başaramayacağı bile ciddi bir soru işareti iken üstelik. Sizin de halkta ciddi bir heyecan ve umut oluşturabilecek aktörünüz yok ki zaten olsa seçimde ortaya koyduğunuz seçilirdi. Salt Nurullah Cahan ve şürekasına hesap sorulmasını sağlama(ma)k suçlamasına, fetöcü yaftasını da layık görerek harcarsak bir siyasi aktörü bu siyasi lince girer ve klişe Fetö taktiği gibi olur uygulanmış hali. Fetöcülüğüne gelince herhalde fetöcü olsa aday olmasına izin vermezdi Devlet, öyle değil mi sizce de? Biz adı geçince uyardık baktık ciddiye alan yok demek ki bir bildikleri var ve temiz dedik kapattık konuyu. Bakıyorum belediyeyi icralar yöntemi ile bunaltanlar bir taraftan da Çakın tweetlerini döndürür oldu eş zamanlı sosyal medyada. Bu arada hemen belirteyim Çakın bizi kurumsal bulmadığını yüzümüze söyleyerek bizimle çalışmak istemediğini bildirdi. Sanki Uşak'ta bizden daha kurumsal bir gazete örgütlenmesi varmış yada çalıştığı gazeteler bizden daha kurumsalmış gibi. Tek kişinin çalıştığı gazeteleri bizden daha kurumsal bulan anlayışa denecek sözümüz yok ayrı konu da aklınıza bir şey gelmesin diye söyledim Çakın bizlerle olma kapısını kendisi çoktan kapattı. Gerçi o zaman yanında Dayıoğlu'su vardı akıldanesi. Ama husumet beslemem için salt AKP li olması yada hırsızlar aleyhinde çok konuşmaması yeterli olamaz. Dayıoğlu'nu da uzaklaştırdığı ve yerine art niyetli bir yapı oluşturduğuna emin olmadığımız sürece Çakın'a kızamayız çünkü neticede halkın oyunu alarak geldi. Keza kızacaksanız gidin Adliyeye kızın, emniyete kızın. Siz Cahan'ı belediyeye değil Savcılığa şikayet ettiniz ki doğrusu da bu.

Hem Mehmet Çakın bunalıp istifa edip gitse; Muhammet Gürün yazdığı ve aralarında çete bağlantısı olma olasılıkları olan kimseler bulunan İyi partili ve Akp den aparılan, Davudoğlu yada Babacan partisine geçen meclis üyeleri ile mi yöneteceksiniz belediyeyi? Bu durum şu şartlarda zaten hiç mümkün görünmüyor. Hala şu şartlarda Çakın'ın mevcut durum pozitife çevrilinceye değin belediyedeki işlere hakim olabilme olasılığı sizin elinizdeki alternatife göre çok daha fazla bence, hiç değilse siyasetçi tecrübesi olan da bir siyasetçi ve halktan başkan adayı olarak oy alarak geldi. Sizin meclis üyeleri arasında bu özellikleri katlayan birisi yok ki Çakın'ın beceremediği işi becersin. O halde bu mantıkla siyaset; ne halka ne partilere nede buna alet olan siyasetçi yada gazetecilere yarar. Muhalefetin de en az iktidar kadar şeffaf olmaya ihtiyacı var şehrimizde ve muhalefette de iktidar kadar olmasa da bir kirlilik mevcut maalesef. Maalesef bütün partilerde fetovari örgütlü, önceden organize edilmiş hareketler ve hamleler içine giren klik yada bazılarında klikler var. Maalesef perde arkasında yapılan planları birlikte uygulamaya koyarken birbirine pezevenk diyen sonra da mecbur kaldım uzatma diye teselli ve telkin eden karakter yoksunu kimseler var muhalefette de iktidar da da. Zaten en kokuşmuş kurum siyaset iki yüzlülük ve yalanın ayrıca fetönün en çok sirayet ettiği ve prim gördüğü yerde siyaset. Konumuza dönecek olursak Çakın'la ya da hem sistemi hem bütçesi, hem moral ve maneviyatı çökmüş yada çökertilmiş yönetilemez hale getirildiğini seçimlerden çok önce ilan ettiğimiz Belediye kurumu ve siyasetle ilgili düşüncelerimiz ve diyeceklerimiz bunlar. Şeffaflık adına yayın politikamızla ilgili bilgi vermek zorunda olduğumuzu düşünüp hissettiğim için kaleme aldığım yazıma Son Noktayı koyarken şehrimizin ve kurumlarının yeniden eski normal günlere dönmesini temenni ediyor saygılar sunuyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarafsız 12 ay önce

Tespitlerinize, belediyemiz ve uşak halkına yönelik duyarlılığınıza katılıyorum. Çakın yolsuzluklar ve hırsızlarla mücadelesinden, borç ödemelerinden kafasını bir kaldırabilse eminim sizlerle de görüşecektir. Ben dürüstlüğünden şüphe etmiyorum. Sizin dürüstlüğünden de şüphe etmediğim gibi.

Misafir Avatar
belediye personeli 12 ay önce @Tarafsız

Erkan bey belediye personeline ve yönetimine şifreli mesaj yolluyor. Diyor ki Başkanınıza kumpas var sevdiyseniz sahip çıkın değilse bırakın çetenin önüne.
dışarıda adamlar var belediye adına dolaşıp başkan ve yönetimi ceza kescek bahane arıyor dikkat edin diyor. başka bazı adamlar daha önce iş yapıp borçlandıkları terör örgütü bağlantılı frmalara icra işini hızlandırtıp rezil ediyorlar
başka bazı adamlar meclis üyelerinin bir kısmına babacan kafası yaşatma gayretinde
başka bazı adamlar twit paylaşımını hatırlatıyor sosyal medyada.
başka bazı adamlar su faturasını protesto için basına beyanat verirken başka bazı adamlar başka bir siyasi partide Atatürk ve Cumhuriyete ve vasiyetine sahip çıkılacağını ilan ediyor ve erdoğana diktatör bozuntusu diye bağırırken başka bazı insanlar çok heyecanlı, aynı anda başka bazı insanlarda belediyenin artık işlevini yitirdiğini pompalıyor halk arasında sonuç tabi ki sayın çakın istifaya mecbur kalacak ve meclisten çetenin istediği birisi başkan olacak

Beğenmedim! (1)
Avatar
Belediyeci 12 ay önce

Erkan bey belediye personeline ve yönetimine şifreli mesaj yolluyor. Diyor ki Başkanınıza kumpas var sevdiyseniz sahip çıkın değilse bırakın çetenin önüne. dışarıda adamlar var belediye adına dolaşıp başkan ve yönetimi ceza kescek bahane arıyor dikkat edin diyor. başka bazı adamlar daha önce iş yapıp borçlandıkları terör örgütü bağlantılı frmalara icra işini hızlandırtıp rezil ediyorlar başka bazı adamlar meclis üyelerinin bir kısmına babacan kafası yaşatma gayretinde başka bazı adamlar twit paylaşımını hatırlatıyor sosyal medyada. başka bazı adamlar su faturasını protesto için basına beyanat verirken başka bazı adamlar başka bir siyasi partide Atatürk ve Cumhuriyete ve vasiyetine sahip çıkılacağını ilan ediyor ve erdoğana diktatör bozuntusu diye bağırırken başka bazı insanlar çok heyecanlı, aynı anda başka bazı insanlarda belediyenin artık işlevini yitirdiğini pompalıyor halk arasında sonuç tabi ki sayın çakın istifaya mecbur kalacak ve meclisten çetenin istediği birisi başkan olacak