OEDAŞ Uşak Müdürü Elektrik Kesme-Bağlamasıyla İlgili Açıklama Yaptı!

Bir çok kişinin maruz kaldığı ve her fırsatta dillendirdikleri; bize de defalarca telefon, mail yoluyla ulaşan "doğalgaz, internet, su, elektrik gibi ihtiyaçların kesme-bağlama" ücretlerinin verdiği rahatsızlık ve şikayeti "Uşak Halkı Kurumların Kesme Bağlama Ücretinden Yaka Silkiyor" başlığı ile haberleştirerek kamuoyuna sunmuştuk.

Haberimiz üzerine bizimle irtibata geçen OEDAŞ Uşak İşletme Müdürü Ayhan Turan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tarafsız, doğru ve dürüst habercilik anlayışımız gereği OEDAŞ Müdürü Ayhan Turan' cevap hakkını kullanmasını sağlayarak açıklamasını yayımlıyoruz.

İşte Ayhan Turan'ın konuyla ilgili yaptığı açıklama:

"Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ) 2005 yılında TEDAŞ a bağlı (%100 hissesi TEDAŞ’a ait olarak) kurulmuş bir şirket iken 2010 yılında özelleştirilmiş ve hisselerinin tamamı, Yıldızlar SSS Holdinge bağlı Şirkete devrolmuştur. OEDAŞ Eskişehir (Genel Müdürlük olmak üzere), Afyonkarahisar, Bilecik, Kütahya ve Uşak İllerinde faaliyet göstermektedir.


OEDAŞ özelleşmiş olmasına rağmen Anayasa, Kanun ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından hazırlanan mevzuata uymak zorunda olan bir şirkettir.

01.06.2010 tarihinden itibaren işletmesi tamamen özelleşen şirketimiz hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmek istiyoruz.

11.03.2013 tarihli Haber de;
- TEDAŞ bir özelleştirme ile kesme bağlama işini özel firmaya yaptırıyor denilmektedir.
Elektrik dağıtım, endeks okuma ve kesme bağlama gibi işlerin tamamı OEDAŞ personeli tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir alt şirketin faaliyeti söz konusu değildir.

- Haberde abonelerin çok masum bir şekilde faturadan ve ihbarnameden haberi yokmuş gibi bahsedilmiştir; Fatura çıkartıldıktan sonra abonelerimize 10 gün ödeme süresi verilir bu süre içerisinde borcunu ödemeyen abonelere 11. Günü ihbarname gönderilerek 2. Bir süre verilir. Bu süre 5 iş günü olup 7 güne tekabül etmektedir. Sürenin sonunda halen daha borç ödenmemişse elektrik kesilir. Abonelerin mağdur olmaması içinde genellikle kesme işlemi saat 15:30 da sona erdirilir, saat 15:30 dan 17:30 a kadar abonelerin borçlarını yatırması beklenir ve 17:30 itibari ile bağlama listeleri çekilerek abonelere elektrik verilmeye başlanılır.

Ödeme yapmayan abonenin kapısına fatura, ihbar, kesme ve açma için 4 kez araç ve personel gönderilmektedir.

Haberde kesme açma bedeli olarak belirtilen 18TL (doğrusu 17,7 TL) EPDK’nın belirlediği ücret olup farklı bir uygulama yapılması söz konusu değildir.

- Haberde günü geçen faturalar bankalar tarafından tahsil edilmemektedir ibaresi yanlıştır
Günü geçen faturaların tamamı bankalar tarafından tahsil edilmektedir.

- Haberde eskiden kesmeleri TEDAŞ yapardı ve bir limit belirlenirdi tabiri kullanılmıştır.
Bu tamamen yanlış bilinen bir durumdur. TEDAŞ EPDK mevzuatına tabii bir Kurumdur ve TEDAŞ zamanında limit belirlenirdi elektrik kesilmezdi iddiasında bulunmak bu kurumda çalışan memurları zan altında bırakmak olur.

Eski bir TEDAŞ’ lı olarak biliyorum TEDAŞ tarafından kesme açma işleri özel firmalara ihale usulü ile yaptırılırdı. Firmadan kaynaklanan gecikmelerden dolayı vatandaşın 2-3 faturası olur sonrada ödemek daha güçleşirdi.

- OEDAŞ elektriği alır ve dağıtır, vatandaş ile elektrik üreten, satan firmalar arasında aracı kuruluştur.
Haberde bahsi geçen 200TL lik bir limitte kadar bekleyip vatandaşa kredi kullandırtma hakkı ve yetkisi yoktur. Kaldı ki 200 TL çokta küçümsenecek bir rakam değildir şöyle ki; sadece Uşak İli için 180.000 abonenin 200TL gecikmeli ödemesi 36 milyon TL (eski tabirle 36 trilyon) demektir. Bu rakamı bölge bazında 1.400.000 abone için değerlendirirseniz 280 trilyon liranın tahsil edilmeden beklemesi anlamına gelir.
280 milyon liralık bir gecikmeyi hiçbir şirket OEDAŞ ‘a müsaade etmeyeceği gibi mevzuatlara göre OEDAŞ yüklü bir cezai yükümlülük altına girecektir.

Son olarak;

Türkiye de faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlar gibi OEDAŞ’ın da faaliyetleri tamamen mevzuatlara bağlı ve denetime tabiidir.

Bu realitenin yanı sıra kamu hizmeti üreten sizin ve bizim gibi kuruluşlar aynı zamanda vatandaşı doğrulara özendirici ve toplumun etik kurallarına uygun hareket etmek zorundadırlar.
İlkeli yayıncılıkta, vatandaşı doğruya özendirmek ve kurumları yıpratmamak anlayışında olduğunuzu bilerek OEDAŞ’ a söz hakkı verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Ancak haberde geçen fırsatçılık tabirinizin uygun bir ifade olmadığını belirtmek gerekir. 
Fırsatçılık tabirinin; abonelere 1 aylık elektrik tüketiminin sonunda fatura göndermek ve 10 gün süre tanımak, bu süre içerisinde ödeyemeyen veya unutan müşterilerimize 5 iş günü (7 gün) 2. Bir süre vermek ve bu sürenin sonunda halen ödemeyen müşterinin elektriğini kesmek şeklinde ifade edilmemesi, gerektiği düşüncesindeyim.

Bu olsa olsa borcunu gününde ödeyen vatandaşın hakkını korumak olarak ifade edilebilir.
Borcunu gününde ödeyen çoğunluktaki vatandaşlarımıza OEDAŞ olarak ayrıca teşekkür ederim.
Habercilik anlayışınıza ve hoşgörünüze sığınarak lütfen vatandaşlarımızı borçlarını gününde ödemeye özendirelim.

OEDAŞ olarak faaliyetlerimiz içerinde oluşabilecek hata ya da eksiklerimizin bildirilmesi, yayınlanması veya eleştirilmesi bizleri memnun eden bir durumdur. Haberin doğruluğunun teyid edilmesi ya da konu hakkında OEDAŞ’ ın görüşünün alınarak yayınlanması daha da memnun edici bir durumdur.

Yayın kuruluşunuz aracılığı size ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan a. 3 yıl önce

elektiriği 5. gün gelip dakikasında kesiyorlar. parayı yatırdığında açmaları için keyiflerini beklemen gerekiyor sıkıntı burada...
her açma kapama için ekstra ücret alıyorlar bu da işlerine geliyor

Avatar
kocabey 8 yıl önce

Buldunuz gariban halkı vurun sırtına sırtına burada yaptıklarınızı acaba doguda yada güney doguda yapabilirmisiniz.... YAZIKLAR OLSUN Kİ ANCAK BUNU BATIDAKİ HALKA YAPABİLİYORSUNUZ. BİZİM PARALARIMIZLA YAPILMIŞ BU YATIRIMLARI ŞİMDİ BİZE KARŞI KULLANIYORSUNUZ...YAZIKKKKK

Avatar
Yasemin Y. 8 yıl önce

Ben bir önceki haberi de okudum UHM'nin yerinde olsam bu cevabı yayınlamazdım. Benim zaten elimde olsa gününde öderim paranızı. Maaşı onbeşinde alıyoruz. 13'ü son ödeme günü oluyor. E bizde yatıramıyoruz. Hemen bi ihbarname gel kes 18 lira al. Ayrıca 5 günde kesiliyor müdür 10 gün diye yanlış söylüyor.Demek istediğim biz elektirik firmasından memnun değiliz vatandaş olarak.

Avatar
servet bodur 8 yıl önce

arkadas ben anlamıyorum bırde kendılerını tereyagı gıbı üste cıkarmayı nasılda basarıyolar bızde yuttuk sankı dıger neyidüğü bellı olmayan kesıntılerın adını bıle koymamıs.bu yazılanlar laf kalabalıgından baska hıc bısey degıl boş laf bunlar bos halk olarak hesap sormayı beceremıyoruz işte böyle boş laflarla oyalanıyoruz nerde görulmus ya kullandıgın mıktar kadar da ıvır zıvır dolduruyolar yaktıgın elektrık kadar sayac okuma bedelı kesılıyo bu nasıl bısey ya sayac okuma bedelı sabıt degıl yaktıgın mıktar uzerınden hesaplanıyo vergı gıbı yanı cıldırmak uzereyım bıde cıkıp fetfa verıyolar gözumuzun ıcıne baka baka adam soymaktan baska bısey degıl.

Avatar
Ahmet Erk 8 yıl önce

Müdür her şeyi açıklamış. Bunu tartışmanın hiç bir anlamı yok. Tartışılacak olan, elektrik fiatının yüksekliği, asgari ücretin düşüklüğü, halk'ın yoksullaştığı işsizlik vb. şeylerdir. Bir de ne kadar yoksulluk olursa olsun, pazara gitmeyip elektrik parasını ödeyenler var. Bazı insanlar faturalarını yatırmayıp, cebinde en iyi marka sigarayla gezerler. Bu onlar için alışkanlıktır. Kısaca parayı ödeyeceksin.

Avatar
ben 8 yıl önce

Para rant derdine burnundan kıl aldırmayan şirketler son ödeme tarihini ayın 13 . 14 ü olarak belirlemesi ard niyetli olduğunun ispatı iletildiği halde düzeltilmeyen bu uygulama tuzak bir uygulamadır. devlet kurumlarında böyle bir şey olsa müracat ile sorunun çözülürdü. müdür bu işi çöz 5 gün 7 gün hikaye okuma.

Avatar
x 8 yıl önce

Herkes elini vatandaşın cebine atıp vatandaşı düzenli olarak soyma peşinde.Hele internet servis sağlayıcılar bir tuşa basarak kapatıp açtıkları internet için 20-30 tl fatura gönderiyoruz.Devlet te bunlara çanak tutuyor.Çeşitli üstkurullar vatandaşın parasını talan ettiriyor.

Avatar
Kemal KARAKAYA 8 yıl önce

Müdür Bey gayet yerinde açıklama yaptınız. Biz burada elektrik faturasından yapılan vurgun TRT PAYI mesela bunları tartışalım bunları konuşalım. Biz vatandaşlara ödeme için 30 gün süre verilse bizler 90 gün isteriz bu çözüm değil. Bunlar ödeme yapmak tan kaçan kişilerin uydurukları....