Otizm'li çocukların velileri Sosyal Devletin işlevsel olmamasından şikayetçi

Otizm'li çocukların velileri Sosyal Devletin işlevsel olmamasından şikayetçi

Özellikle anne babanın birlikte çalışmak zorunda kaldığı şu zor ekonomik şartlarda maddi durumu da çok iyi olmayan aileler çocuklarının bakımından yetişmesine varıncaya değin çok ciddi zorluklar ile karşı karşıya kalabiliyorlar ve ciddi kurumsal bir desteğe mecbur hale geliyorlar. Bu mecburiyeti gören Sosyal Devletin devreye girip hem bu rahatsızlığın sebeplerine ve sonuçlarına eğilerek rahatsızlığı azaltma hatta mümkünse ortada kaldırma yöntem ve çarelerini araması hem de bu rahatsızlığın varlığı bilinen çocuklara ve ailelerine derhal maddi ve manevi yardım elini uzatması bekleniyor. Nitekim sıhhatlerinden eğitimlerine sosyal hayatlarına varıncaya değin pek çok konuda desteğe ihtiyaç duyan bu masum çocuklarımıza Devletimiz imkanlar nispetinde eksikler tespit edildikçe yardım elini uzatmaya çalışıyor. Ancak her alanda olduğu gibi Sosyal Devlet alanında da Devletimizin son zamanlarda ciddi zafiyetler verdiği ortada. Bu durum zaten artan, psikolojik rahatsızlıklar yanı sıra intihar ve boşanma vak'alarından da ortada maalesef.

Kaldı ki zaman zaman Otizmli çocukların ve ailelerin ciddi mağduriyetlerinin oluştuğu yönünde kamuoyunda haberler bile çıkmakta. Bildiğiniz üzere yaklaşık 1 Yıl önce bir özel eğitim merkezinde benzer rahatsızlıkları olan ve şiddet gördüğü ve bu yüzden vücudunda kızarık ve morluklar oluştuğu gerekçesiyle bir çocuğun anne ve babası Adli mercilere müracat etmiş ve yaşanan üzücü olay kamuoyunun ve medyanın gündemine de gelmişti. Hatta Uşak Haber Merkezi "Bu vicdansızlığı bu çocuğa kim yaptı? Yapanlar bulunup cezalandırılacak mı? Manşeti ile konuyu haberleştirmişti ve üzerinin örtülme girişimlerinin yaşandığına dair duyumlar almamız neticesinde de bazı ek paylaşım ve haberlerle de konuyu kamuoyunun gündeminde tutmaya çalışmış yetkilileri uyarmıştık. Yine bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Aksaray'da benzer rahatsızlıkları sebebi ile özel eğitime tabi tutulan çocuklara ve ailelerine yönelik psikolojik saldırı ve baskı yapıldığı yönünde haberler de ulusal basın aracılığı ile kamuoyunun gündemine gelmişti. İşte bu yaşananların ardından oluşan tepkiler bu gün farkındalık adına gerçekleştirilen bir eyleme döndü. Şehrimizde faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları ve özel eğitimli öğrenci velilerinin öncülük yaptığı protesto amaçlı yürüyüşün ardından gerçekleşen basın açıklamasını ise 1 yıl önce çocuğu darp edilen Uşak'lı Mağdur anne Emine Kılınç grup adına gerçekleştirdi. Emine Kılınç yaptığı açıklama da; Otizm'li yada Down sendromlu çocukların ve ailelerinin yaşadığı sıkıntıları dile getirerek çözüm bulunmasını istedi. Kendisinin mağduriyetine de atıfta bulunan Emine Kılınç'ın yaptığı açıklama da Geçen günlerde Aksaray'da otizmli çocuklara ve ailelere yönelik psikolojik saldırı ülke genelinde bir hayli yankı buldu. Bilinmesi gerekir ki bu durum sadece Aksaray'da yaşanan bir olay değildir. Ülke genelinde bu ve benzeri talihsiz olayları özel eğitime gereksinimi olan çocuklar ve aileleri olarak çok sık yaşamaktayız. Amacımız çocuklarımızın sesi olmak, yaşadığımız sıkıntıları dile getirmek. Herhangi bir STK değil özel eğitimli çocuklara sahip aileler olarak sesimizi duyurmak, "Biz varız" demek için buradayız. Diğer çocuklara normal tanımlaması yapılırken bizim çocuklarımıza anormal tanımlaması yapılması en üzücü olaydır. Bütün çocuklar bizimdir, bütün çocuklar özeldir" ifadelerinde bulundu.

Özel eğitimli çocuğu olan bir başka eylemci veli Nevin Karakuzu ise, " Bahse konu çocuklarımızın eğitim haklarının tamamıyla ellerine verilmesi, kesinlikle okullardan dışlanmaması ve bütün ailelerin bütün çocukların bir arada olması gerekir" şeklinde konuştu.

Bu arada Uşak Haber Merkezi ekibi olarak hem rahatsızlığı yaşayan çocukların ve ailelerinin yaşadığı sorunlara dikkat çeken ve ayrıca geçtiğimiz aylarda haberimizde de bahsettiğimiz mağduriyetin bir türlü yürümediğini öğrendiğimiz adli ve idari soruşturmasının seyrine ilişkin bilgi ve düşünce paylaşımında bulunduğumuz bir makale hazırlığı içerisinde olduğumuzu da belirterek konunun kamuoyu adına takipçisi olacağımızı ve her daim mağdurların sesi olmaya devam ederek hak arama mücadelesi verenlere destek olmayı sürdüreceğimizi de bildirerek haberimizi noktalıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.