Uşak Belediyesi 2010 Yılı Faaliyet Raporu Mecliste Oylandı..

Uşak Belediyesi 2010 Yılı Faaliyet Raporu Mecliste Oylandı..

Uşak ta birileri günlerdir fısıltı gazeteleri vasıtası ile yok belediye başkanı düşecekmiş, yok düştü düşüyor şeklinde dedikodular yayıp halkı galayana getirmeye çalıştı..

Bu gün yapılacak olan bütçe görüşmelerinin reddedileceği ve başkanın hukuken düşüreleceği iddiaları ortalıkta dolandı durdu.. Haber Merkezimize telefon açan ve bizzat gelen onlarca vatandaş bunun cevabını bizden almaya çalıştı günlerdir..

Nihayet bu gün beklenen gün geldi ve 2010 yılı faaliyet raporu oylandı.. Hem faaliyetler hem de yatırımlar anlamındaki hedeflerini  %83 oranında gerçekleştirildiğini ortaya koyan bütçeye 20 Red 5 Kabul 5 Çekimser oy verildi.. Ali Erdoğan ın MHP Lİ  belediye başkanlığı döneminde başkan yardımcısı olan Muhammed Gür ve Musatafa Korkmaz ise oylamaya katılmadı..

Oldukça gergin bir havada gerçekleştirilen Belediye Meclisi Toplantısında MHP grubu adına söz alan meclis üyesi Belediyenin internet sitesinde Devlet Bahçeli nin resimlerinin bulunmamasının belediyenin tarafsızlık ilkesine aykırı olduğunu iddia etti..

 Akparti adına söz alan Meclis Üyesi Serhat Eren ise Faalliyet raporundaki bazı yanlış bilgileri tek tek hatırlatarak konu ile ilgili başkan yardımcısı ve memurlardan bunun düzeltilmesini taleb etti...

Oylamada Üç Bağımsız aday la birlikte Ali Erdoğan belediye meclisi üyesi  olarak kabul oyu verirken Akpartili bir belediye meclis üyeside kabul oyu verdi böylece bütçe 5 kabul oyu almış oldu..

MHP li üyelerin tamamı ise oylarını Red yönünde kullandı.. CHP li Belediye Meclis üyeleri ise oylarını çekimser olarak kullanmayı tercih etti..,(Çekimser oylar hukuken kabul anlamı da taşıyor)

Böylece bütçenin reddi yada  Başkanın durumunun tartışmalı hale gelmesi için gereken 4 te üç çoğunluk sağlanamamış oldu.. 20 RED 5 Kabul ve 5 Çekimser..  Çekimser oylar evet sayılıyor hukuken

Bütçeyi oylayan Meclis Üyelerinin kararını tartışmaya açmak haddimiz değil tabiki kendi takdirleridir saygı ile karşılmak durumundayız.. Ancak kamu yararına yapılan işlerde siyasi yaklaşıp oy vermenin çokta etik olmayacağı kanaatindeyiz..

Bu konu ile ilgili halkımızı bilgilendirme görevimizi  yerine getirelim ve takdiri Uşak kamuoyunun vicdanlarına bırakalım..

2008 Yılı Uşak Belediyesinin Mal varlığı 56 Trilyon iken 2008 yılındaki Belediyenin borcu 56.5 Trilyon civarında idi.. Yani Belediyenin mal varlığı ile borcu neredyse eşit hatta borç mal varlığının biraz üstünde tahakkuk etmişti ve 2008 yılı bütçesi sorunsız geçmişti..Üstelik 2008 yılında belediye bütçesi 8 trilyon açık vermişti.. İlginç olanı bu günkü Bütçeye RED oyu veren bazı Akpartili Meclis Üyeleri o yılda yine meclis üyesi idi ve o bütçeye kabul yönünde oy kullanmışlardı..

2009 yılında ise yani Ali Erdoğan ın seçildiği yıl ise belediyenin mal varlığı yaklaşık 75 trilyona yükselmiş yani yaklaşık olarak 19 Trilyıonluk bir varlık artışı olmuştu. 2009 yılı belediyenin borcu ise 51 Trilyon olarak bütçede gözükmüştü yani varlık durumu 19 Trilyon artış gösterirken borç durumunda yaklaşık 5 Trilyonluk bir düşüş görülmüştü..

2010 yılında ise yani bu gün oylanan bütçede ise varlık 111 trilyonun üzerinde görülmekte yani geçen yıla oranla yine 36 Trilyona yakın bir artış gözlemleniyor.. Borç durumu ise 56 Trilyon civarında görünüyor. Yani 36 Trilyonluk varlıktaki artışa karşın borç miktarı yalnızca 5 trilyonluk bir artış göstermiş..

 Biz bu konuda yorum yapmıyoruz başta da dediğimiz gibi bilgilendirme görevimizi yerine getirdik takdir Uşak Halkınındır..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.