Uşak Belediyesi'nden CHP'ye Cevap Niteliğinde Bir Açıklama!

Uşak Belediyesi'nden CHP'ye Cevap Niteliğinde Bir Açıklama!

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Avukat Filiz Bilen, belediyenin yol harcamalarına katılım payı adı altında tahsil ettiği bedeli eleştirmiş ve CHP'li belediyelerde bu uygulamanın kalktığını belirtmiş ve bu konuyu Uşak Haqber Merkezi ekibi olarak haberleştirmiştik.

Uşak Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'nden bugün Yol Harcamalarına Katılım Payı ile ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Belediye Gelirleri Kanunu'nda yeni bir düzenlemeye gidildiği ve bu konuda yetkinin belediye meclisine bırakıldığı belirtilirken artık yol harcamalarına katılım payının alınmayacağı ifade edildi.

Uşak Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde gerek vatandaşlardan gelen sorular, gerekse medya organlarında yer alan haberler nedeniyle Yol Harcamalarına Katılım Payları konusunda aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur. 

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun üçüncü kısmında harcamalara katılma payları; yol harcamalarına katılma payı, kanalizasyon harcamalarına katılma payı ve su tesisleri harcamalarına katılma payı olmak üzere üç başlıkta düzenlenmiştir.

Payların konusu, hesaplanması, tahakkuku ve tahsiline ilişkin düzenlemelere anılan kanunun 86 ila 94'üncü maddelerinde yer verilmiştir. Belirtilen düzenlemelere göre özetle; payların miktarı bina ve arsalarda vergi değerinin yüzde 2'sini geçmemek üzere paya konu hizmetler dolayısıyla yapılan giderlerin tamamıdır. Hesaplanan paylar tahakkuk cetvellerinin bir ay süre ile belediye ilan yerlerine asılması suretiyle ilan olunur. İlan ve tebliğ edildiği yıldan itibaren de iki yılda ve dört eşit taksitte tahsil edilir.

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun Yol Harcamalarına Katılma Payını düzenleyen 86 ncı maddesinin birinci fıkrasının “Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile Yol Harcamalarına Katılma Payı alınır.” şeklindeki birinci cümlesi 6/12/2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6360 sayılı Kanunun 28inci maddesi ile“Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile Yol Harcamalarına Katılma Payı alınabilir.” şeklinde değiştirilmiş ve yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Kanunda yapılan değişiklikle daha önce yasal zorunluluk gereği alınan Yol Harcamalarına Katılma Payı belediye meclisinin iradesine bırakılmıştır. Diğer bir ifadeyle kanunun yürürlük tarihinden sonra gerçekleştirilen inşa, tamir v.b. hizmetler nedeniyle katılım payı alınabilmesi belediye meclisinin kararı ile mümkün olabilecektir. Bunun aksine pay alınmaması için ise belediye meclisinin karar almasına gerek bulunmamaktadır.

Belediye Gelirleri Kanunun 86ncı maddesinde yapılan değişikliğin yürürlük tarihi olan 6/12/2012 tarihinden bugüne Belediye Meclisimizin Yol Harcamalarına Katılma Payı alınması yönünde bir kararı mevcut değildir. Dolayısıyla 06/12/2012 tarihinden sonra gerçekleştirilen hizmetler için Yol Harcamalarına Katılma Payı alınmayacaktır.

6360 sayılı Kanunun geçici 1inci maddesinin yirmi yedinci fıkrası anılan Kanunun yürürlük tarihinden önceki hizmetlere ilişkin Yol Harcamalarına Katılma Payları ile ilgili olarak“Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce yolların inşa, tamir ve genişletilmesi nedeniyle 2464 sayılı Kanunun 86 ncı maddesi uyarınca tarh edilmemiş harcamalara katılma payları belediye meclisi kararıyla alınmayabilir.” hükmünü ihtiva etmektedir. Görüldüğü üzere belediye meclisinin Kanunun yürürlük tarihi olan 6/12/2012 tarihinden önceki hizmetlere ilişkin olup bu tarihe kadar tarh edilmemiş Yol Harcamalarına Katılma Paylarının alınmaması yönünde karar vermesi mümkündür. 6/12/2012 tarihine kadar yapılan hizmetler nedeniyle bu tarihten önce tarh edilmiş payların tahsilinden vazgeçilmesi ise imkan dahilinde değildir.

Yukarıda yer verilen kanun hükümlerinden ve açıklamalardan anlaşılacağı üzere; 6360 sayılı Kanunun yürürlük tarihi 6/12/2012 tarihinden önce yapılan işler için Yol Harcamalarına Katılma Payı alınması yasal zorunluluktur. Yukarıda söz konusu  tarihe kadar tarh edilmemiş  Yol Harcamalarına Katılma Paylarından belediye meclisi kararı ile vazgeçilebileceği belirtilmişse de Belediyemizin Kanunun yürürlük tarihinden önceki dönemlere ait tarh edilmemiş YHKP bulunmamaktadır.

Bugün itibariyle Belediyemizce 6360 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce tamamlanmış işlere istinaden tarhiyatı yapılmış ve tahsilatından vazgeçilmesi mümkün bulunmayan Yol Harcamalarına Katılma Paylarının ödemeleri kabul edilmektedir. Vatandaşlarımızın gecikme zammı uygulaması ile karşılaşmamaları için adlarına tahakkuk etmiş Yol Harcamalarına Katılma Paylarını süresinde ödemeleri gerekmektedir.

6/12/2012 tarihinden sonraki hizmetler için Yol Harcamalarına Katılma Payı alınmayacaktır."Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CHP Lİ BLD 6 yıl önce

BANAZ BELEDİYESİ KATKI PAYI ALMIYORMU SORUN DA BİR ÖĞRENİN %2 OLARAK TAHSİL EDİLİYOR,BANAZ DA SONUÇTA BİR CHP FİLİZ BİLEN BU KONUDA MALESEF BİLMİYO :)))

Avatar
vatandaş 6 yıl önce

6 /12/2012 tarihinden itibaren almayacak bu belediyenin bir lütfu değil ,yasa gereği ,önceki dönemlerde ise vatandaşa yükletilen ağır bedeller söz konusu,bunlarda belediyenin insaflı olması gerekirdi.sık sık yol döşemesi yapılması vatandaşın suçu değil ,önceki dönemlerinde hepsinin tarhının yapılmasında acele neydi ,vatandaşa itiraz hakkı verildi mi acaba

Avatar
madur 6 yıl önce

Önce cebi doldur sonra elestirilincede birakiver bu ne ya ya almayacaksiniz yada sonuna kadar alacaksiniz bu bir nevi hirsizlik sanki ev sahibinden korkan hirsiz gibi artik almiyoruz demek sizi kurtarmaz bundan sonra

Avatar
uşaklı yurttaş 6 yıl önce

Gerçekten halkçı bir yönetim anlayışına ihtiyacımız var. Mevcut belediye yönetimi geçen dönem de yol yol derken bizi yolmuştu.