Uşak Halkı Kurumların Kesme Bağlama Ücretinden Yaka Silkiyor

Uşak Halkı Kurumların Kesme Bağlama Ücretinden Yaka Silkiyor

Özelleştirme furyası ile beraber devlet bir çok sektörden elini ayağını çekti. Ancak alternatifleri olmayan ya da az olan, rekabet gibi bir derdi olmayan bazı hizmet sektörlerindeki kurumlar adeta kafasına göre sözleşme düzenliyor ve vatandaşın hem cebini yakıyor hem de (belki farkında değil ama) onuru ile oynuyor. Görüştüğümüz bazı vatandaşlar bu durumu şu sözlerle özetliyor; Kurumlar fırsatçılık yapıyor, Devlette göz yumuyor.

Bilindiği gibi TEDAŞ gerçekleştirilen bir özelleştirme ile kesme bağlama işlemini özel firmaya yaptırıyor. Ödemesi bir gün geciken elektrik abonelerine derhal ihbarname çıkartılıyor ve 5 gün içerisinde ödememesi halinde elektiriğinin kesileceği bildiriliyor. Vatandaşın tabiri ile bir fırsatçı edası ile gönderilen bu ihbarnamelerin çoğu zaman kapıya sıkıştırılıp gidildiği ihbarnameden haberi dahi olmayan vatandaşın 5 gün sonra, habersizce elektiriği kesiliveriyor. Aksi tesadüf genelde mesaiye bir saat kala kesiliyor elektirik, evinizde doğalgaz ile ısınıyorsa yandınız derhal yatırmalısınız. Çünkü karanlığıa bir şekilde çözüm bulabilirsiniz belki ama ısınma problemini aşmanız mümkün değil. Neyse vatandaş gidiyor borcunu ödemeye, hemen herkesin ki aynı gün kesildiği için (firmanın maliyeti aşağı çekme kaygısı buna sebep sanırız) uzun kuyruklar da beklemek zorundasınız. Kuyrukta tanıdık denk gelmesin bari diye kaygılar içinde kıvranarak sıra beklemeye koyuluyorsunuz suç işlemiş gibi başınız önde. Günü geçen faturayı bankalar da tahsil edemiyor. Bekleyin dakikalarca inşaallah mesai bitmeden sıra gelir. Neyse sıranız şans eseri mesai bitminden önce gelirse gecikme bedeli ile beraber ödeyin faturayı; yetmedi bir de 18 lira kesme bağlama ücreti. Ardından mağduriyet bununla da sınırlı kalmıyor. Elektiriğinizin açılması için saatlerce beklemek zorunda kalıyorsunuz. Kış günü karanlık saat 17:00'da çöküyor. Bazen öyle oluyor ki vatandaşın elektriğinin açılması saat 19:30'a hatta 20:00'a kadar gecikebiliyor. Yani, faturanızı yatırmanız halinde bile, en üç saat karanlıktasınız. Isınma ve tüpgaz işlemi için doğalgaz kullanıyorsanız hem yemeksiz kaldınız hem de soğukta mağdur olabiliyorsunuz.

Eskiden kesme bağlama işini de TEDAŞ yapardı; öncelikle elektiriğinizin kesilmesi için belli bir limitin üzerine borcunuzun çıkması beklenirdi. Yani devlet vatandaşına bir miktar kredi açardı, tabiki faizini almak kaydı ile. Şimdi bu kredi kalktı, faturanız kaç para olursa olsun elektiriğinizin kesilmesi söz konusu. Buna bir limit konulamaz mı? Mesela borcu 200 lirayı aşan abonenin elektriği kesilir denilemez mi? Zaten abonenin elektirik kullanma zorunluluğu hep var ve paranın batma ihtimali sıfıra yakın. Kaçak kullananların cezasını ödettiğiniz, ağır vergiler ile elektriği maliyetinin üç katına yükselttiğiniz KDV, ÖTV gibi vergiler ilave ettiğiniz yetmiyor mu? Zaten gecikme faizini en yüksek bedelden uyguluyor alıyorsunuz, o halde Devlet niçin varlık sebebi olan Milletine güvenmez. Hem sonra nedir bu 18 lira kesme bağlama ücreti, zaten genel de aynı günlere sıkıştırılıyor. Aynı sokak hatta aynı apartmandan aynı gün içinde beş altı abonenin elektiriği birden kesilebiliyor. Sanki, firma her kesme-bağlamaya taksi tutupta mı gidiyor? Bu fahiş ücretin sebebi ne? Devlet niçin bu duruma göz yumuyor. Ayrıca bağlama işlemi en erken saat 18:00'da başlatılıyor neden vatandaş borcunu öder ödemez bir saat içinde açılma işlemi gerçekleştirilmiyor da mağduriyetlere sebep olunuyor. Evini doğalgaz ile ısıtan ve küçük çocuğu olan vatandaş ne yapsın, komşuya mı sığınsın? 

Su meselesinde de yine benzer mağduriyetler daha az olmakla birlikte söz konusu, edindiğimiz bilgiye göre eskiden 100 lira olan su kullanıcısının kredisi 70 liraya çekilmiş. Yani eskiden borcunuz 100 lirayı aşarsa kesiliyordu artık bu limit Belediye tarafından 70 Liraya düşürülmüş. Uşak Belediyesi'nin kendi abonesi olan vatandaşında parasının batma ihtimali çok zayıf olduğu halde vatandaşa güveni 70 lira mıdır? Kredinin enflasyon oranında artırılması beklenirken düşürülmüş olması garipsenecek bir durum değil mi? 

Doğalgaz, İnternet ve telefon hizmetlerinde de durum çok da farklı değil. İnternetin telefonun kesme bağlama parası da ne demek anlamak hiç ama hiç mümkün değil. Ekstra ne masraf ediliyor da kesme bağlama parası alınıyor? Bu durum Uşak'lı vatandaşların merak konusu. Ayrıca özellikle internet bir gece mesai sonrası ansızın kesilebiliyor, vatandaş geceyi internetsiz geçirmek zorunda kalabiliyor. Bu da garipsenecek bir durum değil mi?

İnsanlar işsiz kalabilir, hastalanıp çalışamayabilir, farklı sebepler ile bir dönem ekonomik sıkıntı yaşayabilir, ya da öğrencidir, parası gelmemiş olabilir veya otomatik ödeme talimatı vardır da teknolojik aksaklıklar olmuş olabilir  ve faturasını geciktirebilir, sosyal devletin, vatandaşına bu gibi durumlar için az da olsa müsamahalı davranması gerekmiyor mu? Sosyal Devlet ilkesinin gereği olarak özel firmaların insafına bırakılmayacak alanlar vardır. Özellikle elektirik ve su gibi temel ihtiyaç olan hizmetlerin verildiği sahalarda sırf kesme-bağlama ücretini alabilmek için faturanın günü geçer geçmez kesinti yapıldığını düşünen vatandaşlar bu duruma isyan etmekte. Biz de Uşak Haber Merkezi ekibi olarak vatandaşın bu isyanını hem kamuoyu ile hem de yetkililer ile paylaşalım istedik. Kimbilir belki de yetkililer gereğini yapar da mağduriyetler daha aza indirgenir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
genç uşaklı 8 yıl önce

Doğudaki elemanlar elektrik kesilmesi bi yana dursun para bile vermiyorken bizim halkımız ise sürekli mağdur ediliyor. Yazıklar olsun bu sisteme, sistemi yönetenlere.. Hakkımı helal etmiyorum.. Başbelaları Uşak'a da gelmeye başladılar korkuyorum ki artarlarsa azınlık olacağız ilerde :((((

Avatar
halil ibrahim öz 8 yıl önce

Doğudaki kaçak elektrik parqasını bile biz öderken bu adamlar bizi soymak için ellerinden geleni yapıyorlar.Hele şu oedaşa hiç bişe demiyorum. Benim elektriğimi cuma günü 5 e dogru kestiler. Allahlarından bulsunlar ..

Avatar
servet bodur 8 yıl önce

o kadar söylenecek söz varkı nerden baslıyacagımı bılemıyorum kullanılan su mıktarı 20tl ödenecek mıktar 41tl aradakı 21 tl sorma öde ücretı yok efendım sayac okuma bılmem ne dolduruyolar her faturada her ay bu aynı yaktıgın kadar sorma ver parası bız koyun gıbı güdülmeye alısık oldugumuz muddetce bu böyle devam edecek yapılması gereken cok sey var ama herkes boynunu ıcıne cekmıs

Avatar
Uşaklı vatandaş 8 yıl önce

Yerel gazetecilik alanında büyük bir boşluğu doldurarak farklı bir çıkış yakalayan, tarafsız yayın anlayışı ile halkın sesi ve kulağı olan Uşak Haber Merkezi ekibine bu türden haber ve yazıları için çok teşekkür ediyoruz. Lütfen bu işin peşini bırakmayın UDAŞ ve Oedaş ile ilgili o kadar çok şikayet var ki lütfen bunları gündeme getirin ki mecbur kalsınlar düzeltmeye.

Avatar
a.e. 8 yıl önce

evimi taşıyınca TTnet aboneliğini iptal ettiremedim ve unuttum. Aradan 5 ay geçti kapatmak için gittiğimde hiç kullanmadığım 5 ayın ücretini aldılar. Üstelik 2. aydan sonra hizmet zaten kesilmiş (fatura ödenmediği için) hiç vermedikleri bir hizmetin parasını aldılar..
hırsızlığın kılıfa uydurulmuş hali bu sanırım..

Avatar
Yaşar Şahin 8 yıl önce

Bu haber belki de bir milat olur haydi Uşak herkes facesinde tvitinde paylaşsın bu haberi görsün yetkililer isyanı. TEŞEKKÜRLER UHM.

Avatar
Kemal Akay 8 yıl önce

uşakhabermerkezide olmasa sesimizi duyuracak kimse yok bıktık bu boşa ödediğimiz paralardan milletin sırtından hiç yere kazanılan paralarla yönetilen bir ülkede hala borç içindeyiz damla damla gelen paramızla kepçe kepçe ödeme yapıyoruz kullandığımız miktar kadar daha fazlasını boş yere ödüyoruz artık bıktık bu uydurma bedellerden. halkın sesi olduğunuz içinde teşekkürler uşakhabermerkezi Allah sizdeen raz olsun

Avatar
Şeyda Kara 8 yıl önce

Ne evimize tebligat geldi ne de kesilirken haber verildi. Biz evde iken kesilmiş ama farketmedik. Akşama yemeğe misafirimiz gelecekti ki son anda anladık elektiriğin borçtan dolayı kesildiğini, ilk defa yaşadık bu durumu ve tamamen unuttuğumuz için yatırılmamıştı elektirğimiz. Sonuçta misafirimize rezil olduk ki sormayın. Bizlerin hakkını her alanda savunan ve cesurca mücadele veren Uşak Haber Merkezine de hislerime tercüman olma imkanı sunduğu için çok teşekkürler.Umarım bu yazı yetkililerin dikkatini çekerde belki bir takım düzenlemeler yapılır, Allah sizden razı olsun kardeşlerim.