Uşak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek i Ağırladı..

Uşak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek i Ağırladı..


BAKAN ŞİMŞEK: GAZETECİLERİN İÇERİ ALINMASINI DOĞRU BULMUYORUZ

 

Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)- MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, "Hiçbir şekilde gazetecilerin ve bir kimsenin fikirlerini ifade etmesi nedeniyle içeri alınmasını biz kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz. Çok açık söylüyorum. Çünkü biz bu yola, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve daha çok refah için çıktık. Geldiğimiz günden beri de yaptığımız şey budur. Gazetecilerin yazdıklarından dolayı cezalandırılmaması için bir yasa tasarısı tasarlayarak, Meclis'e göndereceğiz" dedi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) tarafından düzenlenen 2009 yılı Vergi ve İhracaat Şampiyonları ödül törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, eşi Esra Şimşek ile birlikte katıldı. Törende ayrıca Vali Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı bağımsız Ali Erdoğan, AK Parti Uşak milletvekilleri Mustafa Çetin ve Nuri Uslu, CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, UTSO Başkanı Hazim Sesli ve çok sayıda işadamı da yer aldı.

BUNU HÜKÜMETE MAL EDEMEZSİNİZ

Ergenekon soruşturmaları kapsamında bazı gazetecilerin gözaltına alınmaları konusundaki değerlendirmesi sorulan Bakan Şimşek, şunları söyledi:

"Gazetecilerin son günlerde gözaltına alınması konusunda bizi suçluyorlar. Başbakanımız çok açık bir şekilde söylüyor 'Bunu hükümete mal edemezsiniz' diye. Bu yargının bir tasarrufudur. Başbakan yardımcımız da 'Basın mensupları söylediklerinden ve yazdıklarından dolayı hiçbir şekilde cezalandırılamayacağını içeren bir yasa tasarısını Meclis'e göndereceğiz' dedi. Yani dolayısıyla bizleri bunlarla ilişkilendirmeleri hakikaten bir haksızlıktır. Çünkü burada yapılan tasarruf bir hükümet tasarrufu değildir. Zamanı geliyor 'Yargı bağımsız' deniyor ama bu tip durumlarda hükümetin eleştirilmesi haksızlık. Hiçbir şekilde gazetecilerin ve bir kimsenin fikirlerini ifade etmesi nedeniyle içeri alınmasını biz kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz, yanlış buluyoruz. Çok açık söylüyorum. Çünkü biz bu yola, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve daha çok refah için çıktık. Geldiğimiz günden beri de yaptığımız şey budur. Gazetecilerin yazdıklarından dolayı cezalandırılmaması için bir yasa tasarısını, Meclis'e göndereceğiz."

TAKASA SICAK BAKTI

UTSO'nun 5 yıldır inşaat halindeki yeni hizmet binasının Defterdarlık binası ile takas teklifini sıcak karşılayan Bakan Şimşek, "Defterdarlık binası yeri yetersiz ve depreme dayanıksız. Defterdarlığa yeni bina lazım. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın inşa ettikleri yeni bir yer var. Fakat unuttukları bir kısım var. Değerlendirme meselesini Milli Emlak Genel Müdürlüğü Müfettişleri yapacak. Kimin karlı çıkacağı o zaman belli olacak" dedi. Bakan Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vergi yükümlüklerini hakkıyla yerine getiren ve vergi ödemede üst sırada yer alan bütün mükelleflere şükranlarımı sunuyorum. İhracatta üst sıralarda olanları tebrik ediyorum. Yine de bunu hakkıyla yerine getirenler olduğu gibi zaman zaman bu yükümlüklerini yerine getirmede zayıf kalanlar da var. Vergi yükümlülüklerine yerine getirenleri ödüllendirmek önemli. Biz Uşak’ta iş ve aş üretenlerin yanındayız. Biz özel sektörün dinamizmine inanmış ve özel sektör eliyle Türkiye’nin dinamiğini gösterecek bir partiden geliyoruz. Bugünkü gelinen nokta, bizim özel sektöre yaklaşmamış ve dinamizmi harekete geçirmemiz sayesinde oldu. Türkiye’de geçen sene 1 milyon 300 binden fazla insan iş buldu. Bunu devlet orada burada yeni fabrikalar açarak yapmadı. Devlet olarak biz iş ve aş üretenlerin önünü açtık. Onlar için güven dolu istikrar ortamı sağladık. Teşvikler verdik ve faizleri tek hanelere düşürdük."

Türkiye’de verginin fazla olması nedeniyle kayıt dışılığın yaygın olduğu yönünde bir kanı olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek, "2002’den sonra hiçbir alanda vergi yükü artmadı. 2002’de elde edilen 100 TL’lik karın 33 TL’si hazineye geliyordu. O dönemde yüzde 33 olan kurumlar vergisi oranı, AK Parti ile yüzde 20’ye düştü. Vergi yüksek diye kayıt dışılık var derseniz herkes size güler. Biz vergi oranlarını aşağıya çekmişken, kamu finansman dengelerini bu kadar düzeltmişken, kayıt dışılık neden var. Kayıt dışı ile ilgili yapılan çalışmalarda azalma var ancak arzulanan noktada değil. 2002 yılında çalışanların yüzde 52’si kayıt dışıydı. Bugün yüzde 43’ü kayıt dışı. Aslında azalıyor ama hala rakam yüksek. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile kayıt dışı sıfır değildir. Bizde diğer ülkelerdeki yüzde 10 ve yüzde 20’leri yakalamak için yeni bir Kayıt Dışı Eylem Planı hazırladık. Çok yakında uygulamaya konulacak. Çünkü işini en iyi şekilde yapan ve vergisini ödeyenlere haksızlık oluyor. Kayıt dışı haksız rekabeti yaratıyor, sadece vergi kaybı değil. Türkiye’nin kalkınmasının önünde önemli bir engeldir" diye konuştu.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

Muhalefetin, AK Parti ile 1970’li yılların siyasi modeliyle yarışmaya çalıştığını ifade eden Bakan Şimşek şunları söyledi:

"2003 yılına kadar 57 hükümet gelmiş. Bu 57 hükümet 79 yıllık bir dönemde gelmiş. Bölün 79’u 57’ye ortalama ömürleri 1,5 yıl. Siz AK Parti ile vizyon üzerine yarışabilirmisiniz? Yarışamazsınız. Olsa olsa popülizm ile yarışırsınız. Memleketin olmayan imkanlarını vatandaşa taahhüt ederek yaşarsınız. Sonra da göreve geldiğinizde verdiğiniz sözü yerine getiremezsiniz ya da Türkiye’yi borçlandırma sürecine sokmuş olursunuz. Siyasi liderler diyorlar ki bütün taşeron işçileri kadroya alacağız. Maliyeti hiç konuşmuyorlar. Biz popülizm tuzağına düşmeyeceğiz. Biz kandıran olmayacağız. Şu ana kadar söyledikleri ve vaat ettiklerini toplayın 180 milyar TL yapıyor. Varsayalım bunun yarısı olsun, bu ne demek 90 milyar TL demek. Türkiye’nin bu yıl ki bütçe açığı 33 milyar TL. Faizler yükselir. Esnafımız onların döneminde aylık yüzde 5’le borçlanırken, şimdi yıllık yüzde 5’le borçlanıyor. Seçimlerde biraz daha fazla oy kazanayım diyerek yerine getirilemeyecek taahhütlerde bulunuyorlar. Vatandaşı kandırmak iyi bir strateji değildir."

REKORTMENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Bakan Şimşek, Uşak’ta ihracat, gelir vergisi ve kurumlar vergisinde ilk 10’a giren şirketleri ve yöneticilerine ödüllerini verdi. UTSO Başkanı Hazim Sesli tarafından Bakan Şimşek ve eşi Esra Şimşek’e el dokuması Uşak halısı, Eşme kilimi ve üzerinde Bakan Şimşek’in fotoğrafının bulunduğu Fenerbahçe logolu battaniye hediye edildi. Şimşek verilen yemeğin ardından AK Parti İl Başkanlığı’nda partililerle sohbet edip İstanbul’a hareket etti.


 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.