Uşak Milli Eğitim'in Gerçekleştirdiği Yemek İhalelerinden Kötü Kokular Geliyor!

Uşak Milli Eğitim'in Gerçekleştirdiği Yemek İhalelerinden Kötü Kokular Geliyor!

Kamu kurum ve kuruluşlarında özellikle doğrudan temin ya da davetiye usulü ile gerçekleştirilebilecek fiyat aralığında bulunan hizmet alımlarının gerçekleşmesi için yapılan ihalelerlerden sonra asıllı ya da asılsız iddialar sürekli ortalıkta gezinir.

Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nce geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihalenin ardından yaşananlar ise gerçekten insanı derin şüphelere iten ve düşündüren cinsten. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, yaptığımız geniş çaplı araştırmanın ardından, firma ismi ve fiyatları belirtmeksizin bu iddiaları kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde 14 taşıma merkezinde eğitim görecek olan, 1622 öğrenci için 177 gün sıcak öğle yemeği hizmeti alımı ihalesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirildi. Açık ihale usulu ile gerçekleşen ihaleyi, ihaleye katılan 5 firma arasından en az fiyatı veren firma aldı. Buraya kadar her şey normal en azından göze çarpan bir usulsüz ya da şaibeli durum yok. Ancak bundan sonra yaşananlar ile ilgili aynı sözleri sarfetmek oldukça zor gibi görünüyor. 

Zira İl Milli Eğitim Müdürlüğü ihale komisyonu, 17 firmanın döküman aldığı fakat 5 firmanın teklif vermek sureti ile katıldığı ihaleyi; alması gereken yani en düşük teklifi veren firmanın teklifini şartnamede istenen 5 yıl iş şartını taşımadığı gerekçesi ile değerlendirme dışı bıraktı. Yani ihaleyi alması gereken firmayı eledi. Bunun üzerine firma Milli Eğitim'in kararına itiraz ederek KİK'e başvurdu. Kamu İhale Kurumu (KİK), firmanın haksız olarak elendiği, 5 yıllık iş deneyiminin olduğu yönündeki itirazını değerlendirdi ve firmayı haklı buldu. KİK'in kararı; ihalede en düşük fiyatı teklif veren firma ilk ilan veya davet tarihinden geriye doğru, 5 yıldan eski tarihte alınmamış olmak kaydı ile ihale tarihine kadar kabul işlemleri yapılmış iş deneyim belgelerini sunabilir yönünde oldu. Yani firmanın 5 yıllık iş deneyimi şartını yerine getirmiş sayılması gerektiğine hükmetti. KİK'in bu kararının ardından, prosüdüre göre ihalede en düşük fiyatı veren firmaya aşırı düşük sorgusu istenecek ve maliyet hesaplamaları kontrol edilecekti.

Nitekim İl Milli Eğitim Müdürlüğü ihale komisyonu da öyle yaptı. Ancak bu arada KİK'in kararında var olan bazı eksiklikleri gidermeleri gerektiği halde iddiaya göre, her nedense bu eksiklikleri gidermeden aşırı düşük sorgusunu KİK'e göndermeyi yeğledi. Bu durum da ciddi bir zaman kaybına sebep olacak ve bu arada ihale sonuçlanmamış olacağı için yıllık değil de daha kısa vadeli ihaleler ile hizmet alımı gerçekleşecek. Yani yıllık ihalenin şartnamesindeki şartları taşıyan ya da taşımayan firmaların da katılabileceği daha küçük çaplı, üstelik açık ihale yerine davet usulü şeklinde yapılan ihaleler ile hizmet yani öğrencilerin yemek temini işi alınabilecekti. Zira 40 günlük yemek temini için yapılan davet usulü ihalede İl Milli Eğitim Müdürlüğü İhale Komisyonu kendi belirlediği üç firma ile ihaleyi gerçekleştirdi.

İlginçtir; Milli Eğitim özürlüler okulu olarakta bilinen Vala Gedik İlköğretim Okulu ve İş Okulu'nun ihalesine de yine aynı üç firmayı davet etti. Eşme'de gerçekleşen ihalede de aynı üç firma davet edilmiş ve fakat başka firmalara davetiye verilmek istenmediği iddia edilmişti. En son edindiğimiz bilgiye göre bu üç firma dışındaki bir firma çok ısrar ederek ihale dökümanlarını almayı başarabilmişti.

Uşak Merkez'de yapılan ihaleye çağırılan firmalar arasında büyük (yani 1 yıllık) ihaleyi alan ve henüz sonuçlanmayan KİK'in onayını bekleyen ihalede en düşük teklifi veren firmayı İl Milli Eğitim'in davet etmemesi garipsenecek bir durum değil midir? Belki kanunen istediği firmayı davet edebilme hakkı olabilir, ancak şayet onaylanırsa 1 yıllık ihaleyi alan firmanın davet edilmemesi ne kadar etiktir? Üstelik Uşak Merkez'de yapılan iki ayrı ihaleye de aynı üç firma davet ediliyor ve ihaleyi farklı firmalar alıyor, bu durumda Eşme'de yapılacak ihaleyi de üçüncü firma alırsa şayet şüphelenmekte haksız olur muyuz? İl Milli Eğitim Müdürlüğü neden bir önceki büyük ihalede; ihaleye en düşük teklifi atan firmayı çağırmaz ya da o firmaya ihale dökümanı teslim etmek istemez? Davet edilen firmalardan bir tanesi ise büyük ihaleye katılmayan bir firma.

Ayrıca bu ihalenin alelacele hazırlandığı gece KİK'in internet sitesinde yayımlanıp 36 saat içinde yapıldığı da gözönüne alınırsa bu durum zihinlerde soru işareti bırakmaz mı? Yine edinilen bilgiye göre Sivaslı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde de yapılan 1 yıllık yemek temini ihalesini de aynı firma aldı, ancak Sivaslı İlçe Milli Eğitim'de bu firmayı Uşak elediği için bizde eliyoruz şeklinde gülünç denilebilecek bir gerekçe ile eledi.

Özetleyecek olursak; Yapılan ilk ihalede KİK'e yapılacak itiraz ile haklı bulunacağı bile bile en düşük fiyatı yazan firma elenmeye mi kalkışıldı? Ardından KİK'in itirazı kabulle birlikte, firmanın elenmesini yani Milli Eğitim'i haksız bulduğu kararda  bir takım eksikliklerin giderilmesi talebinin gözden kaçırılmış gibi yapılarak sürenin uzamasına sebep olunmak mı istendi? Yani ihalenin mümkün olduğunca geç sonuçlanmasını isteyerek küçük ihaleler yani davetiye usulü yapılabilecek fiyat aralığında ihaleler yapılabilmesinin önü mü açılmak istendi? 40 günlük yemek temini için yapılan ihaleye yıllık ihalede en düşük fiyatı yazan firma neden çağırılmadı? Niçin düzenlenen üç ayrı ihaleye de sadece aynı üç firma davet edildi. Üç İhaleye de çağırılan üç firma kendi aralarında anlaşıp ihaleleri paylaşabilirler mi? Milli Eğitim tüm ihalelere de aynı firmaları çağırıp başka firmayı sokmayarak böyle bir anlaşmanın zeminini oluşturmuş olamaz mı? Başka yemek firmaları ihalelerden neden haberdar edilmedi? Sivaslı İlçe Milli Eğitim'in ihaleden firma eleme gerekçesi Uşak elemiş biz de eledik olabilir mi? gibi soruları sormak mümkün. Zaten edinilen bilgiye göre kendisine davet verilmeyen firma Uşak Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü'ne de yazılı bir dilekçe ile başvurarak şikayette bulundu. Tabii ki ispat edilmesi ya da belgelenmesi oldukça zor iddialar olduğu için soruşturma sonucunda ne çıkıp çıkmayacağını kestirmek zor.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, cevap haklarını dilediği zaman özellikle ismini vermediğimiz firmalara ve Milli Eğitime kullandırmak şartı ile iddiaları kamuoyu ile paylaşma vazifemizi ifa ederek bu durumu haberleştirdik. Elbette ki kendimizi yargı yerine koymuyoruz ve kimseyi zan altında bırakmak gibi bir derdimiz yok kaldı ki konu adli mercilerce de sorgulanmakta olup bu ve benzeri konuların Uşak halkı ve kamuoyu adına takipçisi olmayı  sürdüreceğimizi ve taraflarında cevap haklarını her zaman kullandıracağımızı tarafsızlık ilkemizden asla ödün vermeyeceğimizi de kamuoyuna saygı ile belirtiriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEB'Cİ KEMAL 7 yıl önce

müslüman kardeşlerimize yakışır...

Avatar
sezen atıl 7 yıl önce

derinlere inmek gerek

Avatar
uşaklı 7 yıl önce

peki ilk ihale ile 2. yapılan ihale araında ne kadar fiyat farkı var bu paralar milli eğitim müdürünün cebinden mi çıkıyor fakir fukaranın parası çarçulmu ediliyor sayın müdür birde bunu açıklaya bilir mi acaba ben vatandaş olarak arada fiyat farkı varsa hakkımı helal etmiyorum ve bir dahada bu olaydan sonra akp ye oy vermeyi düşün müyorum

Avatar
idareci 7 yıl önce

olayın arkasında siyaset mi var yoksa birilerine cukka mı var kafam karıştı böyle bir olayı ya siyasiler böyle yapılacak demiştir yada birileri cebi doldurmuştur yoksa neden böyle bir olayı göze alsınlarki ben şahsen göze alamam gelen alsın dosyayı girsin ihaleye herkesin hakkı neticede etik olan bu yazıklar olsun gerçekten her kimin parmağı varsa

Avatar
Grup Yorum 7 yıl önce

ihalelere fesat karıştırmaktan yasaklanan bir firmanın çağrılması sanırım daha etik olurdu böylemi düşünüyosunuz;davet edilmeyen firmalar kamuoyu baskısı oluşturarak bundan sonraki ihalelere davet edilmeyi planlamış olmalılar kain olmaya gerek yok mesela yarın eşme ihalesi var ve bu ihaleyede 3 teklif verilecek ve teklif veren iki firma, iki kardeşin firması olacak zihinlerinizde soru işareti kalmasın o zaman eşme ihalesini takip edin yapmış olduğunuz haberle örtüşmeyecektir.şöyle düşünebilirmiyiz 3 firma çağrılacağına göre 2 firmada kardeş ise bunun adı ne?. idarenin objektif davrandığınıda düşünebiliriz yasaklama kararı olan firmayı çağırmaması çok isabetli ekonomik açıdan 1.teklif ve 2.teklif verenide çağırmaması isabetli ayrıca tüm komisyonlar bağımsızdır hiç kimseden talimat almadıkları gibi ne sayın milli eğitim müdürü nede milli eğitimden bir yetkili o,şu,bu firmayı çağırın yada çağırmayın gibi bir telkinde bulunmamıştır.her şeyden önemlisi bu çocukların yemek yemesi yanlışmı?

Avatar
ebabilbirkuştursözündendönen... 7 yıl önce

şimdi arkadaşlar gazetecilik kutsal bir meslektir.. insanları yazılı ve görsel basınla bilgilendirmeye çalışırken yalansız yada tarafsız olmak gerekir diye düşünüyorum.. yok eğer tarafsızlığınızı koruyamayacaksanız "tarafsızlık ilkesi"nden bahsetmeyeceksiniz değil mi?
şayet biz tarafsız basın ilkesine dayanarak mesleğimizi icra etmeye çalıyoruz diyorsanız da yazdıklarınıza dikkat edeceksiniz ki ben gibi sizin bu bilgileri aldığınız kişilerin hakkında bilgi sahibi olan birisi çıkar taraflı olduğunuzu ortaya koyar..
demem odur ki;

Avatar
ebabilbirkuştursözündendönen... 7 yıl önce

kaç kişinin ekap'ta döküman aldığı bildiğim kadarıyla ihalede komisyon tarafından ilan edilmemektedir ve bahsettiğiniz "17" firma bilgisine nasıl ulaştığınız da ayrı bir şüphe uyandırmaktadır ve bu şüpheli konuyu neden araştırmadınız?
bir araya gelinen ihale ortamlarında "emniyet organize şubeye şikayet ettim" diye gezinen firma ve sahipleri kendilerini sütten çıkma ak kaşık gibi göstermeleri güldürücü bir durumdur..
aynı zamanada bu firma "uşak huzur evi̇" ihalesinde "i̇haleye fesat kariştirma" suçundan yargılanmaktamıdır? neden araştırmadınız? ayrıca bu firma "kendi̇ bölgem" diye ilan ettiği ilçede 21 firma döküman aldığı halde neden sadece kardeşinin firması ile bahsedilen firmanın teklifleri değerlendirilmiştir..
ne gariptir ki bu bölgenin ihalesi yıllardır sadece 2 kardeşin firması arasında dönmektedir. çok ilginç değil mi?

Avatar
ebabilbirkuştursözündendönen... 7 yıl önce


idarelerin bu 3 firmayı seçmesi iş yaptığı yıllarda çocukları mağdur etmeyecek bir hizmet sağlamış olmasından kaynaklanamaz mı?
milli eğitim yetkililerinde hiçbir yetki ve güven yok mudur? neden araştırmadınız ?
ortalığı veryansına veren ki şikayet edip haksız olduğunu (mahkemesi̇ devam etti̇ği̇ halde) iddia edip süreci uzatmaya çocukları mağdur etmeye sebep olmamış mıdır?? idarenin kısa süre içinde mağduriyeti engellemek için (ki 1. ihale sonuçlanmamışken) yaptığı ihale göze batmıştır..
bu yazıyı yazan arkadaşlar tek taraflı, araştırmadan, belgelendirmeden yaptığınız şey sadece bu suçlu insanların arkasında durmak değil ortaya resmen çamur atarak kurumdaki personellere ve iyi hizmet vermeye çalışan insanları lekelemek değil midir?