Uşak’ın Deprem Raporu Hazırlandı!

Uşak’ın Deprem Raporu Hazırlandı!
Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü açtıklarını ve gelecek akademik yılda bu bölüme öğrenci alınacağını söyledi. İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne yaklaşık iki ay önce öğretim üyesi aldıklarını belirten Rektör Çelik " Sayın Yrd. Doç. Dr. Elif Çağda Kandemir Uşak Üniversitesi ailesine iki ay önce katıldı. Kendisi Uşak İlinin Depremselliği konulu bir çalışma yaptı. Tebrik ediyorum. Biz Uşak Üniversitesi olarak ülkemizin ve bölgemizin sorunlarına çözüm olacak araştırmalar yaparak farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Ülkemiz deprem kuşağında yer alıyor. Depremden korunma yöntemlerini öğrenmek ve özellikle depreme dayanıklı binalar yapmak çok önemli. Yrd. Doç. Dr. Elif Çağda Kandemir'in yaptığı çalışma Uşak'ın deprem riskini ve bu durumu göz önünde tutarak mevcut ve bundan sonra yapılacak olan yapıların kalitesinin ve denetiminin ihmal edilmemesi gereken konular olduğunu ortaya çıkarmaktadır" dedi.

Mühendislik Fakültesi İnşaat  Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Çağda Kandemir ise Uşak İli Depremsellik Raporu'nu yaklaşık iki ayda hazırlandığını, raporun ilin tektonik yapısı üzerinde yapılan araştırmalara dayalı olarak oluşturulduğunu ifade ederek konuyla ilgili olarak şunları aktardı: "Türkiye  Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer alıyor. Merkez üssü Uşak olan 1944 yılında 21 kişinin yaşamını yitirdiği, 3 bin 500 binanın hasar gördüğü 6.2 şiddetindeki depremin ardından yıkıcı etkisi olan bir deprem meydana gelmedi. Uşak'ın son 50 yıllık deprem hareketliliğine bakıldığında 1969 yılında merkez üssü Manisa-Alaşehir olan 6.9, 1970 yılında merkez üssü Kütahya-Gediz olan 7.2, 1995 yılında merkez üssü Afyonkarahisar-Dinar olan 6.2 büyüklüğündeki depremlerin de etkilerini yaşadığını görüyoruz. Uşak genelinde büyük deprem üretecek uzun aktif faylar yer almıyor. Ancak Uşak'ın kuzeyinde bulunan Kütahya iline bağlı Gediz, Demirci, Simav, Şaphane ve Altıntaş arasında uzanan faylar hareketli.

Uşak'ın kuzeydoğusundaki Banaz ilçesi ile güneybatısındaki Eşme ilçesi yer yer birinci derece deprem bölgesindedir. İl merkezinin batısında çok kısa, aktif faylar mevcuttur. Yaklaşık 10-20 kilometre uzunluğundaki fayların hesaplamalara göre  4.7-5.3 büyüklüğünde deprem üretebileceği öngörüldüğünde Uşak civarındaki fayların düşey atımlı normal faylar olduğu ve tek başlarına 7'den büyük deprem üretebilme olasılığının az olduğu söylenebilir. Ancak Uşak merkezde bazı bölgelerde gevşek alüvyal zeminler var. Bu bölgelerin depremlerden daha şiddetli olarak etkilenmesi olasıdır. Merkezde yapılacak binaların Deprem Yönetmeliği'nde belirtilen zemin koşullara göre inşa edilmelisi gerekir. Uygun zemine uygun yapı ilkesi her zaman göz önünde tutulmalıdır. Uşak İlinin Depremselliği raporunda bunu vurgulamaya çalıştık."

Yrd. Doç. Dr. Elif Çağda Kandemir kimdir?

1985 yılı İzmir doğumlu olan Yrd. Doç. Dr. Elif Çağda Kandemir öğrenim hayatını sırasıyla Hasan Ali Yücel İlkokulu, Otuz Ağustos İlköğretim Okulu, Bornova Anadolu Lisesi ve Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı. 2003 yılında başladığı lisans öğrenimimi, 2007 yılında birincilikte bitirerek, yüksek lisansını Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde Hidrolik Anabilim dalında tamamladı ve aynı zamanda Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. Yüksek lisans öğrenimi esnasında TÜBİTAK Yurt İçi Yüksek Lisans bursiyeri oldu. Ayrıca yüksek lisans öğrenimi süreci içinde Japonya Kumamoto Üniversitesi'ne, Japan Student Service Organization (JASSO) bursu kazanarak teziyle ilgili olarak 3 ay süreyle orada çalıştı. Doktora öğrenimini Monbukagakusho bursu kazanarak gittiği Japonya'nın Kumamoto Üniversitesi'nde, İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim dalı kapsamındaki yeni nesil enerji sönümleyiciler ile ilgili çalışmalar yaparak 25.09.2012'de tamamladı. 26.04.2013 tarihi itibariyle Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
??? 7 yıl önce

hocam 2 ayda ilimizin depremselliği ile ilgili çalışma mı yaptı,yoksa önceki yapılan çalışmalardan bilgileri toplayarak derleme mi yaptı acaba? haberde verilen bilgiler başka bir mühendisliği ilgilendirir de!!!

Avatar
depremci64 7 yıl önce

2 ayda bunları yapdı ise 2 yılda neler da ha yaparveya önümüzdeki 20 yılda çok şeyler yapabilir kolay gelsin başarılarının devamını dilerim.arkadaş güzel anlatmaya çalışmış ancak aldığı eğitim genelde yerüstü ile ilgili ancak vermiş olduğu bilgi yeraltını ilgilendirir, bilim dalı jeoloi veya jeofizikçi olsa idi daha inandırıcı olabilirdi,anlatmaya devam etsin mutlaka dinleyenler olacaktır,çok iyi bir dinleyici toplumuz malum, çalışmalarında başarılar dilerim.

Avatar
mehmet yıldız 7 yıl önce

sayın hocamızın aldığı eğitimle bağdaşmayan derleme bilgiler olduğu herhaliyle apacık

Avatar
İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi 7 yıl önce

öncelikle uşak üniversitemizde bu bölümün açılışına katkıda bulunanları kutluyoruz.değerli hocamızı hazırlamış olduğu raporu için tebrik eder,bilimsel çalışmalarını beklerken ,başarılarının devamını diliyoruz.ayrıca uygun zemine uygun yapı ilkesini benimsiyoruz.

Avatar
birisi... 7 yıl önce

çalişma sonucu elde edilen veriler başta belediye, bayindirlik ve meslek odalari ile paylaşilmalidir diye düşünüyorum.yapılaşma açısından uyarı,öneri, uzun vadeli planlama,kısa vadeli iyileştirme yöntemleri vb konusundaki hocamızın değerlendirmeleri kamuoyu ile acilen paylaşılmalı ve ilgili kurumlarca da deprem etkilerinin en aza indirilmesi hususunda gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır.inşaat müh.od.uşak şb.ni de ilkesinden dolayi tebrik ederim!!!"uygun zemine uygun yapı"..yeni keşfedilmiş olsa gerek!!!