Uşak’ın Okuma Yazma Bilme Oranı % 96,1

Uşak’ın Okuma Yazma Bilme Oranı % 96,1
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin (ADNKS) kurulmasıyla birlikte bu sisteminin kullanılarak çeşitli alanlarda tespit edilen veri analizlerine bir yenisi daha eklendi. ADNKS’nın kurulması aşamasında, alan uygulamasında fertlerin okuryazar olma durumu ve  bitirilen son eğitim düzeyine ilişkin veriler derlendi. Bu kapsam Manisa Bölge Müdürlüğü de konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

TÜİK Manisa Bölge Müdürü Dr. Mehmet Akyol'un Uşak'ın okuryazarlık oranı ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

ADNKS’nin kurulması aşamasında, alan uygulamasında fertlerin okuryazar olma durumu ve  bitirilen son eğitim düzeyine ilişkin veriler derlenmiştir. Bu bilgiler, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’e bağlı tüm özel ve resmi eğitim kurumlarından, tüm vakıf ve devlet üniversiteleri ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’den elde edilen idari kayıtlar ile güncellenerek Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri Tabanı (UEİVT) oluşturulmuştur. Her yıl MEB ve üniversitelerden alınan öğrenci ve mezunlara ilişkin idari kayıtlar ile UEİVT güncellenerek kullanıcıya sunulmaktadır.

Bu çalışmalar çerçevesinde 6 ve daha yukarı yaştaki nüfusun yerleşim yeri (il, ilçe, belde ve köy) düzeyinde, yaş ve cinsiyete göre okuryazarlık ve bitirilen eğitim düzeyi 2012 bilgileri de TÜİK tarafından kamuoyuna sunulmuştur. 

Türkiye’de 6 yaş yukarı nüfus 67 877 379 kişi olup bunun yüzde 93,3’ü okuma yaz bilmekte, yüzde 4,1’i okuma yazma bilmemekte ve yüzde 2,6’sının eğitim durumu bilinmemektedir. Türkiye’nin okuma yazma bilme oranın (% 93,3) üzerinde olan il sayısı 39 ve altında olan il sayısı ise 42’dir. Okuma yazma bilme oranı yüksek olan ilk beş il sırasıyla Çanakkale (% 96,9), Denizli (% 96,8), Kütahya (96,6), İzmir (% 96,5) ve Bilecik (%96,3)’dir. Son beş il ise Şanlıurfa (% 85,4), Ağrı (% 85,5), Muş (% 86,2), Mardin (% 86,3) ve Şırnak (% 86,9) şeklindedir."

Uşak’nın ilçeleri itibariyle bakıldığında okuma yazma bilme oranın en yüksek olduğu ilçe Banaz en düşük olduğu ilçe ise Sivaslı olduğu ifade edildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.