Uşak’ın Yöneticileri Bloomberg TV'de Konuştu

Uşak’ın Yöneticileri Bloomberg TV'de Konuştu
Uşak Kent Tarihi Müzesi’nde gerçekleşen programa Başkan Ali Erdoğan ile birlikte Vali Mehmet Ufuk Erden, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet ve TEB Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz katıldı. Programda 2023 hedefleri ve Uşak’ın izleyeceği yol konuşuldu. 

Programda konuşan Vali Mehmet Ufuk Erden Uşak’ın, köklü bir geçmişe sahip, tarihi, kültürü ve ilkleriyle Anadolu’nun önemli şehirlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Bu köklü geçmişin izleri yaşadığımız coğrafyada hala görülebilmektedir. Bu topraklardaki insanımız tarihin her devrinde üretkenliğiyle dikkat çekmiştir. Uşaklılar üretkendir, zamanında her evde bir dokuma tezgahı bulunuyordu. Bu da halkımızın ne kadar üretken ve girişimci bir ruha sahip olduğunun göstergeleridir. Bu üretim kültür, bu girişimci ruh Uşak’ın her dönemde gücünü zirveye taşımıştır. 1912 yılında yapılan sanayi sayımında 12 yün iplik fabrikasının 3 tanesi ilimizdeydi. Yine cumhuriyetin ilk yıllarında özel teşebbüs olarak nitelendirilen ve örnek olarak gösterilen şeker fabrikası Türkiye’de ilk olmak özelliği taşıyan bir tesistir. Battaniyede üretimin yüzde 90’ı, seramikte yüzde 15’i Uşak’ta gerçekleştiriliyor. Dericilikte de yüz yılı aşan bir girişimcilik söz konusudur” dedi.

Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Uşak’ın sürekli kendini yenileyen ve gelecekteki cazibe merkezlerinden birisi olacağını vurguladı. Belediyenin de bu bağlamda önemli çalışmalarının olduğunu anlatan Erdoğan, “ İlimizin gelişmesi ve hak ettiği yerlere gelmesi için şüphesiz her kurum üzerine düşeni yapmaktadır. Bizde belediye olarak bu konuda farklı projelerimiz ile destek vermeye devam ediyoruz.  Termal projesi ile kentimizin yakın geleceğinde olumlu ekonomik katkı sağlayacağız” dedi.

2023 hedefleri ve Uşak’ın izleyeceği yolun konuşulduğu programda UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, Uşak sanayisi ve ekonomisi hakkında bilgi verdi. Programda kentin geleneksel sektörlerine değinen Kuvvet “Finansal anlamda Uşak sanayisi dış kaynak kullanmadan, kendi öz kaynakları ile ilerlemiş bir yapıdan geliyor. Uşak, banka kredisi gibi kaynakları kullanma konusunda kabuğunu daha önce kırabilseydi daha büyük ölçekli firmalara sahip olabilirdik.” dedi. Uşak’ın daha iyi yerlerde olabilecek potansiyeli olduğunu ancak bu potansiyeli tam olarak kullanamadığını belirten Kuvvet, sektörel çeşitliliğe gidilmesi gerektiğini belirtti.

Uşak’ın yeni projeleri ve uzun vadeyi düşünen adımları ile güzel bir gelecek beklediğine işaret eden Erdoğan, kentin projelerinin artık uzun ölçekli düşünüldüğüne işaret etti. Uşak’ın yol konumu itibari ile de parlayan bir şehir haline geleceğinin altını çizen Erdoğan, “ İlimiz yollara konumu bakımından da önemli noktalara gelecektir. Şu an İzmir Ankara karayolu üzerinde bulunması ilimizi önemli derecede etkilemiştir. Hükümetimizin yakın zamanda başlayacağı yol projelerinde ve hızlı tren projesinde de kentimizin konumu güzeldir. Bu bakımdan kentimiz gelecekte yakın illerin yatırımcılarını da çekecektir” şeklinde konuştu.

Uşak’ın projeler ile daha iyi noktalara geleceğine ve kentin her anlamda kalkınacağını bildiren Erdoğan, “ Kentimiz yeni projeleri ve uzun ölçekli çalışmaları ile yakın gelecekte hak ettiği yere gelen bir kent olacak. Bu durum için kentin bütün kurumları özverili bir mücadele vermektedirler. Bizde ilimizin daha cazip hale gelmesi adına projelerimize devam ediyoruz. Özellikle termal projemiz ile kentimizin geleceğinde önemli etki etmek istiyoruz. İlimizin termal potansiyeli olmasına rağmen komşu illere bakarak bu potansiyelinden faydalanamamış. Biz termal potansiyelimizi canlandırmak adına önemli işlere imza attık. Potansiyelimizi bularak ortaya çıkardık. Şimdi ise tesisleşme çabası içindeyiz. Kısa sürede büyük işletmeler gelerek ilimize yatırım yapacaklar. Termal projemizin iyi noktalara gelmesi adına bir başa önemli nokta ise yollardır. Bunun yanında kültürel değerlerimize de sahip çıkıyoruz. Kültürel değerlerimiz ile kentimize gelen ziyaretçilerimizin tekrar gelmesini hedefliyoruz. Kentimiz yollar bakımından da çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Şu an bulunduğu konumun yanı sıra yakın zamanda ilimizin yol projelerinde bulunduğu konum da kentimizin gelişimine etki edecek. Belediye olarak bizde elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bloomberg HT Televizyonunda canlı olarak yayınlanan Çıkış Yolu isimli program, 09.03.2013 Cumartesi günü saat 11.15’te tekrarlanacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.