Uşak'taki 26 Sivil Toplum Kuruluşu Ulusal Egemenlik için Yürüdü!

Uşak'ta siyasi parti, dernekler, sendikalr ve odaların ortaklığında Ulusal Egemenlik çin bir yürüyüş gerçekleşti. Belediye önünde toplanan 26 sivil toplum kuruluşu ellerindeki Türk bayraklarıyla Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü.

Etkinliğe Uşak Barosu, MHP Uşak Teşkilatı, Atatürkçü Düşünce derneği Uşak Şubesi, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği, Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Türk Kamu-Sen, Kimya Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Türk Ocakları uşak Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eczacılar Odası, Veteriner Hekimler Odası, TEMA Vakfı, Eğitim-İş Sendikası, Türk eğitim-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Yerel-Sen, Türk tarım Orman-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Diyanet-Sen, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı, Asılsız Ermeni İddiaları İle Mücadele Derneği, Zirve, Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği ve Türk Emekliler Derneği üyeleri katıldı.

Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından 26 sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa hazırladığı bildiriyi Uşak Barosu Başkanı Baki Kantar okudu.

26 Sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa hazırladığı bildiri şu şekilde:

1. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür.
2. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin dili Türkçe, milleti Türk Milleti ve bayrağı Türk Bayrağı'dır. Bu koşullar hiç bir şekilde anayasamızdan çıkarılamaz ve değiştirilemez. Değiştirilmesi teklif dahi edilemez. Aksi davrananlar anayasal suç işlemiş olur ve bir gün millet önünde hesap verir.
3. Anayasamızdaki Türk kimliği ırkçılığı esas almayan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesi temsil etmektedir.
4. Türklük kavramı; vatandaşlarımızı ırklara ve mezheplere ayrıştırmaz, vatandaşlarımıza mensubiyet duygusu kazandırır. Türklük, birlikteliğin ve gücün, beraber yaşamanın ve bölünmez bütünlüğün iradesini temsil eder.
5.Türk Milleti'ni etnik gruplara bölmeye çalışanlara bir kez daha bildiririz; "bu topraklarda yaşayan herkes Türk Milletidir!"
6. 93 yıl önce bugün, ecdadımız milli iradeyi temsil eden TBMM'yi açmıştır. Şimdi UşaK'taki sivil toplum kuruluşları da bu ortak fikirlerini tüm dünyaya haykırmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bayrak sevdası 8 yıl önce

bu kadar sivil toplum örgütünün toplanıp tepki vermesi çok güzel bir hareketti ve bu yürüyüşe çocuklarımı da alıp katıldım ama üzüldüğüm konu şu:26 sivil toplum kuruluşu ve mhp nin chp yürüyüşündeki kadar kalabalık olmaması da üzücüydü beni için.keşke bu güçler birleşseydi.sokaktaki halk da o kadar çekingen ki bayrağına sahip çıkanları en azından yürürken yada oturduhkları yerden alkış,ıslık vs. ile destekleselerdi.bir ara kendimi yabancı bir ülkede türklük yürüyüşü yapan bir türk gibi hissettim.bu kadar korku ve vurdumduymazlık olmaz.vatana sahip çıkalım ve artık herşeyi bir kenara bırakalım

Avatar
tek millet @bayrak sevdası 8 yıl önce

chp kendisine gelsin önce milleti stk lar burda diyerek kandıran ve yürüyüşünü siyasileştiren zihniyet yürüyüşü düşüneceğinize önce ülkenin içinde bulunduğu bu durumda kendinize bir tavır alını. siz nesiniz nerdesiniz kiminlesiniz.

Avatar
uşaklı 8 yıl önce

tc nin,türklüğün v.s tartışılır olduğu şu günlerde,vatanseferlerin türklük adına düzenlediği, bayrak mitingine hala daha seyirci kalınmasına çok şaşırdım doğrusu,ecdadımızın kanıyla sulanmış bu topraklara sahip çıkmak görevimizdir.ne mutlu türküm diyene...