Yılmaz Beton'dan Açıklama: Çimento Fiyatlarına Gelen Zammı Beton Fiyatlarına Yansıttık

Yılmaz Beton'dan Açıklama: Çimento Fiyatlarına Gelen Zammı Beton Fiyatlarına Yansıttık
Geçtiğimiz gün Uşak Haber Merkezi ekibi olarak derlediğimiz bir haberde Uşak'ın lokomotif sektörlerinden birisi olan inşaat sektörünün en belirleyici kolu olan beton üretimi işini yapan USAŞ AŞ'nin finans sorunları sebebi ile yaşadığı zor günleri bir fırsat olarak değerlendiren kişi ya da kurumlar olduğundan bahsetmiştik.

Haberimizi derlediğimiz esnada görüştüğümüz bazı müteahit ya da mühendislerin USAŞ'ın kriz yaşaması ve piyasaya beton verememesi üzerine bu durumu fırsata dönüştürürcesine zam yaptıklarını söyleyerek tepkilerini ortaya koymuş ve biz de bu duruma da haberimiz de yer vermiştik. 

Bu gece telefonla bizimle irtibata geçen Yılmaz Beton yetkilileri haberimiz de geçen fırsatçı tabirini kabul etmediklerini dile getirerek zammın sebebinin çimentoya gelen zam olduğunu ifade etti. Telefonla görüştüğümüz firma yetkilisi; Biz kurum olarak asla fırsatçılık yapmadık, bize fırsatçı diyen mühendis ya da müteahitler zor durumda kalan USAŞ'dan ucuza beton temin ederken fırsatçılık etmiş olmuyorlar mıydı acaba? biz 1 Mart tarihi itibarı ile bütün Türkiye genelin de Çimentoya zam geldi biz de bu zammı yansıttık, fırsatçılık yaptığımız yönündeki suçlamanızı kabul etmiyoruz dedi.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak,ilkeli ve tarafsız habercilik anlayışımız gereği, haberimiz de ismi geçen Yılmaz Beton'un cevap hakkını kullanma imkanını kendisine sunuyoruz. Bizim derdimiz hiç bir kurum ya da firmayı lekelemek suçlamak ya da ticari siyasi sosyal işlerine zarar vermek asla olamaz. Biz kamuoyunda USAŞ'ın krize girmesine ilişkin yansımaları ve tepkileri aktardık. Yılmaz Beton yetkililerin öne sürdüğü iddiaları ve savunmalarını da aynı ile yayımladık. Tabi ki çimentoya yüzde kaç oranında zam yapıldı, Çimentoya gelen zam ile, Uşak'taki her iki beton firmasının betona yansıttığı zam oranları arasında fark var mıydı? Orasını da bilemiyoruz. Oturup bunu hesaplayacak da değiliz, Müteahitler iddia edildiği gibi USAŞ'ın zor durumundan yararlanıp ucuza beton almış ardından betonu gelmeyince ferevan etmekte midir? Bunu da bilemeyiz, çünkü kimsenin kalbini yarıp bakma şansımız yok. Ancak biz tarafsız ve ilkeli haberciliğin gereği olarak bu haberi de Yılmaz Beton'un cevap hakkı olarak yayımlayacağız. Sonuçta takdir ve yorum kamuoyuna aittir.

İşte; bir önceki bahse konu haber de beton zammı ile ilgili olarak yazdıklarımız:

 Beton devi USAŞ'ın yaşadığı finansal krizi fırsata çevirenler bu kadar da sınırlı değildi elbette. USAŞ'ın beton taahhütlerini yerine getirememesi ile beraber Uşak'ta beton işi yaptığı bilinen iki firma da oluşan boşluktan istifade edercesine nerede ise hiç bir maliyet artışı olmamasına rağmen betona yüzde yirmibeşlere varan fahiş zamlar uyguladı. OKTAŞ ve Yılmaz Beton firmaları beton isteyen müteahit yada vatandaşlara hem haftalar sonraya gün verdi hem de fahiş zamlar uyguladı. Bu durum zaten, betonun Türkiye'de en pahalı olduğu illerden birisi olan Uşak'ta ciddi sıkıntılara sebep oldu. Uşak zaten yıllardır betonun Türkiye'de en pahalı olduğu illerden birisi iken hammadde ya da ulaşım maliyetlerine bilinen çok yüksek bir zam gelmemesine rağmen iki firma tarafından betona fahiş zam yapılmasını da yadırgamış ve son günlerde sık sık bu durumdan yakınılır olmuştu.

Geçtiğimiz hafta içerisin de gayri resmi de olsa kamuoyunu rahatlatan bir takım açıklamalar USAŞ yetkililerince yapılmış, yeniden beton dökmeye başlanacağı duyurulmuştu. Ayrıca il dışından bazı yatırımcıların Uşak'ta beton işi yapmak için fzibilete çalışması yaptığı da dillendirilmekte. Bu durum piyasadaki hararetin biraz düşmesine sebep oldu ve beton fiyatları yeniden bahsi geçen iki firma da da eski yerine getirildi. OKTAŞ ve Yılmaz Beton'un fırsatçılık yaptığına ilişkin iddiaları haklı çıkarırcasına da olsa fiyatları yeniden başlangıç noktasına çekmesi de iş dünyasın da sevindirici bir durum oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çimento 8 yıl önce

Tabi tabi, çimentoya %35 zam geldi, sizde betona yansıttınız, Hadi ordan, fırsatı ganimet bilen hokkabazlar, işte bu yüzden sanayi olamıyorsunuz, günlük düşünüp günlük yaşadığınız için, bir arpa boyu yol alamıyorsunuz, Hacı Amcaya sorun bakalım, bugün tüm malvarlığınızı satsanızi kuyucakta sattığınız arazileri geri alır mı? Ama az kaldı, ya Usaç toparlayacak ya da yeni yatırımlar gelecek uşak a. O zaman görcem ben sizin okkanızı....

Avatar
Murat Yıldırım 8 yıl önce

YILMAZ BETON ZATEN İNŞAATLARA BETON VERNİYOR KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAĞLAMIŞ TAKIR ÇALIŞIYOR MODERN BETON GELDİĞİNDE BATMA NOKTASINDA İDİ KURTARDI GÜN OOKTAŞIN GÜNÜ BU YAĞMURDA BİLE HARIL HARIL BETON DÖKÜYOR USAŞ ARTİST BİR FİRMA İDİ AMA YİNDE BİNLERCE KİŞİ VE SÖKTÖR EKMEK KAPISI İDİ ASIM BEY ÇEKİLEMLİ ŞİRKETİN BAŞINDAN AMA VARMI BAŞKA YÖNETİCİ ODA BİR SORU İŞARETİ ZOR BE BU KRİZDE KİRİZ

Avatar
Kudretli İnşaatçı 8 yıl önce

Yılmaz Betonun bu açıklamasına kargalar bile güler arkadaş sordum soruşturdum böyle bir zam söz konusu bile değil. Ayırca haberde 100'de 25'lere veren zamlar uygulandığından bahsediliyor zam 100'de 30 ları aşmıştı. Ne yani çimentoya 100'de 30 zam mı geldi sanki? USAŞ'dan ucuz beton alma fırsatçılığına gelince böyle bir şey sözkonusu bile değil. Zira Uşak'ın Ege bölgesinin en pahalı betonunu kullandığını herkes bilir. Üstelik diğer iller gibi santralleri ile ocakları kilometrelerce uzaklıkta değil. Yani beton maliyetleri oldukça düşük olmasına rağmen bu kadar pahalı beton satın alan müteahitler ne fırsatçılığı yapabilir ki? Hasılı kelam kardeşim OKTAŞ'da Yılmaz Betonda buz gibi USAŞ sallandı diye millete keyfine göre yoğurt yedirmek istedi istiyor.

Avatar
inşaatçı 8 yıl önce

usaşın beton kalitesi oktaş ınkinden ve yılmaz betonunkinden kat kat yüksektir. böyle olmasına rağmen usaş betonu bu iki firmadan 10 - 15 tl gibi eksik fiyattan verirdi. Mütahitlerin Usaştan nemalandıkları bana göre doğrudur. çünkü hem ucuz hem kalite ikisi bir arada bulunan tek yerdi.

eskiden Usaş ın mikseri 2 saat beton atılacak yere geç geldimi mütahitler ustalar nerde kaldı beton diye yırtınıyorlardı.. şimdi ise bu iki firmaya yalvararak 2 haftaya varan günlerde beton sırası alıyorlar. kuzu kuzuda bekliyorlar.

hani beton atarken oktaş hemen geliyordu. mikser geç geldimi hemen bak oktaştan alırız betonu diyordunuz usaşa.. nerde kaldı bu babağiyit mütahitler. Uşaktaki mütahitler usaş olduğu sürece mütahittir.

oktaşla yılmaz betonun eline kaldınızmı ahanda böyle yüksek maliyetle bina yapıp kimseyede satamassınız. acımazlarda size.
sözüm mütahitleredir.
Usaşı bu hale getiren Uşaktaki Mütahitlerdir

Avatar
ADMİN 8 yıl önce

ÇİMENTOYA ZAM GELMİL TONDA 10 TL M3 E 2 LİRA BİNMEZ AMA AZALDI YAKINDA ÇİMSA VE MODERN GELDİMİ GÖRÜRÜM BEN ONLARI ANTALYADA BETON 60 LİRA DENİZLİDE YİNE AYNI AMA................

Avatar
Halil Uyar 8 yıl önce

Uşak Haber Merkezi daima Uşak halkının sorunlarına dikkat çeken hakkını savunan olumlu eleştiriler yönelten bir sitedir bizler severek takip ederiz. Hiç kimse kusura bakmasın ama Betoncuya demirciye yedirmeyiz bu site çalışanlarını. Kabul etmiyormuşmuş arkadaş buz gibi fırsatçılık yaptığınız aşikar değil mi? Bu mızrak çuvala sığar mı? Herkes sizi konuştu günlerce sokakta bir de şimdi yetmemiş gibi mütahitleri fırsatçılıkla suçlamışsınız ayıp ayıp. Mütahitler olmasa haliniz harap.Dediğim gibi haber merkezi artık Uşaka mal olmuştur bu adamlara laf yok.Siz aldırmayın eleştirilere Nurullah bey biz arkanızdayız.

Avatar
berk yiğit 8 yıl önce

usaş beton da bir numara uşak halkı çok iyi bilir ben de inanıyorum tekrar işleri düzelecek malzemesi kaliteli

Avatar
Usak gonullulerı 5 yıl önce

oncelıkle kamyonlarını yarış arabası gıbı kullanan kırmızı ışıkları ihlal eden soforlerını egıtsıtler sonra bu seherden para kazanmayı düşünsünler
64 nd468 gibi