Uşak'ta Karadeniz Fırtınası Esti!

  Uşak Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her sene geleneksel olarak düzenlediği Karadenizliler Gecesi'nin bu yılki etkinliği Can Palace Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi. Tüm Türkiye tarafından Fadime Nine olarak bilinen Ahmet Yıldırım'ın da katıldığı gece, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Düzenlenen geceye Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, Uşak Garnizon Komutanı Albay Fuat Kömürcü, İl Emniyet Müdürü Ogün Toprak, Uşak Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Uğur Bekar, Milliyetçi Hareket Partisi Uşak Belediye Başkan Adayı Alpay Özgür, MHP İl Başkanı Hüseyin Karabey, MHP İlçe Başkanı Raşit Yılancı, Jeoloji Mühendisi Emine Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bülent Horasan, CHP Merkez İlçe Başkanı Filiz Bilen, CHP Gençlik Kolları Başkanı Cihan Yıldırım, Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayları Zafer Aydın, Cafer Çankaya, çok sayıda Karadenizli ve davetliler katıldı.

Gecede bir konuşma yaparak geceye katılmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Vali Mehmet Ufuk Erden, Karadeniz'in güzelliklerini geç de olsa görme fırsatı bulduğunu ve memleketin her köşesinin kendine has güzelliği olduğunu söyledi. Karadeniz'in fıkraları, zeki ve çalışkan insanları ile ülkemize ayrı bir değer kattığını belirten Erden, anlattığı bir fıkrasında; "Temel bir gün Adalet Bakanı'dır, cezaevine gider ve birkaç kişiye neden içerde yattığını sorar. Onlar da kader mahkumuyuz şuçum günahım yok şeklinde cevap verirler. Sıradaki bir kişi de ben suçluyum ve yatıyorum, cezamı çekiyorum der. Bunun üzerine Temel yanındaki görevlilere şöy der: Bunu çabuk cezaevinden dışarı atın, içerdekilerin ahlakını bozacak" şekline konuşarak salondaki katılımcıları güldürdü.

Uşak Karadenizliler Derneği'nin davetlisi olarak katılan ve tüm Türkiye tarafından Fadime Nine olarak bilinen Ahmet Yıldırım da söylediği Karadeniz şarkılarıyla ve fıkralarıyla salondakilere tam bir karadeniz gecesi yaşattı. Geceye katılanlar horonlar oynayarak ve Karadeniz türküleri söyleyerek doyasıya eğlenirken, bir bölümde Vali Erden, İl Emniyet Müdürü Ogün Toprak, Garnizon Komutanı Fuat Kömürcü de horon oynayanlara eşlik ederek geceye renk kattılar.

Çekilişle hediyelerin de dağıtıldığı gecede, derneğe yardım için açık arttırmalar da yapıldı. Derneğin yapılan yardımlarla bu geceleri düzenlediğinini ifade eden Dernek Başkanı Uğur Bekar, elinden gelen herkesin destekte bulunmasını istedi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden eğlence, yine horonlar oynanarak ve şarkılar söyleyerek sona erdi.

Yaşanan Protokol Krizi Gecede Keyif Kaçıran Tek Olay Oldu
 
Karadenizliler Derneğinin bu gerçekten muhteşem bir kültür ziyafetine dönüşen gecesinde, Dilek Akagün Yılmaz'ın Uşak Valisi ile ayrı masalarda oturtulması ile başlayan kriz, Yılmaz'ın protesto maksatlı salonu terketmesiyle büyüdü. CHP İl Başkanı Bülent Horasan ile Merkez İlçe Başkanı Filiz Bilen ve beraberindekilerin, Yılmaz'la birlikte salonu terketmemesi, Yılmaz'dan sonra yaklaşık bir buçuk saat salonda kalmayı yeğlemesi, Yılmaz'ın kendisine salonu terketmesi gerektiğine ilişkin mesajlarına da il başkanının kulak tıkaması ve salonu terketmemekte ısrar etmeleri üzerine başka bir boyuta taşındı. 

Aslında Uşak Valimiz Erden'in kendisine gösterilen masaya oturur oturmaz, diğer masada oturan Yılmaz'ı farketmesinin hemen ardından, yanına bizzat kalkıp giderek, hoşgeldiniz demesi, kendisinin krizden haberdar olmadığının ve Yılmaz'ın kendi tercihi sebebi ile ayrı oturuyor olduğunu sandığının en bariz işareti idi. Ancak anlaşılan o ki, Dilek Akagün Yılmaz, ayrı oturtulmasını kasıtlı zannettiği gibi, Uşak Vali'sinin yanına gelip, hoşgeldiniz dedikten sonra kendisini masaya davet etmeyişini de yanlış yorumladı. Zira Uşak Valisi'nin Yılmaz'ın masasına gelişi nezaketini ortaya koyduğu gibi, kendisinin Yılmaz'ın kendi tercihi ile orada oturduğunu zannettiği gerçeğini de ortaya koyuyordu.

Fakat gel gör ki Yılmaz bu durumu tamamen farklı algılamıştı ve kendince haklı olarak, protesto etmek amacı ile salonu derhal terketti. Yılmaz'ın, beraberinde bulunan CHP'li yöneticilerin kendisi ile birlikte salonu terketmediğini farketmesi üzerine krizin boyutu değişti. Edinilen bilgiye göre Yılmaz, kendisi ile birlikte salonu terketmeyen il başkanı ve beraberindekilere haber göndererek yada mesaj yollayarak salonu terketmeleri çağrısında bulundu. Bu sırada salonu terketmemekte ısrar eden İl Başkanı Bülent Horasan ve beraberindekiler, masada Yılmaz'sız otururken resimlerini çekmek isteyen muhabirimize de müdahale ederek resim çektirmek istemediklerini farklı gerekçelerle belirtiyorlardı. Yılmazın mesaj göndermesine rağmen yaklaşık 1.5 saat kadar daha salonu terketmemeleri üzerine Yılmaz tüm CHP Üyelerine bir mesaj çektirerek partilileri durumdan haberdar etti.

Yılmaz'ın partililere gönderdiği sms aynen şu şekilde idi: Karadenizliler Derneği'nin gecesinde Uşak Valisi Ufuk Erden protokol kuralları gereği, benim oturduğum masaya değil, Emniyet Müdürü ve Garnizon Komutanı'nın masasına oturtulmuştur. Vali bu duruma müdahale etmemiştir. CHP Milletvekili olarak ben bu durumu protesto ederek salonu terk etmeme rağmen, İl Başkanı Bülent Horasan Merkez İlçe Başkanı Filiz Bilen, aday adaylarıyla birlikte benim tüm uyarılarıma rağmen, salonda oturmaya devam etmişlerdir. Benim şahsıma değil, CHP'ye yapılan bu saygısızlığa

göz yuman ve salonda oturmaya devam eden il başkanı ve merkez ilçe başkanının tavırlarını takdirlerinize sunuyorum.
 
Bu arada CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın aynı zamanda konuyla ilgili bir basın açıklaması hazırlığı içerisinde olduğu, bunun yanında Valilik makamına da bir faks çekmeyi planladığı kulağımıza gelmekte. 

Protokol ve Özel Kalem Müdürlüğü Çalışanlarının İhmali de Olabilir...

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, Uşak Vali'sini davet edenlerin protokol sırası ve önceliğine göre, Sayın Valimizin kiminle oturması gerektiğini önceden bilmeli diye hatırlatırken, Valilik protokol müdürlüğünün yada özel kalemin bu hususlarda STK'larımızı uyararak, gerekli önlemleri önceden alarak bu türden olası krizlere yada sıkıntılara engel olabileceğinin altını çiziyoruz. Bu arada yine derneğe yakın çevrelerden, gece boyu orada bulunan muhabirlerimizin ve konuya şahit olanların bize verdiği bilgilerden edindiğimiz intibaya göre, aslında Valilik protokol ve özel kalem müdürlüğü üzerine düşeni yaptı ve Karadenizli'ler Derneği yetkililerine gerekli hassasiyetleri iletti. Nitekim dernek yetkilileri de üzerlerine düşeni yapmaya çalıştı. Ancak bilindiği gibi, dernekler ayda bir Vali'nin ve protokolun katıldığı etkinlikler yapmamakta dolayısı ile bu türden, tedbir eksiklikleri yada iyi niyetli davranışlar protokol kurallarına ters düşebiliyor. Görünen o ki protokol için iki ayrı masa ayırarak krize bilmeden davetiye çıkartan gecenin organizatörleri, protokole yerlerini gösterme, vazifesi için kimseyi görevlendirmeyince, olası krizi tetikledi. Zira Dilek Akagün Yılmaz'a protokolde gösterilen masa ile Vali'ye oturması için gösterilen masa ayrı düşünce, Uşak Valisi buna ihtimal vermeyip, Yılmaz'ın kendi isteği ile yan masada oturduğunu düşündü. Kendisini yan masada görünce de nezaket gösterip masasına kadar giderek, hoşgeldiniz dedi. Bu durumda Yılmaz tarafından yanlış anlaşıldı en azından biz bu tablodan bunu okuduk. Zira gerçekten de bir Milletvekili, Belediye Başkan Yardımcısının masasına otururken, aynı ilin Valisinin daire amirleri ile birlikte ayrı bir masada oturtulmuş olması uygun değildi. Lakin Yılmaz'ın terketmesine rağmen salonu Horasan ve Bilen'in terketmemiş olması parti içi siyaset meselesidir ve bu konudaki takdir, CHP'li üyelere bırakılmaldır. Nitekim bizde şimdilik öyle yapıyoruz. Umuyor ve diliyoruz ki kriz daha fazla büyümeden tatlıya bağlanır ve bu türden krizlerin tekrarı yaşanmaz...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
uşşak 7 yıl önce

kadından ne yönetici olur ne siyasetçi.. en güzel kadınsı meslekleri yapsınlar..

Avatar
vali davet etmeliydi 7 yıl önce

haberden anladıgım kadarı ile bence sayın valimiz milletvekilini ayrı masada gördüğünde yanina davet etseydi bu sorun olmazdı. yana niçin ayri oturdunuz dilek hanim diye sorsa mesele hallolabilirdi.ama bencede abartılmayıp tatlıya bağlanmalı.

Avatar
Muharrem Boz 5325965348 7 yıl önce

sayın milletvekilimiz dilek yılmazın bundan dolayı bir kasıt aramasını doğrusu çok yadırgadım üstelik valimiz giderek kendisine hoş geldiniz demiş böyle bir etkinlikte katılanların moralini bozmaya değermiydi? dilek yılmaz etkinliği terk edeceğine kalsaydı sonradan tepkisini ilgililere söyleseydi bence daha şık olurdu. dilek yılmazdan doğrusu ben bunu beklerdim. böyle ufak tefek aksaklıklardan dolayı öküzün altından buza aramaya hiç gerek yok böyle aksaklıklar her zaman heryerde olabiliyor olaya hoş görüyle baksaydı dilek yılmaz daha iyi olurdu kanısındayım. saygılarımla.

Avatar
sağduyu 7 yıl önce

sayın valimiz alçak gönüllülüğü ile herkezin gönlüne taht kurmuştur. önümüz seçim dilek hanım mütevazi olabilirdi chp yönetimini tebrik ediyorum sivil toplum örgütünün gecesine tam kadro katıldılar tamamen masumane bilmeden yapılan hatayı büyütmediler. dilek hanım bence böyle bir gecede protokolde oturma yerine halkın arasına karışmayı tercih etseydi daha şık olurdu. bülent beye filiz hanıma ve tüm teşkilata halktan olduklarını gösterdikleri için teşekkürler

Avatar
vatandaş 7 yıl önce

milletvekili,halkın arasında oturmaktan niye gocunuyor ki.....

Avatar
yurttaş 7 yıl önce

uzatmaları oynuyor...kriz çıkması normal...

Avatar
ahmet 7 yıl önce

chp de örgütün işi çok zor .allah sabır versin.

Avatar
vatandaş 7 yıl önce

milletvekilin seçim kazanmak gibi derdi yok galiba...