Ak Parti'de 50'den Fazla İsim Belediye ve İl Genel Meclisi Üyesi Olabilmek İçin Rekabet Ediyor!

Ak Parti'de 50'den Fazla İsim Belediye ve İl Genel Meclisi Üyesi Olabilmek İçin Rekabet Ediyor!

Bilindiği üzere Mart 2014 yerel seçimlerinde Belediye Başkanının yanısıra, Belediye Meclisi, İl Genel Meclisi ve Muhtarlar da seçilecek. Seçimlerin hiç kuşkusuz en önemli partilerinden birisi olan Ak Parti'de diğer partiler gibi seçim havasına bu dönem oldukça erken girdi. 1 Ekim'de başlayıp 1 Kasımda sona eren partilerde görevli isimlerin istifa ederek resmi aday adaylığı başvurusu sürecinde toplamda 50'yi aşkın isim İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeliği için aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Elbetteki Belediye Meclisi ya da İl Genel Meclisi üyesi olabilmek için sadece aday olmak yetmiyor. Ayrıca sıralamada seçilebilir yerlerden aday gösterilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde örneğin Belediye Meclisi'nde 18. sıradan sonra sıralamada yer bulan adayların seçilmesine hemen hemen imkansız gözü ile bakılıyor. Uşak'ın politik durumu gözönüne alındığında ve önceki seçimlerdeki oy oranları baz alarak tahmin yürütülmeye kalkıldığında seçimleri kazanan siyasi partinin Belediye Meclisi'nde kazanacağı sandalye sayısı olası en iyi ihtimalle 18 olarak öngörülüyor ki bu da aslında uçuk bir rakam olarak değerlendirilebilir. Lakin olasılıklar gözönüne alınarak özellikle yüksek rakam verdik. İl Genel Meclisi'nde de ha keza durum farklı değil ilk üçe giremeyen isimlerin hangi partiden olursa olsun İl Genel Meclisi üyesi seçilebilmesi kentin siyasi konjonktürüne bakıldığında pekte mümkün görünmüyor. Dolayısı ile YSK'ya aday olarak verilecek listede isminizin geçmesi yetmiyor, partiniz seçimi kazanıp kazanmamış olması sizin durumunuzu değiştiremiyor. Sizin bulunduğunuz sıradaki adayın meclise girmesi için yeterli oyu partiniz alamadı ise şayet meclise giremeyebiliyorsunuz. Tabii ki bu durum meclis üyesi olmak isteyenler arasındaki yarışı kızıştırmakta.

Belediye Meclisi Üyeliği için başvuranlara şöyle bir göz atıldığında ilk göze çarpan, halen Belediye Meclisi üyesi olan bir çok ismin başvuru dahi yapmamış olması. Ali Erdoğan'ın bağımsız olarak başkanlı ettiği oldukça sancılı bir sürecte belediye meclisi görevini yürüten mevcut meclis üyelerinin bir çoğunun; duruşmalar, müfettişler vs. gibi sıkıntıların yanısıra, Belediye Meclisi'nde yaşanan gerginliklerin de kendilerini usandırdığı ve çoğunun yeniden aday dahi olmadığı kulislerde konuşulmakta. Bu arada aslında aynı meclisten üç tane de başkan adayı çıktığını hatırlatmakta yarar var. Uğur Özköse, Türkan Toker, Mehmet Emin Akyay, Emel Taylan, Erol Uysal isimlerinin yani toplam yedi meclis üyesi tekrar başvuruda bulunmadı. Sadece Akın Demir, Mehmet Demirhindi, Ahmet Sevindik ve İl Başkanı Mehmet Gün'ün istifasının ardından yedeklerden meclis üyesi olmayı hakeden Sedat Aydın'ın yeniden aday adaylığı için başvuruda bulunduğu öğrenildi. Yani halen Ak Parti Belediye Meclisi üyesi olanlardan sadece dört isim yeniden meclis üyesi olmak istedi. 

İl Genel Meclisinde ise, adı UMPAŞ yolsuzluğundaki bilirkişi raporlarında şaibe ile anılan ve halen İl Genel Meclisi Başkanlığı vazifesini yürüten, Ali İhsan Uzun'un yanısıra diğer İl Genel Meclisi üyesi Verdi Cengiz'in aday adaylığı için başvurmadığı gözlemlenirken, yine ismi sık sık Sorkun Köyü'ne götürdüğü özel hizmetler ile anılarak eleştirilen ve geçtiğimiz yıl gelinini İl Özel İdareye işe aldırma teşebbüsünden son anda Uşak Haber Merkezi'nin haberinin üzerine vazgeçen Mehmet Atasorkun da yeniden adaylık için başvurdu.

İl Genel Meclisi üyesi aday adaylığı için başvuruda bulunarak şaşırtan iki isim ise Ak Parti İlyaslı Belediye Başkanı Ali Ertuğrul ile eski il başkanlarından Ali Işık oldu. Ak Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ile birlikte geçtiğimiz yıl gittiği başkanlığını yürüttüğü İlyaslı Beldesi'nde, belde sakinlerinin tepkilerine maruz kalan ve Milletvekili ile birlikte beldeyi terketmeye mecbur kalan, ayrıca özellikle son dönemine ilişkin kendi beldesinde bile, belde sakinlerinin ciddi eleştirilerine maruz kalan Ali Ertuğrul ile daha önce il başkanlığı vazifesi yürütmüş bir isim olan Ali Işık'ın aday adaylığı için başvurması kulislerde şaşkınlık etkisi yarattı diyebiliriz. 

Belediye Meclisi Üyeliği için başvuranlar arasında da kulislerin başvurusunu şaşkınlık ile karşıladığı isimler de var elbette. Geçtiğimiz merkez ilçe kongresine aday olan ve Mehmet Nacar'ın kendisine ezici bir üstünlükle galip geldiği isim olan Muzaffer Okan'ın yine o kongre sürecine kendisine destek olan isimler arasında yer aldığı için daha sonra tasviye edilen Okan Metin'in adaylığı kulislerde şaşkınlık sebebi oldu. Kulisler asıl şaşkınlığı ise Mutlu Altıner ile yaşadı. Mimarlar Odası'nın kendisi ile ilgili ciddi şikayetlerinin olduğu bilinen Altıner'in zaten toplantılara katılmadığı gerekçesi ile Yönetim Kurulu'ndaki vazifesinden ihraç edildiği biliniyor. Siyasete ilgisizliği, toplantılara katılım sağlamaması gibi gerekçeler ile kongreden bir yıl kadar partisinin yönetim kurulundan çıkartılan Mutlu Altıner'in, Belediye Meclisi gibi önemli ve oldukça mesai harcanmasını gerektiren bir vazife için aday adayı olması kulislerde şaşkınlığa sebep oldu.

Sakatlar Derneği Başkanı olarak tanınan Salih Küçük'ün özürlü kadrosundan girebilmek maksadı ile aday adayı olduğu sanılan Belediye Meclisi için 7 tane kadın aday adayı başvuruda bulundu. Geçtiğimiz aylardaki değişimde ismi Kadın Kolları Başkanlığı içinde kulislerde anılan Perihan Büber, halen Ak Parti Yönetim Kurulu üyesi olan ve geçtiğimiz günlerde gerçekleşen revizyonda ismi yürütmeden çıkartılan Ayşe Yapıcı Yinanç gibi isimlerin yer aldığı kadın aday adayları arasında, Merve Koç, Zehra Toklu, Safiye Şarbay, Mübeccel Özaydın, Gülay Demirci isimleri yer alıyor.

İşte Ak Parti'de Belediye Meclisi Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği için şu ana dek başvuruda bulunanların tam listesi:

İl Genel Meclis Üyeliği Aday Adayları:

Yusuf Saraçoğlu, Perihan Büber, Ali Ertuğrul, Mehmet Atasorkun, Zeki Karahan, Ali Işık, İsmet Orman, Mehmet Nacar

İl Belediye Meclis Üyeliği Aday Adayları:

Ali Kaya, Mehmet Bulut, Mehmet Şişman, Mehmet Türker, Osman Yılmaz ,Nevzat Sözver ,Mutlu Altıner , Muzaffrer Okan, İsmail Din, Ahmet Sevindik, Ercan Alkan, Zehra Toklu, Birol Yıldırım, Merve Koç, Seyfi Karagöz, Tevfik Dinç, Mübeccel Özaydın, Salih Küçük, Ahmet Öztürk, Sedat Aydın, Mustafa Yalçın, Özer Erkek, Ersen Dalgıç, Mehmet Yaşar, Nihat Uğur, Veyis Delikanlı, Ali Yılmaz, Safiye Şerbay, Olcay Akbaba, İbrahim Gökçe, Mehmet Tufan, Ayşe Yapıcı Yinanç, Mehmet Demirhindi, Halit Eryılmaz, Akın Demir, Ramazan Arslan, Okan Metin, Gülay Demirci, Adem Furtana, Ferhat Erdoğan, Birol Hançer, Ergün Kırdinli, Emin Gündüz, İbrahim Ertuğrul, Alpay Ormanşahin, Zeynep Ceylaner

İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeliği için aday adaylığı başvuruları 1 Aralık tarihine kadar uzatıldığından yeni başvuruların yapıldığı ve bu nedenle yeni aday adaylarının da listeye eklendiği bilinmekte.

Kaynak: Uşak Son Nokta Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ak partili 7 yıl önce

akparti kadin kolları başkanlığı için perihan büber değil safiye şarbayın adı geçiyorďu ýönetime sorarsanız 3adaydan biri kimdi diye tabi ankaraya kimler gönderildi bilmem

Avatar
bir partili 7 yıl önce

il genel meclisi ve belediye mecllsi seçimlerinde çok oyunlar dönüyor.'ak partili''rumuzlu yorumcuya katılıyorum.perihan hanım tabndan gelen bir isim.ancak çalışana değil sonradan tepen inme gelen kişileri bir yerde görüyoruz.uaşklı bile olmayan,henüz 2-3 yıldır ismi olan, birden il yönetine giren.kadın kollarında birden birim başkanı olan birkaç bayan şimdi de belediye meclis üyelği garanti sözü alıyor.malum aday adayından..sokakların tozunu yutmadan hiçbir seçim atlatmamış..neyin ne olduğunu henüz bilmiyen bu bayanların arkasındaki güç kimdir acaba...bu cesareti kimden ve nereden alıyorlar...bu işe yıllarını,emegini vermiş,seçim çalışmalarının her kadamesinde bulunmuş isimler neden ekarte edilmeye çalışılıyor.....???

Avatar
Kemal ÇETİN 7 yıl önce

her türlü seçimlerde adayların karşısına başka adayların çıkması demokrasinin hem gereği hem de güzelliğidir. öyle olmasaydı ak parti şu anda tek aday adayıyla seçimlere girerdi. zamanında muzaffer okan'ın ilçe başkanlığına aday olması da hem cesaret hem de demokratik bir tavırdır. siyasi kişilikler seçilemeye seçilemeye seçilmeyi öğrenecek ve özümseyeceklerdir. nitekim sn.genel başkanımızın hayatında da bunu görmek mümkündür.

Avatar
urfalı 7 yıl önce

sayın çavuşoglunun face uzerinden kent politikasına kazandırdığı yeni uslup ile bir yorum katkısında bulunayım istedim. uşakı terkettigi halde yediği hurmalar kendisini tırmalar oldugu için, lokmaları agzına başkalarının götürdüğü ulu zat ile çay yudumlarken uzun'ca sohbetler eden zevat. aday olmamiş sevindim. zaman aşımından il başkanı olmasında aman. bu arada taze hacıların yanında eren zata el verenler onu akpartiye aday yapacakmış, cemaat operasyonu aman dilkat uhm.

Avatar
oh be.. 7 yıl önce

verdi cengizden kurtulmuş parti...şükür......

Avatar
rant olabilirmi? 7 yıl önce

maşaallah emlakçı, müteahhit toplanmış. eee nede olsa imar rantı var.ekmekli iş yani. yarın imar komisyonuna girmek için bakın kavgaya.ve sonra bol bol imar değişiklikleri

Avatar
Birisi 7 yıl önce

şuna bakın ya m.yalçın da akp den meclis üyesi adayı.allahım ne günlere kaldık.üniversitede başörtü konusundaki tavrı??

Avatar
Zekai Özbek hoca ak partiye yakışır 7 yıl önce

burmalı caminin emekli hocasının da belediye meclis üyeliğine aday olacağı söyleniyor, ak partiden tabi. 30 yıl hakkın huzurunu çıkmış başkan değil ama haksızlığa yolsuzluğa geçit vermeyecek göz yummayacak bir gibi geldi bana. mübareğin çok hutbesini dinledim, inşallah böyle insanlar menfaatsiz beklentisiz talip olurlar bu işe. hatta bunların her biri aldığı oturum ücretleriyle en azından bir öğrenciye görev süresince kişisel burs verir.