Ak Partili Tatar Belediyesi Hacizden Başını Kaldıramıyor!

Ak Partili Tatar Belediyesi Hacizden Başını Kaldıramıyor!

Yeni çıkan Büyükşehir Yasasıyla birlikte Uşak'ta birçok belde belediyesinin kapatılmasının ve köye dönüştürülmesinin söz konusu olacağı tartışıladursun birçok belde belediyesi zaten çok zor günler geçirmekte... Belediye yöneticilerinin hesapsız hareket etmeleri ya da hatalı davranışları sebebiyle belediye bütçesini aşan borçların altında kalmış olan bazı belde belediyeleri neredeyse çalışamaz hale gelmiş durumda. İşin daha ilginci bu belde belediyelerinin iktidar partisi belediyeleri olması... Bu durumda belediyelerin iktidara yakın partilerden olması hizmet gelmesinde daha faydalı olacaktır tezi adeta çürümektedir. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Ağaçbeyli Belediyesi'nde beldenin suyunun kesilmesi dahil bir çok haciz işlemi gerçekleşmiş ve belde belediye başkanı Turgay Tirit'in yurtdışına kaçtığı iddia edilmişti. Bu seferki haciz haberi yine Sivaslı'nın bir başka beldesinden geldi.

Uşak'ın Sivaslı ilçesine bağlı Tatar Belediyesi'nin, Ak Parti'ye oy vermediğinden dolayı işten çıkarıldıklarını iddia eden üç işçinin belediyeye açtığı davayı kazanması ve tazminat haketmesi sonucunda başlayan tahsilat süreci tam bir muammaya dönüştü.

Tatar Belediyesi'nin mahkeme tarafından verilen para cezasını işten çıkarılan işçilere ödeyememesi sonucunda eski işçilere belediyenin neredeyse tüm mal varlığını haczetme hakkını tanımış oldu. İşçilerin avukatları aracılığıyla bu haklarını kısmi olarak kullanmaları sonucu gerçekleşen haciz işleminde bir çöp kamyonu, bir otobüs ve bir damperli kamyon haczedildi.

Edinilen bilgiye göre 2009 yerel seçimler sonrasında Ak Parti'den Belediye Başkanı seçilen Zafer Gün'ün başkanlığında toplanan Belediye Meclisi kararıyla Sedat Karataş, Mehmet Ali Aral ve Ramazan Göral isimli üç kişi işten çıkarılıyor. İşin bir başka ilginç tarafı ise işten çıkarılan bu üç işçinin ilişiğinin kesildiği tarih ile sigortalarının durdurulduğu tarihin farklı olması. İşçilerin iddiasına göre 02.10.2009 tarihinde sigortalar durduruluyor ancak ilişik kesme neticesinde çıkış verme işlemi 16.10.2009 tarihinde gerçekleşiyor. İşten çıkarma gerekçesi olarak da maaş yüksekliği ve istihdam fazlalığı gibi nedenler gösteriliyor. Bir ilginç olay ise yine işçilerin ifadelerine göre görevlerine son verilmelerinin hemen ardından işten çıkarılan üç işçinin yerine mevsimlik olarak üç yeni işçi alınıyor.  Bunun üzerine üç işçi mahkemeye başvurarak belediyeye, siyasi sebeplerden dolayı haksız yere işten çıkarıldıkları iddiasıyla dava açıyor. Yaklaşık 3 yıl süren dava neticesinde mahkeme üç işçiyi haklı görerek belediye aleyhine kötü niyet tazminatına ve işçilerin kıdem tazminatı vs gibi haklarının belediye tarafından ödenmesine hükmediyor.

Belediye mahkemenin belirlediği bedeli davanın sonuçlanmasının üzerinden yaklaşık 9 ay geçmesine rağmen ödeyemeyince belediyeye ait bir adet yolcu otobüsü, bir adet çöp kamyonu ve bir adet de damperli kamyona haciz işlemi uygulanıyor. 

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak edindiğimiz bilgilere göre işçiler olayın gerekçesinin sözde olduğunu asıl nedenin siyasi görüş farklılığından kaynaklandığını, bu nedenle de işten çıkarıdıklarını ve mahkemenin de bu konuda kendilerini haklı görerek kötü niyet tazminatına hükmettiğini iddia etmekte ve bütün Tatar Beldesinde bu konular konuşulmakta... İşçilerin yasal faizle birlikte 300.000 TL civarındaki bedeli aylardır belediyenin ödemediğini, belediyenin hemen hemen tüm varlığı üzerinde hacz hakları bulunmasına rağmen üç aracına haciz uygulatarak yediemine teslim ettiklerini söyledikleri bilgisine erişildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.