Ali Erdoğan Ak Parti'ye Geçiyor mu? Uşak'ta Siyaset Nasıl Şekilleniyor?

Ali Erdoğan Ak Parti'ye Geçiyor mu? Uşak'ta Siyaset Nasıl Şekilleniyor?

Bilindiği üzere Ali Erdoğan, son yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Belediye Başkanı seçilmişti. Seçildiği tarihten kısa bir süre sonra Ali Erdoğan'ın parti teşkilatındaki bazı isimler ile anlaşamadığı dedikoduları konuşulmaya başlamıştı. Yaşanan bir takım gerginliklerin ardından Ali Erdoğan'ın referandum sürecinde partisinin hayır deme konusunda net tavrına rağmen evet diyeceğini ima edercesine vicdanımın sesini dinleyeceğim demesi üzerine ipler hepten kopmuştu. Referandum sürecinde muhalefet partilerinin küçük bir belde başkanının bile evet vereceği yönünde açıklama yapmasını Ak Parti'nin çok önemsediği ve medyada haber yaptırdığı bir dönemde bir il belediye başkanının bu şekilde açıklama yapması çok önemli idi. MHP'de bardağı taşıran son damla olarak kabul ettiği bu açıklamayla Ali Erdoğan'ın ihraç süreci için düğmeye bastı. Neticesinde dilerseniz ihraç deyin dilerseniz istifa deyin bir şekilde Ali Erdoğan MHP'den koparak bağımsız kaldı.

Ali Erdoğan'ın bağımsız kalmasının ardından önce referandum çalışması için Uşak'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine rozet takacağı iddiası ortaya atıldı. Ama miting oldu bitti böyle bir şey söz konusu olmadı. Ali Erdoğan açıklama yaparak böyle bir geçişin söz konusu olmadığını ilan etmek durumunda kaldı.

O tarihten bu güne zaman zaman Ali Erdoğan'ın Ak Parti'ye geçeceği dedikoduları gerek fısıltı yolu ile gerekse dedikodu gazeteleri yolu ile yayıldı durdu. Belli mihraklardan kasıtlı olarak çıkartıldığı aşikar olan bu dedikodular aslında Ali Erdoğan'ın Ak Parti'ye geçmesinden ve yeniden aday gösterilmesinden endişe edenler tarafından mı çıkartıldı bilinmez ama sürekli ara ara bu türden dedikodular çıkartıldı ve yayıldı. En son Bakan Erdoğan Bayraktar'ın gelişinde bu geçişin gerçekleştiği dedikodusu yayıldı ancak yine asılsız çıktı. Sanki Ali Erdoğan'ın Ak Parti'ye geçmek için bir müracatı söz konusuymuş da, güçlü teşkilat bu geçişin önünde duvar olmuş izlenimi oluşturularak İl Başkanı kudretli gösterilmeye çalışıldı sürekli. Nihayet son günler de Ali Erdoğan Ak Parti'ye geçiyor dedikodusu hiç olmadığı kadar kesin ifadeler ile dillendirildi.

Oysa Uşak Haber Merkezi ekibi olarak baştan beri süreci yakınen takip etmekteyiz ve sırf sürecin baltalanmaması için kentin ve siyasi dokunun zarar görmemesi için konuya ilişkin haber girmeyerek sessiz kalmayı yeğlemekteyiz. Ancak Ali Erdoğan'ın yarın ki Ak Parti grup toplantısında Ak Parti rozeti takacağı tüm Uşak kamuoyunda günün konusu olunca konuya ilişkin bir haber hazırlamaya mecbur kaldık.

Peki işin aslı ne? Uşak Haber Merkezi ekibi olarak konu ile ilgili merak edilenleri, yine tüm çıplaklığı ile sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle şunu belirtelim ki; ne Ali Erdoğan'ın Ak Parti Genel Merkezi'ne katılmak için bir resmi başvurusu var, ne de Ak Parti Genel Merkezi'nin Ali Erdoğan'a partiye katılması için resmi bir daveti söz konusu. Yani iki taraftan da resmi bir davet yada talep henüz gerçekleşmiş değil. Ancak Ak Parti Genel Merkezi'nin gayri resmi bir çalışmasının varlığı da bilinmekte, bu çalışmanın tamamlanmasının ardından da resmi olarak davet edilme olasılığı oldukça yüksek. Tabiki bu teklifi değerlendiririm diyen Ali Erdoğan'ın da Ak Parti'den gelen davete müspet cevap vermesi kuvvetli bir olasılık.

Edinilen bilgiye göre  Ak Parti Genel Merkezi, Başbakan Erdoğan'ın dışarıda kimse bırakmayın, kim varsa bize yakın herkesi partiye dahil edin talimatı ile düğmeye basar. Bunun üzerine Ak Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel hemen Uşak'tan bir nabız yoklaması aldı ve Başbakan Erdoğan'a Ali Erdoğan'ın Ak Partiye geçmesi konusuna teşkilatın mukavemet gösterdiğini ve istemediğini ifade etti. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan teşkilatın fotoğrafın bütününe bakmadığını resmin bütününe bakıldığında ülkenin geçirdiği şu kritik dönemde özellikle İmralı süreci açısından MHP'li bir il belediyesinin Ak parti saflarına katılmasının önem arzettiğini vurguladı ve bir takım talimatlar verdi. Ayrıca Ali Erdoğan'ın Ak Parti'ye geçmesinin, önümüzdeki yerel seçimler de Belediye Başkan adayı yapılacağı anlamına gelmeyeceğinin de teşkilata deklare edilmesini istedi. Bunun üzerine Ali Erdoğan ile henüz kontağa geçilmeden Ak Parti Genel Merkezi Uşak'ta bir takım anket ve kamuoyu yoklama çalışmaları başlattı. Önümüzdeki günlerde de bu çalışmaların tamamlanmasının ardından sonuçlar Ali Erdoğan açısından müspet çıkarsa bir Genel Başkan Yardımcısının kentimizi ziyaret ederek teşkilat ile görüşmesi ve teşkilatta görevli olan kişilerin de  görüşlerini alması bekleniyor. Tabi ki bu sürecin ardından Ali Erdoğan'ın Ak Parti'ye kabul edilmesi sonucu çıkarsa bu kez Ali Erdoğan'a teklifin resmi olarak götürülmesi ve Ali Erdoğan'ın da değerlendirmesi bekleniyor. 

Mevcut durum özetle bu yazdıklarımızdan ibarettir. Birazda kulislerden konuşursak aslında Ali Erdoğan'ın Ak Parti'ye geçmesine Ak Parti tabanı geneli itibarı ile sıcak bakıyor ki aklın yolu birdir. Önümüzdeki bir yıl içerisinde Belediyenin iktidar partisinden olması ve iktidarın imkanları ile hizmet etmesi Uşak için ciddi kazanımlara vesile olabilir. Kentsel dönüşümden, terminale, seyir kulesinden (Atakule), İsmet Paşa Caddesine, Kayaağıl'da inşası süren termal tesislerden, dokuz sele çayının ıslahına bir çok projenin tamamlanmasında iktidar partisi olmasının çok büyük bir avantaj olabileceği aşikardır. 

Ancak Ak Parti'nin başta İl Başkanı Mehmet Gün olmak üzere, bazı üst düzey yöneticilerinin, özellikle de belediye başkanlığı ve meclis üyeliği hesapları yapanların en baştan beri karşı çıktığı bilinmekte. Burada dikkat edilmesi gereken ilk husus Başbakan'ın da dikkat çektiği üzere Ali Erdoğan'ın şu aşamada Ak Parti'ye geçmesi önümüzdeki seçimlerde aday gösterileceği anlamına gelmez. Ayrıca Uşak için bir şans sayılabilecek bu geçişe Ali Erdoğan cephesinin de Ak Parti Uşak teşkilatından bir takım gruplarında engel olmaya kalkışması kent açısından ne kadar akılla bağdaştırılır? Uşak Halkının bir fırsat olarak gördüğü bu geçişi iki taraftan da istemeyenler engelleyebilirse şayet kamu vicdanı buna nasıl tepki verir? bilinmez. 

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak, sonucu ne olursa olsun bu sürecin Uşak için hayırlı olmasını temenni ederek süreci yakından takip edeceğimizi ve perde arkası ile beraber tüm gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğimizi beyan ederiz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 8 yıl önce

Koyu bir akpartili olarak yazıyorum. Eğer olurda Ali erdoğan akpartiye geçer,AK partide Ali erdoğanı belediye başkanlığına aday gösterirse ne kadar oyum varsa hiç birini AK PARTİYE VERMEM.. Ali erdoğanın sayesinde Uşak bu dönemde en az 5 yıl geriye gitti. hiç bir icraat yok.Ak parti Ali erdoğanı bünyesine kabul ederse ki uşak'ta çok oy kaybeder.

Avatar
turabi 8 yıl önce

Bakıyorumda ali erdoğanın ak partiyeb geçecek olamsı sizi epey sevindirmiş. Ali erdoğna uzun zamandır tribünlere oynuyor. birşeyler yapıyor ama plansız yapıyor. Belediye başkan odasını milyarlarca lira harcayarak alt kata inidirdi sonra da belediye binesının kentsel dönüşüm alanına taşınacağını bildirdi. milletin paraları gitti. Habire yollar açıyor. gidip baktınız mı hiç bu yolların alt yapısı var mı suyu kanalizasyonu yapılmış mı ali beye ne. bu gün yapar seneyede yaptığını tekrar kazar alt yapı yapar hem eşt dost para kazanır hem ali bey iş yapar görünür. Ata kule dediğinizi şey bir hilkat garibesi yapı. estetik yok. adı kule olsun da. yani anlayacağınmız ali bey bu halkın parasıyla kendi reklemını yapıyor. birde araştırın bakalım ali beyin SMM belgesi var mı yani ali proje işleri yapmak için belge de almış mı. anlayacağınmız ali bey bu halkın parası ile halka cak satıyorç AK PART de onun yapacağından daha fazlasını yapabilecek bir çok insan çokar merak etmeyin.

Avatar
BİLİRKİŞİ 8 yıl önce

UŞAK GÜNDEMİNİ MEŞGUL EDEN ALİ ERDOĞANIN AKPye GEÇİYOR HABERLERİNE KİŞİSEL OLARAK İNANMIYORUM NEDEN ÇÜNKÜ ALİ ERDOĞAN ÖYLESİNE KAREKTERLİ BİR YAPIYA SAHİPKİ İMRALI SÜRECİNİN YAŞANDIĞI MİLLİYETÇİLİK OLGUSUNUN AYAKLAR ALTINA ALINDIĞI NEREDEYSE TÜRKÜM DEMENİN ETNİK AYRIMCILIK OLMA NOKTASINA GELDİĞİ BİR ORTAMDA AKPye GEÇECEĞİNİ SANMIYORUM İNŞALLAH BU KONUDA YANILMAM GİNEDE HERŞEY UŞAK İÇİN HAYIRLISI OLSUN

Avatar
akpartili 8 yıl önce

akpartide bu kişiyi almaya çok hevesliymiş gibi yazılıp çiziliyor yok böyle birşey gelmesin insanlarıda bu tür haberler meşgul etmesin ali bey çıksın gerçek neyse açıklasın bu tip haberlerde son bulsun bunu istiyoruz

Avatar
Ali Yıldıray 8 yıl önce

Birdahaki imralı ziyaretine Ali Erdoğan'ı da götürürler.

Avatar
Ayhan YILDIZ 8 yıl önce

Ben bir akpartili olarak Ali Erdoğanın Ak Partiye muhakkak geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü haber de denildiği gibi bir çok iş var bitmesi gereken ve iktidar gücü şart. Kentimizi düşünüyorsak her iki tarafı da ikna etmeliyiz ve Belediye şimdiden Ak Partili olmalı. Nasıl olsa seçimlerden sonra Akpartinin olarak devam edeceği kesin.

Avatar
Sade Vatandaş 8 yıl önce

Ben Ali Erdoğan'ı çok berğeniyorum, Uşak halkının kendisine verdiği değer hep ortadadır zaten. Tüm cemaatlerin sevdiği belediyeciliği de iyi anlayan Ali Erdoğanın tek eksiği ekiptir. Ak Partide de bu ekip var alın size on numara belediye. İnşallah geçer, çünkü geçmesinde Uşak'ımızın hayırı ve kazancı var bence.

Avatar
gerçek söz 8 yıl önce

turabi ak parti 5yıl belediyeye gectide ne oldu.elle tutulur ne icratınız var. ALİ ERDOĞANIN bırakkendisi gölgesi bile sizin geçmiş idarenizden gelecek iktidarınıza oda gelebilirseniz 5çeker anladınmı .ALİ ERDOĞANIN arkasında önce YÜCE ALLAH VAR.Sizin arkanızda imralımı varha dua ette ali erdoğan sizin karşınızda siyaset yapmasın.ayağınız yere bassın artık