Editör Deniz Yılmaz ve Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu'ndan Kent Siyaseti ve Kulislere Dair

Editör Deniz Yılmaz ve Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu'ndan Kent Siyaseti ve Kulislere Dair

Ali Rıza Tufan'ın ilk sorusu Uşak Haber Merkezi editörü Deniz Yılmaz'a editörlük görevini geldikten sonraki faaliyetleri ile ilgili gelişmelere ilişkin idi. Bildiğiniz üzere Eğitimci yazar Deniz Yılmaz; daha önce editörlüğü dönemi için bir dizi projeden bahsetmiş ve Uşak Haber Merkezi ekibine yeni yüzler katarak eski kadroyu daha da güçlendirip şehre daha faydalı bir ekip haline getireceklerini duyurmuştu. Eğitimden, sağlığa, pek çok konuda değişik projelerinin olduğunu söyleyen Yılmaz daha önce Uşak halkının sosyo kültürel hayatından toplumsal yada ferdi psikolojisinden siyasetine varıncaya değin şehre dair her konuda söyleyecekleri sözlerin ve uygulayacakları projelerin varlığından bahsetmişti. Bu çalışmalara ilişkin yeni gelişmeleri aktaran Yılmaz; çalışmalarının çok iyi gittiğinin müjdesini vererek önümüzdeki günlerde yenilenmiş genişletilmiş bir kadro ve vizyon ile kameralar karşısına ekipçe geçeceklerinin de müjdesini vererek strat vermek için çok az bir zamanın kaldığını söyledi. Ali Rıza Tufan'ın CHP'deki kongre sürecine ilişkin gözlem ve düşüncelerini sorması üzerine Editör Yılmaz; CHP'nin mevcut üye yapısındaki sıkıntılara dikkat çekerek kongrenin sağlıklı olabilmesi için üyelerin elden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Uşak'ta ikamet etmediği hatta CHP'li bile olmadığı üyelikleri bulunan insanların gelip oy kullandığı bir zeminde parti içi siyasetin yada kongrelerin doğru ve sağlıklı bir netice veremeyeceğine dikkat çeken Yılmaz ayrıca CHP'deki üyelerin büyük çoğunluğunun 50 yaşın üzerinde olduğunu da aktardı. 30 Yaş altı yani Gençlik Kollarına sayılabilecek üye sayısının sadece 200 civarında olduğunu belirten Yılmaz konuşması sırasında CHP'deki üye yapısına yönelik edindiği istiatsitik bilgilerini de paylaşırken, CHP'nin adeta dağılma sürecine sürüklendiğini de belirterek böyle devam edilirse ilk seçimler de, en azından Uşak anlamında partinin alacağı oyun baraj altında kalabileceğinden endişe ettiğini dile getirdi. Yılmaz; ayrıca partinin KURULUŞ FELSEEFESİ'nden ve Atatürk'ten neredeyse tamamen kopartıldığını da söyledi ve kuruluş ayarlar ve Atatürk'ün çizgisine dönmesi gerektiğinin de altını çizdi. CHP Merkez İlçe Başkanı Halil Aslan'la yaptığı görüşmede kendisine sorulan Yılmaz görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Aslan'ın samimi cevaplar verdiğini ve son derece olumlu sözler sarfettiğini de belirtirken Aslan'ın tekrar aday olmayı düşünmediğini söylemesinin ve gerekirse çaycı bile olurum yeterki birlik sağlansın ve sağlıklı bir kongre süreci yaşansın demesinin son derece anlamlı ve takdire şayan olduğunu da söyledi. Yılmaz ayrıca CHP'nin çok ciddi bir dönüm noktasında olduğunu da belirtirken, görüştüğü ilçe başkanı yada adaylara ve partililere de söylediğini belirttiği şu cümle ile CHP'ye dair sözlerini noktaladı. CHP adeta hasta ya dirilteceğiz yada öldürüp gömeceğiz ve Atatürk'ün istismar edilmesine izin vermeyeceğiz başkaca yolu yok dedi..

İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş'ın son zamanlarda şehrin gündemine bomba gibi düşen açıklamaları ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine de Editör Deniz Yılmaz; Sayın Hakan Savaş'ın açıklamalarının kesinlikle desteklenmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiğini  düşünüyorum diyerek Savaş'a destek mesajları verdi. Uşak kamuoyunda ciddi destek bulduğunu söylediği açıklamalara kesinlikle katıldığını da belirten Yılmaz; şehrin yada ülkenin sorunlarının dile getirilmesinin ve çözüm istenmesinin öteden beri özlenen siyaset anlayışı olduğunu belirterek sessizliğini koruyan CHP'ye de yüklendi. İyi Parti İl Başkanı Naci Yıldırım'ın destek vermediği yönündeki iddialara ilişkin düşünceleri de sorulan Yılmaz; kendisinin İyi Parti İl Başkanı Naci Yıldırım ile bu konuda bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyerek yönelttiği soru üzerine Yıldırım'ın EGEM Tv ile başka bir mahkeme ile ilgilendiği için konuya dahil olamadığını söylediğini ve Savaş'ın açıklamalarına katıldığını belirttiğini söyleyerek takdiri İyi Partililerin ve Uşak halkının vicdanlarına bırakıyorum şeklinde değerlendirmeler de bulundu.

Gazeteci Tufan'ın sorularına her zaman olduğu gibi samimi cevaplar veren Nurullah Çavuşoğlu ise kulislere dair bilgiler verirken CHP'de başarılı bir kongre sürecinin yaşanması için hem üye yapısının gözden geçirilmesi gerektiğine hem de blok listeler ile delege seçitrip delege ağaları var etmek gruplar oluşturup hizipçiliğe meydan vermek yerine ÇARŞAF LİSTE yöntemi ile üyenin gerçek iradesinin ortaya çıkartıldığı bir ortamda delege seçilmesi gerektiğini söyledi. Üyelerin delege adayı olabilmek için illa belli grupların ve başlarının gönüllerini kazanarak Onların listesine girmek zorunda kalmaması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, isteyen üye kendi iradesiyle delege adayı olup çarşaf listeye girebilmeli ve mahallesinde kayıtlı üyelerin gönlünü kazanarak delege olmaya çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Böylece delegenin delege ağalarına değil üyeye sorarak oyunun rengini belirleyen insanlardan oluşabileceğini ve gerçek demokrasinin yaşatabileceğini belirten Çavuşoğlu blok listenin zaten zorunlu durumlar için verilen bir ruhsat iken delege ağaları ve partiye yön veren siyasi rant çetelerinin işine geldiği için olmazsa olmaz usül gibi kullanıldığını aslında ÇARŞAF liste uygulamasının çok daha sağlıklı sonuçlar verebileceğini de söyledi. CHP Merkez İlçe Başkanı Halil Aslan'ın ve Özkan Yalım'ın da aynı yönde düşünce belirtmesinin çok olumlu olduğunu söyleyen Çavuşoğlu bu uygulanabilirse hem böylece belki şu an oluşturulamayan kongre heyecanı da oluşturulmuş olur ve istenen arzulanan parti içi dinamizm de kazanılmış olur şeklinde konuşarak ÇARŞAF listeyi CHP'lilere önerdi. Ali Rıza Tufan'ın kulislerde konuşulan 3 Merkez İlçe Başkanı adayına ilişkin düşüncelerini sorması üzerine ise Gazeteci Çavuşoğlu; ismi geçen adaylar arasında Ali Karaoba'nın yönlendirmesi ile aday olduğu söylenen ismi hiç tanımadığını bir tanesinin ise CHP'lilerce hatta desteklediği iddia edilenlerce bile hafif meşrep birisi gibi tarif edildiği ve temsil problemi yaşadığını söyleyerek adaylar arasında Kudret Yörük'ün gerek siyasi duruşu ve hamleleri ile, gerek vizyonu ve oluşturduğu yönetim kurulu kadrosuyla CHP açısından bir şans gibi durduğunu belirterek CHP içerisinde yeni yüzlere vitrin değişikliğine dair ciddi bir arzunun oluştuğu ve partinin dinazorlar olarak adlandırılan bazı sevilmeyen yüzü eskimiş tiplerden kurtulması gerektiğini de vurguladı. Şehir siyasetine dair genel bir sohbet havasında gerçekleşen röportajın videosunu aşağıda sizlerin istifadesine sunuyoruz...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rafet 12 ay önce

Çarşaf liste delege ağalarının işine gelmez ki sayın Çavuşoğlu organize olup işi oldu bittiye getirmek varken ne gerek var demi bu tür demokrasi söylemlerine. Kim takar üyeyi kim takar demokrasiyi? Önemli olan koltuk ve makam