Nurullah Cahan İle Çok Özel Röportaj!

Nurullah Cahan İle Çok Özel Röportaj!
Geçtiğimiz günlerde Uşak Haber Merkezi, Uşak Gündem Gazetesi, Uşak Son Nokta Gazetesi'nin sorumlu yazı işleri müdürleri ile bir araya geldik ve sohbet seçimlerinde yaklaşması sebebi ile midir bilinmez politika ağırlıklı gerçekleşti. Önümüzdeki yerel seçimler odaklı bir sohbet gelişince doğal olarak mevzu seçimlerin en önemli ve kilit isimlerinden birisi olan Ak Parti belediye Meclisi Grup Başkanı ve seçimlerin potansiyel Ak Parti Belediye Başkanı aday adayları arasında ismi sıkça geçen Nurullah Cahan da konuşuldu. Cahan aday adayı olacak mı olmayacak mı? Olacaksa bir çok aday adayı, adaylığını açıklamasına rağmen o niçin hala ketumluğunu ısrarla koruyor? soruları zihinlerde dolanıp durunca, hep birlikte ofisinde kendisini yakalayıp sorma kararında, aynı zaman da kendisinden işttiklerimizi ortak bir metinle haberleştirip yayın organlarımız aracılığı ile kamuoyu ile paylaşma konusunda hemfikir olduk ve bazı gazeteci arkadaşlarımızla birlikte Cahan'ı ofisinde yakaladık.Hiç beklemediği bir anda bir çok gazeteciyi karşısında gören Cahan ilk anda yaşadığı şaşkınlığı atlattıktan sonra bizlere hoşgeldiniz diyerek meramımızı sordu. Bizde kendisine bir ropörtaj teklifi ile geldiğimizi ve bir kaç soru soracağımızı samimi cevaplar istediğimizi söyledik. Ufak bir şakalaşmanın ardından Cahan; nezaket göstererek teklifimizi kabul etti. 

İşte Nurullah Cahan İle Yaptığımız O Ropörtaj:

Söze "Nurullah Bey Ak Parti'den aday adayı olacak mısınız? yoksa olmayacak mısınız?" sorusu ile başladık.

Cahan'ın bu soruya cevabı ilk kez bu kadar net olmuştu: Arkadaşlar Ak Parti, sizin de bildiğiniz üzere kurumsal tekamülünü nerede ise tamamlamış ve Türk Milleti'ne mal olmuş bir siyasi kuruluştur. Partilerin de tüzüklerinin yanısıra belli teammülleri ve hiyerarşik yapıları vardır. Ak Parti gibi milletinin inancına, değer yargılarına sıkı sıkıya bağlı bir partinin de hiyerarşik düzeninin, teammüllerinin olmaması beklenemez. Ak Parti Genel Merkezi henüz seçim takvimini bile açıklamamışken bizim aday adaylığı ilan etmemiz sizce de bu hiyerarşik düzene ve partimizin teammüllerine aykırı değil midir? Muhakkak ki şimdiden aday adaylığımızı duyursak parti kurmaylarımız ve büyüklerimiz gerekli müsamahayı gösterip anlayış göstereceklerdir. Ancak benim, kuruluşundan beri içinde bulunduğum ve mensubu bulunmaktan her zaman şeref duyduğum Ak Parti'de aldığım terbiye, bu noktada Genel Merkezimiz seçim süreci için gerekli takvimi açıklamadan aday adayı olup olmayacağıma ilişkin kararımı var ise de açıklamama müsade etmez. Bu nedenle aday adayı olup olmayacağım sorusunun cevabını benden Ak Parti Genel Merkez yetkilileri ya da Başbakanımız açıkladıktan sonra isteyin lütfen. Kaldı ki biz aday adayı olacakmış gibi hazırlıklarımızı sürdürüyor olsakta henüz aday adayı olup olmayacağımıza karar verme aşamasına gelmiş değiliz. Nihai karara varmadan önce, yeniden bir boy aynasına bakmaya, partimizdeki ihtiyaca göz atmaya, ve büyüklerimiz ile son kez istişare etmeye mecburuz. İşin doğrusu, samimiyetle söylüyorum, henüz aday adayı olup olmayacağıma ben bile kesin karar vermiş değilim. 

Ak Parti'den Aday Adayı Olacak Gibi Hazırlandım

Ben 2009 yerel seçimlerinden kısa bir süre sonra gerek çevre illere gözlem maksatlı geziler düzenleyerek, gerek bilgisine tecrübesine güvendiğim arkadaşlarım ile istişare edip, ufkumu belediyecilik konusunda açmaya çalıştım. Bunun yanısıra kentimizdeki eksiklikleri ve ihtiyaçları da tespit etmek maksatlı ziyaretler düzenlediğim gibi, bu ve benzeri konularda halkın talebini ve ihtiyacını anlamak maksatlı kamuoyu anketi çalışmaları yaptırdım. Aday Adayı olacakmışım gibi de, her biri kendi dalında kendini ispat etmiş mühendis ve akademisyen arkadaşlardan oluşan Ar-Ge ekibimle birlikte projeler hazırladım. 

Peki Nurullah Bey ya Aday Adayı Olmazsanız veya Olduğunuz Halde Aday Yapılmazsanız Emekleriniz Zayi Olmuş Olmaz mı?

Şayet aday adayı olur aday olamazsam ya da hiç aday adayı dahi olmazsam bu hazırlıklarımı muhakkak Ak Parti Belediye Başkan Adayı olma şerefine ve sorumluğuna layık gören arkadaşımla istediği takdirde paylaşacağım zaten. Bu perspektiften bakarak, hareket ettiğinizde yaptığınız hiç bir çalışma boşa gitmez. Siz nasılsa millet için Uşak'lı hemşehrileriniz için bu çalışmaları gerçekleştirmiş olursunuz dolayısı ile de aday olmasanız da bu muradınız gerçekleşmiş Uşak halkına ve Türk Milletine hizmet etmiş olursunuz. Yola çıkarken Sayın Başbakanımız ve arkadaşları "Biz Hakim olmaya değil bu Millete Hadim olmaya geliyoruz" dememişler miydi? 10 yılı aşkın iktidarı boyunca Ak Parti kadroları bu millete hizmeti şeref sayarak gecesini gündüzüne katıp hizmet etmedi mi? Bu soruların cevabı elbette evet. O halde biz siyaset yapmış olmamızın gereğini yapıyoruz. Aday adayı olmayabiliriz ya da aday adayı olur aday gösterilmeyebiliriz, ne farkeder ki? Sayın Başbakanımız ve beraberindeki Kurmay Heyetindeki büyüklerimiz bizi nerede değerlendirmeyi uygun görürlerse biz o bize uygun görülen mevki ve görev de Milletimize hizmet etmeye varız dedik ve hep var olacağız. Kaldı ki seçimleri ne pahasına olursa olsun Ak Parti kazanmalı, ayrıca bu seçimler Türkiye'miz açısından bir kader seçimi niteliğinde ve biz Parti olarak bu seçimleri çok önemsiyoruz.

Önümüzdeki Yerel Seçimleri Ak Parti ve Şahsınız Olarak Çok Önemsediğiniz Sözlerinizden Anlaşılıyor Neden Bu Kadar Önemli Bu Yerel Seçimler?

Nurullah Cahan: Biliyorsunuz ki, Türkiye Ak Parti iktidarından önce uluslarası arenada layık olduğu itibarı gören bir ülke değildi. Ne komşularımızla ilişkilerimizde ne de uluslararası politikada belirleyici değildik. Ancak Ak Parti iktidara geleli gerek Sayın Başbakanımızın, gerekse hükümetimizin üstün gayretleri ve başarısı ile gerek ekonomik, gerekse diplomatik politikada dünyada söz sahibi bir ülke konumuna geldik. Bilindiği gibi İMF'den borç alan bir ülke iken borç verir hale geldik ve çok şükür ki nerede ise batık durumdaki ülke ekonomisini düzlüğe çıkardık. Her alanda ciddi hamleler yaptık. Tabii ki bu durum bazı dış mihrakları ve güç odaklarını rahatsız etti, içerideki müttefiklerini de zaman zaman kullanarak hükümetimiz her fırsatta yıpratılmaya çalışılıyor. Ancak Ak Parti'yi ve Sayın Başbakanımızı halkımız artık anladı ve dimdik arkasında duruyor, bu nedenle de kurdukları tüm tezgahlar kendi ayaklarına dolaştı, Ak Parti her hamlelerinden büyüyerek kurtulmayı bildi. Gerek Ortadoğu'daki gerekse dünyadaki yeni gelişmeler Ak Parti'nin iktidar da kalmasını zaruri kılmakta, bu nedenle bu seçimler çok önemli. Ayrıca önümzde Cumhurbaşkanlığ seçimleri ve olası bir Referandum süreci var, bu süreçlerin, ülkemizde mümkün mertebe sancısız geçirilmesi açısından bu seçimler oldukça önem arzetmektedir.

Nurullah Cahan: Son 5 Yılda Yaşananlar Bize Belediyenin Mutlaka İktidar Partisinden Olması Gerektiğini Göstermiştir

Ayrıca 2009 yerel seçimlerinden bu yana geçirdiğimiz 5 yıllık süreçte göstermiştir ki, belediye başkanlığı muhakkak iktidar partisinde olmalıdır. Bizler Ak Partili Belediye Meclisi Üyeleri olarak siyasi düşünüp, halkı düşünmese idik ve kararlarımızı verirken halkın penceresinden bakıp değerlendirerek vermese idik, Uşak Belediyesi bugün yaptığı hizmetlerin bir çoğunu yapamayacaktı. Bizler Meclisteki Ak Parti grubu olarak Belediye Başkanına gerek Orman Bakanlığı ile gerek DSİ ile gerek Ulaştırma Bakanlığı, Bayındırlık, gerekse Şehircilik Bakanlığı ile koordineli çalışılması gereken zamanlarda Belediye Başkanı'na destek olmaya çalıştık elbette.(Kuzey Çevreyolu, Akse Çamlığı projesi, Terminal gibi) Ama şu bir gerçek ki çok sefer Başkanın iktidar Partisinden olmamasının uyumsuzluğu sebebi ile sıkıntılar yaşandı. Belediye Başkanı ile İktidarın uyum içerisinde çalışması için aynı partinin mensupları olması gerekiyor. Bu yüzden de bu seçimleri önemsiyoruz.

Önümüzdeki Yerel Seçimleri Sizce Hangi Parti Kazanır? Sorusuna Cahan İddialı Yanıtlar Verdi!

Ak Parti'de henüz süreç başlamadı,yani genel merkez seçim startı vermedi, ancak iddialı olabilecek diğer iki partide süreç başladı ve aday adaylarının isimleri son anda süpriz aday adayları çıkmazsa aşağı yukarı netleşti. Ak Parti'nin aday adayları ile  diğer partilerin aday adaylarını kıyaslamak belki bu atmosferde yakışık almayacak, ancak farkın ortada olduğu da bütün Uşak halkının malumudur.  Ak Parti'de aday adayı olarak ismi konuşulanlardan hangisini aday yapsanız, diğer partiler de ismi geçen aday adaylarına her anlamda fark atar diye düşünüyorum. Ayrıca Ak Parti'de İl İlçe teşkilatlarında en ufak bir sıkıntı yok, Ak Parti teşkilatı her zamanki gibi birlik ve beraberlik içerisinde yerel seçim hazırlıklarını sürdürüyor.Gerek mahalle teşkilatları, sokak teşkilatlarımızı yapılandırma çalışmalarımız gerekse sandık başlarında görev yapacak Ak Parti üyesi görevlileri belirleme çalışmalarımız neredeyse sonlandı. Ancak diğer siyasi partilerde bir takım uyumsuzluklar ve iç karışıklıklar olduğunu basından üzülerek takip etmekteyiz. Tüm bunların yanında Ak kadroların diğer partilerdeki kadrolar ile kıyas edilmesinin mümkün olmadığını da göz önüne alırsak seçimlerin tartışmasız galibi Ak Parti'dir diyebiliriz. Kaldı ki yaptırdığımız anket çalışmalarında da Ak Parti açık ara farkla şu an için birinci. Tabi ki takdir Uşak halkı ve Yüce Türk Milletinindir kimsenin oyuna ipotek koymuş değiliz, son sözü millet söyleyecek. Ancak biz de bir söz vardır görünen köy klavuz istemez.

Sizin Projeleriniz Olduğu Konuşuluyor Projeleriniz İle İlgili İpucu Verebilir misiniz?

Nurullah CAHAN: Değerli arkadaşlar sizler hepiniz değer verdiğimiz gazeteci arkadaşlarımızsınız, anlayışınızı istirham ederek bu ve bu gibi sorularınıza bir başka ropörtajımızda yanıt verme sözü veriyorum. Projelerimle ilgili ipuçları vereceğim ayrı bir ropörtaj için sizlere söz veriyorum. Bu hususta şimdilik şunu bilin beklentinizin çok ötesinde iyi hazırlandım ve projelerimi dinlediğin de tüm Uşak kamuoyu ve sizler bana hak vereceksiniz.

MUHABİR: Siz bu noktada soru kapısını kapatmış oldunuz, son olarak ilave etmek istediğiniz sözleriniz varsa bunu da kamuoyu ile paylaşalım.


 Nurullah CAHAN: Ben, sizin aracılığınız ile sadece Uşak Halkına saygı muhabbet ve hürmetlerimi sunuyor, kendilerinden zalimlerin zulmü altındaki din kardeşlerimiz için dua talep ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 7 yıl önce

nurullah bey diyorum.

Avatar
ARKADAŞ 7 yıl önce

saygilar sayin avukatim...

Avatar
yüce 7 yıl önce

röportajda takıldığım yer bir nokta var; yani belediyeler iktidarla aynı görüşten olmayınca iktidar gereken özeni göstermeyecek mi? yani bu demeçlere göre izmir büyük şehir başkanlığının dediği kaynak aktarımı yok iddaaları doğru mu oluyor? sayın başbakanın balkon konuşmasında belirttiği "ben 75 milyonun başbakanıyım" söylemiyle taban tabana zıt bir söylem olmuyor mu? o zaman kaynak seçimi için illa ki iktidar partisinin kazanması gerek o zaman sandığa gitmenin ne anlamı var ki. seçim süreci yani seçilenler ortadan kaldırılsın ve atama usulü başkanlar belirlensin hem böylece ideolojik olarak aynı görüşte olmayan belediyelerin kalkınması hızlanır.

Avatar
ali rıza 7 yıl önce

belediye başkanı ile iktidar partisinin uyumlu olması gerektiği ortadaymış. ne yani, akpli olmayınca uyumlu olamaz mı? sizin anlayışınız olmazsa başarılı olamaz mı belediyeler? sizin belediyeleriniz de ortada. istanbulda yaşıyorum ve her yeri rant olarak görüyorsunuz. muhafazakarlıkla körleştirdiğiniz zihinlerle kentleri tek tipleştiriyorsunuz.

Avatar
uşaklı 7 yıl önce

bence de kesinlikle belediye ile iktidar partisi aynı partiden olmalı, aday adayı kardeşim nurullah cahan a da ayrıca başarılar dilerim.

Avatar
Emekçi 7 yıl önce

millete hizmet yolundaki emeklerin asla zayi olmayacağı ile ilgili tespitiniz ve sonrasında kurduğunuz cümleler nedeni ile sizi tebrik ederim nurullah bey, henüz tanışma imkanım olmadı ama tanışmayı ümid ederim,birikiminizi ropörtajınızdaki sözleriniz ve sözlerdeki ağırlık vakara yansıtmışsınız. bunları yalakalık gibi algılarsanız çok üzülürüm lütfen bu işler yani siyasette görev almak dosta yada iyiye tavsiye edilesi işler değil ama, düşmana yada kötü insana terkedilesi de değil. bu yüzden lütfen yolunuza devam edin, sizin gibi temiz yüzlü düzgün cümleler kurabilen merhamet sahibi hizmet ehli insanları medyada görmek bile bizi mutlu ediyor. telefonunuzu bırakırsanız yada ofis adresinizi bi tanışmak isterim saygılar ve başarılar...

Avatar
akparti'li 7 yıl önce

akpartinin aday adayları ile diğer partilerin aday adaylarını elbette kıyaslayamayız sayın cahan. zira akparti'de ak kadrolar var sizin gibi mehmet gün yada serhat eren gibi birbirinden değerli isimler var.daha önce de mesut apaydın vardı alim tunç vardı daha niceleri.. diğerlerinde yok ki, malzeme kıtlığından yoksa olsa daha iysini çıkartmak isteyeceklerdir. çok beğendim bu ropörtajını kardeşim ağzına yüreğine sağlık. gazan mübarek olsun başarılar ve muaffakiyetler cenabı rabbi rahim de üzerinize ve üzerimize sağanak sağanak yağsın inşaallah. allah ak parti ile çıktığımız dünya lideri olma yolunda bize yardım eylesin.

Avatar
serhat eren olsun 7 yıl önce

bence nurullah bey milletvekilliğine daha çok yakışıyor, zira belediye başkanlığı makamı daha aksiyon kişilerin ve hareketli kişiliklerin makamı bence, o nedenle serhat ereni daha uygun buluyorum. ama nurullah beyi de takdir ederse genel merkezimiz elbette başımız gözümüz üstüne deriz. bu arada uşak haber merkezini tebrik ediyorum. her geçen gün yenilenen ve farklı bakış açıları ile ufkumuza zenginlikler katan yayın politikası hızlı ve güncel habercilik anlayışı zirveye taşıdı. bakıyorum da medya devi oldunuz nerde ise. hakkaten başarınızı tebrik etmekten başka çare görünmüyor, umarım bozulmadan devamını getirirsiniz.bozulmadan kastım diğer değersiz medya örneğinde olduğu gibiydi.