Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ın Neden Belediye Başkanlığından İstifası İsteniyor.

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ın Neden Belediye Başkanlığından İstifası İsteniyor.

Öncelikle şunu belirteyim Ali Erdoğan ile Bir kaç tesadüfte elini sıkmanın dışında hiç bir tanışıklığım yoktur.. Sitemizde yayın politikası olarak asla yeri geldiğinde eleştirmekten geri durmamıştır.. Bunu özellikle belirttikten sonra gelelim Uşak ın gündemine oturan ve kalkmasını istemeyenler tarafından sürekli gündeme taşınan Belediye Başkanlığı konusuna bu mevzu da bizimde bir çift kelam söylememiz sünneti seniyye idi gelinen yada getirilen noktada vacip gibi oldu..

 Ben Okuyucularımın müsadesiyle şöyle kısa bir geçmişe yolculuğun ardından bu günkü noktaya dair bir kaç saptama yaparak beyin fırtınası yapacağım, doğaçlama içimden geldiği gibi okuyucu ile konuşur gibi sıkılmayacağınıza ve istifade edeceğinize inanıyorum..

 Yıl 1999 Milliyetçi Hareket Partisinin Bir önceki seçimlerde aldğı oy 3000 civarı ve MHP nin başkanlığı kazanmasına MHP liler dahil herkes imkansız gözüyle bakıyor. Öyle ya üç bin oy en az yediye katlanmalı ki seçim kazanılabilsin.. MHP Adayını açıklıyor genç bir ülkücü olan Mimar Ali Erdoğan. Ali Erdoğan ismi halka o zaman için pek tanıdık gelmesede çabuk tanıyor Uşak lı ve seviyor.. Uşak sokaklarında şunlar konuşuluyor kahvehanelerde dost meclislerinde MHP'nin Belediye başkan adayı olan 'çocuk' çok efendi ve dürüstmüş evet abdestinde namazında imiş üstelik. İşte bu konuşmalar ve dost meclisleri Ali Erdoğan ismini başkanlığa taşıdı.

Tabiki o seçimler de MHP. Tabanının gayretini unutmak mümkün değil ama şuda bir hakikat ki Ali Erdoğan ismi üzerinden Uşak lı dan oy alındı ve MHP oyu nerdeyse ona katladı bu sayede Armağan Yılmaz ın da Milletvekili olduğu konuşuldu hep halk arasında...

   2004 e kadar görevini yürüten Ali Erdoğan 2004 seçim çalışmaları sırasında partisinden neredeyse hiç destek alamadı. Partisi Ali Erdoğan a kerhen destek olur havasında idi konvoy hariç.. 2004 seçimlerinde bütün olumsuzluklara rağmen Ali Erdoğan seçimi çok az bir farkla kaybetmişti.. Hatta bu seçimlerde Belediye meclisi ve İl genel meclisi üyelerinin merkezde aldığı oyla Ali Erdoğan ın yada MHP nin Başkanlık ta aldığı oy arasındaki ciddi farkta vatandaşın tercihini MHP. den Ziyade Ali Erdoğan lehinde kullandığının bariz bir göstergesi idi..
 Ama neticede Ali Erdoğan yada MHP. 2004 seçimlerini kaybetmiş Belediye başkanlığını Akparti Adayı Mesut Apaydın kazanmıştı..
 
  2009 Seçimleri iyice yaklaşmış bir çok parti adayını ilan etmiş olmasına rağmen MHP. de şu sorunun cevabı bulunamıyordu.. Ali Erdoğan aday olacak mı? Kendisini ikna etmek için MHP nin çok çaba sarfettiği ve sonunda Ali Erdoğan ın hem sevenlerinin hem de partisinin yoğun talebiyle adaylığını ilan etmesiyle bu süreç son buldu...

 2009 Seçimlerinden önceki seçim kampanyası ve çalışmalar boyunca Ali Erdoğan ı ve MHP nin uyum içinde çalıştığı gözlemlendi bu durum vatandaşı da memnun etmiş ve ümitlendirmişti.. Uşak lı Dr. Metin Deniz Savaş ın Beyefendi kişiliğinin ve iyi bir kadrosunun olduğunu Ali Erdoğan la da uyum içinde oldukları ve eski arkadaş oldukları varsayımına dayanarak hizmet alırız umuduyla Akpartinin iktidar partisi olmasının avantajına rağmen Ali Erdoğan a bir şans daha verdi ve Ali Erdoğan ı yaklaşık 7000 oy farkla Belediye başkanlığına getirdi..

  Seçimler bittikten sadece bir yıl kadar sonra sıkıntılar başladı.. Fısıltı gazeteleri  Ali Erdoğan ın Uşak ta bir yayın kuruluşununda sahibi olan MHP den seçilen bir belediye meclis üyesi ile bazı hususlarda ters düştüğünü ve belediyeden basın kuruluşuna destek isteyen bu meclis üyesine istediği oranda destek olmadığı için sorun çıktığını yaymaya başladı... Daha sonra bu dedikoduları haklı çıkartırcasına Ali Erdoğan dan uzaklaşan belediye meclis üyesinin İl Başkanı Metin Deniz Savaş Bey ile siyasi olark yakınlaştığı görüldü.. Kısa süre sonra MHP şu şaiyalarla çalkalanmaya başladı Ali Erdoğan partiye hizmet etmiyor cemaate hizmet ediyor... Kulağımıza gelenler arasında en çok eleştirildiği konu bu idi olaylar ard ardına gelişti ve bir gece MHP Genel Merkezinden yetki aldığını duyuran Uşak il başkanı Ali Erdoğan ı istfaya davet etti.. Aksi takdirde ihraç sürecinin başlatılabileceğini ekledi..
 
Tabiki bir parti teşkilatı belediye başkanının istifasını isteyebilir fikri ayrılıklar olabilir, başka sebepler de olabilir bu parti içi bir meseledir ve bizim boyumuzu aşar, bu konuda söz söylemeyi kendimize had görmeyiz de ayrıca.. Ancak MHP Teşkilatının Belediye Başkanın partiden istifa etmesinin ardından ard arda açıklamalar yapıp başkanlıktan da istifa etmesi gerektiğini söylemesi hususunda bizim de konuşma fikrimiz belirtme hakkımız doğmuştur.. Hele ki bu durumu fırsat bilen bazı gerek görsel ve yazılı ve gerekse internet haberciliği yapan medya kuruluşlarının ve maksatlı kişilerin yazdığı yaydığı dedikodular üzerine zaruri oldu konuşmak fikir beyan etmek.

 Hülasa edip toparlarsak yukarıda değindiğimiz sürecinde ipuçlarını verdiği gibi, Ali Erdoğan ı Belediye Başkanlığına seçtirten oyların büyük çoğunluğu Ali Erdoğan ın şahsına aitken ve hukuken başkanlıkta kalmasında hiç bir engel yokken başkanlıktan da istifa etmeli diye açıklama yapmak acaba hangi ortak aklın sonucu olabilir.... Kaldı ki aklın yolu birdir bu insan kendi iradesiyle aday olmuş ve seçimle gelmiştir gidecekse de seçimle gider ve istifa etmeyecektir etmemelidir..
O halde bu durumda Uşak ın gündemine ikide bir servis edilen bu istifa isteme meselesi acaba kimlerin ekmeğine yağ sürüyor..Uşak ve Uşak lı böyle bir gerginlikten ne kazanır hiç koca bir hiç..

 Ama belediye nin gündemini bunlar işgal ederse hem başkanın yakın ekibinin hem belediye meclis üyelerinin hemde belediye personelinin kafası gönlü bulanmaz mı? Motivasyonununu bozup demoralize etmez mi? Bu durum belediyenin işlerinin aksamasına sebep olmaz mı?

   Neymiş efendim Ali Erdoğan belediye başkanlığından istifa etmeliymiş gerekirse belediye meclis üyeleri ve partililirce baskı uygulanabilirmiş.. Ben bunların konuşulmasını bile yadırgıyor en basit cümle ile  haddini aşmak olarak nitelendiriyorum..Hiç bir hukuki engeli olmadığı halde halkın oyuyla seçilmiş bir başkana istifa et demek akıl karı olmasa gerek...
 
  Neymiş efendim bayramda Almanya ya tatile gitmişmiş gidemez mi? E yerine vekil bıraktığı adam istememişmiş adam defalarca beyanat verdi beyefendice on gün başkanlık yaptı bence bir gidip kendisi ile konuşulmalı..Neymiş efendim Ali Erdoğan dönmeyecek dönemeyecekmiş ya bunları konuşmak cevap vermek bile anlamsız.
 
Hukuktan anlamam ama Ali Erdoğan ın yerinde olsam Savcılığa suç duyurusunda bulunurdum. Kamu hizmeti görmekte olan seçilmiş bir başkana psikolojik baskı uygulayıp kamu hizmetinin görülmesini engellemeye çalışıyorlar diye...
 
   Belediye başkanının bağımsız olarak başkanlık görevini icra etme kararına saygı duyulmalı ve bu yeni süreçte işlerin aksamaması adına bir müddet beklenmeli zaman tanınmalı kaldı ki başkan istifa etse sanki her şey güllük gülistanlık mı olacak, MHP bu Belediye meclisinden kendi başkanını çıkartabilecek mi? MHP nin tüm belediye meclis üyeleri ortak bir adayı desteklese bile ki buda pek mümkün görünmüyor öyle bile olsa Sandalye sayısı yeterli olmayacağı da aşikar.. Tabiki Ali Erdoğan ın eleştirilecek yönleri vardır olacaktır eleştireceğizde ama bu konuşulanlar çok yersiz oluyor..
 
  Cemaat meselesine gelince Ali Erdoğan ın savunması şu ben Uşak ın Belediye başkanıyım ve herkese eşit mesafedeyim Türkiye de her türlü dernek vakıf cemaat adı neyse faaliyetlerine elimizden geldiğince belediye olarak katkıda bulunuyoruz eğer bu savunmasında samimi ise ki diğer grup dernek ve cemaatlerin de gönlünü hoş ettiğine bakılırsa samimi gözüküyor eğer herkese eşit mesafede durabiliyorsa bu da doğru...

 Sonuç itibarı ile gelinen noktada tüm Uşak a ve yöneticilerine düşen sabredip beklemektir sağduyulu davranarak hukukun istemediğini birbirimizden istememektir.. İnşaallah Uşak ve Uşak lı İçin Hayırlı olan ne ise o olur.. VESSELAM...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.