Uşak Belediye Başkanı na Türk Dil Kurumundan Onur Belgesi

Uşak Belediye Başkanı na Türk Dil Kurumundan Onur Belgesi

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa katılan TDK Başkanı Prof. Dr Şükrü Haluk Akalın Türkçe'nin son derece yaygın bir dil olduğuna işaret etti. Yaklaşık 220 milyon insanın Türkçe konuştuğunu vurgulayan Prof. Dr. Akalın, "Türkçe yeryüzündeki diller arasında en fazla konuşulan 5'inci ve sınırları aşan dildir. Yeryüzündeki çok az dil Türkçe gibi sınır aşan dil konumundadır. Balkanlara, Kafkaslara, Orta Doğu'ya, Avrupa'ya, Orta Asya'nın içlerine ve Sibirya'ya kadar çok geniş bir alanda Türkçe'nin kolları yazı dili olarak kullanılıyor. Türkçe bugün 220 milyona ulaşan konuşucuya sahip. Özellikle son yıllarda kitle iletişim araçları, radyolar, televizyonların uydudan, sanal ortamdan yayın yapmaları sayesinde Türkçe'nin sesi dünyanın her bir köşesine ulaşıyor. Son yaptığımız araştırmaya göre Türkçe dünyada 35 ülkede konuşuluyor" dedi.

Prof. Dr. Akalın, Türkçe'nin başka dilleri ve kültürleri etkileme gücü olduğunu belirtirken, şunları söyledi:

"Sırpça'da 7 binden fazla Türkçe kelime yer alıyor. Türkiye'de aşıklık geleneği Ermeni ve Gürcü kültürlerini de etkilemiştir. Keza 'aşık' kelimesi Ermenice'de biraz değiştirilerek 'asug' olarak kullanılmaktadır. Türkçe'den dünya dillerine 11 bini aşkın kelime geçmiştir. Türkçe'de 27 Ermenice sözcük olmasına karşılık Ermenice'de 3 binin üzerinde Türkçe kelime var. Hep Farsça'dan Türkçe'ye giren kelimelerden yakınırız, fakat Farsça'dan Türkçe'ye 1500 kelime geçtiği halde Türkçe'den Farsça'ya 2 bin 500 kelime geçtiğini bilmeyiz. Ermeni soyadlarında da Türkçe'nin etkisini görüyoruz. Mesela Ermeni Dışişleri Bakanının soyadı Nalbantyan'dır. Örnekleri çoğaltabiliriz dedi.

Konuşmasının ardından uzun süre alkışlanan Prof. Dr. Akalın geçen mayıs ayındaki meclis toplantısında kent genelindeki tüm işyeri tabelalarında Türkçe kelimeler kullanılması yönünde oybirliğiyle karar alınan Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan a TDK adına onur belgesi verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.