Uşak Gençlik Merkezi İçin Bakanlığın Yatırdığı Ödenek Geri Gitmesin Diye Belediye Meclisi Mesai Yapacak

Uşak Gençlik Merkezi İçin Bakanlığın Yatırdığı Ödenek Geri Gitmesin Diye Belediye Meclisi Mesai Yapacak

Bilindiği üzere Uşak Belediye Meclisi hem Ramazan hem de sıcak olması sebebi ile, bir aylık tatillerini bu ay yapma kararı almışlardı. Alınan kararın gereği de her ayın başında mutat olarak toplanan Belediye Meclisi Ağustos ayında toplanmayacaktı. Ancak Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan; bu gün yani 26 Temmuz 2013 Cuma günü Meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı.

Peki yılda sadece iki kez çağırmakla yetkili oldukları için Başkanlar tarafından pekte kolay kullanılmayan, meclisi olağanüstü toplama kararını, Belediye Başkanı Ali Erdoğan'a aldırtan önemli sebep ne?

Her ne kadar 14 ayrı maddenin görüşüleceği ilan edilse de Ali Erdoğan'a bu kararı verdirten asıl unsur, Gençlik Merkezi yapılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Uşak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün kasasına yatan paranın Bakanlık yetkililerince bir türlü proje ve ruhsat işi tamamlanmadığı için ihaleye çıkarılamadığı gerekçesi ile başka illerde kullanma kararı alması.


Ak Parti'nin Sayın Milletvekilleri, Sayın İl Başkanı ve İl Genel Meclisi Başkanı Facebook hesapları üzerinden, politika ürettiklerini ve halka mesaj verdiklerini zannededursun, yine Ak Parti'li gerek siyasetçi gerekse bürokratların maharetsizlikleri sonucu aylardır, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gençlik Merkezi yapımı için ayrılan paranın kullanılmaması Bakanlık yetkililerini harekete geçirerek, parayı ihtiyaç olan ve para bekleyen başka illerdeki başka projelere aktarma kararı aldırttı.

Zaten zor şartlarda ayrılan ödeneğin kentimizde Gençlik Merkezi yapılması için aylardır halen kullanıma geçmemesi ve hesapta bekletilmesi üzerine Bakanlık yetkilileri harekete geçti. Zaten ödenek sıkıntısı yaşayan Bakanlık yetkilileri haklı olarak Uşak'ın hesabında aylardır pasif duran parayı hiç değilse başka illerin projelerinde aktif etme kararı aldığı işitilince Ak Parti'li sağduyulu bazı yetkililer alarma geçti ve bu projenin derhal meclisten geçmesi gerektiğini öğrendi. 

Bunun üzerine derhal Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile temasa geçen Ak Parti'li yetkililerin konunun vahameti, önemi ve aciliyetini aktarmasının ardından, Erdoğan; derhal Meclisi olağanüstü toplama kararı aldı.

Zira ödeneğin Uşak'ın elinden çıkmaması ve tasarruf hakkının başkalarına verilmemesi için derhal düğmeye basılıp ihale sürecinin tamamlanması gerekiyordu. Ancak aylardır bir çok bürokratik engelle karşılaşan, daha önce Bakanlığın öngördüğü plan ile Uşak Belediye Meclisinden geçen planın örtüşmemesi sebebi ile hayata geçirilemeyen Gençlik Merkezi planının Bakanlığın öngördüğü planla örtüşen yeni şeklinin Belediye Meclisinin olurundan geçmesi gerekmekte. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün direktifleri doğrultusunda yapılan planlamanın Bakanlığın öngördüğü plan ile uyuşmaması, planın yeniden yapılandırılarak Bakanlığın istediği şekle getirilmiş haliyle yarın Belediye Meclisi'nde görüşülerek karara bağlanması bekleniyor.

Paylaşım sitesi Facebook'tan yaptıkları açıklamalar ile gündem olmaya çalışan ve adeta Facebook haberciliğine soyunan, hatta facebook hesaplarını gazete ve medyaya alternatif gibi gören başta İl Başkanı Mehmet Gün olmak üzere Ak Parti'li bazı politikacıların ve bürokratların düşülen bu durumu nasıl izah edecekleri en azından kendilerine nasıl izah getirebildikleri kamuoyunun merak konusu iken, Türkiye'de Gençlik Merkezi bulunmayan iki ilden birisi (diğeri Hakkari) olan Uşak'ın ödediği verginin ne kadarının yatırım olarak döndüğü, devlet imkanların yeterince yararlanamadığı gibi konuların ve bu hususun da işlendiği bir köşe yazısı dizisinin çok yakında Uşak Haber Merkezi'nde yayımlanacağı bilgisini de bu vesile ile kamuoyu ile paylaşıyoruz. 

İçinde yüzme havuzu, 7 ile 25 yaş arası çocuk ve gençlerin sportif, kültürel, sanatsal aktivitasyonda bulunabileceği ve hoşça vakit geçirebileceği komplekslerin bulunduğu Gençlik Merkezi projesinin Uşak'ta hayata geçip geçemeyeceği bugün toplanacak Belediye Meclisinden sonra aşağı yukarı ortaya çıkacak. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak Belediye Meclisi üyelerinin fedakarlık ederek Meclisi toplayacaklarına ve kentimiz için oldukça önem arz eden bu planın Meclisten geçerek ihale sürecine girmesini sağlayacaklarına olan inancımızı koruduğumuzu dile getirerek, Uşak adına her kim elini taşın altına koyarsa bunu kamuoyu ile paylaşacağımızı da bir kez daha beyan ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir Bilir 7 yıl önce

kimileri sorunun bir parçası olur, kimileri sorunun ta kendisidir. çözüm adamları ise sorunun kendisi olanların hep hedef tahtalarındandır. sorumsuzlar ve sorunlular ayrıca varlığı bile sorun olanlar; utanmayı da bilmezler; sorunu çözülemez hale geldiğinde kucaklarına bıraktıklarını ve her sefer çözüm ürettirdiklerini eleştirmekten de hiç geri durmazlar...

Avatar
Uşaklı vatandaş 7 yıl önce

burada haklısınız belki bir hatalı durum var. ama sorunu fark edip çözüm yolu bulan işleri takip eden yine ak parti dir. belediye meclisine başvuran yine ak parti dir. ak partili belediye meclis üyeleri tatilde olanlar dahi gelmeyi kabul etmişlerdir. bu paranın gitmesini zamanında müdahale ederek ve ilgili bakanlıklarla görüşerek gönderilmemesini sağlayan milletvekillerine ve bu konuda belediye ile görüşen meclis üyelerine ve toplantıya çağırma talebini kabul eden belediye başkanına teşekkür ederim.yalnız burada teşekkür edilecek durumda var bu işleri takep eden sorunun farkına varan milletvekilleride teşekkürü ayrıca hak ediyor.

Avatar
tek parti iktidarlığı 7 yıl önce

bizim uşak belediye meclisi koalisyon yapısı yüzünden bi türlü projeler tamamlanmıyor ya da 1 ayda olacak iş 1 senede oluyor. bu yüzden 2009daki seçimlerdeki yaptığı hatanın bedelini ödüyor uşak.

Avatar
davut 7 yıl önce

bundan bile siyasi rant sağlayanlar var sizin haberde belediye başkanı ali erdoğan meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığı yazıyor bir başka haber sitesi serhat eren'in çağırdığını yazıyor serhat eren çağırma yetkisine sahip birimi belediye başkanlığı adayları arasında adı geçen serhat bey menejerlik işini bunlarmı aldı?

Avatar
niye buzmanı beklimiş 7 yıl önce

başkan bu kadar işi biliyordu da niye son günü beklemiş projeye göre meclis onayını niye daha önce almamış çünkü o sırada yol yapıyorum bahanesiyle caddeyi bozuyordu uşakta araçlar trafiğe çıkmasın diye nasıl bir yol bulurum diye düşünüyordu bu arada da para kazanıyordu oyüzden paranın kaçacağını son anda farketti belkide olayı birde böyle görmek gerek

Avatar
vatandaş 7 yıl önce

burada hata öncelikle il genel meclisi başkanı ali ihsan uzun ve ilgili birimlerin daire müdürleridir.lakin yazıda ali erdoğanı övercesine yazı yazılmış.belediye meclisini toplantıya çağırma yetkisi zaten belediye başkanıdır.herhangi bir belediye meclis üyesi belediye meclisini toplantıya çağırmazki.ve diğer yorumlara bakıyorumda chp ve mhp meclis üyelerini kötülemişler.gerek mhp gerekse chp meclis üyeleri uşak için alınması gereken kararların tamamına evet oyu kullanmışlardır.hiç biri uşakın aleyhinde oy kullanmamışlardır bu bilinsin.ve ayrıca bu 2 parti hayır dediği konular ise kişiye özel imar değişiklikleridir.

Avatar
hakan ulu 7 yıl önce

meclis üyeleri bir soru önergesi versinler. soru şu: yol, pazar yerleri, kule, termal proje vb işlerini kimlar aldı ve bunların ödemesi nasıl ve ne zaman olacak? yeni gelen kucağında bulmasın ali cin gibidir. demedi deme

Avatar
cevap verirmisiniz? 7 yıl önce

bugün yapılan meclis toplantısındaki kamu binalarının plan değişikliklerine diyeceğim yokda nuri şeker caddesindeki plan degisiklikleri nenin nesi?kimlerin yerleri biranda ticaret alanı oluverdi? bir adanın tamamı neden park oldu? cevap verecek varmı?